08.12.2016

Dragii mei, vă mulțumesc din toată inima

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Sunt profund recunoscător celor care îmi spun că am mâncat o literă în textul de mai jos. Dar nu corectez, nu am făcut-o niciodată. Chestii de astea se întâmplă. Mult mai des decât ne-ar place să recunoaștem :) Așa că decât să corectez repede, mai bine vă las să mă vedeți așa supus greșelii cum sunt :D Iar cei care din asta deduceți că nu am nici o trebă cu limba română, le spun doar că e o onoare pentru mine ca ei să îmi spună așa ceva…

Când ajungi să însemni ceva în blogosferă, să fi un brand, toată lumea vorbește despre tine și numai despre tine. Dar asta este o mare, mare nedreptate. Pentru că un blogger, indiferent de cât de urât sau de iubit este, nu înseamnă nimic, nimic, nimic fără cei care sunt alături de blogger în această excursie personală de înțelegerea rolului său în lumea asta mare…

În cazul meu, chinezu sunteți voi. Nu știu cum aș putea să o spun mai simplu de atât. Și mai sincer de atât. De aceea vă mulțumesc din toată inima :) Și mă înclin respectuos în fața voastră, a celor care își rup câteva minte pe zi din timpul lor ca să îl petreacă alături de mine aici pe blog. Respect!

În ceea ce îi privește pe colegii bloggeri, vreau să le spun că am ajuns la acel moment de care vorbeam cu ceva vreme în urmă. Așa că azi îmi anunț retragerea oficială din Zelist. Nu pentru că nu îl consider un serviciu foarte bun, ba dimpotrivă (iar Zelist Monitor este un serviciu pe care mă bazez mai mult decât aș vrea să admit :D), ci pentru că am promis, pentru că așa mi se pare fair să procedez. Am ajuns pe locul 1, așa că e timpul ca maurul să se retragă, să lase alți mauri să vină să îi ia locul :)

Acestea fiind spuse, mai zic doar ”Adio, Zelist, dar rămân cu tine” și îmi veți permite această mică infautare 2.0 să las pentru posteritate poza de mai jos acilea pe chinezu :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Timișoreni și clujeni, vi se pregătește ceva!

Astăzi lansez „Chinezu te face! De 125×125”

50 comentarii

  1. joi, 7 octombrie 2010, 08:57

    Placerea si de partea noastra maestre ! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 7 octombrie 2010, 09:09

    Asa deci, te retragi acu, cat esti in frunte. iti e frica de generatia asta noua care vine repede din urma:P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 7 octombrie 2010, 09:10

    no bine mă! pe când o să realizați că la clubul retrașilor (ce tare sună, pensionar zelist) o să aveți nevoie de un bucătar, urc și eu pe primul loc și mă retrag:-). te felicitez, domnu’ chinezu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. escu
    joi, 7 octombrie 2010, 09:11

    Carevasazica, dupa retragerea domnului Chinezu, Bookblog.ro va fi primul in topul Zelist?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. serban
    joi, 7 octombrie 2010, 09:16

    Dezi locul I în zelist este un fel de ţară, ţară, vrem ostaşi? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 7 octombrie 2010, 09:18

    Bafta si pe viitor, nenea chinezu! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 7 octombrie 2010, 09:26

    Felicitari si multa bafta in continuare…. Ntzzzzz , ce se mai bucura aia din urma ta ca mai urca si ei un loc!:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 7 octombrie 2010, 09:29

    […] Chinezu (cu felicitari pentru pole position), Vova (succes cu noul proiect), Calin (cu multumiri), Vania, Acces oriunde , platforma de blogging favorita, o utopie, Dan, Radu, Tlon Society, Khronos, Viajoa, Cristian, Dono, Mordechai, K., Avola, G., Mihai, Fara Droguri!, Simona, Grapefruit, Turism, in joaca, liniste, livresti, Adenalgia… […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 7 octombrie 2010, 09:32

    ZeList ar trebui să retragă tricoul cu numărul 1. În ritmul ăsta, în numai 58984 de săptămâni, o să rămână fără clienţi… :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 7 octombrie 2010, 09:34

    este o vorba, ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa ti se intample. mai demult am zis sa il punem pe Chinezu pe primul loc in locul lui Tudor Chirila. Dar nu stiam ca daca Chinezu va ajunge pe numarul 1 se va retrage.
    uite ca a venit si ziua aceea, si dupa cum mi-a zis Chinezu mi s-a indeplinit ”dorinta”

    acum imi mai propun o ”dorinta” sa ajung eu pe primul loc, oricand ar fi asta, dar eu nu ma retrag, asa usor :)

    oricum Chinezu o a fie citit si daca nu mai este in Zelist, deci nu e ceva pierdut pentru el.
    asa ca hai sa il punem pe Anticalofilul pe primul loc :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 7 octombrie 2010, 09:37

    Felicitari Cristi! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 7 octombrie 2010, 09:43

    bravos!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 7 octombrie 2010, 09:46

    O, doamne, s-a mai dus unul…. :-)

    Glumesc, felicitari si spor mai departe!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 7 octombrie 2010, 09:47

    felicitari ! ce te faci daca se apuca toata lumea sa se retraga si devine relevant clubul retrasilor din ze list?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. StirideBine
    joi, 7 octombrie 2010, 09:55

    Felicitari!Propun sa se faca clubul „pensionarilor Zelist „:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 7 octombrie 2010, 10:49

    Felicitari 2.0 ! Maurule chinez din top – daca-mi permiti !!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 7 octombrie 2010, 10:56

    Nu inteleg logica nici sa ma tai. Daca bloggerii mari se retrag, clasamentul ala nu mai are nicio valoare. Sunt locul 5 sa zicem, dar alti 15 bloggeri nu se afla acolo. Deci, locul 5 la ce sunt acolo?
    Dimpotriva, eu as zice sa ramai in zelist pt ca acel clasament sa ramana un etalon. Altfel, am avea 2 clasamente: unul pt „noi veniti”, iar „ai vechi” sunt undeva deasupra clasamentului. Nu mi se pare corect.
    In rest, felicitari pt blog! Chiar te citesc(recunosc, nu zilnic, dar de 2-3 ori pe sapt intru acilea si citesc articolele ce ma intereseaza).

    Salutari!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 7 octombrie 2010, 10:58

    Felicitări, Cristi! Mă bucur foarte mult pentru tine. Ştiam eu de ce ţi-am dat marele premiu la „Blog de blog”, Ca la L’Oreal – pentru că meriţi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 7 octombrie 2010, 11:07

    Felicitari domnule !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 7 octombrie 2010, 11:12

    Later comment: recunoaște că de când ai ieșit la pensie te lasă vederea și ai văzut două litere în loc de una. Mintenaș o să ne ceri să-ți aducem nuci de cocos la spart cu p…alma, că pe alea din nuc n-o să le mai vezi defel. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 7 octombrie 2010, 11:38

    Stii ce urmeaza acuma? Scaderea traficului si a numarului de comentarii :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 7 octombrie 2010, 11:40

    Multi invidiosi cauta intentionat greseli de ortografie, si de exprimare. Noi Romanii suntem foarte culti. Fiecare cu cultura si invidia lui.
    Pe langa asta suntem si foarte uniti. Da, super uniti suntem si nu stim cum sa ne barfim unii pe alti. Daca esti sarac te barfeste ca esti sarac, daca avem ceva banuti te barfeste ca ai banuti si oare de unde si cum ai reusit sa faci rost de ei……exemplele pot continua dar ce vreau sa va recomand celor care gasiti nod in papura altora este ca sa adaugati cate studii aveti, cate facultati a-ti terminat, si cel mai important cat a-ti platit ca sa reusiti sa obtineti diploma de facultate.
    Va salut cu respect pe toti acei care sunteti de buna credinta !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 7 octombrie 2010, 12:24

    […] De aici. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 7 octombrie 2010, 13:07

    […] Voinescu, Piticu, Adrian Cristea, Laurentiu Matei, Chinezu, Simona Tache, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 7 octombrie 2010, 13:17

    dragilor, va multumesc inca o data
    ca altceva vad ca nu mai stiu sa fac astazi :))
    si da, sunteti niste nicinustiucumsavazic ca sunteti prieteni cu un agramat :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Marius C.
    joi, 7 octombrie 2010, 13:23

    Jenibil…vai de pana ta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 7 octombrie 2010, 13:27

    felicitari! si eu as face la fel. noroc ca nu ma paste aceasta primejdie :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 7 octombrie 2010, 13:49

    Eu astept sa iasa toti bloggerii astia mai mari din zelist sa intru eu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. romanu'
    joi, 7 octombrie 2010, 14:00

    Mno, eu zic sa lasi romana si sa te apuci sa faci un blog in chineza cat mai repede.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 7 octombrie 2010, 14:05

    „Mult mai des decât ne-ar place să recunoaștem.”
    Ai dreptate, a fost doar o scapare izolata partea cu „sa fi un brand”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. ana
    joi, 7 octombrie 2010, 15:59

    Sigur ca „ne-ar place” (scris de tine) in loc de „ne-ar placea” (cum e corect) nu se compara cu o litera uitata sau pusa gresit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. joi, 7 octombrie 2010, 15:59

    Daca partea cu „sa fi un brand” a fost o scapare izolata, nu stiu ce sa spun de partea cu „ne-ar place” in loc de „ne-ar placea”. Cat despre mandria de a nu corecta… ce sa zic, e dreptul tau, frate, dar e o prostie. Lasa-ti pe prea-luminatii cititori sa culeaga greselile din inca o sursa de nadejde.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. joi, 7 octombrie 2010, 16:08

    sunteti fantastici :)))))))))))))))))))
    unii, desigur :D
    nu are rost sa va mai zic ca si in later edit am gresit intentionat, ca oricum nu m-ati crede voi cei care sunteti adevarati iisusi hristosi ai gramaticii in loc sa va traiti si voi viata :D
    hai sa fiti iubiti, ca sunteti simpatici
    in felul vostru, desigur :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. joi, 7 octombrie 2010, 16:27

    tea-i retras la tinp, ce sa zic…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. joi, 7 octombrie 2010, 16:28

    Cristi, te rog nu te supara pe mine, dar as vrea ca daca ne vedem sa te prefaci ca nu ne cunoastem, ca sa nu observe lumea :D :)))))))))))))))))))))))))

    in ceea ce priveste intalnirea de luni, nici nu stiu ce sa mai zic, sa ne mai vedem? daca afla lumea ca ma intalnesc cu tine si in offline? ce va zice de mine? stii, amu ca ai iesit din zelist si am cale libera, trebuie sa am mare grija de imaginea mea :D :)))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. joi, 7 octombrie 2010, 16:44

    Felicitari, maestre! Bine-ai venit la profesionisti :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. joi, 7 octombrie 2010, 16:49

    Felicitari! La urmatorul blogmeet de la Focsani ma voi mandri cu prezenta fostului loc 1 in ZeList :>

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. joi, 7 octombrie 2010, 20:25

    acu ca tot s-a retras chinezu din zelist si s-a inchis chinezu.eu
    haidem toti pe http://www.sportlocal.ro :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. joi, 7 octombrie 2010, 20:36

    Primul loc, e primul loc….bravo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. joi, 7 octombrie 2010, 22:12

    felicitari… am fost ocupat… n-am avut timp sa te urmaresc indeaproape de ceva timp, dar meriti locul ala. sincer.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. joi, 7 octombrie 2010, 23:15

    ok, typo typo, dar pe la Baia Mare cand mai treci ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. vineri, 8 octombrie 2010, 01:50

    Tot respectul:).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. vineri, 8 octombrie 2010, 07:00

    dragilor, nu pot decat sa va multumesc inca o data pentru tot sprijinul vostru :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. vineri, 8 octombrie 2010, 15:55

    Salutare!

    Din păcate (pentru cazul acesta) şi din fericire (în genere), eşti un om de cuvânt. Astfel că, începând cu săptămâna viitoare (joi, 14 octombrie 2010 – atunci se recalculează topul), la cererea ta, blogul nu va mai apărea în clasamentul ZeList. Ne pare rău că pleci, dar sperăm să rămâi cu noi :).

    Toate cele bune şi mult succes în continuare,

    Stela Cristea – ZeList.ro

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. vineri, 8 octombrie 2010, 16:15

    ramane cu voi stela ca n-are alta sansa :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. vineri, 8 octombrie 2010, 16:18

    te retragi k un veteran ce esti ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. vineri, 8 octombrie 2010, 16:18

    Stela, daca tot pleaca Cristi, nu ati putea sa ma urcati direct pe locul 1 pe mine? promit sa ma retrag dupa vreo 2-3 luni :D :))))))))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. vineri, 8 octombrie 2010, 16:51

    @Stefan Murgeanu: Nu putem face asta, doar suntem oameni serioşi. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. vineri, 8 octombrie 2010, 23:16

    Lasa domle ca esti in top. Pe cine deranjeaza sa vina sa te caute acasa si sa-ti spuna personal daca are tupeu sa-si arate invidia….in spatele monitorului sunt multi viteji !
    Salutari all !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:09

    […] addthis_share = { templates: { twitter: '{{title}} @ {{url}} via @ACatavencu' } } Bloggerul Chinezu’ își anunță retragerea din Zelist, pentru că a ajuns pe locul 1. Dar să-i dăm Chinezului […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde