27.07.2016

Dacă şi acum alegeţi să staţi la tastatură…

… atunci nu ştiu ce să mai zic. Mă refer la cei care m-au sunat, mi-au dat mailuri sau mi-au făcut chiar reproşuri publice atunci când am postat filmele cu incidentul dintre un cetăţean şi poliţişti că degeaba pun doar nişte filme, că fac asta pentru trafic şi că dacă nu merg până la capăt, adică să iasă ceva din treaba asta, sunt un mare papagal.

Ei bine, împreună cu Active Watch, cărora le mulţumesc pe această cale (serios, merci, Liana) am mers până la capăt. Sau, poate, e doar un pas înspre „capătul” despre care vorbesc unii fără să ştie nici măcar ei despre ce e vorba.

Aşa că vă aştept astăzi să vă ridicaţi de la tastatură şi să veniţi şi voi la dezbaterea „Pot fi arestat daca filmez sau fotografiez un poliţist?„. Va participa şi Christian Ciocan din partea Poliţiei Române, care, sperăm, ne va spune clar dacă avem sau nu voie să filmăm sau să fotografiem poliţişti, dar aşa pe lege, nu poveşti miliţieneşti.

Până acum, printre mulţi alţii, au confirmat participarea Bogdan Manolea, Piticu, Vlad Petreanu, Cristian Manafu, Bobby Voicu şi încearcă să ajungă şi să îşi urgenteze programul Andrei Roşca, Dragoş Stanca, Petrişor Obae.

Intrarea este liberă aşa că, zău, dacă aveţi timp şi dispoziţie pentru aşa ceva chiar nu mai aveţi nici o scuză.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dacă nu aţi fost la o degustare de bere, păcat…

Exclusiv! Senzațional! Am făcut primul interviu cu Emil Boc!

25 comentarii

  1. marți, 21 septembrie 2010, 09:05

    Deci o sa fiu inconjurat de nume grele.. in momentul acesta se incarca bateria camerei de filmat. ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Semanticus
    marți, 21 septembrie 2010, 09:28

    Adica Politia este reprezentata de Christian Ciocan? mda.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 21 septembrie 2010, 09:29

    Foarte misto ideea de a organiza o astfel de intalnire, ar lamuri cu siguranta multe „probleme”. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Brainiacro
    marți, 21 septembrie 2010, 09:30

    O sa fiu prezent.
    Multumesc lui Cristi China pentru tot ajutorul si sustinerea acordata!
    Respect!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Semanticus
    marți, 21 septembrie 2010, 09:35

    Din pacate am aflat cam tarziu. Multa bafta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 21 septembrie 2010, 09:35

    @Semanticus
    pai si cine sa vina, bre, ceva plotoner de ala de nu isi ridica ochii de pe foaie? :D

    @Brainiacro
    ar fi culmea sa nu fii prezent cand tu ai starnit totul :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 21 septembrie 2010, 09:37

    eu vin, numa’ sa nu ma aresteze aia daca le fac poze la discutie :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Semanticus
    marți, 21 septembrie 2010, 09:44

    @chinezu,
    din respect pentru eforturile voastre si ale ActiveWatch nu comentez aici pe blog despre cine trebuia sa vina „de pe lantzul de comanda”si nu pe celalat „lantz, de executzie”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 21 septembrie 2010, 09:48

    Go, go! Asteptam concluziile, sunt sigura ca o sa le citesc macar pe unul dintre bloguri :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 21 septembrie 2010, 09:54

    eu as vrea sa stiu daca pot filma sau fotografia un jandarm, ca ei spun ca spre deosebire de politisti au statut de militari. nu mi se pare logic, pt ca in oras sunt forte politienesti, ce fac ei in alte situatii e alta mancare de peste, dar ar fi super daca ati putea lamuri si asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Brainiacro
    marți, 21 septembrie 2010, 10:00

    @chinezu fara ajutorul tau nu starneam nimic,era doar un alt filmulet „steril” postat pe internet.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 21 septembrie 2010, 12:28

    Trage-l de limbă, te rog, cu statisticile acelea despre rata infracţionalităţii. În loc să se ţină de treburi serioase, Poliţia se plânge că filmată excesiv.

    Mulţumesc tare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 21 septembrie 2010, 16:31

    În timp ce încercam să scriu un ditai comentariu interesant apropo de povestea asta mi-am dat seama că tocmai am scris o postare in care imi cer scuze că nu pot veni. Dacă te interesează o poti găsi aici

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 21 septembrie 2010, 16:51

    […] invitatia lui Chinezu am ajuns la dezbaterea “Poti fi arestat daca pozezi sau filmezi un politist?” Adica o […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Ionut
    marți, 21 septembrie 2010, 17:02

    Felicitari! Pana la urma ai ridicat manusa :) Sa postati un filmulet sau macar un rezumat. Celor din provincie le este mai greu sa ajunga :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 21 septembrie 2010, 18:00

    Ah, nici nu stii ce rau imi pare ca nu pot sa ajung la ora pe care ati fixat+o voi. Is la munca atunci! Dar abia astept sa citesc si apoi vin cu comentariul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Andrei
    marți, 21 septembrie 2010, 18:03

    … asta e clar treaba de om fara ocupatie. Legal sau nelegal ce treaba ai tu cu omul politist? Care era treaba ta in acel pesaj? Tu „trecator” te-ai oprit sa filmezi ca sa dovedesti poltistului ca ai voie sa filmezi un politist in exercitiul functiunii. Daca erai un om destept asa cum te crezi spuneai conform legii … si enuntai legea, articolul, paragraful..etc, care-ti da tie dreptul de a filma. El nu a stiut cine-ti interzice dar nici tu nu ai fost mai destept. Asa ca avea dreptul sa te ia la sectie ptr lamuriri. Si in al doi-lea rand cand politia zice sa vii la sectie, tu, cetatean te conformezi. In alte tari mergi cu bratari, si nici macar nu-ti vine sa comentezi. Foarte rar politistii se iau de oameni nevinovati. Restul…sunt cazuri cunoscute intre ei…. Deci, tu ala care filmezi si te dai mare, nu esti decat un bou care crede ca democratia si libertatea inseamna sa poti filma politisti si alte cadre militare. In Ferentari, Rahova, Zetari, tot in spatiul si domeniul public de ce nu mergi sa filmezi? Curajosule! Esti plin de legislatie, Cod Civil si Penal, mergi sa filmezi in zone de conflict, zone „colorate”. Esti penibil. Cat de legal sau nu este poti afla si printr-o scrisoare catre MAI.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 22 septembrie 2010, 00:12

    […] fost şi eu la întâlnirea Poliţiei cu bloggerii, un eveniment care a vut loc la iniţiativa Chinezului şi a fost organizat de Activewatch. Toată tevatura s-a întâmplat din cauza asta. Şi acum, să […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde