08.12.2016

Sunt un pic dezamăgit cu lăsatul de fumat

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vă rog din start să observaţi nuanţa din titlu. Am folosit „cu” nu „de„. Ca să fim bine înţeleşi :D

Pentru că nu îmi pare rău nici o secundă că m-am lăsat de fumat. Sunt dezamăgit însă, un pic, de faptul că nu e chiar aşa de greu să faci asta. Eu mă pregătisem psihic pentru o luptă de aia cu mine însumi, cu imprecaţii pe care să mi le adresez singur „porcule, să nu te prind că pui ţigara în gură că ţi-o bag altundeva” şi de astea. Dar pauză totală…

Totul decurge de un firesc chiar plictisitor. Cel mai greu moment a fost când am ieşit la o bere cu băieţii, şi acolo, ştiţi cum e, se mai sudează ţigările. Zic greu pentru că nu ştiu cum să zic altfel, dar am trecut şi peste acest moment cu o lejeritate lejeră, ca să zic aşa.

M-am lăsat şi de cafea cu ocazia asta. Pentru că, după atâţia ani de tabiet numit cafea de dimineaţă cu două ţigări la ea, nu mai are fix nici un gust şi nici o savoare pentru mine. Treaba faină e că nici nu simt nevoia de cafea, adică sunt fresh şi ready to go după ce beau un ceai verde :)

Mă întreabă mulţi, mai în glumă, mai în serios, dacă SIGUR m-am lăsat de fumat. Băi, la mine treaba e simplă, când zic ceva serios, chiar zic şi, mai important, fac. Iar asta cu promisiunea făcută fiului meu este garantat în top 3 chestii serioase.

Şi dacă tot trec aşa de lejer prin experienţa asta cu lăsatul de fumat, dovadă irefutabilă că am un psihic de invidiat (căci da, oricât încercaţi să negaţi obviousul, la cap e problema cu orice :D), am zis, în dulcele stil chinezesc, să ridic miza.

Aşa că pe birou mi-am pus la loc vizibil un pachet de ţigări deschis, în care mai este doar o singură ţigară. Adică să am tentaţia permanent la îndemână. Aşa mi se pare mai mişto :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am dat UE Guvernului. În emisiune. Io, cel de la peluză

Să ne fie milă sau nu de românii fraieri?

33 comentarii

  1. joi, 9 septembrie 2010, 09:14

    mai du-te mai de-acilea !!!! :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 9 septembrie 2010, 09:14

    Masochistule!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 9 septembrie 2010, 09:15

    Daca spui ca ai trecut cu o lejeritate lejera de ce-a fost pana acum, m-as mira sa te atingi de tigara aia, pe bune de nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Liz
    joi, 9 septembrie 2010, 09:15

    Ti-au aparut aftele? Momentul ala ii cel mai groaznic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 9 septembrie 2010, 09:15

    Usually, cafeaua era asociata cu tigarea. De tigari m-am lasat, iar cafea nu beau. Nici alcool, i’m the perfect man, soon at home, cleaning, washing and going with the dog, out:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 9 septembrie 2010, 09:35

    Esti sadic! :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Semanticus
    joi, 9 septembrie 2010, 09:43

    Si oricum aia cu cafeaua e obicei balcanic, nu cadra nu brandu’:)))0

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 9 septembrie 2010, 10:00

    nu te juca cu ….focul :D Nimeni nu e atat de tare, nici macar Chuck Norris
    P.S. de ieri m-am lasat si eu, mi-a cerut un irakian o tigara si i-am dat tot pachetul. Da, stiu ca n-am facut bine, trebuia sa le arunc direct…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 9 septembrie 2010, 10:29

    Am fix acelasi sentiment :))) M-asteptam sa fie urat!! Si cu cafeaua patesc cam la fel … acum nu mai gasesc timp dimineata sa mai fac si cafeaua .. fara tigara, ma pot lipsi :))

    Bravo noua!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Lucia
    joi, 9 septembrie 2010, 10:31

    ma regasesc in totalitate in articolul asta…si pentru mine a fost la fel de surprinzator sa constat ca este foarte usor sa te lasi daca ai un „psihic de invidiat”, cum zici tu :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 9 septembrie 2010, 10:42

    O singura tigara ?!
    Hmm, incep sa cred ca biroul tau este oval !
    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. axcris
    joi, 9 septembrie 2010, 10:43

    Nu am retinut cit timp ai fumat si cite bucati consumai pe zi inainte de oprire… Si da, cum spunea cineva mai sus, te cam joci cu focul… In rest, toata admiratia!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 9 septembrie 2010, 10:53

    Io ti-am zis ca e usor! Tu nu: batman, batman!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 9 septembrie 2010, 10:55

    Bine ca te-ai lasat. Dar acum tre` sa iti gasesti o ocupatie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 9 septembrie 2010, 11:43

    Nici eu nu vad ce-i asa greu sa te lasi de fumat, dar nu ma pun sa bat pe subiectul asta, fiindca nu sunt un fumator si nu am fost. Totusi tu se pare ca ai vointa. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 9 septembrie 2010, 11:46

    Io am deja 8 luni de când nu mai. Greu nu mi-a fost în primele zile, ci după două-trei săptămâni :D Chiar şi acum aş aprinde una :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Adrian SM
    joi, 9 septembrie 2010, 12:06

    Nici sfânta cafeluţă de dimineaţă? Doamne, ce va fi cu lumea asta?… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 9 septembrie 2010, 13:17

    noroc ca nu fumez oricum putina lume reuseste sa se lase:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. jc
    joi, 9 septembrie 2010, 14:49

    ce zmecheri sinteti voi. simplu, ha?

    Mai vorbim peste 1 an. Nu ca as vrea sa va descurajez, ferita sfintu.
    succes va urez.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 9 septembrie 2010, 14:51

    vad ca te tot foiesti de pe un picior pe altul!
    nu este nicio tragedie daca mai tragi cate una pe shest, daca poate sa ramana doar un accident.
    eu nu cred in lasatul 100%. nu cred ca poate sa tina!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 9 septembrie 2010, 14:54

    Ceai verde? Esti sigur ca vrei sa renunti la cafea? Medicii o recomanda ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 9 septembrie 2010, 14:59

    aşa e, chinezule, nu e de loc greu, totul se întîmplă doar în mintea noastră; dacă ea vrea, nu avem încotro şi vrem şi noi; de exemplu, pînă acum cîteva luni am crezut despre mine că sînt carnivor; ei bine, după o călătorie de vreo lună prin Indochina, am început să am îndoieli serioase; iar acum sînt convins de contrariu; sînt alături de tine la faza cu fumatul, iar la aniversarea primei săptămîni îți fac şi eu un cadou (adus din Singapore) de bun venit în clubul băutorilor de ceai:

    http://desprecancer.wordpress.com/2010/09/07/ceaiul-elixirul-nemuritorilor/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 9 septembrie 2010, 15:28

    Eu cred ca greul de-acuma incepe :D
    Bafta! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. Semanticus
    joi, 9 septembrie 2010, 16:26

    Eu zic ca se lasa mai usor ce care nu au fumatori in famelie.
    La tine cum e domnu Chinezu? esti din familie de fumatori? parca nu ash zice da poate greshesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 9 septembrie 2010, 17:00

    Eu când m-am lăsat de fumat am avut pe frigider timp de 3 luni un pachet cu 6 ţigări în el. Ultimul pachet cumpărat şi neterminat.
    Până la urmă i l-am dat unei prietene pe care nu am reuşit să o conving să se lase. Oricum eu mă bucur că nu mi-a fost greu să mă las de fumat. De ce să ne chinuim când e aşa uşor să renunţăm la ţigară? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. joi, 9 septembrie 2010, 18:38

    sa vedem… eu stiu pe cineva care tinea un pachet mereu in birou… altfel intra in crize. dupa cativa ani l-a desfacut si s-a reapucat de fumat :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 9 septembrie 2010, 18:58

    Îţi dai seama că mai ai o poziţie şi trebuie să te auto-excluzi din ZeList? :)))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 9 septembrie 2010, 19:45

    Eu te reclam la Philip Morris, măi Chinezule! Ar muri ăia să-ţi citească articolu, başca mai şi instigi la astfel de comportament neobrăzat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 9 septembrie 2010, 19:49

    Asa m-am lasat si eu…ft lejer. Nici un stress. Ies cu prieteni fumatori si tot nici un stress…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 9 septembrie 2010, 22:43

    foarte bine ca teai lasat e interesanta siautoprovocarea ..nu e greu sa te lasi de nimic..toate problema tine de psihic si de autocontrol..daca iti doresti cu adevarat ceva reusesti..parerea mea;)mult succes..ai putea adauga si o scrumiera:P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 10 septembrie 2010, 06:56

    va multumesc tuturor pentru imbarbatari, felicitari si alte alea :D
    iar cei care isi exprima indoiala ca o sa reusesc pana la capat, va spun doar ca ma cunoasteti atat de putin incat zambesc cu toata gura :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. Alex
    vineri, 10 septembrie 2010, 07:24

    :)))) si desteapta de mine, dupa „buna, sunt alex bla bla” te-am intrebat de unde iau tigari :))

    dom’le, stiu de cata vointa e nevoie si iti urez succes

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. luni, 11 octombrie 2010, 09:02

    […] asta cu titlul e caterincă, pentru că după 40 de zile de nefumat nu numai că tot aşa mă simt cum ziceam acilea, dar e chiar mult mai uşor :D Ba chiar permiteţi-mi să îmi permit să trag nişte concluzii, pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde