07.12.2016

Ce părere aveți despre primul număr din Blogger Magazin?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ediție alpha realizată de Neydman și asupra căreia mi-a atras atenția Sfântul :D Așadar, stimabililor, ia ziceți ce părere aveți, căci e vorba despre voi și, firește, pentru voi :)

Blogger Magazine

Realizat de Neydamn

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Blog cât China

Atenție, a început Musonul!

18 comentarii

  1. [D][S][N]
    sâmbătă, 7 august 2010, 09:17

    Nu foarte buna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. ferike
    sâmbătă, 7 august 2010, 09:39

    cand am vazut pe prima pagina 3 virgule puse aiurea (in plus), m-am lasat pagubas. pacat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Florin Anghel
    sâmbătă, 7 august 2010, 09:42

    Aşa zic şi eu, dar văd că mulţi confundă aprecierea conţinutului cu aprecierea ideii existenţei unei astfel de reviste.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. ferike
    sâmbătă, 7 august 2010, 10:25

    Florin: ideea e buna, dar la implementare trebuie mai multa atentie. Eu asa functionez: nu pot citi o subtitrare daca are multe greseli, la fel si in cazul paginilor web – pur si simplu ma deranjeaza atat de mult, incat nu ma (mai) pot concentra :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Serginho
    sâmbătă, 7 august 2010, 12:07

    Foarte misto… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Carcotasa ortografica, ortoepica si de pun'tuatie
    sâmbătă, 7 august 2010, 13:30

    @ferike: Eu am gasit in prima pagina nu 3 ci 6 virgule in plus. Si doua in minus! Si, ca sa ma asigur ca n-am gresit „recensamantul” virgulelor, am citit textul de doua ori. Apoi m-am lasat pagubasa…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. A.Dragos
    sâmbătă, 7 august 2010, 13:40

    A iesit destul de bine, chiar imi place. Ar fi tare fain sa apara si o versiune printata! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. RoxanaFarca
    sâmbătă, 7 august 2010, 14:42

    Nu am acum timp sa citesc dar sunt doua chestii care ma deranjeaza:
    – nu are layout si arata tare stangaci (sau poate va avea? nu stiu ce inseamna editie alfa :-)
    – nu am inteles misiunea si ce se vrea a fi, cum se pozitioneaza… adica ok, pentru bloggeri dar… e ceva in neregula si la continut, un amestec putin cam haotic.
    Daca o sa reusesc sa si citesc revin..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. roxy
    duminică, 8 august 2010, 11:43

    e o idee foarte buna;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Burloiu Vlad
    duminică, 8 august 2010, 15:14

    Salut am si eu o problema si nu stiu unde sa o expun .Vreau sa imi cumpar un pachet de gazduire web si traficul lunar oferit e 777 giga.Este bun??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Carcotasa O.O.P.
    duminică, 8 august 2010, 16:23

    Gandindu-ma ca ieri am fost prea dura cu numaratul virgulitelor si ca e pacat sa decurajez tineretul bloggerist al patriei, astazi mi-am facut timp sa rasfoiesc mai pe indelete tentativa de revista. Concluzia: aaaaoleeeu si vai, vai, vai!
    1. De ce si pen’ce vrei sa faci o revista? Cui i se adreseaza? Profil editorial… canci!
    2. Oricat de alpha, beta sau omega version ar fi, se simte lipsa unui concept grafic. Mai pe sleau, macheta e uratica si cam plicticoasa.
    3. Referitor la continut… hm! Iaca un titlu interesant: Grafica 3D in Photoshop. Ei, bravos, zic si dau sa citesc! Cand colo, ce sa vezi? Un fasssss! Un mic tutorial de Patch Tool. Destul de banal; numai bun pentru cei care au descoperit Photoshopul alaltaieri.
    4. Am incercat sa citesc „foiletonul” de la finalul revistei… Acu’, nu ca-s pudibonda, dar e un soi de pseudo-literatura erotica pentru puberi singuri si tristi. Si trecand peste aspectul „literar”, chiar nu pricep ce legatura are cu blogging-ul.
    5. Problema virgulitelor: GRAV. Rau de tot. Rau, rau! Si ale naibi pluralurii (sic si iac’asa!) care se termina in „i” – in cati „i” vrea muschii lor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Bogdan Anghelina
    duminică, 8 august 2010, 20:02

    Da bună inițiativă, multe felicitări pentru acesta și frumos din partea ta că ai hotărât să sprijini acest proiect. La cât mai multe ediții !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Neydamn
    luni, 9 august 2010, 01:08

    Salutare!
    In primul rand, toate criticile pe care le primesc, nu le las sa ma doboare, ci dimpotriva, o iau ca pe ceva bun, constructiv, motivatie de a realiza ceva si mai bun. Acum as dori sa explic anumite lucruri. Editia Alpha ( sau Beta sau Omega ) inseamna de fapt o editie-pilot pentru testarea reactiilor la publicul larg. Greseli, lipsa unui concept grafic, iar faptul ca macheta este uratica si plicticoasa, sa-mi fie cu iertare lipsa unei educatii adecvate in arta jurnalismului sau de design a unui layout de revista. In caz ca nu mi-ai citit blogul ( care si el e plin de greseli ortografice si gramaticale, este o problema la care lucrez sincer, chiar ma straduiesc enorm ), ai realiza de fapt ce fel de persoana sunt, care imi sunt studiile in ce domeniu. Si anume informatica, atat in liceu cat si in facultate, in curand masterand la inteligenta artificiala. Deci profil de REAL. Cat despre tutoriale, aparitia lor in revista se datoreaza unor oameni care nu au crezut ca sunt serios, si au luat treaba in deradere. Amanand trimiterea articolelor pe care mi-au promis ca le vor face cu zilele daca nu saptamani. Dorind sa aflu parerea cat mai repede a blogosferei, am grabit treburile, si am introdus cele 2 tutoriale, iar povestea, care este de fapt o poveste de 16 capitole ( scrisa tot de mine, de aia e cu greseli ) e o experienta de viata de a mea. Legatura cu blogging-ul este urmatoarea, este scrisa pe blog, de catre un blogger. Cred ca e de ajuns. Din nou virgulele, niciodata nu am crezut in viata mea ca mi se vor reprosa virgulele in plus sau in minus. Nu ma deranjeaza, dimpotriva am zis ca ma motiveaza. Stiu ca nu pot sa le fac pe toate de unul singur, de aceea, de dragul criticilor, si a celor care au raspuns pozitiv la initiativa, am coptat in echipa pe cineva cu o experienta vasta in presa si jurnalism cat si in domeniul limbi literaturii romane.

    Cu astea fiind spuse, imi cer scuze domnului China, pentru comment-ul atat de lung, insa am simtit nevoia sa dau niste explicatii. Revista nu e facuta de cineva cu cunostiinte in design, layout, machete sau jurnalism si presa. Este creata de un om, care are o gramada de vise, si dorinta enorma de a le realiza, indiferent cum. Sunt adeptul credintei ca nimic nu este imposibil, atata timp cat vrei din inima sa se intample.
    Inca odata iti multumesc pentru critica, si sper ca editia urmatoare sa surprinda pe toata lumea, inclusiv pe cei ce au criticat atat de…. dur, un proiect ce se afla la inceput. Asta e dorinta mea, si sunt sigur ca se va realiza.
    Cu respect,
    Neydamn.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Carcotasa reloaded
    luni, 9 august 2010, 02:53

    Eeeei, da’ stii ca-mi placusi? De-adevaratelea! Chiar imi place hotararea ta de a duce proiectul asta pana la capat asumandu-ti greselile si infruntand criticile dure si carcoteli malitioase. Pentru ca jurnalismul de orice fel ar fi (profesionist sau amator) e o chestie cam… cu sange pe pereti. Si sa stii ca am citit blog-ul tau si am vazut ca nu te lasi chiar asa, cu una, cu doua. Si asculta aci un sfat de la un om batran (si intelept, desigur): esti mult prea stressat de faptul ca nu esti profi. In fond, corabiile vikinge au fost construite de niste amatori, Titanic-ul de profesionisti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 9 august 2010, 18:03

    […] Am observat ca a aparut o revista a blogosferei: Blogger Magazine. Am gasit-o mai intai aici si apoi, am citit-o de la proprietarul ei. Daca vreti o parere a unui negru despre un lucru facut […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 20 august 2010, 00:04

    […] Am observat ca a aparut o revista a blogosferei: Blogger Magazine. Am gasit-o mai intai aici si apoi, am citit-o de la proprietarul ei. Daca vreti o parere a unui negru despre un lucru facut […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 26 august 2010, 11:26

    Aveam si eu o idee de genul la un momentdat, se pare ca am asteptat prea mult pana sa o pun in practica.

    Felicitari totusi lui Neydamn pentr implementare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 8 august 2011, 06:31

    […] relatez ceva, legat de criticile aduse. Stati linistit nu ma las doborat, insa cineva pe blogul lui Chinezu a criticat cam destul de dur revista. Ceea ce vreau sa va spun sunt urmatoarele. Faptul ca aceasta […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde