04.12.2016

twitter sau FaceBook? Vă băgați la un răspuns? Merci :)

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Așa de curiozitate vă întreb, ca să știu cu cine am de-a face, cum ar veni :D: ce folosiți mai vârtos, twitter sau FaceBook?

Pentru că, în ceea ce mă privește și atâta cât mă duce capul, am observat o diferență teribilă între cele două tooluri (că io așa le văd, simpatice, interesante, dar nimic mai mult). Adică altfel reacționează lumea pe twitter și la alți stimuli și cu totul altfel pe FaceBook. Evident că nu am decoperit apa caldă, că doar se vede din avion că cele două moduri de afi 2.0 sunt mai diferite decât bogăția capilară a lui Băsescu versu Einstein. Doar că, să mă iertați, uneori mi se par tare diferite :D

Vă întreb și pentru că aș vrea să știu unde pot interacționa cu voi cu predilecție (vaaaaai, ce cuvânt frumos am folosit… :D).

Merci că o să votați mai colea :D

PS. De ce scriu io twitter cu t și FaceBook cu F???

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum o să fim noi, the bloggers, peste vreo 30 de ani?

And voila câștigătorii invitațiilor la WordCamp România

22 comentarii

  1. miercuri, 27 octombrie 2010, 06:39

    Asa cum se discuta aseara la emisiunea Workshops realizata de Bobby Voicu este necesara promovarea atat pe Facebook cat si pe Twitter. Pe Twitter ai parte de un buzz, ai parte de reactii imediate, deci promovarea e rapida. Pe Facebook obtii in schimb o promovare de lunga durata. Deci intr-o campanie ar trebui utiizate ambele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 27 octombrie 2010, 06:47

    cel mai bine interectionezi cu noi aici

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 27 octombrie 2010, 06:51

    Twitter folosesc la indemnul nevestei. De Feisbuc nu m-am atins (si nici nu cred c-o s-o fac in viitorul apropiat si mediu). Si pe tuitar ma uit de 3 ori pe zi, in zilele norocoase (pentru el)… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 27 octombrie 2010, 07:05

    @A.Dragos
    bai, ca din manual vorbesti :D dar tot te rog sa votezi :))

    @daniel rus
    excelent spus :) simplu si ioi, cat de adevarat :D

    @Ave
    noroc cu nevasta, bai, ca altfel numai avioane ai avea in cap :)))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 27 octombrie 2010, 07:27

    twitter folosesc cel mai mult, acolo deja cam intleg cum sta treaba, insa incerc din rasputeri sa razbat si pe FB, este clar ca nu poate fi ignorat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 27 octombrie 2010, 07:30

    Amandoua, cu un avantaj mic pentru @twitter. FB-ul are totusi mai multe poze cu gagici cu fuste mici. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 27 octombrie 2010, 07:34

    Twitter. In afara de faptul ca e simplu de folosit, cateodata e chiar o provocare sa spui tot ce vrei in 140 de caractere. Nu am inteles niciodata FB, am cont doar pentru a pastra legatura cu unii colegi. In plus, e cam creepy ca nu-ti sterg complet datele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 27 octombrie 2010, 07:43

    Facebook si Twitter sunt 2 retele de socializare total diferite. Fiecare are targetul ei, cateodata chiar diferit. Eu unul le folosesc pe amandoua, dar la noi in RO mi se pare ca Twitter este un canal de promovare extrem de targetat, fiind folosit doar de anumite persoane care il inteleg (si care stiu ce e ala internet!)

    P.S nu stiu de ce ai scris twitter si Facebook :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 27 octombrie 2010, 07:49

    @stefan murgeanu
    propovaduieste si pe facebook, sfintia ta, ca si acolo paste multe oi pierdute :D

    @nytro3
    asa, bai, asta e criteriu beton :))))))))))))))))

    @Daianara
    cum nu iti sterg complet datele???

    @mihaiteo
    altul care vorbeste din manuale… :)))))))))
    cand iti dai seama de ce am scris diferit dau o bere :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 27 octombrie 2010, 08:07

    Folosesc twitter intr-o proportie de 70%, consider ca twitter este o sursa de informare activa, primesti si raspandesti noutati si informatii din toate partile cu viteza luminii.

    Facebook e altfel, il folosesc pentru interactiune, pentru a crea impresii si pentru a primi impresii, daca ai ceva mai detaliat de spus faci un teaser pe twitter cu link catre facebook, unde detaliezi problema. Si pana la urma, vorba romanilor, o poza face cat 1000 de cuvinte.

    Umila mea opinie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 27 octombrie 2010, 08:15

    FaceBook, de curand l-am descoperit si eu… impresia mea e ca pe FaceBook-ul socializarea este mai simpla si ampla.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 27 octombrie 2010, 08:51

    Citesc fluxul pe twitter mai usor decat pe fb. Cred ca pe fb trebuie sa ascund pe unii sau sa-i elemin, altfel fluxul e imposibil de urmarit (300+ știri dimineața când deschid pagina).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 27 octombrie 2010, 14:01

    Merg cu ambele, chiar daca o ard mai mult pe Twitter. Oricum, intrebuintarea lor e total diferita. cel putin pentru mine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 27 octombrie 2010, 14:06

    aman2, sictir cu ele :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 27 octombrie 2010, 14:09

    Că tot zicea Bogdana azi – pe Facebook merg bine dumele, dudele, iar pe Twitter conțiuntul de valoare și cam asta spune tot despre rețelele astea două. De mine poți să dai pe ambele sau pe blogul de sub nume :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 27 octombrie 2010, 14:39

    Twitter pe locul 1, Facebook pe locul 2 :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 27 octombrie 2010, 15:16

    facebook, ca eu uit total uneori de existenta lui twitter :)) cu toate ca pentru rapiditate castiga twitter si e mai filtrat si fara tot felu de aplicatii si jocuri enervante

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 27 octombrie 2010, 16:26

    Facebook:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 27 octombrie 2010, 19:59

    Adica poti sa-ti dezactivezi contul, nu mai apari in cautari dar ramai in baza lor de date. Era un articol interesat pe net despre cum procedeaza diverse companii (gen Twitter,FB, Yahoo!) in caz ca moare titularul contului. FB pastreaza tot, iti si trimit remindere sa te loghezi din nou sau sugestii de prietenie. Nu e asta articolul la care faceam referire dar detaliaza destul de bine procedura: http://www.time.com/time/business/article/0,8599,1932803,00.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 27 octombrie 2010, 20:16

    M-am oprit la twitter :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 28 octombrie 2010, 07:54

    Twitter

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde