07.12.2016

Hai să vedem ce succes are o cerere de angajare pe blog

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Nu mai cred în ejobs şi bestjobs”. Așa zice Ana la ea pe blog, cea care a decis să își găsească loc de muncă tocmai prin intermediul blogului. Ocazie cu care, pe lângă faptul că scriu și eu despre originala ei cerere în speranța sinceră că o să își atingă obiectivul, sunt curios și cum vedeți voi, ca bloggeri sau ca participanți la haosul ăsta frumos numit blogosferă, ideea Anei. Și, extrem de important, dacă va avea succes.

Am vazut anunțul la Ada.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ca n-avem incotro, esti in zelist si te rugam sa ne ajuti!

De la 17.00 sunt în studio la Antena 3

18 comentarii

  1. Tudor
    luni, 2 august 2010, 10:30

    CV = continut targetat. Greseala ei e ca nu a spus: „Hei, firma X, de cand te-am vazut intaiasi data pentru prima oara, mi-am pierdut uzul ratiunii… etc. etc.”.

    Un strigat de disperare de genul „fac orice dar vreau minim 1500 de lei” nu va atrage nici un HR-ist.
    Unde mai pui ca putini oameni de HR din Romania citesc bloguri, fie ele si locul 3 in Zelist… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 2 august 2010, 10:34

    Din cate stiu, nu e prima care recurge la solutia asta. Da, mi se pare mai eficienta decat un site de recrutare, din simplul motiv ca poti da o nota cat se poate de personala anuntului. Practic, esti tu, nu un chestionar. Sigur, asta daca stii sa te promovezi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 2 august 2010, 10:45

    Tudor zice bine, să spui că faci cea mai bună cafea din lume și răspunzi la telefon (în glumă sau nu) ca să-ți plătești chiria parcă nu-i bine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 2 august 2010, 11:07

    Sunt total de accord cu Tudor :) in ceea ce priveste strigatul de disperare, care nu va atrage niciun HR-ist.

    E o ideea buna sa incerci sa te diferentiezi de restul candidatilor in vremurile astea, dar ea o face intr-un mod gresit. Din punctul meu de vedere, mesajul transmis o ajuta mai degraba sa obtina un „reject”, nu un interviu :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 2 august 2010, 11:38

    […] Hai să vedem ce succes are o cerere de angajare pe blog (chinezu.eu – voi scrie şi un post separat despre asta) […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 2 august 2010, 11:42

    Doar eu văd o idee de viitor ? un nou model de CV. Un blog-CV. E ceva care o sa prinda și pariez că-și va găsi un loc de muncă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 2 august 2010, 11:56

    Incep prin a spune ca apreciez gestului Chinezului, care a crescut vizibilitatea incercarii Anei. Multumesc.
    Poate ca demersul Anei nu e perfect, dar eu vad putin umor la un om care se afla intr-o situatie ingrata. Suma minima pe care Ana a precizat-o e rezultatul unui calcul de trai la minima rezistenta. Nu e un moft. Dar daca o puteti ajuta sa scrie mai bine povestea ei, sunt sigura ca va aprecia orice gest.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 2 august 2010, 12:15

    Daca 3 din 3 isi vor fi gasit job dupa ce-au anuntat ca sunt disponibili prin intermediul blogului, atunci poate. Altfel nu sunt de acord cu ideea ca metoda e mai eficienta decat un site de recrutare.

    Oricum, e criza, angajarile se fac acum prin cunoscuti sau pile, lucrurile se vor regla mai incolo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 2 august 2010, 12:32

    […] am descoperit pe twitter şi pe blogul lui chinezu un nou caz similar, cel al Anei, care îşi caută un job. O susţin şi voi urmări desfăşurarea […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 2 august 2010, 12:41

    „Been there, done that „, cum s-ar zice. Am facut si eu un experiment asemanator ajutata fiind foarte mult de Lamaie care mi-a promovat CV-ul pe blogul ei (nu, n-a fost post platit si nici n-am pile, presupun ca i-a placut ideea de CV …banda desenata). Rezultat – zero. Si Lamaie chiar are trafic! Concluzia la care am ajuns este ca acelasi angajator care in urma cu 2 ani aproape ca te poftea sa-i lucrezi pe plantatie acum a devenit imun la “farmecele” intelectuale ale potentialului angajat. In cel mai bun caz te felicita ca esti creativ si regreta ca nu-ti poate da ceva de lucru pe masura potentialului tau. Concluzie 2: O campanie de angajare pe blog poate da rezultate doar daca este sustinuta de „greii blogosferei” (situatia de fata). In schimb un blog timid nu “va face valuri” by itself.

    P.S: Nu ma numar printre persoanele care isi cauta cu disperare un job (momentan am unul – bun, rau, asa cum e) : incerc doar sa privesc problema realist. Oricum, mult succes! Si daca ideea prinde, o s-o aplic si eu:)) (De fapt eu ma gandeam la ceva bannere „handmade”, cocotate pe magazinul Unirea:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. manuela
    luni, 2 august 2010, 14:00

    mai, eu deja i-am trimis o propunere, activez in HR si iata ca citesc blog-uri. e drept nu orice blog, ci chinezu :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 2 august 2010, 15:37

    am incercat si eu … n-a mers :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 2 august 2010, 22:24

    sunt binevenite aceste articole…..o sansa in plus…si un mic ajutor nu strica niciodata

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 2 august 2010, 23:18

    originala ideea dar parca prea vrea sa atraga balta de pesti la pescar. sunt de parere ca un candidat trebuie sa creeze o dorinta , angajatorului, pentru a o angaja . ii urez succes !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 3 august 2010, 08:58

    O sa incerc si eu varianta asta.
    Am blog din septembrie anul trecut si cam tot de atunci am inceput sa imi caut serios un loc de munca.
    Din martie anul acesta am ajuns somera deci situatia este mult mai grava acum.
    Am lansat cateva idei pe tema asta in cateva articole dar nu am scris nici un articol clar prin care sa spun ca sunt in cautarea unui loc de munca.
    Trimit CV-uri de pe bestjobs si ejobs zilnic dar nici macar nu sunt vizualizate de angajatori.
    Nu am nici un fel de relatii nicaieri.
    Problema mea este ca in mod normal am doar 300-400 de vizitatori pe zi.
    Ajung la 900 de viziualizari in cazuri exceptionale atunci cand scriu cate un articol mai bun.
    Din cei 300-400 de vizitatori care ma citesc majoritatea sunt in situatia mea sau in situatii asemanatoare.
    Deci cine sa ma angajeze?
    Ii urez succes Anei!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 3 august 2010, 15:49

    eu sper sa isi gasesca un jib! stiu cum sa iti cauti diperat un job ….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 3 august 2010, 22:54

    Ciudat e ca am pus ei eu ceva asemanator, fara sa stiu de blogul Anei, dar sunt sigur ca nu va avea un succes in gasirea unui job. Ramane de vazut… Depinde si de domeniul pe care te intereseaza sa prestezii si de norocul de a impresiona pe cine trebuie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 4 august 2010, 08:10

    […] (sau mai puţin de susţinere, dar nu contează), inclusiv la bloggeri titraţi ca zoso sau chinezu, dovedeşte că acest fenomen este real, că reţelele sociale au puterea de a urni munţi şui pot […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde