04.12.2016

Cum ar fi să nu mai fie bloguri?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

”Mă, tu ce ai face toată ziua dacă nu ar exista bloguri?”, m-a întrebat zilele trecute un prieten. Mă știți, am vorbe în gură instant, dar de data asta am executat un prea frumos și prea sincer ”ăăăăăă…”. Zău dacă am știu ce să zic…

Așa am înțeles că fără să îmi dau seama a trăi printre bloguri mi-a devenit, cum se zice, o a doua natură. Nu prima, că aia e tot de ființă offlineeană 100%. Dar oricum the second best clar :D Îmi place? Da, evident. Că doar de aia persist în această frumoasă greșeală :))

Cum ar fi să nu mai fie bloguri? Habar nu am, am ajuns la momentul în care așa ceva e de neconceput pentru mine :)) Pot doar specula. Adică să mă imaginez cum mă duc să îmi cumpăr niște ziare (că abonamentul la noi îți vine mâine) și, în timp ce în fundal rulează ceva televiziune de știri, să încerc să înțeleg ce se întâmplă prin jurul meu.

Numai că partea asta de informare e ușoară. Nu cred că aici ar fi mare problemă. Dar faptul că dacă nu ar exista bloguri nu aș putea cunoaște niște oameni formidabili, nu aș putea să leg niște prietenii pe care io le simt cam pe viață,asta da, ar fi o mare problemă. Căci, după capul meu, asta e esența social media: dacă știi să pui niște filtre și dacă știi ce vrei de la ea, ajungi să cunoști oameni care te influențează sau pe care îi influențezi tu, ajungi să îți faci prieteni care te apreciează și pe care îi apreciezi și tu foarte mult.

Altfel spus, se trăiește frumos în 2.0 dacă știi cum :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dacă ar trebui să cuceriți SUA, cam cum ați proceda?

Hai că are și sportlocal.ro un social media manager

18 comentarii

  1. luni, 1 noiembrie 2010, 10:22

    Bine spus, merg chiar un pas mai departe. In viitor(sper sa-l prindem si noi) …….Social Media>Mass Media si ca numar de spectatori.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 1 noiembrie 2010, 11:39

    Mie imi scapa cu desavarsire ce faceam pe net inainte de web 2.0. Imposibil sa fi fost doar pr0n, da’ nu imi amintesc ce :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 1 noiembrie 2010, 12:55

    Ce ar mai citi lumea dimineata ? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 1 noiembrie 2010, 13:34

    am putea sta mai relaxati la terasa, nu atata verificat readerul din cinci in cinci minute.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 1 noiembrie 2010, 13:36

    Daca n-as mai avea bloguri, cred ca m-as uita 30 min la Cantarea Romaniei si apoi as iesi la o miuta cu baietii de la scara vecina. M-as tampi si mai rau fara blogosfera

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Adrian SM
    luni, 1 noiembrie 2010, 13:45

    Ar fi feisbuc, haifaiv,tviter sau chiar bătrânul mirc… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 1 noiembrie 2010, 13:57

    Lumea ar purta mai putin dialog. Comunicarea ar fi mai restransa. Cunoasterea de sine ar avea si ea de suferit

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 1 noiembrie 2010, 15:04

    […] Starea Natiunii, Roxana Iordache, Plano 10, Gebelezis, Alexandru Marin, Alianta Dreptei, CHINEZU, George Valah, Popa Teapa, Consiliul National al Blogisferei, Mario Ovidiu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 1 noiembrie 2010, 15:09

    Fara poezie(blog) …viata e pustiu !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Semanticus
    luni, 1 noiembrie 2010, 15:26

    Din cate spun batranii a existat online si inainte blog. :D
    @Chinezu ar fi avut forumul „Marele Zid Chinezesc” si mail-groupul „Bob de orez’.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 1 noiembrie 2010, 15:44

    Daca nu ar mai fi blogurile tot mi-as gasi ceva de facut, aveam multe pasiuni intr-un timp, dar le-am cam abandonat. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 1 noiembrie 2010, 17:13

    daca nu ar exista blogurile, am suferi crunt de lene :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 1 noiembrie 2010, 17:14

    @Semanticus, asta cu bob de orez fu fenomenala!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 1 noiembrie 2010, 17:47

    […] Starea Natiunii, Roxana Iordache, Plano 10, Gebelezis, Alexandru Marin, Alianta Dreptei, CHINEZU, George Valah, Popa Teapa, Consiliul National al Blogisferei, Mario Ovidiu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Semanticus
    luni, 1 noiembrie 2010, 17:56

    @Jamilla,
    asa era si pe vremuri, era greu sa fi fenomenal pe lo lista de mail, acum toata lumea are cu ce…Vuiau forumurile cand fu primul Internetics, sa vezi reactii, sa vezi atacuri, pana puneai o poza de gherila te balacareai cu adminul ohohhohoooo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 1 noiembrie 2010, 20:48

    Probabil ca as citi mai multe carti, de vreme ce la TV nu am altceva de vazut inafara de desene animate, in ziare scrie numai mizerii, la fel si pe siteurile de stiri, nu-mi ramane ceva mai bun de facut decat sa citesc bloguri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 1 noiembrie 2010, 23:49

    dacă blogurile nu ar fi existat, cu siguranţă ar fi trebuit inventate!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 2 noiembrie 2010, 11:11

    @Semanticus, io am prins tarziu fazele cu netul, balacareli etc…mai degraba nu le-am prins deloc dar am auzit de ele :) si am avut primul meu pc in anul 2 de fac :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde