10.12.2016

Cât de superstițios ești? (Foto: înghețată cu cruce)

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Întreb pentru că indiferent cât de Gigi Duru pretinzi că ești și că tu batman, batman nu ai nici o superstiție, nu te cred de nici o culoare :D Toți avem măcar câte o superstiție, chiar dacă o ținem ascunsă de ceilalți și chiar dacă ne enervează peste măsură că o avem. Așa că ia hai, măcar de fun dacă nu de ”exorcizare” ziceți ce surperstiții vă coafează.

Care este legătura dintre ce vă întreb și poza de mai jos (făcută în timp ce mâncam o înghețată :D) vă las pe voi să îmi spuneți :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

La mulți ani, Claudiu, ca de la un tovarăș la altul

Suntem generația concediului făcut pe fugă

23 comentarii

  1. sâmbătă, 10 iulie 2010, 08:48

    Superstiţia n-are legătură cu semnul biruinţei Mântuitorului, crucea. O fi vreun angajat glumeţ la fabrica de îngheţată. Pe de altă parte, dacă te-a impresionat, mai bagă şi tu pleata pe la biserică, că n-are ce să-ţi strice… :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 10 iulie 2010, 08:53

    @Anndryusha
    m-a distrat, bai, nu m-a impresionat :))
    ce sa ma impresioneze la niste caramel care s-a intromisionat intr-o anumita forma intr-o gramada de vanilie? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 10 iulie 2010, 09:21

    Păi, ştiu şi eu? Mă gândeam că… forma. ;) :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 10 iulie 2010, 09:21

    @anndryush
    da-i pace cu forma, pe mine la asa ceva gustul ma intereseaza
    iar gustul nu se discuta :))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 10 iulie 2010, 09:25

    Nu exista nicio legatura. Credinta ta te-a facut sa-i multumesti lui Dumnezeu astfel. Fii binecuvantat, fiule! :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 10 iulie 2010, 09:34

    io zic ca e un semn sa nu mai mananci inghetata… singur!
    mai da si la altii, bai calicule!!! :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 10 iulie 2010, 09:37

    poate e vre-un semn..rasfoieste repede o carte de oracole sa afli ..:))..nu-i nimic, ai fost marcat.
    Have fun.Superstitia mea este ca ceasurile alea 3 si rele sau mutat miercurea..:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 10 iulie 2010, 09:46

    […] la nenumaratele ferestre si usi inchise. Linistea iti facea urechile sa tiuie, iar daca erai superstitios ai fi crezut ca ai picat intr-un oras bantuit si pustiu… Hamacul se legana alene si te imbia […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 10 iulie 2010, 09:59

    desi nu ma stiu cu supertitii, recunosc ca mi-e frica pe intuneric :))
    am facut odata o lista pe blog cu toate superstitiile pe care mi le puteam aminti – http://bit.ly/aBMrL9 si http://bit.ly/aRlK0A. nu-mi fac reclama, sunt doar pre multe ca sa le insir intr-un comentariu. plus ca poarta ghinion sa-ti scrii articolele in comment-uri la alte bloguri. sau sa scrii doar cu stanga la tastatura. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:01

    credinta si iar credinta…am inceput sa mancam si credinta…dar degeaba

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:05

    Care superstitii :)) … chiar nu cred in ele !!! am o singura superstitie :) nu lucrez cand e sarbatoare !!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:46

    @Shmen – Aia nu e superstiție, ține de credință, cred.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:50

    Desi, zau, e de prisos sa precizez, o fac totusi pentru cei mai Toma necredinciosi dintre voi: poza nu este un trucaj.
    M-ati jigni foarte tare sa credeti ca ma ocup de gainareli de astea :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:53

    @chinezu – Mai taie din ele! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 10 iulie 2010, 12:35

    asta e inghetata sfintita :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 10 iulie 2010, 12:46

    C–t de supersti–ios e–ti- -Foto- –nghe–at– cu cruce- — Chinezu – Un chinez ca tot romanu-…

    Chinezu se tine de prostii :D…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 10 iulie 2010, 12:47

    Tu ai noroc, mie mi se vadesc numa’ genitale feminine-n inghetata. Si am cateva amice care patesc exact invers.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 10 iulie 2010, 16:28

    Asta e un semn! Meri la nenea oier aka hahalero, si iti zice el cu se mananca. b-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:34

    am o pisica neagra in casa, deci la capitolul superstitii nu stau prea bine.

    insa, daca as gasi o cruce in inghetata clar m-as gandi mai departe decat „coincidenta”.

    ah, gata! stiu.
    vise. cred in vise.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:33

    E o cruce de Malta.
    Mecanismul denumit cruce de Malta.
    A cazut din mãruntaiele utilajului de preparat inghetzata fix in portzia ta.
    :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 11 iulie 2010, 00:20

    Poate sa fie semn sau coincidenta… who knows?
    Eu nu prea cred in superstiti, adica nu tin cont de ele… stiu ca am si eu una macar, dar n-o stiu acuma. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. duminică, 11 iulie 2010, 02:08

    Scurt si la obiect! Ca intotdeauna bine punctat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. duminică, 11 iulie 2010, 12:19

    ai mancat in spatele bisericii inghetata
    la iasi exista patiserie si „inghetaturi” in spatele bisericii =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde