08.12.2016

Cum ne văd alţii pe noi, bloggerii

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Să ne imaginăm dialogul între nişte bloggeri, potenţial veridic de altfel, de mai jos.

– Ai văzut, băi, ce a dat Zoso astăzi?
– Io am văzut la Piticu şi la Arhi, că şi ei au dat.
– Acuma aştept să văd ce zice şi Chinezu şi Subiectiv, că se împute treaba.
– Am înţeles că şi Groparu şi Nebuloasa o să scrie. Ba chiar şi Jeg.
– Mai trebe să scrie şi Makavelis, Blogatu şi Pitici Gratis şi e clară treaba.

Ce poate înţelege un om care nu are nici o legătură cu internetul sau cu blogosfera dintr-un dialog ca cel de mai sus? Aştept răspunsurile voastre şi, cu voia dumneavoastră, vă invit să votaţi şi la sondaj.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai să vorbim despre sloganuri idioate

Dacă Boc moare acum, numai mă-sa plânge după el

14 comentarii

  1. marți, 24 august 2010, 10:30

    Poate e curios omul si isi face dupa aia blog unde scrie de cartofi, castraveti…morcovi. Poate e Udrea interesata…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 24 august 2010, 10:31

    Am avut ocazia sa mai aud astfel de discutii in mod real intre prietenii mei care nu au de a face cu online-ul si de multe ori ma speri de ceea ce au din gura lor, dar hai sa nu privim asa departe si sa vedem cum suna o discutie intre bloggeri mai putini cunoscuti!:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 24 august 2010, 10:33

    O sa zica: „Uite ba, oameni in toata firea si umbla cu porecle ca aia mici. Nu mai e sanatate in lumea asta!”. Asta daca discutia e intre doi din bloggerii care nu mai arata a copii. Daca sunt din astia mai pustani, o sa fie de genul: „Cine sa-i mai inteleaga si pe copii astia. Pe vremea mea…” Prin urmare, in functie de circumstante o sa fie varianta unu sau trei din poll-ul de mai sus :). Oricum, pe aia cu mafiotii o exclud :D

    P.S. Bine ca ai renuntat la sistemul ala ciudat de comentarii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 24 august 2010, 10:35

    am ales prima variantă, dar și a doua era la fel de probabilă :)
    oricum, cred că fiecare înțelege că – în spatele unor pseudonime mai mult sau mai puțin haioase – stau oameni

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 24 august 2010, 10:39

    Pune şi tu nişte link-uri, să ştim despre cine vorbeşti. În afară de Chinezu, desigur… :)))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 24 august 2010, 10:54

    Pai acea persoana care nu are nici o treaba cu blogurile nu o sa inteleaga nimic… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 24 august 2010, 11:08

    Dacă în discuție nu e vorba și de bloggerul Badea, e degeaba. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. lol
    marți, 24 august 2010, 11:45

    Bre Chinezule eu sunt batran, batran!!!!. Plimbatul pe bloguri imi face viata mai suportabila in nebunia care trece tara mea!!!! Asa ca nu pot sa particip la VOT. Dar daca cineva are ceva cu blogari, si eu nu sunt blogar sunt plimbaret pe bloguri il invit sa ma pupe in ……. Nu spun unde sa ma pupe, din respect pentru blogul tau. Poate esti la munca si intra si copii tai minunati pe calculator!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 24 august 2010, 11:59

    Ridic miza: Ce poate înţelege un om care ARE legătură cu internetul si cu blogosfera dintr-un dialog ca cel de mai sus?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 24 august 2010, 13:35

    Eh daca are legatura si cu blogosfera si nu a auzit chiar de nici unul din cei de sus – atunci, tehnic vorbind, nu are legatura cu blogosfera. Nu trebuie sa ii citesti zilnic pe oamenii astia, poate nu e genul tau, dar e imposibil sa nu auzi de ei daca mai bloguiesti si tu ca romanu’ din cand in cand.
    Ca varianta de raspuns la poll, cred ca a 3a este viabila totusi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 24 august 2010, 14:19

    @Bogdan T
    Întrebarea nu era daca stmi sensul cuvintelor/acronimelor/pseudonimelor. In general oricine stie folosi dictionarul (sau google) Intrebarea era daca intelegem ceva din genul asta de „dialog”. Nu stiu daca Cristii a vrut sa sugereze autismul blogosferei sau doar sa ne propuna propriul best-off. In cazul dintai, mie dialogul respectiv imi pare reprezentativ nu doar pentru „vorbesc deci vorbesc”-ul din blogosfera cat reprezentativ de larga respirație nationala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 24 august 2010, 15:15

    Intr-o lume normala la cap dialogul ar fi continuat fireste:

    – Degeaba frate! Daca n-a zis Dulea… Vlad Dulea nimic, atunci degeaba!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 25 august 2010, 10:32

    @Vlad Dulea sau : „-Ba , eu astept ca CezarV sa scrie despre asta altfel eu nu am incredere in restul blogosferei ! ” :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 25 august 2010, 10:40

    Dă rapid pe OTV să vadă ce zice Domnu’ Dan :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde