04.12.2016

Vin mineriiiii! Vin pe dracu (despre mineri si jurnalişti)

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ideea despre ceea ce scriu mai jos mi-a venit fix azi dimineaţă, în timp ce treceam prin Victoriei şi am văzut puzderie de maşini de presă pe acolo, instalând studiouri, cabluri şi antene în aşteptarea marelui miting. Aştept să îmi spuneţi cât e greşit din ce spun mai jos şi, mai ales, de ce…

Şi minerii şi jurnaliştii sunt în acest moment în stadiul de regăsire a statutului lor social. Pentru că ambele categorii au fost, la vremea lor, mari şi tari, dar vremurile s-au cam schimbat şi baba cu colacii a cam plecat.

Minerii sunt aceia care s-au pirogravat forever în istoria şi în conştiinţa naţională ca cei care au schimbat guverne, au creat haos şi care sunt echivalaţi cu răsturnarea ordinii de stat şi aruncarea autorităţii organelor „competente” într-un ridicol absolut. Dar tocmai pentru aceste motive, nasoale şi naşpa, au fost o forţă.

Jurnaliştii au fost ani de zile aceia care făceau agenda guvernelor, care guverne trăiau cu revista presei în mapa şedinţelor şi care membri de guverne petreceau multă vreme la „cafele” cu unii ziarişti, la negocieri care mai de care mai scârboase. Presarii erau, cum ar veni, la masa puterii. Adică reprezentau o forţă.

Minerii au avut întotdeauna un „patronat”, statul, care i-a folosit cum a vrut el, pentru supt bani din munca lor, ca masă de manevră, ca şi carne de tun. Niciodată patronatul ăsta statal nu a vrut să vadă în mineri ceea ce sunt de fapt, adică o categorie socială care trebuie profesionalizată şi eficientizată. Până în ultimii ani, când nu că ar fi vrut statul neapărat să îi tragă pe linie moartă, dar nu prea mai este ce fura aşa că…

Jurnaliştii au avut întotdeauna un patronat pentru care nu productivitatea în sens pur economic era scopul. Jurnaliştii au fost folosiţi de patornat pentru alte interese, care mai de care mai ciudate şi mai în funcţie de freza patronului şi de beneficiile absconse pe care acesta le sugea din munca pălmaşilor. Până în ultimii ani, când patronatul şi-a dat seama că marja de manevră pe zona asta s-a îngustat simţitor…

Şi minerii şi jurnaliştii şi-au dat seama că nu mai sunt ce au fost. Şi fiecare încearcă să găsească soluţii la nivel personal pentru a-şi regăsi propriul statut social. Ceea ce echivalează cu şubrezirea masivă a forţei pe care fiecare categorie o reprezenta ca grup. Poate că cvasi-isteria de zilele astea cu „vin minerii” are ca sursă ascunsă şi nerostită tocmai amintirea vremurilor când „noi”, jurnaliştii, ziceam că veniţi „voi”, minerii, şi împreună speriam o ţară întreagă, năuceam autorităţile, nu ca acum când şi guvernanţilor, dar şi ţării li se cam rupe de agitaţia „noastră”, a jurnaliştilor şi a minerilor…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Care aveţi oraşul bestial, băi?

Ce v-ar întărâta îndeajuns pentru a ieși în stradă?

17 comentarii

  1. miercuri, 19 mai 2010, 08:00

    vom avea parte de un nou fiasco romanesc, de tipul asta: http://www.kamikazeonline.ro/2010/05/protestul-grecilor-vs-bugetari-romani/
    poporul mioritic nu`i capabil de nerv si sange`n coi, asa ca nu le va fi tare greu guvernantilor sa`i combine din nou pe mega-protestatari si`o sa plece toti acasa fara sa`si dea seama ca au fost din nou fraieriti tipic romaneste. cat despre mineri, o retorica mai idioata ca cea care ii egaleaza cu violenta (in 2010) n`am vazut. ma rog… io zic ca ne meritam soarta. am tot ales si acuma culegem… (normal ca nu ma dezic de mioritismul ce zace`n mine ca fix in orice alt roman). o sa mai stam noi mult si bine sa ne rugam sa nu pice drobu de sare… da copilu nu suntem in stare sa`l mutam…

    dreptate mare ai chinezule

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 19 mai 2010, 08:39

    Cam aşa e.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 19 mai 2010, 09:46

    nu mai au de unde să vină nici minerii…
    potențialul de mișcări/zvârcoliri sociale profunde al acestui popor s-a cam epuizat. sau poate mă înșel eu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 19 mai 2010, 09:47

    Chinezule, ai dreptate si nu ai.
    Articolul tau, desi corect, generalizeaza motivatiile pentru protestul de astazi si il duce in derizoriu si asta nu mi se pare corect.

    Am fost de dimineata acolo, o sa merg si mai tarziu. Nu m-am dus acolo pentru ca asa mi-au spus ziaristii sau cei care ii manipuleaza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 19 mai 2010, 10:23

    @Daniel Buca
    si eu, si tu avem dreptate
    eu cand zic ce zic, tu cand nu intelegi ce zic eu :))
    dar hai sa ne impacam si sa strigam impreuna JOS GUVERNU :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 19 mai 2010, 10:28

    @chinezu
    nu neg relatia media – politic, as fi idiot sa fac asta; am „simtit” si incercarea stupida de manipulare a maselor cu „vin minerii” facuta tocmai pentru a arunca in derizoriu miscarea de astazi.
    DAR: desi articolul tau este indreptatit poate fi interpretat si tocmai aceasta posibila interpretare o reclamam eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 19 mai 2010, 10:32

    Sa zic si eu.
    Manipulare, da si nu. Si n-o sa ma apuc sa insir aici de ce e vorba de manipulare, din punctul meu de vedere.
    insa pot sa spun ca, daca acum plec acolo, nu e pentru ca sunt manipulata, ci dintr-un motiv extrem de simplu: salariu 960 RON din care o sa se scada 25%.vechime 7 ani. m-am saturat sa aud ” cauta-ti altceva daca nu-ti convine!”. vreau sa fac ceea ce fac, mi-am dorit dintotdeauna, asta e visul meu, il traiesc acum. Din pacate, ma tem ca, in conditiile astea, n-o sa-l mai pot trai.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 19 mai 2010, 10:39

    @Daniel Buca @Larisa
    zau daca am vrut sa zic ceva nasol de cei care nu se regasesc in cele doua categorii prezentate mai sus
    eu faceam o paralela intre ele, asa cum m-a dus capul :)
    dar vad ca, fireste, interpretarile sunt mai multe
    ceea ce ma bucura… oarecum…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 19 mai 2010, 10:49

    @chinezu: te inteleg, sunt de acord cu tine dar se confirma ce-ti spuneam :)
    crede-ma ca stiu bine cum trusturile de presa au trait din trafic de influenta ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 19 mai 2010, 11:15

    In Romania cu sau fara venirea lor nu se va schimba nimic. Proteste, mitinguri…. tot foametea`i la putere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 19 mai 2010, 15:54

    Nici o data nu se va schimba nimic in romania in bine :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 19 mai 2010, 15:55

    http://sanatatesiviata.blogspot.com/ Faci un link exchange cu acest blog? daca da IM onea_blog multumesc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 19 mai 2010, 16:02

    lozinci, bate, topoare, scutece murdare, dansul pinguinului si papusi cu prohodu’ la cap…. atata stiu, atata pot…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 19 mai 2010, 17:29

    intrebarea e, mai sunt mineri?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 19 mai 2010, 17:31

    din pacate minerii nu mai sunt deloc, ca au cam inchis minele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 19 mai 2010, 17:55

    @chinezu, era doar parerea mea si nu mi-am exprimat-o ca sa te contrazic, in niciun caz. Am expus doar motivele mele. Si, da, tu ai vorbit de doua categorii anume, eu, una, am dus discutia inspre o alta categorie din care fac parte. Deci nu ai de ce sa te justifici, in ceea ce ma priveste nu m-am simtit vizata de afirmatiile tale, am inteles foarte bine ce ai zis acolo.
    Cat despre cele doua categorii despre care vorbesti, ca sa nu mai comentez pe langa, totusi :), da, presa a fost, dar este inca un mijloc de manipulare, oricat ne place noua sau nu. Nu consider ca si-a pierdut atributul asta si nici statutul. Aceleasi mesaje, clar exprimate sau subliminale, acelasi efect sau chiar mai puternic, avand in vedere accesul mult mai facil al tuturor la informatie.
    Cat despre minerii care „vin sau nu vin”… eu, una, stiam ca vor veni putini si doar lideri de sindicate. O dovada ca presa si-a pastrat atributul cel mai important este chiar faptul ca au reusit sa trezeasca in mintile noastre sentimentul de frica fata de categoria „mineri” si asocierea cu ce s-a intamplat cu ani in urma. sau asta le-a fost intentia. Paradoxal, desi se lupta cu lipsa de credibilitate, presa isi pastreaza puterea de manipulare.
    Parerea mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 20 mai 2010, 19:28

    Eu am zis de cand am auzit de el ca protestu de ieri a fost o ocazie pentru multi din provincie sa vada bucurestiul,batrani care nu au putut merge la ACDC au avut motiv protestul sa mearga in bucuresti

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde