03.12.2016

Astăzi declanşez războiul împotriva lui zoso

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Declanşez un căcat. Băi, sunteţi unii dintre voi, care nu sunteţi în stare să duceţi singuri vreo luptă, nici măcar aia de a vă încheia singuri la şliţ după pipi, dar care vreţi numai sânge, numai sânge. Nu al vostru, fireşte, că doar nu sunteţi nişte proşti, ci al altora, mereu al altora.

Eu unul nu vă înţeleg. De când am ajuns şi io ceva mare sculă în blogosferă (staţi liniştiţi că trece şi asta, toate trec în viaţă, garantat) şi, cum ar veni, îi suflu în ceafă lui zoso (nu-ţi dau link, mă, că nu meriţi), cum aţi venit lângă mine să faceţi un fel de comandament general de dat în gură lui zoso. Pe motive care pleacă de la părerea voastră irefutabilă, dar, mă scuzaţi, cretină, căci nu o argumentaţi, cum că  „zoso este un bou” şi până la chestiuni mai filosofice, gen „trebuie să curăţăm social media de la noi de frâne progresiste cum e zoso”. V-am explicat, fiecăruia în parte, cu tot respecul de care mă simţeam în stare în acel moment, că sunteţi nişte proşti.

Unii aţi tras concluzia, nişte dumnezei ai analizei fiind voi, aşa, în felul vostru, că nu am coaie să mă bat cu zoso. Da, bine, aşa e, sunt recunoscut prin faptul că îmi pierd firea instant când vine vorba de ceva derbedeleneală. Dar, dacă vouă vi se pare că le aveţi mai mari, zău dacă stau să vi le măsor…

Adevărul este, ca de obicei, mult mai simplu. Şi mult mai pragmatic. Mai simplu pentru că, în ciuda felului său lovit rău cu pucul de a fi, Vali mi-e simpatic. Şi aşa, sper, o să rămână multă vreme de acum înainte. Mai pragmatic pentru că să mor io dacă înţeleg care ar fi gheşeftul pentru mine să mă iau la perverse cu Vali. Notorietate nu îmi mai trebuie, merci frumos, luaţi-o voi pe toată. Să fiu pe locul I în ceva topuri, înaintea lui zoso e aşa, cum să vă spun eu, ambiţie de grădiniţă, iar eu chiar am terminat de muuuultă vreme grădiniţa. Deci chiar mă depăşeşte care ar fi şpilul unei asemenea antreprize.

De luptat, oricum lupt împotriva lui zoso. Atrăgându-i atenţia, cum am făcut-o şi ieri (un pic cam dur, recunosc, dar ce să fac dacă şi io sunt rău lovit cu pucul…) când o ia pe arătură. Dar la nivel de amiciţie, nimic mai mult. De astea o să fac în continuare. Şi nu numai cu Vali. Că aşa mi-e firea, nu că aş avea nu ştiu ce măreaţă strategie. Dă-i pace…

În fine, hai că aţi înţeles ideea. Şi aşa am scris prea mult pentru un subiect atât de puţin important…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am primit un premiu fenomenal. Plus o mare dezamăgire

Voi sunteți specialiști în marketing, băăăăă?

33 comentarii

  1. vineri, 15 octombrie 2010, 08:25

    Eu te susţin! L-am băgat şi în blogroll! Care e următorul pas, Căpitane? :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 15 octombrie 2010, 08:25

    Chiar ca ai terminat de mult gradinita. Cu cat ai absolvit?

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 15 octombrie 2010, 08:26

    comentez doar ca sa las link.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 15 octombrie 2010, 08:26

    si ca sa ma abonez la comentarii

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 15 octombrie 2010, 08:29

    mi-am uitat cheile

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 15 octombrie 2010, 08:32

    Stai ca nu inteleg. Te-a rugat cineva sa il ajuti intr-un razboi cu Zoso? Daca e asa, e tare!:))
    Nu stiu domne. Daca subiectul e Zoso, eu mi-am spus parerea despre el acum ceva timp, fara sa-l cunosc (ceea ce a fost o greseala). Bine, mi se pare ca o ia cateodata pe aratura, dar daca nu-ti place, nu-l citesti si gata!!! (

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 15 octombrie 2010, 08:32

    don zoso ce faci domne cu tema aia, o mai facem ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 15 octombrie 2010, 08:33

    @zoso , vezi ca sunt pe masa 4 :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 15 octombrie 2010, 08:35

    dar de curiozitate, pentru ce i-ai atras ieri atentia „un pic cam dur” ca nu am prins faza? merci :)

    iat in ceea ce-l priveste pe zoso, ca blogger, eu il am si in reader, si in blogroll pt ca e chiar ok, iar cancanurile nu ma intereseaza

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 15 octombrie 2010, 08:50

    Război să fie! :) Iar dacă ieși învingător te rog să pui în acordul de pace și obligația lui de a-mi da unblock pe twitter pentru ca viața mea parcă nu mai e la fel de când mi-a dat block.

    Adevărul e că și mie mi-e simpatic (când îi înjură pe alții, nu pe mine). Dar el nu mă iubește că cică-s penelist. Mă simt persecutat politic. :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Adrian SM
    vineri, 15 octombrie 2010, 09:05

    Mai bine puneţi-vă la un skandenberg iar ăla care pierde dă de băut un metru pătrat de bere. Pe care o beţi împreună fireşte… :) Din colaborarea a doi „dilăi” ca voi ar ieşi sigur ceva fain… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 15 octombrie 2010, 09:23

    dea, mergem impreuna la amsterdam si cand ne intoarcem depunem actele pentru a-l infia pe Lars :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 15 octombrie 2010, 09:54

    pe unde `oi fi umblat pana acum?

    Alaltaieri l-am citit prima data pe Chinezu si ieri l-am apostrofat, blogosfera sibiana stie; ieri l-am citit prima oara pe VisUrat si i-am facut omului profilul astazi, apare intr-o ora.

    de zoso am auzit ca de superman….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 15 octombrie 2010, 10:05

    Domnule Chinezule, din punctul meu de vedere (insignifiant şi, mai ales, NECERUT), mie mi se pare o mare manelărie treaba asta cu ajunsul în frunte şi plecatul din zelizd.
    Nu-s mare fan al blogosferi, al blogărilor, al twitterului şi al megaimpresiilor megabăşite din partea superioară a clasamentului. Poate că o să-mi scriu părerea la un moment dat şi o să vă dau un link al articolului (insignifiant şi, mai ales, NECERUT).
    Pe băiatu’ ăsta zoso sau pe Dvs. n-am de ce să vă plac sau să nu vă plac. Nu-s heităr de meserie, eu chiar având o ocupaţie. Dar îmi ,,permit” să mi se pară anumite chestii. Pe care le consider de doi lei. Gen: nu prea mă omor cu zelizdu, aşa că ies. (Ies când am ajuns pe primul loc, that is!) Nu e cam florinsalamisto-nicolaeguţistă jmekeria asta cu v4lu4r3, arf3 &t@l3nt? Zic şi eu…

    Şi-ncă o chestie: mai ţineţi minte vorba aia că nu e greu să ajungi primul, ci e greu să te menţii acolo? Eh, Dvs. tocmai NU v-aţi asumat responsabilitatea aia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 15 octombrie 2010, 10:07

    ERATĂ
    *să mi se pară SUBŢIRI

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 15 octombrie 2010, 10:33

    Eu nu prea intervin în chestiunile războaielor pumnice (dacă mi se permite jocul de cuvinte între pumn şi punic „de Cartagina”) din blogosfera românească, profit însă de ridicarea unui subiect, cel legat de „mare sculă în blogosferă”, pentru a cere părerea Chinezului, zosoului, Piticului şi, în general, celorlalte mari „scule” din blogosferă, relativ la o cestiune importantă pentru mine:
    Care ar trebui să fie ţinta unui „făcător de blog”?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 15 octombrie 2010, 11:12

    @ SingurEu :
    daca v-ati propus sa-l puneti la punct pe Chinezu, cum ca <> nu-i vina dvs… Nu sunteti de-al casei, ca sa zic asa…Ma gandeam, initial, sa va dau linkul unde spunea ca, in momentul in care ajunge pe primul loc in ZeList, se va retrage… Desi, daca stau bine si ma gandesc, de ce sa va rapesc eu aceasta curiozitate ce v-am indus-o, incat, sunt sigur, o sa cautati chiar dvs, acel articol mult discutat…

    Vedeti, cand veniti in „casa” unuia si va expirmati un punct de vedere, e drept, destul de decent, precum dvs, e bine sa fiti ancorat in realitate, sa stiti ce si-a propus acel om, legat de o pozitie insignifianta precum cea din ZeList ! In caz contrar, sa primiti, de la mine, sau de la un alt coleg de-al Chinezului, replica pe care tocmai v-a dat-o, stimate domn – „SingurEu”. Cele bune…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 15 octombrie 2010, 11:12

    Nu ma bag :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 15 octombrie 2010, 11:15

    completare :
    intre paranteze am scris si-am incercat, sa va explic, ce ati spus dvs din final, privitor la „neasumarea locului 1 in clasamentul ZeList”, din partea Chinezului…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 15 octombrie 2010, 11:18

    Si totusi… ce se intampla intr-un razboi intre bloggeri? :D
    Iar invinsul… ce pierde? ;;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 15 octombrie 2010, 11:35

    Domnule PATRICKdan, n-aţi înţeles mai nimic.
    Chinezu este unul dintre cei dacă nu simpatici, măcar neantipatici. Era oarecum reconfortant să fie el pe primul loc. Şi să rămână acolo. Ar fi fost cumva trimful bunului-simţ.
    Cius!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 15 octombrie 2010, 11:43

    @SingurEu :
    * din acest punct de vedere, da, aveti dreptate, ne-am fi dorit, destui, sa ramana pe locul 1 Chinezu in ZeList…
    * in privinta a ceea ce am inteles eu, va asigur, l-am inteles pe Chinezu, asta conteaza, nu neaparat ce ati afirmat dvs. conteaza, sa fi inteles, ca afirmatia dvs din final, nu-si avea rostul, din moment ce Chinezul deja a „premeditat” acest gest anuntand asta intr-o postare destul de recenta. eu la aceasta faceam trimitere, gandindu-ma ca, fie ati citit si ati uitat, fie nu ati avut habar… nu mai are rost, sa discutam, „…cum ar fi fost daca”…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. Semanticus
    vineri, 15 octombrie 2010, 11:46

    De unde si morala: chiar si cand esti in top nu te poti retrage cand vrei tu ci cand te depaseste altul, altfel se ridica intrebarea ce vrei tu de la zelist.
    Chinezu,
    adica este un afront mai mare, pentru unii, nu este ca ai ajuns in top ci ca te-ai retras.Utie, altii nu se retrag si se bat pentru locul ala, adica daca e top e musai competitie, nu faci tu misto de aia care asteapta sa te depaeasca in lupta dreapta prin retragere.
    Nu?! pai daca toti care ajung in top se retrag voluntar, cine mai ramane in competitie??? :)))
    Ce? daca Steaua ajunge pe locul 1 in etapa 12 se retrage, ca vrea ea atunci in plina glorie? :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 15 octombrie 2010, 12:00

    razboi trebuie sa faca unu mic, cu unu precum zoso, sau chinezu… ca dejaba se bat gigantii…nu au nimic de castigat, in schimb daca unu mic, reuseste sa il atraga in scandal pe unu mare…ei, aici e o alta poveste ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 15 octombrie 2010, 15:08

    Ma, ii distactiv la tine pe blog. Articolele ca articolele, da’ comentariile… Mai vreau :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 15 octombrie 2010, 15:31

    Sunt bune articolele de acest fel pentru că atrag un număr mare de cititori. Ei abia așteaptă să citească dar dau de altceva. Dintr-o postare care se anunța a fi împotriva lui Vali Petcu dăm de o apreciere față de zoso.ro. Parcă nu știam că ești fan zoso. Numai dacă ai ochelarii de cal nu vezi și partea pozitivă a „liderului „.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 15 octombrie 2010, 15:35

    Apropo de giganti, stiti cine iese in castig din lupta lor? Comentatorii :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 15 octombrie 2010, 16:28

    ….ca si cand comentatorii ar fi niste giganti ::)))) lol giganti blogo-sferici, teribil de amuzant ::)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 15 octombrie 2010, 16:45

    Să fi adresat o întrebare prea complicată sau prea banală? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 15 octombrie 2010, 18:07

    Daca se vinde scandalul asa bine la noi…consumatorii isi cer produsul in cazul asta :))…dependentii isi cer drogul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. sâmbătă, 16 octombrie 2010, 09:04

    :)
    Înţeleg… Atunci în bătălia dintre blogurile cu erecţie în blogosferă, chinezu şi zoso, am să mă duc să susţin JEG.ro… Poate că între timp a mai pus Groza un film.
    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. duminică, 17 octombrie 2010, 12:09

    l-am vazut pe jeg ieri.

    prefer sa nu comentez

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 19 octombrie 2010, 11:25

    @ Piticu21
    Păi aşa de simplu se aduce la tăcere un blogger de mare erecţie în blogosferă? :D
    (Şi când spun erecţie folosesc sensul livresc de ridicare, verticalitate.)
    Comentaţi stimate domn, comentaţi… Nu-i asta însărcinarea unui blogger de succes?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde