08.12.2016

Cum ar fi să dau în judecată un blogger?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Hai să discutăm un pic pe tema asta. Cum ar fi ca eu, chinezu, ca blogger, să dau în judecată un alt blogger, care scrie pe blog atât de multe prostii fără acoperire încât e absolut penibil. Problema e nu că mă acuză pe mine de tot felul, aruncând niște aberații la care io mă râd, recunosc, ci că un asemenea specimen face parte din blogosferă și, într-o anumită măsură, comportarea sa influențează blogosfera și, într-o extrem de mică măsură, pe mine.

Blogosfera noastră o să rămână mereu și mereu la periferia lumii moderne atâta vreme cât nu ne luăm noi, bloggerii în serios și atâta vreme cât nu facem măcar o dată pe an niște eforturi de autoreglementare. A scrie ce vrea mușchiul tău pe blog trebuie să rămână Biblia oricărui blogger, dar cu precizare esențialmente necesară că trebuie să îți asumi ce scrii, inclusiv în fața legii.

Deci, cum vi se pare, așa la nivel teoretic, ideea ca un blogger, în speță eu, să dau în judecată alt blogger? Aș rezolva ceva sau ar fi doar bătaie de cap de-ampulea și nu se merită?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Propunere oficială de seminar cu bloggeri şi poliţişti

Să dăm ţării cât mai multă cianură

41 comentarii

  1. luni, 30 august 2010, 13:50

    Fuck.

    Gata, şterg tot ce am scris despre BMW. Sorry.

    :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 30 august 2010, 13:55

    Să-nţeleg că nu ţi-a plăcut Cruze-ul?…
    Bine, băi, da’ chiar în halul ăsta?!… :))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Semanticus
    luni, 30 august 2010, 13:55

    ca atitudine e ok, dpv al procedurii legale nu ma pricep

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 30 august 2010, 13:55

    nu se poate discuta serios cu voi doi, bai, ‘rati ai dracu cu esapamentele voastre…
    :))))))))))))))))))0

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 30 august 2010, 13:58

    sincer nu cred sa existe „baza legislativa” pentru asa ceva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 30 august 2010, 14:00

    Sa-l dai in judecata ca ce? Ca nu-ti place ce scrie? Ca arunca in tine cu cacat? Ca scrie incorect?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Tudor
    luni, 30 august 2010, 14:00

    rupe-i fâşu’ :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 30 august 2010, 14:00

    imi cer scuze

    http://www.concediaza-ti-seful.ro/2010/01/fuck-chinezu/

    :D :))))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 30 august 2010, 14:02

    daca ceea ce scrie despre tine este minciuna & calomnie, atunci da-l in judecata

    acum depinde si ce scrie… dar daca e deplasat, nu trebuie iertat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 30 august 2010, 14:05

    Mah, continui sa crezi ca blogosfera e ceva aparte faţă de restul mijloacelor de comunicare ceea ce este greşit. Dacă cineva scrie prostii despre tine şi vrei să îi spargi faţa prin justiţie o faci şi gata. Dacă ar zice-o la televizor nu ar fi acelaşi lucru? Dacă ar împărţi manifeste calomnioase despre tine, nu-l iei de guler?

    Blogosfera nu trebuie reglementată, există destule reglementări dă-le dracului. Dacă am aplicat jumate din reglementările din România am putea acorda împrumuturi Germaniei sau Japoniei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 30 august 2010, 14:06

    @Dan Ciulea
    baza legislativa pentru ca scrii pe blog ceva gen „Ion Popescu este un cretin homosexual care o face cu cainii” exista
    catch my drift?

    @andreic
    tu pentru ce l-ai da in judecata, daca ar fi sa il dai? ei bine, pentru asa ceva l-as da si eu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 30 august 2010, 14:08

    @Eftimie
    da, sefule, stiu ce zici
    numai ca stii si tu foarte bine ca multi in blogosfera sunt cu pula in gura mereu
    asta pana le arati o pula adevarata
    iar dupa aia se inmoaie mai rau decat respectivul organ postcoitum
    ai inteles paralela, nu fac si un desen :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 30 august 2010, 14:09

    Tare ar fi bine sa se poata, legal vorbind! In orice caz, orice calatorie incepe cu un prim pas. Bloggerii au pretentia sa fie citati, respectati, priviti ca o parte legitima a mass-media. OK, atunci ar trebui ca acest respect sa inceapa cu propria persoana si activitate, sa dramuiasca si sa gindeasca fiecare cuvint scris. Mai ales cei „mari” cred ca au o responsabilitate in plus, aceasta fiind direct proportionala cu audienta. De curind am vazut un clip undeva care doar „sugera” ceva. El … el nu a spus nimic. Dar era in legatura cu maternitatea Giulesti, ce vroia blogul sa sugereze era oricum o idee „pe val”, agreata de mai toata lumea avind in vedere faptul ca imaginile de acolo erau foarte proaspete. Dar totusi acest „stil” de a „sugera” fara a-ti asuma responsabilitatea nu mi se pare ok mai ales cind ai pretentii …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 30 august 2010, 14:15

    Teoretic ceea ce vrei nu se poate face. TU vrei sa dai in judecata pentru o vina comuna nu pentru una punctuala, lipseste obiectul acuzarii.

    Tu-l dai in judecata si ala baga repede ca blogul lui e pamflet cum face Vadim cu ziarul Romania Moale…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 30 august 2010, 14:18

    @fanel
    ce vina comuna, mai????
    faptul ca io te fac pedofil pe blogul meu e pamflet?
    haide, mai, ca o dam prin batatura acuma…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 30 august 2010, 14:21

    Te salut, Cristi!
    Ia uite, tocmai mă pregăteam să te atac şi eu niţel (privind poveştile tale pe la Antene) – pe blogul meu, pe Facebook şi cine-ştie mai pe unde -, da’ m-ai pus răăău pe gânduri, după cum fain punctează şi Mircea Meşter! ;) Şi-atunci cum rămâne cu „cestiunea”? Ce (te) faci?
    Hai să-ţi zic. M-a atacat recent, pe al său site, da’ aspru tare a şters pă jos cu mine taman un băimărean tinerel, un student în vârstă de 22 de ani (adică mai tânăr ca fecioru’miu) care nici măcar nu mă cunoaşte – îmi zice „un anume Peter Czompa” (sic! – nu că n-aş fi „un anume”, însă obrăznicuţu’ avea vreo cinci anişori când eu începeam să mă joc de-a presa)… Cum, necum, între noi fie vorba, nu mi-a fost prea greu să aflu ce şi cum, adică inclusiv din ce motive şi, nota bene, de către cine a fost pus puştiul să facă ceva ce el încă n-a-nţeles ce-nseamnă în aste vremuri… :)) Şi, revenind la idee, să-l fi dat în judecată? :) Sigur că nu, da’ nici nu rămân lucrurile aşa, că publicitatea e mămicuţa comerţului, nu? Şi cel mai uşor e de spus adevărul, public, într-o astfel de situaţie, zic io!
    Aşadar, Cristi, ai şi răspunsul meu!
    S-auzim numa’ de bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 30 august 2010, 14:21

    In mod legal ai tot drepul sa il dai in judecata pentru ca iti aduce prejudicii de imagine sau cum s-o numi calomnia asta in termeni legali. Iar daca omul ala e in deplinatatea functiilor mentale (desi eu ma indoiesc) ar trebui sa raspunda pentru ceea ce scrie pentru ca din cate stiam eu noi suntem raspunzatori pentru informatiile pe care le transmitem. Iar pentru a-l da in judecata e mai bine sa consulti un avocat ca sa stii exact daca are temei si poti sa prezinti niste dovezi cat de cat concludente. Oricum mult succes!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 30 august 2010, 14:23

    Ceva nu imi e clar, tu vrei sa dai in judecata un blogger pentru ca te-a calomniat in vreun fel sau pentru ca a calomniat pe altcineva?

    Daca e vorba de tine, nu vad ce te-ar impiedica. Adica e pana la urma acelasi lucru ca si cum ar fi facut asta in alte cadre (pe strada, la TV, etc.). Cum zice eftimie, nu cred ca e vreo diferenta in ce priveste blogosfera.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 30 august 2010, 14:26

    man, daca e pana acolo si la procese standard se lungesc astia de numa, daca mai tinem cont ca e si fara precedent…slabe sanse sa iasa ceva, mai bine inchizi ochii.

    Daca o dam pe partea cealalta si vrem sa fim drepti pana la capat, da da-l in judecata si cat va dura..asta e

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 30 august 2010, 14:28

    @chinezu: pe tine nu te deranjeaza foarte tare ca te acuza pe tine, cat te deranjeaza fondul moral al celui care o face, deci acuzatia este una generala.

    „faptul ca io te fac pedofil pe blogul meu e pamflet?” – cate de astea s-au facut la adresa lu’ Adrian Nastase si a presupusei orientari sexuale a lui si n-am auzit de procese pe tema asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 30 august 2010, 14:28

    ”A scrie ce vrea mușchiul tău pe blog trebuie să rămână Biblia oricărui blogger, dar cu precizare esențialmente necesară că trebuie să îți asumi ce scrii, inclusiv în fața legii.” ai și răspuns, nu?
    în rest rămân la ideea că blogosfera trebuie să fie liberă. este un must.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 30 august 2010, 14:30

    @fanel
    am inteles care e pozitia ta
    nu sunt de acord deloc cu ce zici, dar iti accept pozitia
    merci

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 30 august 2010, 14:44

    @chinezu io zic ca suntem inaintea epocii de piatra (in ceea ce priveste cadrul legislativ din RO), si de aia nu cred sa ai vre’o sansa…acum nu soun sa nu mergi inainte, dar nu cred ca o sa castigi altceva dact pierdere de timp si consum excesiv de nervi… am sa ma interesez in ceea ce priveste cadru’ legislativ…sunt chiar curios daca si ce exista ;)
    P.S.
    Da si tu un link sa vedem despre cine e vorba :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 30 august 2010, 15:11

    Sunt in tara asta oameni care au omorat si sunt liberi ca pasarea cerului si tu crezi ca un proces de calomnie pe net s-ar putea finaliza pozitiv pentru tine? Esti naiv. Chiar daca s-ar ajunge la proces, durata acestuia, numeroasele portite de scapare pe care avocatii aluia le au la indemana (asumarea raspunderii) cred ca te-ar dezumfla pe parcurs. Eu as zice ca omu tre sa raspunda mai degraba in fata ta decit in fata legii. Asa ca daca stii cine e, cred ca o discutie lamuritoare „ca la Maramu’ ” ar fi mult mai oportuna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 30 august 2010, 15:22

    Da. Sau daca nu zi-ne noua.. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 30 august 2010, 15:33

    Hm…stii problema asta mi-am pus-o si eu o data. Am fost nu numai denigrata pe un blog ci chiar si amenintata pe un forum public unde inclusiv administratorul nu a facut altceva decat sa stearga mesajele (la cererea mea)…Tin minte si motivul: persoana respectiva critica o fata maghiara ca nu scria corect cand de fapt era chiar el cu gramada de greseli gramaticale….de aici nu-ti spun ce „razboi” a iesit.
    Eu m-am mirat initial de gestul exagerat al acestui personaj care s-a simtit atat de „ofensat” si lovit in orgoliul personal dar l-am lasat pur si simplu in plata Domnului. Mi-am dat seama ca n-ai cu cine sa vorbesti sau sa rezolvi problema….Indiferenta a fost cea mai buna arma. Dar asta a fost doar un caz.
    Ar fi bine ca sa existe un fel de „inspector” care la cerere si verificare sa poata sa stearga pur si simplu bloguri intregi…ar merita macar atat cel in cauza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 30 august 2010, 16:07

    ar avea ce sa scrie 95% din blogosfera, asa ca eu zic, fa-o!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. luni, 30 august 2010, 16:40

    Dar de ce te injura, care e miza?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. luni, 30 august 2010, 16:41

    Later comment: da’ ce comentarii licentioase faci, greu de citit de catre mine

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. luni, 30 august 2010, 19:09

    cunoscandu-te cat de cat, as zice ca daca te-a enervat, e serios. deci rupe-l.

    sa-mi chem avocatul? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. luni, 30 august 2010, 21:41

    bloggerul respectiv da un later edit si scrie: P.S. Acest articol este un pamflet si trebuie tratat ca atare!
    merge? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. luni, 30 august 2010, 23:07

    depinde pe cine vrei sa dai in judecata. Eu sincer zic ca nu merita, pentru ca sunt atatia si chair daca scapi de el, crezi ca e greu sa-si faca alt blog? Si ce o sa faci? Il dai in judecata in continuu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 31 august 2010, 00:36

    1. Daca textul ar fi aparut intr-o publicatie tiparita (mai obscura/irelevanta sau una din prima linie) ce ai fi facut? Procedeaza la fel!
    2. „nu se merita” nu exista… – „nu merita” da

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. marți, 31 august 2010, 05:42

    DIVORTUL IN ROMANIA ESTE FOARTE PERMISIBIL
    Si incurajeaza infidelitatea curverasela din aceste motive am vrea sa dezbatem intr-un mod foarte serios acest proiect si sa propunem conducerii biserici sa inainteze catre parlament citeva modificari in asa fel incit daca divortul este provocat de violenta in familie ,droguri si alcool cel care va fi gasit vinovat sa nu aiba dreptul la partaj si la custodia copiilor.
    ALT SUBIECT
    legat de consumul si traficul de drog vrem sa propunem o solutia simpla pentru descurajare lor sa obligam pe toti cetatteni sa faca analize de singe de la 3 in 3 luni si cel care este gasit ..sa plateasca o amenda in functie de venitul iar a la al doilea analiza daca mai este gasit cu urma de acelasi substanta sa mearga direct la puscarie
    ACEASTA ESTE SOLUTIA CARE DESCURAJEAZA CU ADEVARAT FENOMENUL
    restul sunt numai ….dar atentie dupa publicare acest mesaj daca autoritati nu o vor aplica inseamna ca nu exista interes pentru descurajare fenomen si ca autoritati sunt cumplice la o astfel de nenorocire
    ASA DA 4 RANDURI DOUE SUBIECTE CU ADEVARATE IMPORTANTE PENTRU SOCIETATI

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 31 august 2010, 07:53

    Bre, nu știu dacă ai șanse de reușită. Atâta timp cât blogul nu e ceva oficial, în înțelepciunea mea greșită, omul poate să nu recunoască cele scrise invocând, simplu, că blogul nu e a lui.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. marți, 31 august 2010, 07:59

    multumesc, dragilor, pentru pareri
    recunosc faptul ca foarte, foarte greu m-as indemna sa dau in judecata pe cineva
    nu de alta, dar sunt foarte comod :))
    dar discutia merita purtata, macar sa vedem cam cum gandim si unii si altii :)
    multumesc inca o data

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. marți, 31 august 2010, 08:30

    Pana la urma „Codul deontologic al bloggerilor” exista, sau nu?
    Eu pot sa afirm din experienta de peste 3 ani de blogosfera romaneasca urmatoarele: pentru calomnie, jigniri, incercari de intimidare, amenintari, atac la persoana, investigatii facute in viata personala, etc., unii bloggeri ar merita sa fie dati in judecata, sa fie obligati sa plateasca daune morale, sau sa fie facuti de ras, pusi la stalpul infamiei…eu am folosit alte metode si sper sa fi scapat de „amici” definitiv si irevocabil!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. miercuri, 1 septembrie 2010, 12:40

    Opinia mea este ca (1) ai castiga si (2) cine oricum va stabili precendetul asta, mai devreme sau mai tarziu. De ce sa nu fii tu? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. miercuri, 1 septembrie 2010, 12:41

    Opinia mea este ca (1) ai castiga si (2) cineva oricum va stabili precendetul asta, mai devreme sau mai tarziu. De ce sa nu fii tu? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. miercuri, 1 septembrie 2010, 12:48

    Am apasat pe Trimite prea repede. Te rog, sterge primul mesaj si pe acesta. Multumesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. joi, 2 septembrie 2010, 13:32

    Trebuia sa fiu bogata daca dadeam in judecata toti cretinii care au scris posturi in care ma jigneau fara motiv si fara argumente. Uff…si zau am vrut pentru ca mi-au daunat foarte tare acele cuvinte mincinoase.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde