28.09.2016

Băi, voi mai mergeţi la biserică?

Dar vorbesc de mers de ăla, serios, din suflet, nu că aşa trebuie, adică pe la nunţi, botezuri şi pentru luat lumina de Paşte. Întreb de curios, să văd şi eu cum stăm cu sentimentul religios acilea pe chinezu :)

Eu nu îmi precizez acum poziţia, dar staţi liniştiţi că o să o fac în comentarii, după ce vă văd comentariile :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Despre stat şi statul cu mâna întinsă

Care vreţi să veniţi cu mine în China? Sau la Londra?

48 comentarii

  1. marți, 25 mai 2010, 09:22

    Nu. Doar la nunti, botezuri si cand sunt acasa si ma trezeste mama sa merg :)) Si atunci e greu sa dau la biserica :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 25 mai 2010, 09:23

    Deci da! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 25 mai 2010, 09:23

    incerc sa evit…. is mai ateu… ma duc doar cand sunt „obligat”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 25 mai 2010, 09:26

    eu da.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 25 mai 2010, 09:27

    Negative, Houston :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 25 mai 2010, 09:27

    nope, pur şi simplu nu suport să văd popi şi concursuri de mozol de icoane :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 25 mai 2010, 09:27

    Nu, de mult timp nu mai merg. Consider ca mai importanta este credinta decat mersul la biserica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. serban
    marți, 25 mai 2010, 09:27

    Dacă se pun și moscheile la socoteală, da, eu merg la biserică :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 25 mai 2010, 09:27

    mai rar, dar merg. ca frecventa medie, o data la 2-3 luni…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 25 mai 2010, 09:29

    o intrebare interesanta si care foarte rar o intalnesc.

    nu vreau sa fiu fatarnica, dar eu merg des la biserica, simt nevoia sa ma rog si sa multumesc in acelasi timp pentru bucuriile si necazurile pe care viata mi le ofera.

    e foarte importanta legatura cu un preot, sa mergi sa discuti, sa iti recunosti pacatele ( cu totii le avem , ca deh nu suntem sfintii).

    ieri am fost la biserica, fiind Sfanta Treime, a treia sarbatoare ca importanta dupa Craciun si Paste, si era plina doar de babute, foarte putini tinerii.

    important este sa mergi din suflet la biserica si sa crezi in Dumnezeu, altfel nu merita sa mergi pentru ca nu isi are rostul,oricum nu vei fi atent la slujba.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 25 mai 2010, 09:29

    da, eu merg. in fiecare duminica si sarbatoare. nu e obligatie, e nevoia de a fi acolo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 25 mai 2010, 09:29

    frateeeee, am iesit pana la tigara si m-ati si lovit cu comentariile :))
    multumesc pentru implicarea in aceasta chestiune teologico-ontologica :D
    dar inca nu va spun pozitia mea :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 25 mai 2010, 09:30

    I do

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 25 mai 2010, 09:32

    o singura data pe an cu simtamant: de Paste, in rest din obligatie… deci nu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 25 mai 2010, 09:40

    da, incerc sa merg duminica de duminica

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 25 mai 2010, 09:45

    As putea spune ca merg des. Daca nu in fiecare spatamana, macar 1 data la 2 saptamani ajung la biserica. Ma linisteste locul acela si ma ajuta sa imi pun ordine in ganduri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 25 mai 2010, 09:46

    intrebare suplimentare pentru cei care mergeti des la biserica: mergeti la aceeasi biserica/preot sau la orice biserica?
    intreb pentru ca mi se spune ca e foarte importanta legatura dintre preot si enorias…
    merci

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 25 mai 2010, 09:48

    să ne înţelegem: credinţa este importantă, nu biserica!

    bisericile şi religiile au fost dintotdeauna simple forme de control şi manipulare a maselor de către un nr mic de oameni, elitele… (mai multe aici: http://www.concediaza-ti-seful.ro/2010/04/despre-spiritualitate-credinta-religie-si-biserica/)

    să-mi spuneţi şi mie la ce biserică mergea Isus să se roage! se ruga oriunde (pe deal, sub un copac, în casa cuiva etc), dar noi trebuie să mergem la biserică…

    să-mi spuneţi şi mie cum i-a alungat Isus pe negustori din templu! voi merge la biserică atunci când îmi veţi arăta măcar UNA care nu cere bani şi nu are proprietăţi…

    spuneţi-mi şi mie dacă îl imaginaţi pe Isus împopoţonat precum multpreaexageratdefericiţii de azi! voi merge la biserică atunci când preoţii şi maimarii lor se vor îmbrăca la fel de simplu ca Isus…

    spuneţi-mi şi mie unde spune Isus că femeile au o grămadă de îngrădiri în biserică, aşa cum mult prea „tolerant” se practică încă şi azi în biserica ortodoxă! şi aţi rămâne surprinşi cum femeia care tocmai ce a născut este descrisă de BISERICĂ ca fiind spurcată şi murdară, tuvă-n gură de preoţi şi făţarnici, de parcă mama voastră nu v-ar fi născut cu sânge şi murdărie!!! prea aţi uitat că sunteţi demni urmaşi ai fariseilor!

    şi unde spune Isus că atunci când vezi o cruce sau o biserică trebuie să faci campionat de trântit cruci?!

    să nu mai vorbesc de obiceiurile fără sens şi barbare care se practică la nunţi, botezuri şi înmormântări prin biserici, cu ocolitul altarului de 77 de ori cu coroniţa deasupra capului şi cu alte alea alea, frate, pe astea de unde le-aţi mai scos, că Isus nu zice nimic de asta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Codruta
    marți, 25 mai 2010, 09:59

    Nu prea merg. Cand se intampla sa ajung e oaresce sarbatoare mare, cand familia e reunita si e langa mine si sora mea, cu care, nu stiu de ce, dar ne prapadim de ras. Si mama ne cearta mereu. Tata se amuza. Pret de cateva minute reusim sa ne concentram, sa ne rugam, pe urma gata, ne infunda rasul si suntem pierdute…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 25 mai 2010, 10:01

    acelasi preot/biserica de cand eram bighidiu…
    media : de 2 ori pe luna la slujba, cam 1-2 ore duminica ajuta mult…
    cunosc semnificatia parohiei, ce e ala enorias, ce datorii firesti revin preotului si clerului, etc.
    de fapt, baiatul preotului mi-a fost si coleg de an in studentie :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 25 mai 2010, 10:01

    OFF-Topic : pana la urma, facand o comparatie usor deplasata, biserica e org in teritoriu precum partidele :
    biserica pe parohii, partidul politic pe sectii de votare, amandoua au un target, se bazeaza pe contributii, propovaduiesc un mesaj, au un bazin din care isi recruteaza adeptii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 25 mai 2010, 10:07

    Da. Si nu din obligatie ci pentru ca ma simt bine acolo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 25 mai 2010, 10:16

    […] pare ca prin #DreamTeamRO bantuie dilemele religioase (Chinezu interogheaza lumea, in stilul sau caracteristic, daca si cat […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 25 mai 2010, 10:22

    nu neaparat la aceeasi biserica. daca inteleg unde bati, exista un duhovnic cu care ma intalnesc from time to time.
    @ Stefan Murgeanu – prea faci confuzie intre cum inteleg babele superstitioase relatia cu biserica si cum ar trebui sa fie ea – cum au stabilit ca ar fi bine sa fie sfintii parinti in canoane, nu dupa ureche, ci dupa multa cugetare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 25 mai 2010, 10:23

    Eu merg. :) Si daca nu merg aud oricum slujba din casa :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 25 mai 2010, 10:29

    @writeman

    nu am nimic cu oamenii care umblă la biserică (deşi ştiu că cei mai mulţi o fac dintr-o senină şi făţarnică obişnuinţă, respect sincer pentru excepţii :) ), revolta mea este îndreptată împotriva instituţiilor religioase (biserica, în speţă) şi a reprezentanţilor acestora (mai ales înalţii preoţi)… ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 25 mai 2010, 10:30

    eu merg.. si incerc sa merg de cate ori pot / am timp / reusesc sa ajung.. nu-s ateu..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 25 mai 2010, 10:33

    Da. În fiecare duminică. Băi! :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. gusteru
    marți, 25 mai 2010, 10:35

    Sincer..ma duc din cind in cind la o biserica catolica la mine in cartier(Dr.Taberei).Sunt ortodox dar nu mai suport bisericile noastre intunecate, afumate si urit mirositoare.Nu suport sa vad lume stand in genunchi si nici in picioare intr-un lacas de cult.Nu suport sa vad inghesuiala si cersetori.Nu ma pot simti bine in biserici unde soarele nu intra nici cu oglinda.Ma simt bine in orice biserica sau moschee unde atmosfera e calda si prietenoasa, unde razele soarelui care inunda interiorul prin geamuri iti dau o senzatie de liniste, unde poti sta relaxat si poti medita ore intregi fara ca tanti de lumanari sa te ia la intrebari.
    Ii dau dreptate lui Stefan Murgeanu cind spune ca „credinţa este importantă, nu biserica! ”
    Si daca esti credincios nu te inchina in autobuz/tramvai/masina ca esti penibil !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 25 mai 2010, 10:35

    Nu este neaparat o regula la mine… cand simt ca trebuie o fac si asta este.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 25 mai 2010, 10:38

    @Stefan Murgeanu – hai s-o discutam o data la o bere :P adevarul e foarte la mijloc in chestiunile astea. multi preoti nu sunt cum ar trebui sa fie, biserica are o imagine destul de sifonata din cauza lor. dar reguliile dupa care functioneaza ea nu sunt asa absurde cum lasi tu sa se inteleaga – asta voi sustine :)
    berea o dau eu, ca tot mai am de primit de prin blogosfera :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. marți, 25 mai 2010, 10:38

    mai rar.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 25 mai 2010, 10:47

    Ultima oara am fost la botez :) Nu al meu, al varului meu, care are acum 6 ani jumate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. marți, 25 mai 2010, 10:51

    Merg la aceeasi biserica (protestanta) de vreo 5 ani si popii de-acolo sunt deschisi la discutiile cu enoriasii, la problemele lor etc. si nici nu percep taxa :D.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 25 mai 2010, 10:52

    In ultimul timp tot mai frecvent , mai ales daca e vreme buna :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. bancila
    marți, 25 mai 2010, 10:57

    …merg ( ca e cimitirul in curtea bisericii, d’aia merg ) ==> nu intru in biserica … desi ma apuca asa sentimente de „piosenie/ruga/inaltat de rugi”
    sa ne intelegem: numa’ de doua ori pe luna

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. marți, 25 mai 2010, 12:21

    ok, hai sa va spun si eu, dupa cum am promis :)
    eu nu merg la biserica decat atunci cand sunt obligat
    adica daca sunt nas :D
    in rest nu am absolut nici o legatura cu institutia respectiva
    cu exceptia faptului ca ma enerveaza teribil cu aerele sale si cu obiceiurile sucite :)
    dar eu personal fac o distinctie formidabila intre institutia biserica si locul de suflet biserica
    eu nu le frecventez pe nici una
    dar ii respect categoric pe cei care si-au construit propria lor biserca, undeva in suflet si care sunt credinciosi nu pentru ca asa scrie nu stiu unde sau pentru ca asa zice popa, ci pentru ca asa simt ei ca e bine
    bun, oricum subiectul e atat de vast incat e de discutat zile intregi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. marți, 25 mai 2010, 12:45

    Mergeam in fiecare duminica la biserica, dar mai nou merg doar cand simt nevoia sa merg. Nu pot sa suport fazele cand preoti cer de la enoriasi bani, de exemplu pentru constructia bisericii. Dar am si eu o intrebare sau poate asa vad eu lucrurile… eu vad biserica ca o afacere.. Parerea voastra?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. marți, 25 mai 2010, 13:37

    Eu unul nu prea merg, si imi pare rau, insa decat sa merg din obligatie mai bine zic o rugaciune seara. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. Andrei
    marți, 25 mai 2010, 16:27

    Cand simt nevoia da. Din pacate nu destul. Dar ma mai cuprinde ia cateodata si gandul asta si atunci ma rog si vin acasa. De obicei cand ma duc raman afara. Nu suport inghesuiala. Cat despre bani si preoti, eu am avut norocul sa cunosc preoti care chiar merita sa poarte sutana si care se implica si ajuta oamenii. Daca nu i-as fi cunoscut, probabil as fi fost deja ateu. Insa nu sunt de acord cu cei care condamna institutia bisericii pentru banii pe care ii cer preotii. Trebuie sa intelegem ca si preotii sunt oameni si vor fi judecati ca noi toti, la sfarsit, si pedepsiti, daca fura sau sunt necinstiti. Iar pedeapsa lor sunt convins ca va fi mai mare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. marți, 25 mai 2010, 16:31

    @writeman

    domle, dacă religia îţi permite :D, putem bea şi 2 beri, cu cea mai mare plăcere :))))) dar nu zilele acestea…

    şi da, de cele mai multe ori adevărul e undeva la mijloc ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. marți, 25 mai 2010, 21:16

    Eu merg oricand am ocazia! Si nu neaparat la aceiasi biserica. In orice biserica (crestin-ortodoxa) e acelasi Dumnezeu. Insa despre acea biserica interioara nu sunt intru totul deacord! E mai de folos rugaciunea comuna. „Acolo unde sunt 2 sau 3 adunati in numele meu, acolo sunt si eu in mijlocul lor” (nu zic eu asta ci Iisus).
    @gusteru E o greseala sa mergi intr-o biserica a altei religii daca nu apartii de ea! Atunci converteste-te si gata decat asa! Si nu e penibil sa te rogi in locuri publice. Am multe argumente pentru asta.
    Oricum sa ne auzim cu bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. marți, 25 mai 2010, 22:43

    […] și eu o întrebare, oare câte persoane de la Poliția de Frontieră sunt implicate în contrabanda cu țigări? Citeste si […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. marți, 25 mai 2010, 22:47

    Sincer, merg la biserica, si merg din suflet.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. marți, 25 mai 2010, 22:51

    Da.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. miercuri, 26 mai 2010, 02:25

    Sincer nu, si imi pare rau! Cand eram mic, lucram in biserica, il ajutam pe preot:) si cantam prin casa :)) cu o carte in mana si imbracat in strae preotesti:) (imprumutate!) :))
    In rest, sunt credincios, cred..din moment ce zic rugaciunea, inainte de culcare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. miercuri, 26 mai 2010, 08:26

    Dap. In Sambata Mortilor, de Pasti si rar in restul anului ca sa aprind cate o lumanare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. miercuri, 26 mai 2010, 15:17

    şi uite că am descoperit şi un preot chiar fain:

    http://mariuscruceru.ro/2010/05/25/cit-costa-rugaciunea-p/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde