07.12.2016

Dacă de mâine nu ar mai exista Antena 3 și Realitatea TV

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vladimir îmi adresează o lepșă cu întrebarea din titlu. Credea că mă pune în încurcătură pișicherul :D De fapt, răspunsul e mult mai simplu decât crede lumea. Chiar dacă cele două clasice, să le spunem așa, televiziuni de știri din România nu ar mai exista, ar răsări altele care ar face exact același lucru. Și spun asta încercând, indiferent cât de tentați sunt unii să speculeze pe servituțile acestor televiziuni (atâtea câte sunt) și nici măcar să dea o minină ochiadă înspre virtuțile lor, să rămâne ancorați în meandrele concretului, vorba Bunicuței. Adică, faptul că unii își doresc ceva, asta nu înseamnă că se va și întâmpla. Ba chiar dimpotrivă :)

Bun, dar hai, de dragul argumentației, să zicem că, din dracu știe ce motive, cele două televiziuni vor sucomba brusc și iremediabil. Shit happens, după cum ne învață recenta întâmplare tristă cu Cațavencu SA. În secunda doi, televiziunile de știri de pluton 2, să le zicem așa (și nu le mai nominalizez din rațiuni de comoditate, zău), s-ar bate pe oamenii care au lucrat în cele două TVuri clasice, am asista la o vânzoleală de schimbări de acționariat și de încercări de a umple gaura (market shareul) ivită pam-pam pe piață și, evident, am vedea și niște re(lansări) cu surle și trâmbițe de, firește, ceea ce fiecare astfel de instituție nouă (și nu prea) va considera că este ”cea mai impecabilă televiziune de știri din România”.

Din punctul de vedere al telespectatorului (căci mă încearcă un feeling că ar trebui, de dragul argumentației, să ne gândim și la el), toată chestiune ar fi de un plictis absolut, ocazie cu care, poate, ar redescoperi alte televiziuni gen Animal Planet. Dar numai până s-a reașeza piața, după ce s-au pierdut luni întregi de știri obiective și profesioniste.

PS: Și da, desigur, în lipsa celor două, oamenii vor deveni fanii OTV, televiziunea care nu moare, nu se predă dar nici nu ne lasă pe noi să trăim.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai că începem să avem și ”grătărăgeală” premium

Care vă băgați să câștigați un weekend la mare?

30 comentarii

  1. ciprian
    joi, 29 iulie 2010, 07:19

    Cred ca era vorba de ce s-ar intampla daca ar disparea acest tip de TV inclusiv Otv…ar incepe oare decretinizarea poporului roman?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 29 iulie 2010, 09:23

    Poate am urmari si noi stirile la CNN sa vedem cum fac altii treaba :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 29 iulie 2010, 09:35

    de 4 ani nu ma mai uit la tv, dak de maine nu ar mai fi nici un post de televiziune , m-ar durea in cot ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 29 iulie 2010, 10:03

    @fanel: Buna treaba!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 29 iulie 2010, 10:40

    In ceea ce ma priveste n-ar fi nicio diferenta. Top Gear e si pe Discovery, emisiuni de vacanta sunt si pe National TV si alte posturi iar despre stiri, numai de bine, topoare sunt pe Pro, amante pe Antena, inundatii pe TVR. Deci nu pierdem nimic. Iar cand se intampla ceva pe afara, traiasca CNN, BBC si Euronews.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 29 iulie 2010, 11:41

    Ar fi mai putina dezinformare si panica aiurea creata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. comandamentu central
    joi, 29 iulie 2010, 12:34

    pai in primul rind ai lua tu mai putini bani.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 29 iulie 2010, 12:34

    @comandamentu central:
    Care tu? Chinezu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. comandamentu central
    joi, 29 iulie 2010, 12:37

    @mihai
    pai pe blogul lui sintem, nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 29 iulie 2010, 12:39

    Habar nu aveam ca are vreo legatura cu vreunul din cele 2 posturi. Oh well, invatam lucruri noi zi de zi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 29 iulie 2010, 14:32

    Promisiuni, promisiuni…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 29 iulie 2010, 14:32

    Ce sadism..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 29 iulie 2010, 15:07

    „DACA”… si sa zicem ca printr-o minune ar disparea… mai sunt canale de genul…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 29 iulie 2010, 15:10

    Absolut si oricum posturile de genul asta apar ca ciupercile dupa ploaie daca apare un loc liber.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 29 iulie 2010, 15:44

    @Mihai
    e grav daca ai inceput sa inveti de la anonimi
    a caror principala valoare e ca nu au coaie sa isi asume identitatea
    poti sa ma intrebi, cum e si firesc, daca vrei sa afli ceva
    s-ar putea sa ai surpriza sa iti raspund si, vorba ta, sa inveti ceva

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 29 iulie 2010, 15:47

    @Chinezu: habar nu am cine e..din punctul meu de vedere poate fi pana si un coleg de-al tau de servici.N-am idee. Am presupus ca daca nu i-ai raspuns este adevarat.Cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.Deci sa inteleg ca nu ai nici o legatura cu cele doua posturi de care vorbesti.Ok fine by me.Am sters ceva din memorie si am invatat ceva nou! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 29 iulie 2010, 16:00

    @Mihai
    stai linistit ca totul e ok :)
    nu am nici o legatura cu antena 3 sau realitatea
    ma rog, cu exceptia faptului ca stiu pe multi de pe acolo
    nu am contract cu ei, nu primesc nici un leu pentru aparitiile acolo, nu am nici un fel de relatii contractuale sau de afaceri cu ei
    astea ti le spun tie, ca unora oricat le spui, tot degeaba, iti racesti gura de pomana :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 29 iulie 2010, 18:33

    Eu as vrea sa ma gandesc cum ar fi lumea mai buna fara OTV, Libertatea, Click si CanCan, pot, pot?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Gheorghe
    joi, 29 iulie 2010, 19:49

    Uite, am gasit un blog interesant: http://taxapenonvaloareaadaugata.blogspot.com

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. pheonix
    joi, 29 iulie 2010, 21:31

    Fă şi tu parte dintre cei care îl ajută pe Cevi!

    Cevi, cum îi spun prietenii lui Florin Gavrilă, de 27 de ani, din Craiova, tatăl unei fetiţe de 7 luni, se află în stare gravă, la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Timişoara din cauza unei malformaţii congenitale.

    Mai multe detalii pe blogul fratelui lui aici :http://www.sarpente.ro/2010/07/cel-mai-trist-lucru-pe-care-l-am-scris-vreodata.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. comandamentu central
    joi, 29 iulie 2010, 23:13

    asa e, mie in nici un caz nu trebuie sa-mi spui.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 30 iulie 2010, 08:21

    fa-ti rost de o pereche de coaie si apoi mai vino sa povestim, eunuc politic si inexistent ce esti cu IPul tau de mare anvergura :)))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 30 iulie 2010, 09:24

    Nici eu nu prea mai urmaresc tv-ul, dar totusi daca ar dispare cele doua televiziuni nu ar fi nici o pierdere.
    De ce? Altele 20 abia asteapta sa le ia locul..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. comandamentu central
    vineri, 30 iulie 2010, 09:50

    vad ca te-ai cam enervat? oare de ce?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 30 iulie 2010, 10:26

    Si de unde ai dedus tu treaba asta? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Gheorghe
    vineri, 30 iulie 2010, 11:52

    …ar exista branduri de tara incoerente si exorbitante. Vezi articolul
    Elena Udrea – al doilea brand. Ratat, pe
    http://taxapenonvaloareaadaugata.blogspot.com

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 30 iulie 2010, 16:15

    Hmmm…ce pacat ca disparitia acestor doua televiziuni nu va rezolva nimic in privinta strilor profesioniste (sau macar pertinente) ci va da frau liber altora mai slabe profesional (din lipsa de inspiratie alatur „profesional” acestor junghiuri cu scuzele de rigoare). Insa, gandesc eu, nu au nici o vina ele ci publicul, care are un mare aport pentru directia in care se indreapta televiziunile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. sâmbătă, 31 iulie 2010, 02:35

    Ar creste cu o idee bunul simt in mass media ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. sâmbătă, 31 iulie 2010, 04:05

    daca de maine nu ar mai exista antena 3 si realitatea tv tot romanu’ intelectual ar sparge seminte cu ochii in tvr cultural zice io …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. sâmbătă, 31 iulie 2010, 21:37

    Acum am avut placerea de a citi raspunsul tau pentru ca ultimile 3 zile mi le-am petrecut la plaja si la pescuit in Sulina. Superba locatie (dar asta e alta discutie).
    Cat despre Animal Planet ..;. cred ca zilnic ni se prezinta cel putin un pradator si pe posturile mentionate…!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde