03.12.2016

Bloggerii şi Roşia Montana. No amu!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Ei? Io când vă ziceam să o lăsați jos pe asta cu cianura și să discutam, ca principiu (dacă putem și măcar unii, firește), dreptul bloggerului de a semna un contract, indiferent ce contract, pe criteriile pe care le consideră el de cuviință…

Zilele astea am tot primit reproşuri, înjurături, mici tentative de UE, cum că ori sunt plătit şi eu de cei de la RMGC să tac din gură, ori sunt atât de bun prieten cu bloggeri plătiţi de RMGC încât de aia tac din gură. Eh, dreptul la libera exprimare este unul irefutabil, deşi, uneori, are valenţe clare de futabilitate.

Precizez (cu plictisul de rigoare) că nu am nici o treabă cu RMGC. Iar legat de prietenia mea cu unul sau altul dintre bloggeri, apoi asta e fix treaba mea. Dar care treabă nu mă împiedică să ridic anumite chestiuni, măcar aşa de principiu.

Deci Arhi şi Zoso sunt acuzaţi că sunt în solda rapacei corporaţii care vrea să distrugă natura de la Roşia Montana, argumentul suprem fiind excursia celor doi în Noua Zeelandă pe banii (se spune) ai celor de la RMGC. Să zicem, de dragul argumentaţiei, că aşa este. Şi să încercăm să discutăm pe chestiunea în cauză. Adică io pun nişte întrebări la care vă invit să răspundeţi.

1. Care e problema dacă cei doi bloggeri au un contract cu RMGC? Adică nu e nici o problemă dacă ar avea un contract de acest gen cu Fabrica de Şuruburi Şpriţate, dar dacă au cu compania minieră respectivă facem scandal cât China? Care e diferenţa dintre cele două entităţi din punct de vedere al bloggerului profesionist care – vaaaaaaai, câtă prozaicitate – vrea să facă bani din blog?

2. Câţi dintre cei care îi înjuraţi pe Arhi şi pe Zoso aţi fost la Roşia Montana şi aţi discutat cu locuitorii de acolo? Căci, nu mi-o luaţi în nume de rău (şi eu sunt în aceeaşi situaţie), parcă e muuuult mai uşor să ne agităm în faţa tastaturii şi doar în numele unor principii ecologico-trendy?

3. În ceea ce mă priveşte singurul reproş pe care aş putea să îl fac celor doi ar fi că nu au anunţat public şi oficial că au un contract cu RMGC. Pe de altă parte, dacă o astfel de înţelegere nu există, ce să zică?

4. Teoretic, le-aş mai putea face un reproş. Teoretic, zic. De ce au acceptat să fie implicaţi într-o campanie pentru o companie care distruge natura şi alea, alea. Zic teoretic pentru că ei chiar au fost la Roşia Montana şi au văzut ce e la faţa locului, spre deosebire de mine şi de atâţia alţii care comentăm fără să ştim ce comentăm. Şi din câte am înţeles au fost chiar impresionaţi de ce au văzut acolo.

Acum o precizare. Fiecare blogger acceptă sau nu anumite campanii din diverse considerente. Dacă ei au acceptat-o pe asta (dacă, zic), e decizia lor şi io nu am nici o problemă cu ea. Pentru că şi-au asumat şi beneficiile/UEile aferente. Ca bloggeri sunt, deci, profesionişti.

Părerea mea.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Scrisoare deschisă adresată domnului Christian Ciocan

Bloggerii încep să câștige războiul credibilității

31 comentarii

  1. miercuri, 25 august 2010, 10:06

    Ai perfecta dreptate. Toti comentam si ne strofocam in fata monitorului si nu avem nici habar ce se intampla acolo…………..
    salutari all !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 25 august 2010, 10:07

    Nu, reproş ar fi faptul că, în cazul nedovedit că ar avea legături, au scris ca şi cum n-ar avea. Asta îţi transformă credibilitatea în căcat. Iertată fie-mi exprimarea.

    E ca în cazurile alea pe care ei le-njură în care unii nu pun P-ul pe articole.

    Repet, DACĂ există legătură. Dacă nu, fiecare scrie cum îl roade.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 25 august 2010, 10:10

    Va salut din noua zeelanda. Am vazut-o pe xena:)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 25 august 2010, 10:19

    Cand n-ai ce bea..te imbeti si cu apa plata….

    …Io asta zic.
    Ca unii, ca „bloggeri profesionisti”(n-am descoperit inca acest termen-iti trebuie studii ceva, sa fi pro?) ce traiesc strict din blog…acum la ananghie(criza) cand publicitatea online pe blogurile lor tinde spre nimic…accepta cam orice fel de campanie(sponsorizare) nemaifacand mofturi.

    Vorba aceea: De foame e buna si painea cu salam! – asa ca nu mai facem mofturi.

    PS: Pana la urma fiecare isi „vinde sufletul” cuiva. Depinde cui si pe cat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 25 august 2010, 10:21

    off, iar a venit fizicianul retardel sa ne spuna cume treaba.

    arhi, sa nu uiti lotiunea de plaja, te rog!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 25 august 2010, 10:22

    * probabil orice „blogger profesionist” ar fi facut acelasi lucru. Nu trebuie neaparat sa crezi intr-o cauza pentru a o sustine…atat timp cat esti platit sa o sustii, nu?

    PS: Doar pentru a vedea NZ si tot merita sa-ti iei niste injuraturi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 25 august 2010, 10:23

    Chiar, noi nu stim nimic ce e acolo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 25 august 2010, 10:26

    ti-ai depus dda-urile?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 25 august 2010, 10:28

    @Piticu21
    m-am ferit ca dracu de ele, ca stiam ca o sa fie o mizerie
    asa ca am reusit sa ma misc numai pe firma :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Semanticus
    miercuri, 25 august 2010, 10:56

    Postul este ok, la punctul 3 ash spune ca exista o nuanta. Chiar daca nu a existat o intelegere formala care sa fie anuntata din timp apar doua aspecte:
    – ii este ushor unui blogar chiar aflat si pe scara avionului sa posteze anuntul ca RMGC ii face o surpriza placuta;
    – daca in trecut blogarul s-a mai implicat online sau offline pe acest subiect ar fi putut spune din timp gradul de implicare acceptat de el. Cititorii lor, care sunt mai inteligenti decat asazisii expertii de la LinksAssociates, anticipeaza pasii unor blogari de succes, ca daia ii citim zilnic, ii stim mai bine decat mamele lor. :)
    Dragii nostri blogari aflati in vizita ar putea macar sa se delimiteze de declaratia Corinei Vintan cum ca LinksAssociates deruleaza activitati de „public affairs(lobby)” asa ar evita situarea in afara legii.
    Enjoy the trip! :)

    PS: La punctul 4, nu am fost la Rosia Montana, dar stiu un lucru de la un curs de sociologie, hehehe, daca intr-o fosta zona miniera o companie vine tot cu un proiect de extractie miniera industriala se cheama ca regiunea va continua sa fie defintia ca o zona de monospecializare si va continua sa dezvolte aceeasi dependenta de viabiltatea si dinamica unui proiect industrial unic si generator ale acelorasi probleme sociale si economice si asta indiferent de saltul tehnologic.
    Probabil ca RMGC si LinksAssociates ar fi trebuit sa organizeze excursii in Africa de sud, Malaiezia, Filipine si Indonezia dar nu in zona turistica. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 25 august 2010, 11:03

    cata invidie:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 25 august 2010, 11:18

    chestie de deontologie. dacă tu vrei să faci bani din orice şi preferi să-ţi asociezi numele cu rmgc şi cu distrugerile ce vor ei să le facă pe-acolo… sănătate şi-un braţ verde ! dacă ăia care se dau pe blogurile lor n-au nici o problemă şi se mai dau iar pe la ei pe bloguri…sănătate şi-un braţ verde ! îşi merită soarta !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 25 august 2010, 11:23

    Vorbe la punctul 2. Nu trebuie sa mergi pina la Rosia Montana. Ca sa-ti faci o idee despre impactul cianurii cu mediul, cind mai ai drum p’acasa du-te pina la Bozanta si vezi ce spun oamenii de acolo despre accidentul din 2000. Si la Aurul S.A. (compania responsabila de cel mai grav accident ecologic dupa Cernobal) inainte de accident toate straluceau. Problema cu cianura e atunci cind scapa. Canitatea de cianura (120 de tone) care a ajuns in mediu de la Aurul SA Baia Mare ar fi fost suficienta sa omoare un miliard de oameni. Pot garanta Arhi sau Turcescu dupa o vizita in Noua Zeelanda ca nu se va intimpla si la Rosia Montana asa ceva? Poate, la fel cum garantau ofiterii de credit acum doi ani ca francul elvetian e cea mai stabila moneda iar acum cind ii intrebi iti spun „no, da’ n-am stiut ca vine criza”.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 25 august 2010, 11:36

    Problema cea mai mare este ca ei si-au facut o parere „obiectiva” fara a discuta cu localnicii opozanti din asociatia Alburnus Maior.
    Ai nostri au fost plimbati la Rosia Montana de jeepul Gold Corporation si, sa vezi chestie, nu au reusit sa treaca si pe la Eugen David, liderul rezistentei. S-or fi stricat franele pe drum si s-au reparat tocmai in fata sediului Gold Corporation.
    Iar apoi, surpriza, parerea obiectiva a fost urmata de un sejur de 10 zile in Noua Zeelanda de 10.000 euro.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 25 august 2010, 11:43

    da asa e …blogosfera sper sa nu devina la fel ca televiziunile…si sa dea doar ce cere lumea ..scandal..prostie

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 25 august 2010, 11:56

    @chinezu: din intamplare, eu chiar stiu ce se intampla la rosia monta, pentru ca am rude acolo. merita sa faci un drum sa vezi cum dintr-una din vechile mine iese un rau rosu (la propriu) care se varsa in abrudel (raul care strabate abrudul), care se varsa mai departe, in aries. cand eram mica prindeam pesti cu betze in abrudel. acum e maroniu. si mai sunt multe efecte ale exploatarii romanesti. gold va face exploatare intensiva! adica de 50 de ori mai mult decat au facut romanii. zona va disparea practic. si mai merita sa vezi muntii de steril, care sunt mai inalti decat muntii naturali.
    Inca ceva: nu poti sa compari RMGC cu Fabrica de Şuruburi Şpriţate. Bloggerul, ca lider de opinie, are o responsabilitate sociala. Altfel, nu este decat un copilash care se joaca cu chibriturile in casa si primeste bomboane de la straini.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 25 august 2010, 11:59

    Continuand ce a spus Baimareanul:
    – in 2000 s-au revarsat in Tisa 120 de tone de cianura (cred ca denumirea oficiala este sodat de cianura)
    – au fost afectate 5 tari, Romania, Ungaria, Ucraina, Serbia si Bulgaria
    – pagubele au mers pana in Delta Dunarii
    – firma australiana responsabila a fugit (la nivel mondial, se spune ca daca o firma de minerit nu e canadiana, atunci e australiana)
    – Romania are de platit Ungariei 120 de milioane de euro
    Prin comparatie, la Rosia Montana se vor folosi 200.000 de tone de cianura. Ati citit bine, asta e cantitatea.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 25 august 2010, 12:26

    […] Reportervirtual, Paginademedia? Nani-nani? Sau frica-frica sa nu-l supere pe Zoso? Update: A scris Chinezu. Temator si poticnit, dar a […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 25 august 2010, 12:27

    Cat despre Rosia Montana si RMGC:

    Daca acolo era aur indeajuns incat sa fie productiva mina…romanii erau prosti sa o abandoneze.?!

    S-a ajuns la concluzia ca investitia necesara extragerii nu se poate amortiza din exploatarea aurului si argintului de acolo…astfel a fost lasata pe linie moarta.

    Insa niste baieti destepti, in acel contract au pus o clauza hilara(la prima vedere). „Orice zacamand de alta natura – descoperit in timpul exploatarii – va reveni catre exploatare firmei RMGC”. Oare de ce?
    Poate pentru faptul ca niste experti au ajuns la concluzia ca acolo se gaseste unul dintre cele mai mari zacaminte de uraniu din Europa!?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 25 august 2010, 12:39

    oricat de ciudat vi s-ar parea, eu nu vorbesc aici despre cianura, ci despre dreptul unui blogger profesionist de a-si alege contractele
    nu vreau sa intru in discutii legate de poluarea de la Rosia Montana, cum nu vreau sa intru in discutii despre poluarea pe care o face un Ferrari cu care bloggeru face un drive-test pe contract
    zic doar de dreptul bloggerului de a-si alege contractele
    eu sunt inca la 50%-50% in ceea ce priveste Rosia Montana si vreau sa ajung si eu acolo sa vad cum e
    dar voi ajunge cum vreau eu, cand vreau eu si cu cine vreau eu
    si, dragilor, resping categoric ideea de a proteja natura numai de dragul de a o proteja
    voi detalia zilele urmatoare pe blog

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 25 august 2010, 13:14

    Iti pun si io o intrebare din fundu’ tarii. Chinezule, tu te-ai fi dus?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 25 august 2010, 13:16

    toata lumea se tot implica de dupa tastatura, cei care s-au „implicat” la Fan Fest i-a vazut toata lumea ce hram poarta. pana la urma o sa ramanem cu rosia pe cap neexploatata, nevizitata, ne nimic si fara ceva bani la buget si fara cele cateva locuri de munca pe care le-ar fi oferit. atat.

    tot o dati inainte cu cele 200.000 de tone de cianura ce vor fi folosite. sa foloseasca 500.000, dar corect. nu e obligatoriu sa mearga ceva rau, sunt alte norme de protectie si alte tehnologii fata de anii ’90, nu? asa legati-va de cernavoda, inchideti ceva p-acolo din spatele tastaturilor, mari salvatori ce sunteti.

    si revenind la topic: ca au contract, ca n-au, oamenii totusi au dreptul la o parere, nu? cand au atacat alte chestii mai sfinte si mai sacre romanashului, n-au fost probleme, ca nu mergeau in noua zeelanda.

    studiu de caz: ce-ar fi daca asociatia rromilor din romania i-ar oferi „visului” o calatorie in noua zeelanda?

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  23. Semanticus
    miercuri, 25 august 2010, 13:37

    Inainte sa apara blogarul pe pamant, opinia publica si presiunea sociala au cam facut epoca. Pe scurt blogarii au dreptul sa isi aleaga contractul iar comentatorii au dreptul sa ii sanctioneze social. Fata de campaniile de pr, presiunea sociala are in fata fro cateva mii de ani de evolutie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. dorin
    miercuri, 25 august 2010, 15:21

    Mi se pare ca deja subiectul asta merge in derizoriu. E ok sa ironizam acest subiect pentru ca deja este tocit. Nu inteleg care este totusi problema; un privat organizaeaza niste excursii pentru a prezenta un proiect asemanator. Asadar, care-i problema? Avem un popor de mironosite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Semanticus
    miercuri, 25 august 2010, 16:40

    @Dorin,
    probabil ca poporul o fi de mironosite dar cu siguranta nu e prost si nici fata-mare cand vine vorba de lobi.
    RMGC are prezentari ale altor proiecte asemanatoare, de ce sa mai fi organizat si o vizita? Ziaristul avea un dosar pregatit de RMGC si daca dorea sa faca o documentare independenta si obiectiva pentru a verfica informatiile, atunci el pleca pe banii ziarului/trustului sa vada destinatiile sugerate de RMGC in dosarel.
    Deci motivul adevarat nu poate fi prezentarea unui proiect asemanator.
    Daca un privat organizeaza o vizita avand un obiectiv public si declarat anterior actiunii respective nu este nici o problema. In momentul in care se dovedeste, intr-o forma sau alta, ca obiectivul este unul de manipulare a unui interes general/public si nu a fost comunicat din proprie initiativa atunci trebe sa isi asume si consecintele ocultarii obiectivului real.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 25 august 2010, 16:49

    @Dorin
    Catalin Tolontan a explicat pe Hotnews care e problema.
    Iar proiectul nu este asemanator nici pe hartie. Este asemanator doar pentru responsabilii de PR ai Gold Corporation.
    Si, daca ai stii ca firma canadiana a fost infiintata de un roman condamnat pentru trafic de droguri, nu ai mai spune ca e asemanator nici din acest punct de vedere.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 25 august 2010, 18:29

    chinezule, ii faci tu o schema proastei, poate asa intelege ca ma refeream la law si nu la tine? sau te-ai lamurit ca nu o duce prea mult mintea si mai bine o lasi in plata domnului?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 25 august 2010, 21:07

    […] scris Chinezu. Temator si poticnit, dar a scris. A mai scris despre subiect […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde