04.12.2016

Dacă ar fi să alegi între conturile tale, cam ce ai alege?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

No bun. Să zicem că vine cineva la voi și vă pune un ditai pușcociul îndreptat spre creierii capului. Și zice că vă împușcă dacă nu alegeți în 7 secunde la ce vreți să renunțati dintre contul principal de mail, blog, contul de FaceBook, contul de Twitter sau Yahoo Messenger. Și că never, ever nu o să le mai puteți folosi. Ever, ever!

Știu că vă trec fiori prin venele voastre 2.0 numai la gândul că s-ar putea să pierdeți vreunul din conturile alea, nu la faptul că aveți o pușcă îndreptată în spre voi, dar please, indulge me și intrați în jocul meu să vedem ce iese :D

Merci.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Echipa Bloggerilor are alergător la triathlon!

Care a fost cea mai naşpa materie din liceu?

47 comentarii

  1. miercuri, 8 septembrie 2010, 07:24

    aleg contul de gmail, ca are si instant messaging :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 8 septembrie 2010, 07:31

    Aleg blogul, ca poti instala gadgets :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 8 septembrie 2010, 07:59

    nu stiu daca se poate pune semn de egalitate intre un cont de email, un blog si un cont pe o retea de socializare… sunt lucruri f diferite, cu scopuri si aplicabilitati diferite

    si au trecut cele 7 secunde fara sa ma pot hotari :D :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 8 septembrie 2010, 08:18

    as renunta la twitter, yahoo, facebook si blog. yes… i’m a traitor between you guys, but my email is my life :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Cosmin
    miercuri, 8 septembrie 2010, 08:21

    Cred ca as renunta la contul de Twitter :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 8 septembrie 2010, 08:31

    clar as renunta la mess. si asa nu prea il folosesc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Cosmin
    miercuri, 8 septembrie 2010, 08:31

    Daca ar fi sa aleg numai un cont cu siguranta ar fi contul de Gmail, am prea multe date acolo :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 8 septembrie 2010, 08:38

    feisbuc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 8 septembrie 2010, 09:05

    in ordinea importantei:
    – blogul (am dat bani)
    – mailul (am si telefon, mai nasol cu crearea conturilor)
    – facebook (amuzant in timpul liber)
    – twtitter (no, asta e)
    – yahoo messenger (aveam nevoie doar de un motiv)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 8 septembrie 2010, 09:15

    Aleg blogul ca de acolo pot face aproape tot ce se poate face de pe restul. Pot avea mail prin pagina de contact, pot comunica (IM) cu cititorii prin articole, pot pune poze in articole (ca pe FB), samd. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 8 septembrie 2010, 09:49

    Dacă îmi rămîne contul de messenger şi blogul am tot ce-mi trebuie. Adresa de mail, facebook şi twitter pot dispărea, nu am nici o remuşcare. Îţi aduc aminte că în urmă cu 20 de ani cele mai tari informaţii le primeam prin Europa Liberă, de aceea cred că blogul îmi este deajuns să zic ce am de spus şi să primesc răspunsul imediat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 8 septembrie 2010, 09:53

    Renunt la YM. No problem…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 8 septembrie 2010, 10:41

    La YM am renunțat de vreo 2 săptămâni. Twitter-ul îl țin pentru trafic pe blog, facebook mi-am făcut de curând și e o sculă mișto dar aș renunța, mail … mi se rupe deși îl verific cu regularitate. Deci poa să vină și cu tancul! Pe blog scriu oricum oricând oriunde. N-aș renunța la laptop! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 8 septembrie 2010, 10:42

    twitter…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 8 septembrie 2010, 10:44

    Nu am twitter, nici YM, deci alegerea e simplă: pot să renunţ fără regrete la Facebook. La mail nu, la blog nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 8 septembrie 2010, 10:58

    As renunta la Yahoo Messenger. Am nevoie pentru un singur lucru, sa conversez cu colegii in sesiune, si aia nu-i foarte important cat timp am telefonul langa mine. Asa ca, cu zambetul pe buze renunt la YM. La restul nu renunt nici sa ma impusti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 8 septembrie 2010, 11:28

    As renunta la twitter.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 8 septembrie 2010, 11:36

    As renunta la oricare fara probleme, mai putin contul de PayPal :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 8 septembrie 2010, 11:37

    Clar GMail as pastra!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 8 septembrie 2010, 11:42

    La twitter as renunta ca si asa nu-l folosesc deloc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 8 septembrie 2010, 11:43

    facebook cu siguranta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 8 septembrie 2010, 12:03

    as renunta la twitter sau la blog :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 8 septembrie 2010, 12:23

    La Gmail nu renunt nici impuscat, nici otravit! Nici la blog nu cred ca as putea renunta, iar twitter mi se pare interesant… chiar daca nu ciripesc prea mult pe acolo. Cu toate astea la Messenger renunt de buna voie si nesilit de nimeni din 13 (luna asta), pentru ca am impresia ca am cam devenit dependent si asta nu imi place. Omul cu pușcociul poate pleca fericit acum.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 8 septembrie 2010, 12:34

    Eu as renunta la Facebook. Fara prea multe remuscari.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 8 septembrie 2010, 12:47

    facebook, aproape inutil. as putea sa renunt la toate, doar la yahoo nu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 8 septembrie 2010, 12:57

    as renunta la orice, cu exceptia contului de gmail

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 8 septembrie 2010, 12:59

    Twitter, dragostea mea, renunt la tot, dar la tine nu :D :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 8 septembrie 2010, 13:11

    Nu as renunta la Twitter…:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. miercuri, 8 septembrie 2010, 13:40

    La facebook renunț. Să meargă pe apa cocalarismelor și pițipongelii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 8 septembrie 2010, 13:50

    Renunt la YM ca am vreo 5 :)) am de unde! =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. Jullyett
    miercuri, 8 septembrie 2010, 13:56

    Eu as renunta la Facebook. De YM sau Ymail nu ma pot lipsi…Cat despre Twitter, nu prea il folosesc, insa imi place foarte mult conceptul lui :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. miercuri, 8 septembrie 2010, 14:11

    twitter

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. miercuri, 8 septembrie 2010, 15:07

    Nu e corect să bagi email-ul în aceeași listă cu rețelele sociale și soft-urile de comunicare! Aș păstra email-ul dacă îmi pui pușca la tâmplă, dar cred că blogul este cel mai important mijloc de comunicare publică (pentru că email-ul, așa cum am spus, este ceva privat)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. miercuri, 8 septembrie 2010, 15:22

    daca esti netoman infocat..si chiar ti cu sufletul si inima la treaba asta..alegi glontzu in cap..decat viata fara astea mai bine lipsa..glumeam..as alege sa las messu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. miercuri, 8 septembrie 2010, 16:22

    tu intrebi de fapt dupa care din cele enumerate am plange mai putin daca ar disparea. eu dupa mess as plange cel mai putin. gmail are chat incorporat si feisbuc la fel. deci YM poate fi cel mai usor inlocuit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. miercuri, 8 septembrie 2010, 17:12

    Daca am blog, am si email, ca e posibilitatea asta. Facebook nu folosesc decat extrem de rar, twitter-ul e de forma. YM nu am folosit de 5 ani, am cont skype in care intru exclusiv pentru a discuta cu clientii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. miercuri, 8 septembrie 2010, 17:14

    Yahoo Messenger, pentru mine este indeajuns. Nu cred ca ar duce cineva lipsa blogului sau a facebookului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. miercuri, 8 septembrie 2010, 17:24

    Sa traiasca blogul, zic. El e cel mai important pt mine, mai ales ca pot baga si adrese de mail >:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. miercuri, 8 septembrie 2010, 18:36

    Clar blogul.
    Ma pot lipsi de celelalte :)!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. miercuri, 8 septembrie 2010, 19:22

    dragilor, va multumesc tuturor pentru ca ati participat la micul meu exercitiu de imaginatie :)
    interesante foc optiunile voastre :D
    care, pe medie, sunt fix ca si alea mele :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. miercuri, 8 septembrie 2010, 20:08

    clar twitter :D….in rest nu stiu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. Alexandra
    miercuri, 8 septembrie 2010, 20:43

    NU renunt la FACEBOOK nici in ruptul capului! Imi curge prin vene zi de zi, ceas de ceas. :))) Plus ca le include pe toate, mesaje, chat, pot sa si socializez in timp real, deci ramane FACEBOOK. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. joi, 9 septembrie 2010, 11:01

    Facebook, apoi twitter, blog, mail si mess. Asta e dezavantajul de a nu avea haicinci. as avea la ce sa renunt :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. joi, 9 septembrie 2010, 11:27

    As renunta fara nici o ezitare la contul de twitter.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. joi, 9 septembrie 2010, 13:27

    Eu nu pot sa renunt la contul de Twitter, cum as mai rade eu in timpul cursurilor? :)) citind pe twitter =)) si facandu-i pe toti cei din jurul meu sa rada citind chestii pe twitter :))) Cum sa mai bag eu updateuri din timpul cursurilor?:)) Nu as putea fara :D

    *Era o faza pe twitter cu ass-tenie de primavara, eram la curs si eram in spate. Evident ca ne-a apucat rasu pe toti:))”

    ps: asta ca o completare la ce am comentat mai sus

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. joi, 9 septembrie 2010, 17:10

    La mail nu, si daca pot sa mai pastrez inca unul, ar fi YM. Restul.. duca-se :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. joi, 9 septembrie 2010, 18:04

    Probabil ca la Facebook si/sau Twitter. Restul imi sunt vitale :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde