09.12.2016

Leapşă: Prima carte citită

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Zău dacă mai ţin minte care a fost prima carte citită… Probabil o fi fost vreuna de aia pentru copii, căci am aflat mai în tinereţe că începusem să buchisesc de pe la 4 ani… Dar, pentru că iYli mă întreabă într-o leapşă, hai că încerc să mă strofoc să îmi aduc aminte măcar în mare :))

Au făcut teribilă impresie asupra mea 2 cărţi pe care şi acum le consider aproape de sufletul meu :) Prima cred că a fost „Povestiri istorice„, aia în format mai mare (sau, cel puţin, aşa mi se părea mie atunci…), în paginile căreia mă pierdeam ore întregi şi mă înflăcăram de faptele de vitejie ale eroilor de pe acolo :))

Imediat după aia au fost „Aventurile lui Habarnam” care m-au acaparat 1000% :)) Căci isprăvile personajelor cu nume caraghioase se potrivea perfect pe mintea mea de atunci :))

Iar mai apoi „Cei trei muşchetari” au fost cartea mea de căpătâi :D Dar deja eram mare, aveam vreo 9 ani, aşa că e altă poveste :))

Dau leapşa mai departe Mădălinei, Oanei şi Lianei :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ar merge ceva gen „Să citim împreună” aici pe blog?

La ce seriale se uită je (cu nește precizări despre leapșă)

11 comentarii

  1. marți, 18 mai 2010, 08:17

    Povestiri istorice, daaaaa! Vantul prin salcii a fost de fapt cartea mea de capatai:) apoi am dat-o pe O mie si una de nopti, dar deja eram a patra si nu prea intelegeam subtilitatile de acolo:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 18 mai 2010, 08:18

    aaa, cati copii o fi incantat cea cu „Povestiri istorice’!? Una in format A3, parca…uite, ca mi-ai adus aminte de ea… si de vremurile copilariei. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 18 mai 2010, 08:37

    Prima carte citit a mea a fost tot cu niste povestiri istorice, era o carte mica, rosie, foarte fain scrisa care am citit-o cu mare placere. Ii fac o poza cand ajung acasa si o voi pune sa vedem daca e aceeasi. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Adrian SM
    marți, 18 mai 2010, 08:42

    Prima carte citită cred că a fost un manual de istorie antică, scăpat ca prin minune la inundaţiile din 1970. Apoi Dumbrava minunată a lui Sadoveanu… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 18 mai 2010, 09:24

    Kornei Ciukovski – Doctorul Aumadoare
    Cata vreme a trecut…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Nicoleta
    marți, 18 mai 2010, 09:32

    Printul Fericit- Oscar Wilde :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 18 mai 2010, 10:07

    Nu stiu daca prima, dar printre primele a fost sigur Winnetou. Prima, da, abecedarul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 18 mai 2010, 13:18

    […] Chinezu, Vania, Cristi, Gabi, Tiberiu, Piticu, Nina, Lilick, Flavius, Viajoa, Cristian, Geanina, Atitudinile, Oana, Anca, Ovidiu, Valeriu, Q., Evergreen, Florin, Mihai, Simona, Calin, Octavian si toti cei care considerati fotografia, un mod de a evada dintr-un cotidian imbacsit… […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 18 mai 2010, 13:47

    Prinţ şi cerşetor de Mark Twain a fost prima mea carte citită, complet. Apoi ce-a de-a doua a fost, dacă nu mă înşel, Aventurile lui Hanarnam de Nikolai Nosov(preferata mea).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 19 mai 2010, 08:35

    […] sunt la prima mea leapsa si ca in plus imi place ideea, uite ca am primit-o deja si pe a doua de la Chinezu. Si daca imi place ideea trebuie sa o pun si in aplicare, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde