08.12.2016

Unele jocuri ne joacă ele pe noi, nu noi pe ele

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Țin mine că în 1996 am pus mâna pe Civilization I, un joc care m-a captivat în așa măsură încât aproape că am devenit zombi din cauza lui :)) Cred că jucam pe un 286, care era al unei fete pe care tocmai ce o cunoscusem și care între timp a devenit o doamnă respectabilă, cu doi copii fenomenali și cu un bărbat mai zbanghiu, doamna sufletului meu :)

Ehe, cum s-au mai schimbat vremurile de atunci… Eu unul tot la Civilization am rămas cu gândul și chiar reușesc să mă mai joc din an în an, versiunea IV (da, știu că s-a lansat Vul, lasă că mi-l iau și pe ăla să îl țin în raft așa de facon :D). Dar am mai jucat o grămadă de alte jocuri, chiar dacă nu am fost ca și alții un heavy user.

Mi-am adus aminte de toate astea (și de încă multe altele pe care zău că mi-e rușine să vin le spun :D) pentru că la sfârșitul lunii are loc Playfest, adică ”primul eveniment de tehnologie 3D cu aplicare în gaming”, pe 27 noiembrie, în clubul Le Studio (fostul R2) din Regie, organizat de Playtech.ro.

Diferența de la ce am plecat eu în 1996 și la ce s-a ajuns astăzi este fenomenală. Uneori chiar am impresia că nu noi jucăm jocurile astea, ci ele încep să ne joace pe noi :))

Chiar, voi mai aveți timp/chef/starea/vă lasă religia de jocuri? Și dacă da, cam cu care pierdeți vremea? :D Ziceți acum, nu vă fofilați că și așa nu mă citește nimeni :)))))))))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum vi se pare campania asta? Cu argumente, vă rog

Trimit un blogger cu perechea în weekend pe Valea Prahovei

14 comentarii

  1. marți, 9 noiembrie 2010, 12:34

    Pai de joace e timp oricand… Eu imi omor timpul cu shootere (CS1.6) si inca mai joc GTA-urile…
    Diferenta fata de acum cativa ani este ca nu mai joc nici un joc pana dimineatza :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 9 noiembrie 2010, 12:37

    @cutzitaru
    bai, dat ce progres la matale…
    incet, incet te pomenesti ca te transforma stim noi cine in barbat de casa… :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 9 noiembrie 2010, 12:40

    Eu de cand ma stiu am jucat decat un joc, Football Manager. Si trebuie sa zic ca provoaca dempendenta acest joc…te pui la calculator cu gandul sa joci 2 meciuri si ajungi sa termini sezonul dupa premiza „inca unu’, inca unu’ „. Saptamana trecuta a aparut ultima versiune, iar in week-end parca am fost asa cum ziceai, zombi. Aveam de gand sa rezolv o gramada de chestii, dar tot ce am facut a fost sa repet intr-una “inca unu’, inca unu’ “

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 9 noiembrie 2010, 12:40

    Mi-au plăcut dintotdeauna simulatoarele sportive. Am jucat ani de-a rândul ( de prin 97) seriile FIFA, NHL și NBA de la EA Sports. FIFA mi-a plăcut mai puțin, NBA și NHL, portate pe PC de EA Sports, au reușit să capteze atmosfera aceea incredibilă a sporturilor americane, precum și realismul jocului, în sine. Din 2009, EA Sports a renunțat la seriile NBA și NHL pentru PC, în prezent dezvoltând aceste jocuri doar pentru Xbox și Playstation. De anul trecut am trecut la seria NBA de la 2k sports, pentru PC, care este INCREDIBILĂ, detaliile și gameplay-ul fiind foarte realiste. Sunt de asemene un fan al seriei Half-Life: un must-have pentru orice gamer, Cred eu. Civ 1 am jucat și eu la vremea respectivă. Super joc! Mi-au mai plăcut: seria Age of Empires de la Microsoft., Warcraft și Starcraft de la Blizzard și NFS-urile mai vechi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 9 noiembrie 2010, 12:44

    @Lascarica
    mai, nu stiu de ce, dar nu m-a atras deloc football manager
    desi, teoretic, ar trebui sa imi placa foarte tare…

    @Cristian Gheorghe
    you had me at your avatar :))
    dap, le-am jucat si io pe toate astea, ca doar nu puteam sa le las sa treaca pe langa mine :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 9 noiembrie 2010, 13:09

    @chinezu Mai e mult pana acolo :)))) tare mult ;)
    Desi intr-adevar cand ma apuc sa ma joc „stim noi cine” incepe cu crizele :)) Dar asta nu inseamna ca renunt la joc :))
    Am fost pus sa aleg acum mai multi ani (cand pierdeam noptile la GTA3 sa-l termin) sa aleg intre o tipa si joc :D
    Am ales inteligent! JOCUL =)) doar tipe se gasesc peste tot ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 9 noiembrie 2010, 16:33

    Chinezu, ai o ofera in exclusivitate de la mine… Am un 286 din 1994, inca operational pe care am instalat Civilization 1… Te invit la mine sa-l joci din nou :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 9 noiembrie 2010, 22:04

    @Imperator
    ai de capul meu, nu cred asa ceva :))
    hai ca ma intorc in bucale si negociem exclusivitatea :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 9 noiembrie 2010, 22:29

    Seria Call of Duty, de la Modern Warfare incoace, exceptand World at War. De precizat ca joc versiunile de PS3 si ma intereseaza in mod special partea de multiplayer ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 10 noiembrie 2010, 00:20

    Grea boala jocurile astea. Nu ma atrag.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 10 noiembrie 2010, 01:39

    Un articol excelent ! Tine-o tot asa !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:18

    :) Jocurile dau dependenta, asta e clar. Daca apuci sa joci unul, nu te lasi pana ce nu il termini.
    Am jucat o gramada de jocuri online, de la managere de fotbal la wargames si social games si nu putine erau weekendurile care se petreceau fara ore de somn.
    Cat priveste jocurile „clasice” am inceput cu heroes 2, 3, apoi counter si diablo in vremea studentiei, football manager dar cu anii m-am lasat de ele pentru ca timpul nu imi mai permitea. :)
    De altfel, acum cativa ani mi-am luat o consola playstation 3 si dupa cateva nopti pierdute si zile cu ochi umflati de somn la birou am decis sa o vand si bine am facut pentru binele meu social/profesional.

    Jocuri 3d? Simulatoare virtuale? Pazeste-ne doamne pe noi pacatosii!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 11 noiembrie 2010, 12:07

    eu personal joc World of Warcraft :P si cs…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:24

    am incercat cam tot pana acum, insa de o vreme incoace m`am stabilizat pe PES si Quake. si da, am cel mai mare chef oricand e vorba de un joc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde