10.12.2016

Deci Netlog sunt spammeri sau nu? Să știu o treabă

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cei care ma știți știți deja că io pe partea tehnică nu prea mă am. În această cheie vă rog să înțelegeți ce zic mai jos.

La Social Networks Conference l-am văzut pe unul de la Netlog cum prezintă rețeaua. După care am intrat să văd și eu ce și cum e pe acolo. Ocazie cu care am constatat cu surprindere că aveam cont acolo, încă de prin 2008 sau ceva de genul și că eram din Alabama :)) Mi-am recuperat parola, firește :D, și am studiat puțin cum e cu contul pe acolo. Și ca atât…

Astăzi am intrat din nou în contul de Netlog, dracu știe de ce, și am văzut că nu știu cine îmi cerea prietenia. Am intrat să văd ce e, am dat accept, firește :D, iar apoi am văzut că este o opțiune acolo cum că să vezi care din cei pe care îi ai în adress bookul de pe yahoo au cont pe netlog. Zis și făcut.

Numai că aici începe mizeria sau, să nu zic hop până nu sar, cică Netlog a trimis mailul ăla nu doar la cei care erau deja înregistrați, ci la toată lumea pe care o aveam io în yahoo.

De aceea vă întreb: să mă enervez sau nu pe Netlog? Sunt spammeri sau nu?

Astea sunt întrebările. Nu mai îmi spuneți că sunt cam tâmpit că pun botul la de astea, că asta am recunoscut io deja :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

„The cincimea” mea bloggeristică

Vă mai recomand niște unele de astea 2.0

20 comentarii

  1. joi, 14 octombrie 2010, 13:29

    e vorba de lumea din Yahoo, eu n-am cont acolo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 14 octombrie 2010, 13:31

    Spammeri… mă gândeam eu că nu ai trimis mail-ul ăla cu intenție…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 14 octombrie 2010, 13:31

    Bre, eu ți-am zis și pe twitter, am primit invitație de la dumitale să mă înregistrez pe Netlog, căci eu cont acolo nu am. Deci, nu știu cum vrei tu să îi numești, dar știu sigur că am primit mailul. Care e șters, cum altfel.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 14 octombrie 2010, 13:33

    Așa fac toți, poți să verifici. Și ăștia mari. Sunt pline listele de discuții de invitații pe hi5.

    Bine, asta nu înseamnă că nu sunt spammeri. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 14 octombrie 2010, 13:33

    Parerea mea e ca Netlog e o corcitura intre hi5, neogen si o un pic de facebook, o retea sociala din liga a 2-a, cu utilizatori de mana a 2-a, cu aplicabilitate de mana a 2-a.
    Am avut de facut o mini-campanie pe twitter, hi5, facebook si putin twitter pentru o companie din turism, netlog de departe a avut cele mai slabe rezultate. activitate sau rata de raspuns aproape inexistenta

    Sfatul meu e sa te concentrezi in continuare pe main-stream, Fb si TW. Si blog :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 14 octombrie 2010, 13:36

    No, ui că nu e să mă înregistrez, e doar să vizitez. Asta se întâmplă când nu citesc mailurile ce mi se par suspecte :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Adrian SM
    joi, 14 octombrie 2010, 13:49

    Am avut şi eu cont pe Netlog, dar mereu am avut probleme cu calculatorul,mai precis cineva din Vaslui îmi băga viruşi din greu.Am închis contul Netlog şi de atunci totul e ok.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 14 octombrie 2010, 14:02

    ma miram si io dimineata ce e cu mailu asta de la tine

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 14 octombrie 2010, 14:32

    yahoo aşa zice, eu am primit invitatia ta direct in spam.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 14 octombrie 2010, 15:04

    ti-am zis eu pe Twitter parerea mea :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 14 octombrie 2010, 15:22

    Da, băi, e spam, da’ mi-a făcut plăcere. M-am gândit:
    – Ia uite, băi, se gândeşte Chinezu şi la mine… :)))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 14 octombrie 2010, 16:27

    Netlog-hi5:))adica de rahat……

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 14 octombrie 2010, 18:00

    Stau asa:

    1. Pentru a pune o poza in prim plan… costa de rupe !
    2. Se face spam masiv in toate formele.
    3. Am renuntat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 14 octombrie 2010, 18:05

    Eu primesc spamuri de la netlog cu invitatii de mult timp.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 14 octombrie 2010, 20:37

    La fel mi s-a intimplat si mie acum 5 ani cand cineva m-a invitat pe hi5, si din momentul in care am aflat nu am mai dat pe acolo. Aveam in yahoo contacte cu fosto sefi..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 14 octombrie 2010, 21:03

    Eu am ramas la fel de surprins acu vreo 2 luni cand am vazut ca tot primeam mailuri de-alea targetate gen ” E ziua lu Cutarescu maine” si eu pe Cutarescu chiar il stiam, si cand dau click, ghici, aveam si eu cont, ca dupa aia sa-mi aduc aminte ca parca netlog nu s-a chemat tot timpul netlog, si din acest motiv nu stiam eu care-i treaba. Am dreptate la faza cu schimbarea de nume sau o iau razna prematur?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 14 octombrie 2010, 22:42

    Da si eu am primit un mail de la tine cum ca ma inviti sa ne conectam pe netlog

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 15 octombrie 2010, 00:41

    spammers. one of many …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Cioco
    vineri, 15 octombrie 2010, 01:25

    If it walks like a duck and talks like a duck…it must be a duck!
    Inlocuieste duck cu spammer si vezi ce iese
    ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 15 octombrie 2010, 10:26

    Chinezule, tocmai tu care vezi simplitatea in orice raspuns, acum il complici. Nu ai zis tu cu gurita ta ca ai bifat o optiune prin care vezi cine din address book are cont la netlog? Pai cum crezi ca afla cei de la netlog daca aia din address book au cont la ei? Simplu… le trimite un mail si ii intreaba „Mai asta, tu ai cont la netlog?” Concluzia: nici vorba de spam. Sunt mailuri trimise la cererea ta :))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde