10.12.2016

Dreptul lui Radu Moraru de a fi așa cum este

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Nu am urmărit ”Nașul” de aseară cu invitat special (deși deja nu mai e nimic special când apare Băsescu pe B1 TV). De ce aș fi făcut-o, serios? Deja știu că marinarul jenant nu face altceva decât ce știe el să facă: nu să ne bage într-un mare căcat național, că pe asta deja a făcut-o, căci stăm în această substanță maroniu-portocalie cam până la baza piramidei nazale, dar să se și pișe pe națiune, cu jeturi pic-pic, pic-pic și să strige la noi că mai și comentăm că ne face duș. Am preferat să văd un superb meci de Cupă (engleză, firește), să-mi văd coțofenele de la Newcastle cum bat pe Chelsea chiar pe tărâm londonez :D

Altceva vreau să vă zic eu aici. Adică exact ce am intromisionat în titlu. E dreptul lui Radu Moraru să fie așa cum este, e alegerea lui să vâslească în barca PD-L și a lui Băsescu. La fel cum e dreptul și alegerea Antena 3 și Realitatea să lovească în ai lui Moraru din toate unghiurile, uneori cam de-ampulea, e drept. Nu discutăm de obiectivitate, deontologie și alte alea, căci aș cădea în ridicol, desigur.

Ce nu e normal (și aici Radu Moraru e de-a dreptul penibil) este să lași un invitat, indiferent dacă e aprozarist în Poplaca sau președintele Confederației Interstelar Galactice să spună despre alticineva, care nu este prezent în studio, că este o ”maimuțică”, un ”turnător” și alte de astea, fără să îi atragi atenția distrusului specimen pe care îl numești invitat special că nu se face să faci așa ceva. Lucru pe care celelalte televiziuni îl fac.

Radu Moraru nu se discreditează pentru că este portocaliu. Este dreptul lui să fie așa, după cum spuneam. El se discreditează prin voluptatea cu care nu mai contează nimic atunci când trebuie potențat portocaliul. Iar asta mă umple de tristețe…

PS. Domnu Radu, faza cu blogul e ca și cu calul bătrân, orb și șchiop, scos în târg numai ca să îl faci de rușine?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

În atenția domnului Vlad Grigorescu

Clar cea mai trăznită campanie în care am fost implicat

17 comentarii

  1. joi, 23 septembrie 2010, 07:11

    Trecând peste lipsa lui de responsabilitate ca prezentator fie și în fața președintelui, tre remarcat numărul mare de comentarii la… nu un articol, ci la un titlu. Ce face vedetismul din oameni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 23 septembrie 2010, 07:45

    Moraru este maimuțica dresată a lui Băse, dar cred că știai deja asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 23 septembrie 2010, 07:52

    Întotdeauna va exista un „Radu Morar” în presă. Trist e că sunt infinit mai mulţi printre oamenii din afara domeniului. De aceea am ajuns unde am ajuns.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 23 septembrie 2010, 08:02

    Ce sa le faci…Oameni fara coloana vertebrala. Dar dupa cum spunea si Basescu, presa exagereaza, presa denigreaza, TV-ul la fel si sa nu mai credem in el, deci nici in B1 nu mai credem si nici in spusele domnului presedinte…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. semanticus
    joi, 23 septembrie 2010, 08:51

    @Marieta,
    da, asa e, un R. Moraru va exista mereu in presa, cum va exista si un Novaceanu, Brucan, Alexandrescu. Si din cate ne aducem aminte era apreciat la justa sa valoare in anumite stenograme de partid inca hat, inainte de 2004.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 23 septembrie 2010, 10:16

    Incidente in peluza…..guvernarea incepe sa sune a peluza de stadion.

    Basescu mai e dator cu un mandat la primaria bucurestiului, ar face bine sa se intoarca :)) =)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 23 septembrie 2010, 13:11

    Nu vreau să fiu eu mai cu moţ dar cum naiba poate fi catalogat Ponta drept „turnător” dacă în 1989 avea 17 ani. Băsescu pe de altă parte a fost comandant de navă şi neapărat trebuia să dea cu subsemnatul la birourile de la Securitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 23 septembrie 2010, 13:31

    Roata istoriei se invarteste, oamenii se schimba. Interesul poarta fesul. Atitudinea lui RM este una rautacioasa, inexplicabila in comparatie cu situatia de acum un an si ceva. Singura explicatie este ca probabil a decis sa-i fie bine si sa vasleasca la slepul domnului TB&PDL.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Platon
    joi, 23 septembrie 2010, 14:47

    tu esti chinez reasamblat dupa scoaterea din valiza ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 23 septembrie 2010, 15:03

    e mult mai frumos sa faci proces cu cate un invitat, nu?
    *asta fara sa fiu fanul vreunei parti implicate in ciolanul de sus

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 23 septembrie 2010, 21:09

    Asta e omul. Nu poate musca mana care il hraneste!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. dana
    joi, 23 septembrie 2010, 22:18

    nu stiu daca are rost sa mai discutam despre gunoaie.Sa stai in extaz nedisimulat, in fata portocaliilor este,dupa prerea mea,o lipsa totala de coloana veretebrala si de caracter.Uitati-va cu atentie la reactia specimenului in fata lui basescu.Cred ca fundul lui basescu este prea mic pentru dorinta nevertrebratului rm.
    N-am constatat ca cna-ul sa se sesizee in cazul rm ,care nu intervine cerand dovezi,atunci cand handicapatul chior acuza in stanga si in dreapta.Sa-i ceri lui r.m. sa-i fie rusine ar fi o aberatie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Maria
    vineri, 24 septembrie 2010, 07:51

    Chiar crezi ca ne intereseaza ce ai urmarit tu aseara, mai chinez sau japonez, ce te dai? In orice caz, nu cunosti o regula de aur: CA SA COMBATI CEVA TREBUIE SA CUNOSTI!!!!!!!!Ori, daca ai urmarit altceva, de ce te dai cu parerea? Iti spun eu: lipsa de profesionalism. Sau, nu esti gazetar? Esti om de rand ca si mine? Atunci , inpoi la scoala!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 25 septembrie 2010, 11:22

    De mult timp sar intetionat peste b1 ,dan diaconescu e 10 clase peste radu morar ca si coloana vertebrala..in final e un oportunist care a facut bani din prostime,omul nu cred ca e deloc prost,poate incult,dar sigur nu prost in schimb RM se uita dupa emisiuni si se admira cat de critic si taietor adanc in vena pentru opozitie a fost.El vorbeste de asemenea ca si DD unui public specializat,plin de portocaliu maroniu pe la gura de la atatia pupici dulci si amorosi in fundul puternic si ingrasat prin saracirea populatiei,asa a crescut fundu asta prin supt ultimul banut de la omul de rand s-a ingrasat, prea tare sper as se sparga odata, e obez la limita morbida.Raducu asta despre care noi vorbim a ales sa pupe cel mai gras fund plin in finante nutritive pentru propria persoana.Un om de nimic colaboreaza cu oameni de nimic..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. lucian
    sâmbătă, 25 septembrie 2010, 15:35

    in Poplaca nu e aprozar ! iar Radu Moraru e ….. nash, cel putin pana la urmatoarele alegeri….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Platon
    sâmbătă, 25 septembrie 2010, 23:20

    @pocali, cate clase a facut dd ? cred ca ati fost colegi si asta se vede de la o posta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 30 septembrie 2010, 16:06

    […] (acu cica a fost pus locu 2 ca influenta in social-media, deci felicitari!). Asadar, linkurile: 1 , 2, , 3 , 4 , 5 […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde