02.12.2016

Fără titlu…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

În general nu prea rămând fără cuvinte în gură sau fără freamăt în buricele degetelor. Pot să scriu şi să vorbesc despre orice şi oricine, chiar dacă uneori stau şi judec niţeluş mai mult. Însă despre concertul AC/DC de aseară mi-e greu să scriu…

Pentru că mi-e greu, chiar imposibil, să vă fac să înţelegeţi cum am savurat, la nivel de-a dreptul organic, muzica nebunilor. Am deschis toate valvele sufletului şi am lăsat acordurile să-şi regăsească locul acolo de unde, de fapt, nu plecaseră niciodată, în ADNul omului care sunt, în amintirile copilului care am fost, în regretele bătrânului care voi fi…

Am simţit şi o tristeţe profundă aseară. Dar o tristeţe matură, necesară, şi, în cele din urmă, plăcută. Pentru că un concert AC/DC a reprezentat o etapă teribilă din viaţa mea, moment în care, odată depăşit, te opreşti, răsufli adânc şi te uiţi mai atent prin viaţa ta. Copilul din tine, cel care visa pe vremuri astfel de momente, îţi face cu mâna, zâmbind, te salută şmechereşte şi se retrage, urându-ţi drum bun… Şi îţi dai seama că viaţa este o colecţie de plecări ale copiilor din tine, toţi salutându-te şmechereşte şi dorindu-ţi drum bun…

Vorbesc prostii… Ştiu… Dar, pe de altă parte, ştiu că unii dintre voi înţeleg câte ceva din prostiile mele şi că zâmbesc şi ei trist, împăcaţi, fericiţi…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vineri seara îmi propun să mă simt excelent la concert

Ar merge ceva gen „Să citim împreună” aici pe blog?

19 comentarii

  1. luni, 17 mai 2010, 08:55

    No comment. \
    Frumos si atat. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 17 mai 2010, 09:06

    Din asa ceva un concert rock nu te poti incarca decat cu energie negativa din pacate pentru toti cei pezenti,de aceea la sfarsit se simtea in aer in tot ce era in jur o tristete mare in suflet….pacat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 17 mai 2010, 09:13

    Da, un zambet trist la coltul gurii … o grimasa de durere la gandul ca timpul trece iremediabil si tacut.
    Tocmai din cauza asta este bine sa pastram copilul din nou in viata cat mai mult, pe a naste noi si noi visuri si dorinte pe care sa le urmam nebuneste fara sa ne gandim la timp … singura constanta reala a vietii noastre.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 17 mai 2010, 09:15

    Frumos ai zis-o, Daniel!
    Visul si dorintele, singura constanta reala a vietii noastre…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 17 mai 2010, 09:39

    eu i-am dat copilului din mine doua suturi in cur si m-am bucurat de concert. si s-a bucurat si el. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 17 mai 2010, 09:50

    @Larisa
    multumesc :)

    @Bucur
    nu am inteles nimic din ce ai vrut sa zici

    @Daniel Buca
    Frumos :)

    @demostene
    esti inca tanar… ceea ce iti doresc si de acum incolo :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 17 mai 2010, 12:27

    Mi-ar fi placut tare mult sa fi fost la concert ! Am tot citit astazi recenzii si am ramas din ce in ce mai mult si placut surprins ! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 17 mai 2010, 13:26

    Te-am inteles. Chiar ma gandeam aseara, ca tot am vazut si persoane de varsta a 3-a, „Astepti un concert important o viata intreaga si trece in 2 ore.” Chiar si eu, astept anumite concerte de mult timp, apoi ma bucur ca se anunta si ca vor fi, fac tot posibilul sa merg la ele si totul trece in cateva zeci de minute…Insa o viata intreaga vom avea amintirea acestor concerte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Irina Bors
    luni, 17 mai 2010, 20:17

    Intr-adevar, concertul anului 2010!! Sa vedem ce fac cei de la Aerosmith la Sala Palatului, in aprilie am inteles ca vin…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 18 mai 2010, 12:40

    irina… aerosmith canta la romexpo in 18 iunie… cum ai scris comentariu; in 17 mai si zici ca vin in aprilie? :D in ce an? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 18 mai 2010, 13:08

    o muzica si un sunet care nu construieste nimic in sufletul unui om pur si simplu distruge…..No more rock.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 18 mai 2010, 13:19

    Bucur, sa inteleg ca te incanta mai mult un Guta?… nu e nici o problema ca nu iti place rock-ul…serios, nu e nimic… poate doar, ca noi cei care il „intelegem”, traim cu 10 ani mai mult decat tine ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 18 mai 2010, 13:23

    Aerosmith canta la Romexpo, pe 18 iunie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 18 mai 2010, 13:24

    @Bucur
    prietene, e clar ca nu avem nici o legatura pe zona muzicala
    mai mult, ma enerveaza teribil oameni care au parerile pe care le ai tu
    iti respect dreptul la opinie exact cum imi respect si mie dreptul la a nu iti lua absolut deloc in seama opinia
    iar rock si metal o sa ascult cat o sa traiesc pe lumea asta
    ca sa stii foarte clar pe blogul cui comentezi
    merci

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 18 mai 2010, 13:26

    Înţeleg perfect, dar m-am gândit să nu mă întristez. E doar primul concert AC/DC la care am fost :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 18 mai 2010, 13:27

    Ramane sa astepti o revenire, timp in care poti sta la o discutie, pe o bordura a drumului vietii, cu tanarul din tine, si sa va ridicati doar cand o fi sa va dezmortiti, in acordurile chitarilor intoarse. :) Cele bune !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 18 mai 2010, 13:49

    Am ceva pentru voi, sper sa va placa :)
    A tout le monde – Megadeth

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. rteodor
    marți, 18 mai 2010, 18:20

    Daca ar fi sa reprosez ceva ceva, as putea sa comentez despre ‘serializarea’ show-ului (l-am vazut in Sofia si am inteles ca s-a desfasurat la fel cu cel din Bucuresti). Totusi, o sa ma bata Cel de Sus si o sa ma puna sa port costum chiar si noaptea cand dorm pentru tot restul vietii daca zic ca nu mi-a placut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Teodora Hrib Georgescu
    miercuri, 19 mai 2010, 17:41

    Vezi ca in asemenea momente se iau decizii importante! Cam ce-ai simtit tu la AC/DC am simtit si eu la Depeche Mode… Apoi am retrait senzatia la concertul U2 de la Paris. Pot spune ca cel din urma a fost momentul unei decizii:). Asa ca… nu vorbesti prostii! Sau… poti sa vorbesti, eu sunt de acord cu tine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde