10.12.2016

Bărbații și cadourile. Un subiect care mă sperie…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Greu subiect, știu… Hai să mă iau pe mine ca etalon, deși e clar că așa cobor discuția la niște standarde teribil de joase :)) Pentru că sunt catastrofal când vine vorba de cadouri. Nu îmi place să fac cadouri, e crimă și pedeapsă să le aleg, deși, recunosc, de primit îmi place, cum dracu să nu îmi placă :))

Am zis să discut despre asta pentru că m-au convins cei cu cadourile originale să abordez, așa cum știu io :D; subiectul. Nu mă întrebați cum au reușit, că nu pot să vă spun :)) Iar dacă vă gândiți la bani, wrong, very wrong :D Vă spun asta pentru că așa mi se pare fair :)

De fiecare dată când e musai, musai să cumpăr un cadou, intru în vria clasică, ce culminează cu întrebarea fundamentală: whyyyyyyy meeeeeeee???? :)) Aș vrea să existe o meserie gen cumpărători profesioniști de cadouri. Deși, dacă stau să mă gândesc cum funcționează lumea de azi, cred că există deja :D

Așadar, voi cum reușiți să treceți prin ceea ce mie mi se pare foarte greu, adică să aleg cadouri? (primul a fost link către pagina de FB, acuma către site, că le alternez :D) Cu oferitul mă mai descurc dacă îmi vin cadourile împachetate gata și nu trebuie să alerg eu la cumpăraturi :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce au în comun Portal HR, Moș Crăciun și o licitație?

No bun, hai să facem niște bani și să ne distrăm în timpul ăsta

14 comentarii

  1. vineri, 29 octombrie 2010, 07:11

    cate povesti sunt pe aceasta tema!!! s-ar putea scrie carti.

    un tip a rugat-o pe sora prietenei lui sa-l ajute la cumpararea cadoului pentru ziua prietenei lui si femeia ridicand o spranceana, i-a spus: nu ti-a ajuns ca am esuat lamentabil anul trecut? astuia i-a picat fata, pentru ca lui i-a spus ca i-a placut foarte mult, dar nu poarta pentru ca nu se asorteaza cu ce s-a gandit ea sa poarte

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 29 octombrie 2010, 07:41

    @daniel rus
    ioi, ce complicaciuni, bai… :))
    asta imi da apa la moara :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 29 octombrie 2010, 07:45

    La mine mi se pare incredibil de greu sa aleg cadou pentru barbat. La femeie hai o floare, o bijuterie, o carte, o hainuta draguta scapi cumva. Dar la barbat? Mereu sticla de vin, trabuc, la haine nu ma bag …. E crima frate. Si mai ales cand esti de mult cu persoana aceea si se presupune ca i-ai oferit deja multe si ramai in fiecare an in pana de idei. Eu imi ajut prietenii facand liste de cadouri dorite pe net (anul asta am primit 5 din 10)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 29 octombrie 2010, 08:14

    atunci sa curga!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 29 octombrie 2010, 10:31

    Idee de magazin online. Cadouri in 3 minute. Bagi cardul, adresa dai send si astepti recunostinta absoluta :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. alex
    vineri, 29 octombrie 2010, 12:01

    pai eu cadouri luam doar pt fosta iubita :). Si nu era deloc greu de facut asta chiar daca o faceam destul de des. Mereu cand plecam din tara ma intorceam cu ceva de acolo. De ex anul asta am fost plecat de 6 ori si de 6 ori m-am intors cu traista plina.
    Cum o faceam? Stiam ce ii place, adica posete, mickey mouse si ciocolata. Asa ca de fiecare data cautam o posetuta/gentuta/plasuta colorata sau cu flori, un tricou sau bluza cu mickey sau mini si ciocoalata.

    Functiona de fiecare data.
    Ideea e sa stii ce ii place persoanei caruia ii iei cadoul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 29 octombrie 2010, 12:02

    Eu arunc pur si simplu responsabilitatea pe umerii mamei/prietenei/colegilor :D Easy way out :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 29 octombrie 2010, 12:25

    @ Ionut: si daca patesti ca in comentariul 1?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 29 octombrie 2010, 12:27

    @daniel rus: Din fericire, pana acum n-am dat gres. cand mi se va intampla, o sa ma gandesc la ceva :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 29 octombrie 2010, 16:59

    @Sabina: la fel mi se pare mie usor sa iei cadou unui barbat spre deosebire de cazul unei femei…
    Noi in gasca de exemplu avem o tipa care se ocupa la onomastici de asta, e foarte priceputa, de multe ori ni se intampla sa ajungem direct la cheful respectivului si sa-l intrebam ce cadou i-am facut! :))
    Pe de alta parte, cu persoana iubita… e cosmar: nu stiu cu ce s-o cadorisesc niciodata, desi ea de multe ori imi spune „mi-ar place cutare sau cutare lucru”. Imi jur mereu ca voi tine minte, dar cand se apropie momentul fatidic…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 29 octombrie 2010, 20:55

    Eu zic ca este cel mai usor lucru sa alegi un cadou, indiferent pentru cine, conteaza sa ai un pic de imaginatie si sa tii cont de personalitatea omului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 29 octombrie 2010, 22:41

    eu de cand am descoperit MakeMeHappy.ro , mi-am pus toti prietenii sa se inregistreze si sa-si publicele listele. te-ai scos la sarbatori, ocazii, cumetrii absolviri ce vrei tu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 1 noiembrie 2010, 21:59

    Mihai, eu am primit 4 cadouri de acolo si unul de la ei :)) Super tare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Raza de Lună
    marți, 2 noiembrie 2010, 01:03

    Mi se întâmplă câteodată să văd un obiect şi să spun „ăsta e perfect pentru X”, unde X poate fi oricare dintre fiinţele dragi mie, moment în care cumpăr acel obiect chiar dacă sunt ultimii bani din buzunar şi ziua lui X este peste 11 luni. Apoi păstrez obiectul într-un sertar până în ziua cu pricina. Cred că am un şaptelea simţ, simţul cadourilor.
    În ceea ce-l priveşte pe domnul inimii mele, am făcut un pact: ne oferim doar cadouri care nu se pot cumpăra, de genul o vorbă bună sau ceva handmade. Atunci când insistă, îl mai las să plătească el câte un mic obiect pe care aş vrea să-l cumpăr, cum ar fi o strachină cu 5 lei sau o carte cu 4 lei din piaţa de vechituri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde