11.12.2016

Cred că nu mai am umor sau nuș ce dracu…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Sunt absolut convins că la mine e problema. Nu la Academia Cațavencu, nu la Kamikaze, nu la Daily Cotcodac. Ci la mine, exclusiv la mine. Dar nuș cum dracu de nu le mai găsesc amuzante. Sau, ca să fiu cinsit precum hoțul neprins, sunt foarte puține dățile când mai reușesc să zâmbesc la isprăvile lor scriitoricești.

Poate că sunt io prea ocupat cu alea, alea, prea încrâncenat din cauză de alea, alea, prea bătrân, ca să o spunem pe aia dreaptă. Sau pur și simpul sunt doar un idiot retrograd care nu mai înțelege că a face mișto de tot și de toate, every fucking day, este, de fapt, un stil de viață și un mod de a-ți împlini destinul.

De aia zic, la mine e problema. Că doar nu o fi invers, doamne, iartă și păzește, în timp ce alții o belește.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Conținut plătit pe bloguri

Cum o să fim noi, the bloggers, peste vreo 30 de ani?

22 comentarii

  1. marți, 26 octombrie 2010, 09:29

    ia o pauza. lungă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 26 octombrie 2010, 12:14

    Umor in Romania?…eu nu prea am vazut mult…incearca niste stand up comedy autohton totusi

    Si nu DOD sau Tociu si Palade, astia mai New Age…recomand TEO

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. rodica
    marți, 26 octombrie 2010, 12:50

    draga, nu mai e nimic de ras…nici stan si bran nu mai sunt ce erau pe vremuri…iar coaja de banana s-a uscat si ea,doamna care a alunecat pe coaja nu si-a rupt piciorul …a murit de moarte buna. si noi tot asa.
    nu cred ca titlul este corect…mai vedeti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 26 octombrie 2010, 14:00

    […] Supărată de faptul că ieri, la recomandările de seară de pe acest site, a fost luat în balon stăpânul său, pisica lui Chinezu a aşteptat ca stăpânul să se ducă să facă ceva social-media şi s-a urcat la tastatură să scrie un text trist. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Fluture
    marți, 26 octombrie 2010, 14:18

    In loc sa bagi ceva la cap din ce zic baietii aia, te-ai apucat de scris 10 randuri, ca sa le mai demonstrezi inca o data (nu era nevoie, cred) ca au dreptate.

    Tu chiar nu te vezi cat de „social media popcorn” esti? Serios.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. bodipod
    marți, 26 octombrie 2010, 14:30

    … un macelar, cel mai bun macelar din oras, cel mai amabil, cel mai dragut, intodeauna primitor, serviabil
    intra o doamna in macelarie
    – buna ziua doamna. cu ce va putem servi?
    – as dori niste muschiulet de porc
    – sigur ca da doamna, frumos, proaspat, pun cateva felii … va rog, gustati
    iti baga doamna nasul ascutit in feliile proaspete si rozalii
    – hmmm, nu prea, nu prea … daca s-ar putea niste sunca de praga
    – ma iertati doamna … sigur ca da … proaspat, acum adus din spate … va rog
    doamna se uita cu nasul ascutit si la feliutele de sunca de praga
    – hmmm, nu prea, nu nu … poate niste cabanos
    – sigur ca da doamna, ma iertati, acushica … va rog … bun, proaspat
    doamna testeaza cu varful nasului ei nazuros si cabanosul imbietor
    – nu nu, nu prea … poate niste muschi Azuga
    macelarul se apleaca prietenos peste tejghea
    – doamna, am o idee: eu sa ma duc in pizda mamii!

    in alta ordine de idei, tre sa recunosti ca e amuzanta replica lor
    nu stiu daca e real, nu ma bag, nu ma pricep, dar de amuzant e amuzant

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. dc
    marți, 26 octombrie 2010, 15:27

    Eu zic ca aveai urmatoarele optiuni de raspuns:
    – prima presupunea sa faci putin haz (de necaz) pe seama ta, sa iti torni cenusa in cap si sa revii ulterior cu forte proaspete si o replica pe masura;
    – a doua era o reactie de tip Mircea Badea.
    Tu ai ales-o pe a doua…:(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 26 octombrie 2010, 23:03

    Slab de tot. Slab de tot de tot . De tot, de tot, de tot . Dezamagitor :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 27 octombrie 2010, 00:55

    Ba da, e exact invers…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 27 octombrie 2010, 05:52

    @zoso
    ai vrea tu, cocosel mic si repede ce esti :D

    @eftimie
    bre, pune-i pe aia ai tai sa se semneze, da-l dracu de anonimat, ca doar nu s-au terminat coaiele la voi, nu? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 27 octombrie 2010, 08:41

    bagabontule simpatic, sa vii azi cu banii la locul stabilit, ca altfel il trimit pe şofer peste tine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. dc
    miercuri, 27 octombrie 2010, 09:49

    @chinezu: sub pseudonimul asta (de fapt sunt initialele numelui meu) semnez comentariile si pe alte site-uri, deci comentariul de mai sus nu e opera lui eftimie, ci parerea mea sincera.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 27 octombrie 2010, 09:57

    @dc
    mea culpa, atunci
    dar sa stii ca mi-ai devenit brusc simpatic cand ai spus ca ”dc” e pseudonim :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 27 octombrie 2010, 10:20

    AC e praf la umor, Daily Cotcodac il trage serios de par, Kamikaze mai reuseste momentan sa ma mai faca sa zambesc, e drept ca mai au si editii mai putin reusite, dar per total, inca fac fata onorabil la capitolul umor. Poate ai tu o perioada de blazare, surmenare, din astea, de nu mai reusesti sa gasesti nimic amuzant in revistele astea. Dar, repet, pentru Daily Cotcodac si AC, subscriu la parerea ta de tentative palide de a amuza cititorii.

    In alta ordine de idei, e totusi greu sa scoti chestii amuzante, regulat, saptamanal, sau chiar zilnic. De asta e de preferat sa mai trecem cu vederea cand publicatia respectiva nu se ridica la nivelul asteptarilor, important e sa isi revina. Vorbeam tot de Kamikaze aici, celelalte 2 sunt scoase din ecuatie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 27 octombrie 2010, 10:37

    @chinezu bine măh, zici de mine că dau anonime la tine pe site? Drept pedeapsă ar trebui să-l oblig pe Bibire să.ti povestească o chestie amuzantă din Kamikaze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 27 octombrie 2010, 10:41

    @eftimie, da cu ce ocazie domnu` Eftimie, ar fi „pedeapsa” pentru ca crezi ca nici Kamikaze nu are dram de umor sau care e semnficatia replicii?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 27 octombrie 2010, 10:53

    @Andrei Una peste alta am impresia ca aia de la AC inca sunt mai amuzanti decat aia de la Kamikaze. Ca un fotbalist batran, nu mai alearga 90 de minute da’ tot nu poti sa-i iei mingea ca are experienta. De DC n-am cum sa spun ca sunt subiectiv.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 27 octombrie 2010, 11:45

    @eftimie, esti subiectiv pentru ca scrii la Daily Cotcodac, daca nu ma insel…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 27 octombrie 2010, 17:47

    @Andrei: iar tu eşti perspicace ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 29 octombrie 2010, 07:40

    […] scriam zilele trecute că sigur io sunt de vină că nu mai râd la unele lucruri la care râdeam înainte, unii s-au bășicat cum că am io nu știu ce cu ei. Ce […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 22 decembrie 2010, 11:35

    Macar la acest filmulet ar trebui sa razi… http://www.kamikazeonline.ro/2010/12/si-tu-poti-fi-blogar-celebru/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Semanticus
    miercuri, 22 decembrie 2010, 11:48

    Ca tot am trecut pe langa Palatul Regal si vazui intrarea de la Editura Urzica, asa ca imi adusei aminte de o poezie de Craciun din alte vremi/vremuri scrisa in Almanahul cu acelasi nume.

    Subsemantul Ghitza York,
    De profesiune, porc,
    Las, cu limba de Ignat,
    Un inel verificat.
    Sarma fina,
    Celui care,
    L-a pierdut ,
    Pe’al sau,
    La mare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde