08.12.2016

Ce motiv ai avea să renunți la blog?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

M-a întrebat cineva așa ceva. Și luat la repezeală nu am știut ce să îi răspund. Apoi, după ce m-am gândit nițel, tot nu am știut ce să îi răspund :)) De aceea am zis că, în conformitate cu principiul la care țin foarte mult și care stipulează că mai multe capete gândesc mai bine, vă întreb și pe voi.

În ceea ce mă privește, totuși, cred că aș renunța la blog doar atunci când ar fi mai puțin de 50% joacă. Nu mă înțelegeți greșit, iau foarte în serios blogul, dar tot joacă îl consider, deși o joacă serioasă :) Sunt, dacă vreți, ca și copilul mic, cu o față serioasă și gravă, pătruns de importanța misiunii sale, atunci când se joacă de-a cowboyii și indienii :)) Mă rog, asta a fost o referire la copilăria mea, căci nu prea mai cred că se mai joacă cineva cu așa ceva acuma… :)

Încă ceva. Faptul că nu am știu ce să răspund din prima la așa ceva îmi arată cât de mult a intrat blogul în viața mea. Pentru că, neștiind ce să răspund, înseamnă că varianta de a renunța la blog este extrem de îndepărtată de mine, de neconceput chiar :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Extrem de emoționat, vă aștept la concert…

Am îmbătrânit io sau ce dracu?

25 comentarii

  1. miercuri, 7 iulie 2010, 07:02

    Majoritatea renunta la blog pentru ca vad ca n-au succes. Bineinteles, la tine nu se aplica. Mai sunt oameni care baga scuze jenante, gen: „Am o problema grava de care nu pot sa va spun. Dupa ce-mi pun gandurile in ordine poate am sa incep iar sa scriu”. Prostii, mai bine ar fi recunoscut ca n-are nicio idee si ca s-a plictisit.

    La tine nu exista varianta „renunt la blog”, lasa-i pe altii mai mici sa faca asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 7 iulie 2010, 07:16

    da, da, asta cu pusul gandurilor in ordine e cea mai lipsita de cojones :)
    desi, sa stii, ca in unele cazuri chiar asa e :))
    dar in prea putine fata de cat de des e folosita ca scuza :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 7 iulie 2010, 08:37

    io am exact 4 vizitatori unici pe zi (dintre care 2 is io – de acasa+de la lucru) si cu toate astea nu ma las! nu ma las! de ce nu ma las? pentru ca spre deosebire de tine (care folosesti blogul si pentru a face un ban si care esti deja un formator onlain de opinie), eu folosesc saitul (ca nu e chiar blog) pentru a impartasi cate ceva celor 4 pe care ii intereseaza. si daca reusesc din cand in cand rar sa dau vreo informatie utila pentru mai mult de 4 persoane io ma declar incantat :) asta e!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 7 iulie 2010, 08:51

    Raspunsul ar trebui sa fie: „Cand inceteaza motivele pentru care l-ai facut”.
    Acuma, daca l-ai facut fara motiv, sau mai degraba ca asa faceau toti – era la moda – spirit de turma – etc, o sa fie greu sa decizi ceva, ca nu ai nici un criteriu.
    Cam asta e… Deci daca ai avut un motiv cand l-ai facut, iti va fi usor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 7 iulie 2010, 09:15

    Deci n-ai niciun motiv să renunţi la blog din moment ce n-ai ştiut să răspunzi la întrebare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 7 iulie 2010, 09:35

    Motive să renunţ la blog aş avea. Primul motiv şi cel mai serios ar fi lenea. Dar mi-e lene şi să renunţ… :)
    Fără glumă, avînd în vedere că pentru mine blogul este în primul rînd joacă, n-am de ce să renunţ.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 7 iulie 2010, 10:11

    da , in principal cea mai des intalnita cauza e aceea a izitatorilor. scrie, scrie , scrie, zeci sute mii de articole pe luna si abia face 50 de vizitatori unici pe zi…cam greu pentru unii sa mearga mai departe. trebuie doar sa ai rabdare si totul va veni de la sine daca scrii ceva de calitate.

    cat despre tine chinezule, nu ai de ce sa renunti. esti deja un brand in online-ul romanesc asa ca nu ai de ce.

    eu deja mi-am facut un bloghisor si sper ca o sa am succes cu timpu’

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 7 iulie 2010, 10:39

    ;))
    vb din neexperienta k nu am un blog personal…
    totusi …
    tind sa cred k in momentul in care nu ai mai avea vizitatori si ai vedea k toata „joaca serioasa” nu da roade,satisfactie in cazul d fatza …iti cauti altcv de joaca…si adsftel renuti la blog

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 7 iulie 2010, 11:10

    As renunta la blogul atunci cand nu as mai avea timp sa scriu pe blog …. nu cred ca o sa se intample asta niciodata …. dar … timpul are cai misterioase :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 7 iulie 2010, 12:14

    As renunta la blog doar daca nu as mai fii :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 7 iulie 2010, 12:29

    Intr-un moment de nebunie as renunta, am avut-o acum ceva saptamani, am scris articolul, am zis ca renunt, dar ceva m-a facut sa ma razgandesc. Nu stiu daca am facut bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Semanticus
    miercuri, 7 iulie 2010, 12:53

    Foarte complex subiectul, nu am raspuns penca fara sa ma auto-felicit prea tare nu prestez blog. Am incercat, dar parca tot forumul si pagina web e mai aproape de ce imi place mie. Sa aplic nush’cate tehnici ca sa imi bag cititorii in seama cand ei stau doar 2.3 secunde in medie pe blogul meu chiar ca e o joaca extrema. A, alta ar fi treaba daca as face blog cu abonament platit, da cititorul banu si sta cat vrea el. Asta ar fi un motiv, restul motivelor stau sub zodia altruismului social. Definit ca forma mistica extrema de a cauta recunoastere sociala cu orice pretz. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 7 iulie 2010, 13:25

    As renunta la blog numa de nu ai mai fi tu;x!:)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 7 iulie 2010, 13:49

    Eu nu am nici un motiv sa renunt la blog. Abia m-am obisnuit cu blogosfera :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 7 iulie 2010, 14:21

    io o sa renunt la blog cand o sa-mi dea cineva 300.000 de euro pe el, cum i-au oferit lui zoso :D :)))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 7 iulie 2010, 14:43

    vad ca radiem toti pe aici de optimism, nu alta :))
    e foarte bine, that’s the spirit :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 7 iulie 2010, 15:15

    Io mi-am facut un blog se defulez. Ma apuca sa scriu si ma loveste inspiratia? Bag repede de blogerit.
    Recunosc ca eram invidos pe cei care aveau si animat de oracolul din generala…m-am pus pe treaba.

    Am un prieten care l-a inchis fiindca nu comenta lumea. Pacat, ca scria frumos.

    N-am de gand sa-l inchid vreodata! Vreau sa-l las urmasilor mei (respectiv urmasului). Ca sa aiba de ce sa faca misto cand se va face mare.
    Vreau ca dupa ce voi trece in nefiinta sa mi se puna o placa comemorativa pe casa:
    Aici a trait blogerul Zaduf! Nu a auzit nimeni de el, dar se spune ca scria din suflet!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 7 iulie 2010, 16:36

    Nu am nici un motiv sa renunt la blog. Imi ocupa maxim 30 de minute pe zi din timp.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 7 iulie 2010, 18:26

    Dintr-un motiv simplu…lipsa de curent si baterie descarcata la laptop…intre timp imi rod unghiile :D :D :D
    Sincer…habar n-am, da’ motiv tot n-am!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 7 iulie 2010, 20:27

    Cred ca ai vrut sa spui ceva mai mult decat ca ti-au adus comment-urile de pana acum. „A te apuca” de un blog nu este ca si cum ai chiului o ora de la scoala ca sa mergi la o bere cu baietii sau a muta TV-ul pe AXN doar atata timp cat mai poti vedeaacolo „Lost” sau alt serial dupa care esti innebunit. Poate ca spun cuvinte cam mari si greu de digerat, dar este vorba despre conditia omului care a reusit (asadar nu se mai pune problema numarului de vizitatori) si si-a integrat un fel de a fi care ii place..In particular, despre un chinez ca tot romanul care respira si printr-un al treilea plaman , numit blog.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. catalin
    miercuri, 7 iulie 2010, 23:23

    Te-ai ajuns si tu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. unom
    joi, 8 iulie 2010, 01:28

    Stiu eu un motiv (l-am trait, din pacate, deci e pe bune), dar e prea morbid ca sa il postez printre atata exuberanta creatoare…
    Apropo, salut!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 8 iulie 2010, 04:10

    cum prea bine spuneai. cand devine maiputin de 50% placere e vremea sa inchidem portile. pana atunci, daca nu te astepti sa scoti bani din prima saptamana, daca accepti critici .. totul e ok

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 8 iulie 2010, 06:24

    să știi că eu am renunțat la blog pe o perioadă de 8 luni (dacă mai stăteam pe tușă o lună, cred că se făta blogul după 9 luni… cine știe?)

    motivul: – platforma proastă (alta decât wordpress)

    și nu mai făceam față prostiei dar mai ales înjurăturilor din comentarii

    un alt motiv ar putea să fie pășirea pe un drum greșit, adică țintirea cantității în locul calității. dar hei… astea îs motive provenite din propriile greșeli. tu ți-ai găsi motiv dacă ai emigra în Arabia Saudită și ai avea 10 nevaste :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 8 iulie 2010, 07:31

    @Diana… excelent numele domeniului tau :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde