03.12.2016

Scrisoare deschisă către Dragoș și către Tudor

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Dragul meu Dragoș, stimate Tudor,

Vă zic așa pentru că pe Dragoș îl știu și sună mai bine să mă dau coios că îl știu la nivel de prietenar, iar pe Tudor zău dacă îl știu personal, așa că trebe să dau dovadă de respect față de el. Cel puțin în prima frază…

Ok, am înțeles că toată faza cu șpaga and shit a fost o glumă. Bănuiam că așa e încă de când am scris că sunt trist. Nu știam sigur, că doar, vorba aia, nimic nu mai e sigur în lumea asta. Ba nu, sigur este că eram trist, indiferent dacă ce ați făcut voi era caterincă sau nu. Cu permisiunea dumneavoastră (pluralul de politețe e numai din cauza lui Tudor, firește).

Din start vă spun că am un simț al umorului foarte dezvoltat. Exacerbat chiar. Dar îmi lipsește teribil grobianismul. Chiar dacă e vorba de unul finuț, de salon, între oameni care, de altfel, îmi plac, mie tot îmi lipsește. Sunt un neîmplinit, știu, dar ăsta sunt eu și mi-e cam nu știu cum să fac o scenetă telenovelistică să mă arăt că aș fi fiul soției unchiului vărului mătușii bunicului numai din motive comerciale.

Nu am râs deloc la ce ați făcut voi. Nu voi sunteți de vină, desigur, ci spiritul meu retrograd, care îmi șoptește mereu în ureche ”fraiere care ești, una e să încerci să lansezi un produs pe piață, alta e să consideri că orice e justificabil ca să faci asta”. Faptul că voi ați discutat ca doi valutiști de cartier de provincie pe o tema pe care eu, în cretineala mea, chiar o iau în serios (aia cu promovarea pe bloguri and căcat) mi-a creat un anumit disconfort. Ca să nu zic că mi-a făcut silă.

A fost o glumă, zici tu, Dragoș. Mă scuzi că nu râd la ea. Și mă mai scuzi că te-am considerat altfel. Și mă mai scuzi că sunt cam prostalău așa de felul meu încât să cred că nu se poate glumi cu orice, oricând, oriunde. Creezi niște precedente pe care poate tu ți le permiți, dar noi, ăștialalți, mai pitici, nu le vrem, nu le apreciem și, ca să ți-o spun pe aia dreaptă, nu ni le permitem. Și aici vorbesc în nume personal, desigur.

Cât despre domnul Tudor (i-aș spune domnul Chirilă, dar chiar nu e cazul aici), cum nu îl cunosc îndeajuns, îi spun doar că nu o să ascult niciodată piesa pe care vrea să o promoveze în stilul ăsta. Deși știu că domnul Tudor ar putea zâmbi în barbă zicându-și că oricum o promovez scriind, pentru a doua oară, despre tristul dialog dintre el și Dragoș. Numai că, așa cum domnul Tudor nu mai promovează de mult niște piese (pentru că, trist fiind spun, nu prea mai are ce), ci promovează doar faptul că face piese, așa și eu sunt conțtient că nu am discutat despre piesa în sine ci despre faptul că unii discută despre faptul că a fost făcută o piesă pe care eu nu o să o ascult niciodată.

În rest sunteți băieți valabili amândoi, cu care, când o să îmi treacă tristețea asta, aș putea beri multe. Dar nu încă… Pentru că mi-ar sta în gât.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Care după care blogger se ia? Sau de ce înjur pe blog

Lista câștigătorilor la concursul RCA ieftin

27 comentarii

  1. miercuri, 3 noiembrie 2010, 08:50

    omu’ și-a promovat piesa dar și-a făcut antireclamă din greu cu faza asta. baiu-i că s-au deschis niște porți după care or să pășească și alții, și m tem că în curând n-o să mai știm pe cine și când să luăm în serios.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Lavi
    miercuri, 3 noiembrie 2010, 09:52

    Mi-e sila de chestiile astea, uite lupu’, nu e lupu’…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 3 noiembrie 2010, 09:53

    A fost o miscare extrem de urata care duce la pierderea credibilitatii si deschide niste usi spre o zona intunecoasa! Nu, nu poti face orice, cu atat mai putin daca esti „mai sus” decat majoritatea. Undeva, in povestea asta. e si o lipsa de demnitate…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 3 noiembrie 2010, 09:54

    Eu fac parte din categoria

    şi nu sînt trist pentru asta. În schimb sînt trist că pe lumea asta foarte greu se construieşte ceva de valoare şi foarte uşor se face o campanie infectă. Probabil campania şi-a atins scopul dar oamenii din spatele ei rămîn nişte… resturi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 3 noiembrie 2010, 09:56

    Păcat… În ziua de azi prietenii la nevoie te .. bagă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 3 noiembrie 2010, 09:56

    Eu fac parte din categoria

    dar noi, ăștialalți, mai pitici, nu le vrem, nu le apreciem și, ca să ți-o spun pe aia dreaptă, nu ni le permitem.
    şi nu sînt trist pentru asta. În schimb sînt trist că pe lumea asta foarte greu se construieşte ceva de valoare şi foarte uşor se face o campanie infectă. Probabil campania şi-a atins scopul dar oamenii din spatele ei rămîn nişte… resturi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:07

    Știi care-i problema? Că povestea inițială este prea credibilă. Poate asta cu Chirilă a fost o glumă, dar astfel de discuții au loc, pe bune, foarte des. Se dau bani, se dă sex, se dau tot felul de servicii, contra promovare. Iar Chirilă și nenea ălălalt s-au coborât la nivelul mocirlei generale, care, indiferent dacă a fost o glumă sau nu, i-a mânjit. Este absolut jenant și își merită soarta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:31

    Greu se mai câştigă o pâine în ziua de azi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. mikhail
    miercuri, 3 noiembrie 2010, 11:09

    De ce sunteti tristi? Si-a promovat omul un single si a ras de media si showbizul romanesc. Credeti ca si Caragiale se manjea cand radea de tarele societatii?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 3 noiembrie 2010, 11:25

    Eu am simtit-o din prima ca nu e pe bune. Dar am simtit ca la fel de bine poate fi. Asta e grav.

    Altfel, grav mai e ca se vor mai intampla din astea, pe bune, si apoi vor veni dezmintiri de genul „hai frate, n-ati vazut-o p-aia cu ‘spaga’, era la caterinca ce dracu…”

    A devenit normal sa fii anormal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:07

    Dacă era glumă, de ce nu a fost amuzant? A râs cineva? Dacă nu a râs nimeni (sau a râs doar Chirilă de noi, căci am auzit că încă mai scoate melodii), înseamnă că nu era decât o strategie lame de promovare. Diferenţa dintre asta şi fetiţele care se culcă cu neni scârboşi ca să ajungă la tv eu nu o văd. Ba da, fetiţele alea nu aruncă noroi decât peste ele însele…asta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:21

    @chinezu: simt la fel ca si tine. Si m-a oficat asa de tare incat am postat si pe blog. Eu, care nu ma omor cu scrisul pe blog…
    Anyway, ideea ramane: poti face ORICE daca vrei, intrebarea este daca MERITA sa faci anumite lucruri. Poate Chirila nu intelege asta, dar la Stanca ma asteptam sa inteleaga… Ma gandeam ca vrem sa crestem piata, nu sa ne dam singuri la gioale..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:24

    […] sa primesti noile subiecte in timp util.Powered by WP Greet Box WordPress PluginUPDATE: Am vazut ce a scris si Chinezu si nu pot decat sa fiu de acord cu el. Orice justificari sau revealuri puse dupa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Ionut
    miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:32

    Eu pe Chirila si pe Cabral i-am scos de ieri din Reader, de cand am vazut ce metoda de promovare au „craniat” (cred ca mai e filmuletul pe blogul lui cabral). Pe Stanca nici nu il aveam :-| Ciudat, dar am simtit ca mi-au inselat increderea. M-am gandit sa le scriu asta, dar am zis ca nu prea merita. Sa fie sanatosi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:39

    Cristi, pentru „un ochelarist simpatic, cam buhai si cam degraba hlizitor” esti cam trist zilele astea:). Uite, imi cer scuze daca ti-a picat prost povestea. Dincolo de orice, a fost o gluma intre doi prieteni si cam atat. Mi se pare ca nu are rost sa intram in analize atat de profunde, pentru ca nu a fost nicio mare profunzime. E adevarat ca impactul a fost mult peste ce credeam, initial. Eu zic sa mai lasam cateva zile sa treaca si o sa se vada cu alti ochi toata tarasenia. Multumesc pt scrisoare, am bagat la cap unele lucruri. Restul, la o bere. Cand o sa poti sa o bei :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:13

    […] total noua aparitie, din cauza unei “glume” (zic ei acum ca asa ar fi fost…). Chinezu, Florin Lovin si probabil altii vor refuza sa asculte noua aparitie si evident n-o vor promova pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:16

    Mie mi-a placut si chiar asteptam dezvaluirile de dupa. Ironia la sau in ironie e froarte frumoasa.
    Stanca a iesit bine, foarte bine. Nu mai poti vorbi de inregistrari fara sa te amuzi. Inregistrarea a fost aproape reala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:51

    De promovat is de acord ca a promovat excelent, dar … stau si ma intreb la peste 37 de grade – daca sa folosit un asemenea vocabular pentru promovare, de ce vor sa-i cumpere cd-ul si cei care nu injura? La mine in zona, daca semeni neghina iese tot neghina si nu lalele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:21

    repet, ferica de mine ca nu aud perfect, ca altfel as auzi toate prostiile de care chiar nu am nevoie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. irina
    miercuri, 3 noiembrie 2010, 16:01

    si pe chirila il doare fix i p~~a de scrisoarea asta, el si-a vazut scopul atins si dstanca a ii promoveaza videoclipul. l-a facut KO pe dstanca. concluzia? chirila se cam pisa pe tot ce e in jurul lui si dumneata ii faci scrisoare?! ghici ce o sa faca cu scrisoarea dumitale..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 3 noiembrie 2010, 18:31

    Piata internetului romanesc va suferi muuult din cauza acestor jocuri de imagine si branding…Sa nu uitam de stenograme, de faptul ca onlinerii critica dur aceste iesiri, chiar daca au fost glumite. Sa nu uitam de gustul amar lasat de campania cu ciocolata tricolor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:20

    @irina: ce scop si-a vazut chirila? le-a trasmis un mesaj consumatorilor de scandal si acum va incepe sa se uite pe rapoarte de vanzari

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. irina
    miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:27

    ..pai sa-si puna ochelari ca cifrele sunt din ce in ce mai mici. ce scop? sa-i promoveze dstanca clipul moca. punct ochit, punct lovit :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 06:34

    […] vreti sa cititi despre conversatie, de la cineva care ii stie pe cei doi, well, Chinezu a scris o Scrisoare deschisa catre ei..macar stiu ca nu numai eu am fost dezamagita de metoda aleasa pentru […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde