02.07.2016

Când nu ai ce scrie pe blog, scrie despre bere

… i-am spus unuia dintre tinerii prezenți la seminarul despre safer internet unde am speakuit și eu, după cum puteți măcar de politețe să vedeți în postul anterior :D Bun, idiot lucru să spui așa ceva unuia sub 18 ani, dar prefer să fiu realist, cu riscurile incluse, decât să fiu un adevărat mironosiț, care bagă capul în nisip și crede că nisipul e întregul lui univers.

Așa că, fiind de o consecvență teribilă cu ce zic în titlul și cum mă pregătesc să plec din Bran spre București și nu cred că o să mai apuc să scriu ceva azi pe blog, bag faza cu berea și vă întreb cât de serios pot în aceste momente:

Berea e mai gustoasă direct din sticlă sau e mai bună din halbă?

:D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Me as a devil’s advocate in safer internet debate

Ce-i tac’tu? Da’ mă-ta?

18 comentarii

  1. luni, 12 iulie 2010, 11:48

    Depinde de locul si ocazia unde o consumi :).

    De exemplu am fost la mare si am consumat doua tipuri de bere: Tuborg la halba si Beck’s la doza. Cand eram pe plaja bagam Beck’s la doza ca am gasit intr-un loc unde era cea mai rece de pe plaja si Beck’s e berea mea preferata :D.

    Pe faleza aveam o terasa unde bagam tuborg la halba.

    Deci depinde de ocazia, de loc, de situatiune ca sa zic asa :). Bere e buna oricum…rece sa fie :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 12 iulie 2010, 12:21

    Având în vedere faptul că de fiecare dată pe când beau din halbă, datorită unui nărav prost al neamului românesc, exclam fără urmă de stupoare „în viata mea n-am mai băut atâta apă cu bere”, concluzia este relativ simplă: sticlă. Bonus: berea la conservă o tolerez doar dacă o „deversez” în prealabil într-un alt recipient, preferabil de proveniență nisipoasă sau argiloasă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 12 iulie 2010, 12:23

    bere sau suc la tec !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 12 iulie 2010, 12:25

    Berea-i buna cand e rece. Imagineaza-ti gustul unei beri incalzite de soare..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 12 iulie 2010, 12:39

    Berea cea mai gustoasa e la halba rece – dar e greu sa gasesti bere buna la halba in Romania

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 12 iulie 2010, 12:44

    Iei halba, o speli bine, pui putina apa in ea 2-3 mm pe fund, o pui in congelator. Cand a inghetat bocna, o scoti si pui bere in ea. Vezi ca am o poza cu berea servita asa la mine pe blog.
    Garantat e cea mai buna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 12 iulie 2010, 13:11

    daca iti place berea. berea e buna oricum/ oriunde/ si aproape oricand

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 12 iulie 2010, 14:45

    Berea naste pasiuni ! Ai facut bine ca i-ai spus tanarului adevarul – nu putem sta in calea fericirii tinerilor bloggeri. Berea aduce trafic pe blog, comentarii, prieteni, iti poate aduce o sotie peste noapte, poate face lumea mai frumoasa. Este buna oricum, cantitatea conteaza ! Totul incepe cu o bere…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 12 iulie 2010, 15:06

    Din obsevatiile mele, berea cea mai buna e din pet, eventual bauta pe tren. Daca schimbam exponatul, si anume luam in considerare subsemnatul, berea e buna cea mai buna e din sticla – iar bere la halba… decat nefiltrata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 12 iulie 2010, 15:06

    Oriunde, oricum berea e gustoasa !!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 12 iulie 2010, 15:07

    din halba (pentru asta si exista un recipient special pentru bere = halba :D ). direct din sticla o bei doar in conditii vitrege (n-ai masa, n-ai halba, trebuie sa o palmezi etc.)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 12 iulie 2010, 15:52

    extrem de important e cu cine o bei si in ce conditii … nu atat dac e in sticla sau halba (da, asa intre noi fie vorba eu prefer o nefiltrata la halba … ;-) )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 12 iulie 2010, 18:49

    Berea cea mai buna e aia la halba inghetata sau cum a zis si @razvanserbu mai sus preparata. In niciun caz nu e buna sorbita in fuga in pauzele meciului. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 12 iulie 2010, 20:14

    Cum spunea si @Valy, depinde de locul si ocazia unde o consumi. Acum ca e vara si toata lumea e atrasa de terase, merge berea la halba. Daca iesi seara intr-un club select, nu prea da bine halba…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 12 iulie 2010, 22:50

    La halba forever… nimic nu se compara cu savoarea berii la halba.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 12 iulie 2010, 23:33

    […] pe un umilitor loc 2 şi m-am gândit că merită mai mult de atât, aşa că m-am gândit să dau link către el. Dacă faceţi şi voi asta, şi toţi dăm link-uri de pe blogurile noastre, aşa îl […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 13 iulie 2010, 00:12

    =)) Cum e mai buna, uda sau inghetata?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 13 iulie 2010, 07:44

    bravos, bre, bine ca stiu ca, daca e sa fie, am cu cine rade niste metri buni de bere :)))))))))))))
    ca vad ca le cam aveti cu sportul asta national, numit halbere :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde