03.12.2016

În viața mea am două fete minunate

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Faptul că îi am pe minunata mea Mara (aproape 6 ani), dragul meu Alecu (11 ani) și pe Adina, doamna sufletului meu, este zi de zi confirmarea faptului că viața este minunată :) Iar când, chiar când veneam înspre casă din călătoria în America de Sud, primesc informații ”confidențiale” despre dialogul de mai jos, vă dați seama că mi-a dat o lacrimă :)

Mara: Mami, tu te-ai sărutat cu alți băieți:
Adina: Da.
Mara: Și numai cu tati te-ai măritat?
Adina: Da.
Mara: Atunci cu ceilalți de ce te-ai sărutat?
Adina:

Doamne ce minunate fete am :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Europa este casa mea (concluzii după America de Sud)

The best of Mara mea cea minunată

8 comentarii

  1. Mircea Pauseniuc
    marți, 16 noiembrie 2010, 10:49

    stai sa vezi (ce-o sa raspunzi)cind o sa te intrebe si pe tine;
    -Tati, tu te-ai sarutat cu alti baieti?
    :)))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 16 noiembrie 2010, 10:52

    foarte tare :))))))))))))))))))))))))))))))))
    Sa-ti traiasca si fetele si baiatul :)))) :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 16 noiembrie 2010, 10:53

    Hahahahaha @Mircea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 16 noiembrie 2010, 11:29

    e frumos sa ai copii si familie, nu tptzi avem norocul asta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 16 noiembrie 2010, 11:37

    Felicitari! Adevarul ca asta ar trebui sa fie visul oricarui om: o nevasta iubitoare si doi copii pe care sa-i creasca…restul e decor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 16 noiembrie 2010, 12:42

    @Lăscarică, Asta e adevarul dar ce ne facem fara decor?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 16 noiembrie 2010, 13:45

    @ness Ai si tu dreptate, dar in viata nu trebuie sa uiti ce conteaza cu adevarat… O sa pun aici la comentarii (si sper sa nu se supere Chinezu) o poveste pe care am citit-o pe un blog in urma cu vreo 2 ani care m-a impresionat asa de mult incat am ales s-o salvez; o povestioara ce ilustreaza perfect ceea ce vreau sa zic:

    Cănd viaţa ta pare foarte aglomerată, când 24 de ore într-o zi nu par a fi de ajuns, aduţi aminte de borcanul de maioneză şi de…bere.

    Un profesor care se afla la cursul său de filozofie avea în faţa sa câteva obiecte. A luat un borcan mare, gol, de maioneză şi l-a umplut cu mingi de golf, apoi şi-a întrebat studenţii dacă borcanul e plin. Au fost toţi de acord că este.

    Apoi profesorul a luat o pungă cu pietricele şi a început să le toarne în borcan, ele rostogolindu-se în spaţiile goale dintre mingile de golf. După şi-a întrebat studenţii dacă borcanul este plin. Au fost toţi de acord că este.

    Atunci profesorul a ridicat un pahar cu nisip şi l-a turnat în borcan. Desigur nisipul a umplut orice spaţiu liber mai era în borcan. A mai întrebat o dată dacă borcanul e plin. Studenţii au zis toţi un „DA” hotarât.

    În acel moment profesorul a luat 2 cutii de bere şi le-a turnat în borcan. Studenţii au început toţi să râdă.

    „Acum vreau să vă imaginaţi că acest borcan este viaţa voastră. Mingile de golf sunt lucrurile importate – familia, sănătatea, prietenii, pasiuniile – lucruri care dacă aţi pierde totul în rest, viaţa voastră tot ar fi plină. Pietricelele sunt toate celelalte lucruri care contează – casa, maşina, locul de muncă – şi nisipul reprezintă restul lucrurilor mărunte”

    „Dacă puneţi de la început nisip în borcan nu mai rămâne loc pentru mingile de golf şi nici pentru pietricele. Acelaşi lucru se întâmplă şi în viaţă…dacă îţi consumi tot timpul pe lucrurile mărunte nu iţi mai rămâne timp pentru lucrurile care contează cu adevărat. Fiţi atenţi la lucrurile care sunt importante pentru voi. Jucaţi-vă cu copii voştri. Petreceţi timp cu persoana iubită. Scoateţi-vă părinţii în oraş. Faceţi-vă timp pentru consultaţii medicale periodice. Se va găsi întodeuna timp să faceţi curat în casă sau să mergeţi la cumpărături. Mai întâi aveţi grijă de mingile de golf, restul este doar nisip”

    S-a lăsat o linişte totală, dar un student rupe această linişte cu o întrebare „Dar berea ce reprezintă?”. Profesorul zâmbeşte „Mă bucur că ai pus această întrebare. Asta arată că oricât de plină ar fi viaţa noastră, intodeauna se găseşte loc pentru câteva beri”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 16 noiembrie 2010, 22:20

    Tati, sa-ti traiasca, sa aveti o viata frumoasa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde