04.12.2016

Care aveţi oraşul bestial, băi?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Pietricel mi-a atras atenţia că am uitat să dau leapşa unui bucureştean. Nu, nu uitasem, dar dacă tot nu ai avut ce lucra, ia ocupă-te tu de problemă, dragă Pietricel, şi spune-ne de ce e bestial Bucureştiul :))

Din start vă spun că indiferent pe unde o să mă poarte viaţa asta năstruşnică uneori, indiferent în ce oraşe o să sălăşluiesc, Baia Mare rămâne Oraşul Meu, ăla propriu şi personal, de suflet şi la suflet. Asta ca să răspund foarte clar la leapşa lui Dan Ciulea :)

Bine, el îmi cere să spun de ce oraşul meu e bestial. Dincolo de superlativul pe care îl implică o astfel de exprimare şi care, eu fiind mare fan de relativisme, nu mă coafează decisiv :)), pot spune cu mâna pe inimă că Baia Mare este oraşul meu bestial pentru că acolo mi s-au întâmplat o grămadă de „primele” :) A căror sumă nu dă deloc cu virgulă şi creează caracterul de bestialitate :))

Prima prietenie, prima bătaie, prima dezamăgire, prima dragoste, prima întâlnire cu muzica, prima întâlnire cu sportul, prima întâlnire cu caracterul oamenilor, prima carte, primul concert, primul prieten adevărat, primul job, primul salariu, prima…, prima…, prima…

Aţi înţeles ideea :)

Şi ca să „regionalizăm” leapşa :)), o dau mai departe către Crina, Oana, Irongates, Sorin, Crivăţ, staupenet.ro, Cristi, Bloghita, Daniel şi Laurenţiu. Evident că aş fi mai mult decât onorat dacă aţi prelua-o şi alţii, mai ales din oraşele mai mici şi de o frumuseţe răpitoare :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cea mai mişto fotografie pe care am executat-o

Vin mineriiiii! Vin pe dracu (despre mineri si jurnalişti)

15 comentarii

  1. miercuri, 19 mai 2010, 07:30

    Mie mi-a placut aceasta descriere : http://capca1.blogspot.com/2010/03/orasele-din-viata-mea.html :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 19 mai 2010, 08:25

    uaaaaaaa … bestial! Mersi :-)
    Cu acordu’ tau, o sa adun toate linkurile si o sa le public la mine :d

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 19 mai 2010, 08:52

    P.S.
    Link-urile cu prezentarile de orase…. la alea ma refeream :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 19 mai 2010, 09:43

    […] dat omul cu ochii marunti o leapsa care consta in ceva… N-am inteles exact ce, dar eu scriu. Ca atat […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 19 mai 2010, 09:47
  6. miercuri, 19 mai 2010, 10:05

    Damn….man, esti convins ca vrei sa scriu despre metropola in care locuiesc? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 19 mai 2010, 10:22

    @Sorin Grumazescu
    pai de aia m-am gandit sa te provoc :)
    hai, incearca, va fi un exercitiu bun :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 19 mai 2010, 10:49

    […] un oraş bestial mai 19, 2010 irongates Lasă un comentariu Mergi la comentarii. Chinezu mi-a pasat o leapşă. Nu ştiu exact la ce se referă formularea “oraşul meu” pentru […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 19 mai 2010, 11:37

    Orase „bestiale” sunt multe insa, si acolo, unii ar vrea sa schimbe ceva. Pentru cei care ne spun ce ar schimba, din punct de vedere arhitectural, la orasul lor noi avem un premiu :) http://www.facebook.com/topic.php?uid=123283537689216&topic=62

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 19 mai 2010, 11:44

    Și eu îmi iubesc orașul, Tulcea… atât de mult încât i-am făcut și un site. În el (orașul) m-am născut, în el am revenit după fiecare tentativa de plecare, în el îmi cresc frumos fetița și în el cred că o să ies la pensie și o să am grijă de nepoți :) Am zis aici de ce Tulcea e un oraș fain, vă invit și pe voi să îl descoperiți: http://www.iubesctulcea.ro/descopera-tulcea.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 19 mai 2010, 12:36

    Bine, bine, o iau, Doamne. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 19 mai 2010, 17:29

    […] si eu pe el. Si, unu la mana, cum nu prea poti refuza o leapsa, si, doi la mana, leapsa vine de la Chinezu, cum naiba sa spun […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 19 mai 2010, 23:16

    Ce va fi dat mai departe? Sunt nou pe aici si din acest post n-am inteles… THX!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 21 mai 2010, 15:34

    na, am zis si eu, m-a tras ciulea.ro de maneca :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 31 mai 2010, 00:21

    […] meu iubit… Cu o oarecare intarziere raspund si eu dupa cum am promis pe Twitter lepsei date de Chinezu referitoare la Orasul meu bestial. Este o provocare si mai mare sa raspund la asta mai ales ca […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde