04.12.2016

Ce nu fac io pentru rugby… Aşa că o să mă vedeţi la OTV

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Dap. Nu am nici o scuză că m-am lăsat fraierit de Lucian Lorin, vânjosul director de comunicare şi marketing al FRR, să mă duc într-o emisiune la OTV. Sau, mă rog, singura scuză ar fi că o să vorbim despre rugby şi despre promovarea lui pe internet. Lucruri pe care, cu fals asumată modestie, le cam ştiu :D

Prima mea reacţie când m-a sunat Lucian să îmi spună (că aşa a făcut specimenul MI-A SPUS că mă duc, nu m-a întrebat :D) a fost, absolut firesc, o înjurătură. „Ce să caut io la OTV, mă ¤%&”=”%/¤&%#”¤#”!”. După care mi-am dat seama că, strict profesional vorbind, am fost bou la faza asta. Şi încerc să mă explic mai jos.

Iubesc rugbyul şi am încercat să îl promovez cum m-am priceput. Nu am aşteptat niciodată aprecieri, aplauze, bătăi amicale pe umăr. Când faci ceva cu pasiune, o faci pentru că merită să o faci, o faci pentru tine. Dar, căci da, chiar şi când vorbim de pasiuni există un „dar”, dacă tot e să o faci, fă-o cât mai bine.

Obiectivul meu e să promovez rugbyul. Iar dacă apariţia la OTV ajută, atunci merg şi la OTV. Pentru că, îmi place să cred, aşa procedează un profesionist. Pentru că, vedeţi voi, indiferent ce unii chiar credeţi cu tărie şi alţii doar auziţi de prin cărţi, în viaţa reală atingerea obiectivelor se face cu o viteză direct proporţională cu capacitatea de a face compromisuri. Atenţie, compromis nu înseamnă întotdeauna ceva rău, e vorba, ca să fiu mai diplomat, de anumite concesii pe care le faci.

Pe de altă parte, mi-am dat seama că e totalmente contra-productiv, profesional vorbind, să duc un război de principii cu OTV, care, vrem, nu vrem, ne place, nu ne place este o televiziune importantă în România. În plan personal nu îmi place OTV, nu mă uit la ea. Dar în plan profesional lucrurile se schimbă. Sau, mă rog, mi-am dat seama că trebuie să le schimb…

Unii mă pot acuza de lipsă de consecvenţă principială. Şi ar avea dreptate… Aş putea spune în apărarea mea că nu am pretins niciodată că sunt perfect şi că una din coodonatele după care funcţionez este că trebuie să învăţ mereu, să devin mereu. Ceea ce şi fac. Sau încerc să fac. Inclusiv cu această tentativă de a mă repoziţiona faţă de OTV. Care tentativă s-ar putea să ducă la pierderea unor intelectuali din rândul cititorilor mei, lucru care mă va întrista, dar care cu siguranţă nu mă va face nefericit…

PS. Vineri, 6 august, ora 9.30. Pe OTV.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Doar o poveste

Uite un prilej să îmi aduc aminte că sunt, totuși, tânăr :)

20 comentarii

  1. razvanserbu
    joi, 5 august 2010, 12:26

    Lasa, du-te si baga-le in cap manelistilor si frustratilor de tot felul (userii de OTV) cum sta treaba cu sportul. Imi pare rau ca nu o sa te urmaresc, dar eu vomit cand le vad sigla.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Mihai Baboi
    joi, 5 august 2010, 12:36

    Stiu si eu? E discutabil. Sunt de acord ca e un lucru bun sa faci orice e nevoie pentru promovarea acestui sport. Pe de alta parte eu iti prezint si latura cealalta. Nu orice promovare e una buna. Eu m-as gandi la doua aspecte: 1. Ce public atingi? Nu vreau sa jignesc, nu stiu cine se uita si cine nu la OTV. Numai sa nu te duci sa promovezi AC/DC la manelisti. 2. Faptul ca apari pe OTV si promovezi ceva nu-i va afecta imaginea acelui ceva? Daca scrijelesti intr-un stejar de 100 de ani „Jucati Rugby!” o sa vada multa lume. Dar nu cred ca faci vreo favoare sportului respectiv… Eu nu sunt genul categoric. Nu zic sa nu te duci (mai ales ca nu-ti faci programul dupa ce zic eu :)) ), incercam doar sa vin si cu niste argumente care sa contrabalanseze putin toate avantajele pe care le-ai descris in articol.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Vasile Manu
    joi, 5 august 2010, 12:37

    OTV se transforma incet incet intr-o televiziunea decenta care merita urmarita. Au terminat cu promovarea nulitatilor si a oamenilor de nimic, acum au inceput sa se axeze pe politica foarte mult. Nu cred ca vei atinge publicul sportiv tinta, dar e de apreciata televiziunea ca accepta sa promoveze un sport considerat de multi mort. Bine ca mai sunt oameni ca tine care demonstreaza contrariul in tara asta. Respecte! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. chinezu
    joi, 5 august 2010, 12:38

    ai fi surprins sa vezi demograficele la OTV…
    iti inteleg argumentele si sunt foarte pertinente
    am luat decizia, insa, si o sa vad ce si cum
    promit ca raportez… daca o sa am ceva de raportat :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. chinezu
    joi, 5 august 2010, 12:40

    ai si tu dreptate, cum dracu sa zic altceva? :))
    e o incercare pe care o face si FRR, care se agita tare mult sa popularizeze rugbyul
    asa ca de aia m-am decis sa imi calc pe niste prejudecati si sa ma duc sa privesc bestia in ochi :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Mihai Baboi
    joi, 5 august 2010, 12:49

    Eu nu emit judecati. Doar prezint puncte de vedere. E foarte posibil sa ma insel, iar miscarea asta sa fie benefica pentru cauza ta. Time will tell :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. anndryusha
    joi, 5 august 2010, 12:59

    N-ai început bine. Trebuia: SENZAŢIONAL! INCREDIBIL! NUMAI LA OTV PUTEŢI URMĂRI, ÎN DIRECT, INCREDIBILA APARIŢIE A SINGURULUI CHINEZ ORIGINAR DIN ROMÂNIA CARE…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. BoGy
    joi, 5 august 2010, 13:05

    Pentru a nu face o confuzie : ora 9.30 sau 21.30 ? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. chinezu
    joi, 5 august 2010, 13:06

    in pur stil tabloido 2.0, singurul meu raspuns catre tine este: STF! :))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. chinezu
    joi, 5 august 2010, 13:06

    dimineata, cand doarme intelectualii :)))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. iulian n.
    joi, 5 august 2010, 13:18

    Dute-n drumu-ţi!
    Io nu te văd.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Codruta
    joi, 5 august 2010, 13:26

    Do what you got to do! Restul e…cancan…:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Adrian SM
    joi, 5 august 2010, 16:08

    Mă, tu te înscrii în direct în poporul partidului…. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. rekinoo
    joi, 5 august 2010, 16:17

    poti sa ma tii de mana daca iti e frica :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 5 august 2010, 16:27

    […] Ce nu fac io pentru rugby… […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Ilie Pintilie
    joi, 5 august 2010, 20:05

    „s-ar putea să ducă la pierderea unor intelectuali”

    Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar astia nu sunt intelectuali, sunt elitisti rataciti. Pe bune si pe bune, un intelectual mai sever in principii ar fi scarbit de tvr, protv, mtv in egala masura. Ba chiar ar gasi nod in papura si uitandu-se la Mezzo, tvr cultural sau mai stiu eu ce televiziuni lasa impresia ca servesc IQ-urile mari. Daca esti intr-adevar destept, realizezi ca nu ai cum sa te uiti in jos la OTV sau manele (subiecte tabu in randul asa zisilor intelectuali). Sunt produse care acopera o cerere, iar faptul ca nu te gadila e un aspect de gust. Astea sunt arogante atat de elementare incat au devenit cliseu. Si din cliseu se transforma in paradox (parca intelectualii nu agreau cliseele?)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Tandrei
    joi, 5 august 2010, 23:04

    Cu siguranta rugby-ul va avea mai multi pasionati si mai multi suporteri dupa aparitia ta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Serginho
    vineri, 6 august 2010, 01:58

    Acuma cred ca or sa se uite cativa bloggeri la OTV… facem si noi o exceptie. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 7 august 2010, 08:55

    […] mă duc io cu Lucian Lorin la OTV în emisiunea despre care vă spuneam și care este moderată de 2 copii de vreo 10, 11 ani, ceea ce mi se pare extraordinar, și uite cu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Sarea-n bucate
    joi, 19 august 2010, 17:55

    eu nu ma spal decat cu dove. de curand am aflat dintr-un clip ca padurile din indonezia sunt distruse in proportie f. mare pt. a se face uleiu ala special din dove. whareva, nu-s ecologista. da m-am gandit ma ce nasol, io acu ca sa fiu integra ar trebui sa nu ma mai spal cu dove. vreo trei zile mi-am cautat o imbarligare, un pretext ca sa pot continua sa-l folosesc… n-am gasit. Si am ramas asa, incongruenta cu mine: inca ma spal cu dove, am descoperit doar ca sunt mai putin aderenta la principii decat as fi crezut. Sigur, e un exemplu minor, luati-l c-un graunte de sare.

    dar macar n-am sa-mi mai bodoganesc prietenele mai tinerele, treizeciste, cand le aud spunandu-si zodia si apoi mancand pe paine chestii eco, fata, cu omega trei. o sa le inteleg. fiecare cu incongruentele sale.

    asa si dvs. :) daca macar o sa-i intelegeti mai bine pe altii din cauza asta, tot e un bine si din asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde