08.12.2016

Cel mai emoţionat guest-post din viaţa mea

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am simţit că eram cumva dator cu un răspuns la leapşa pe care chiar eu am aruncat-o în blogosferă despre cum ne motivăm copiii să citească. Dar în loc să prestez eu pe subiect, l-am rugat pe Alecu meu cel drag, 11 ani, să scrie. A acceptat, şi-a setat singur un deadline şi zilele trecute, pe la ora 10 în seara zilei când expira deadlineul pe care şi l-a dat singur, a venit şi mi-a spus „tati, e gata textul”. Pe care îl public mai jos.

Doamne, cât de tare îl iubesc pe Alecul meu :)

Eu citesc cel mai mult fantasy-romance, gen Harry Potter, saga „Amurg”.  Citesc aceste carti deoarece la varsta mea, in clasa a 6-a, trebuie sa fii la curent. Se schimba zicala ,,Mananci ori esti mancat”. La noi este ,,Esti la curent sau esti curentat” :D.

Din punctual meu de vedere, Harry Potter este cea mai mare creatie a tuturor timpurilor! E incredibil cum o singura persoana a reusit sa creeze un univers caruia nici 100 de oameni la un loc nu ar fi reusit sa-i dea contur bine definit. E o carte de aventura, fantasy, dar are si mult umor.  O recomand tuturor oamenilor de orice varsta.

Saga ,,Amurg“ e si ea bunicica (nu se compara cu Harry Potter). E mai mult pentru tineri, deoarece e prea siropoasa. Imi place pentru ca este aventura maxima si te tine in suspans.

O carte mi-a mai placut mult de tot: ,, Caini bogati, caini saraci”. Nu este un titlu foarte cunoscut, asa ca va pot povesti despre ce este vorba.

Fido, personajul principal, este un catelus de la tara, jucaus si loial. El in fiecare zi alerga pe deal, se juca cu copii si latra la luna de cate ori o vedea plina. Dar intr-o zi, in curtea vecinilor, venisera locatarii, cu un catelus de la oras. Patrupezii se decid sa faca pentru cateva zile schimb de vieti, descoperind o alta viata.

E o carte foarte amuzanta si interesanta.

La colectia ,,Bed time stories” adaug  2 carti care imi sunt foarte dragi: ,,Povestile domnisoarei Firicel” si ,,Sentimentele oamenilor sunt desenate pe cer”.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum ar putea Oprescu economisi nişte bănuţi

Încă un crâmpei din sistemul medical românesc

20 comentarii

  1. Alex Azamfirei
    luni, 23 august 2010, 10:04

    sa-ti traiasca…calca pe urmele tale…bravo lui….dragut postul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 23 august 2010, 10:09

    esti la curent sau esti curentat :)) a invatat expresia asta de la tine ?:) faini copii ai ma Chinezule!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 23 august 2010, 10:12

    Cred că eşti cel mai fericit om nu-ţi mai trebuie nimic. Felicitări Alecu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 23 august 2010, 10:18

    Eu abia aştept să citesc ce scrie Mara :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 23 august 2010, 10:22

    Felicitarile mele lui Alecu, daca nu ai fi zis de cine este scris puteam sa zic foarte lejer ca e scris de o persoana adulta foarte bine informata! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 23 august 2010, 10:23

    Ce draguuut! Hiihii sa iti traiasca si sa te bucuri in fiecare zi de ei:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Bogdan Iordache
    luni, 23 august 2010, 10:31

    Bravo mai Alecule, este scriitor nu gluma ! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 23 august 2010, 10:32

    Cel mai bun post de pe chinezu.eu :)
    „… cea mai mare creatie a tuturor timpurilor!” – aici m-a castigat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 23 august 2010, 10:37

    Asa tata, asa copil..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 23 august 2010, 10:51

    Ahaaa… Tocmai ma lamentam mai deunazi ca leapsa blogeristo-lecturistica (scuzati licenta) a durat doar doua-trei zile si atat. Felicitari Alecu! Si pentru ca odata intrata in leapsa m-am simtit datoare s-o si dau mai departe, am dat un buzz unei prietene s-o continue. Coincidenta: este chiar „mama” domnisoarei Firicel, cea cu povestile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 23 august 2010, 11:36

    Se spune despre copii: cum ii educi, asa-i ai! Cu cat investesti mai mult in ei(si nu ma refer numai la investitii materiale, desi conteaza si acestea, dar mai ales toate celelalte), cu atat „recompensa” va fi pe masura!
    Eu stiu ca ne-ar trebui o scoala a parintilor, unde fiecare sa invete cum sa-si creasca odraslele…
    De aceea ma bucur atunci cand descopar copii destepti educati frumos! :)
    Sa va traiasca! Sa va bucurati de ei!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 23 august 2010, 11:53

    inca oftez…..pozitiv!….:) asa am inceput si eu sa scriu. Alecu, go on!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. tudalex
    luni, 23 august 2010, 12:48

    @alecu: daca ai ramas impresionat de detaliile universului din Harry Potter iti recomand Dune de Frank Herbert si deasemenea seria Fundatiei de la Asimov.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 23 august 2010, 19:22

    Superb articolul. Frumoasa ideea cu „esti la curent sau esti curentat”. Se exprima excelent copilu, se vede ca a citit deja destul. Si, la cat de mare e Harry Potter, copilul chiar a facut eforturi. Sa ti-l tina „al de sus’ tot asa destept si cititor. Mai putin si trebuie sa ii deschizi un blog. Ca de scris, stie sa scrie ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. lala60
    luni, 23 august 2010, 19:49

    Bravo, Alecu! Esti extraordinar!
    Imi permit sa-ti sugerez o idee: roaga-i pe parinti sa-ti povesteasca despre cele mai interesante carti citite de ei in copilarie. La fel am facut si eu cu elevii mei de 10 anisori – am intocmit o lista cu cele mai interesante lecturi ale copilariei mele si i-am invitat la lectura. Sa stii ca au apreciat unele carti la fel ca si mine. Si unde mai pui ca si parintii chiar s-au aratat interesati si spun ca au recitit cu placere aventuri poate de mult uitate, pe care le citeau in miez de noapte la lumina lanternei, cu patura trasa peste cap

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 23 august 2010, 20:00

    Felicitări lui Alecu!
    Îmi place că argumentează foarte precis de ce îi place sau nu o carte. Are criterii de selecţie mai riguroase decît numeroşi adulţi. Excelent!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 24 august 2010, 07:50

    Asta da realizare, nu numai sa citeasca, dar sa si argumenteze de ce a ales cartile respective si sa scrie despre ele…jos palaria! Gata, ati format deja un cititor in casa, al doilea se pregateste sa va calce pe urme..:-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 24 august 2010, 10:36

    va multumesc tuturor ca v-ati bucurat de bucuria mea :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 24 august 2010, 18:30

    Felicitari Chinezule, ai cui sa lasi blogul mostenire :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. adu_boom
    marți, 24 august 2010, 22:38

    Genial Alecu!!! Sa te bucuri de el si el de voi! Va meritati unii pe altii! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde