25.08.2016

De ce am căscat ochii la o fată care făcea duș în public

Later edit: Iată și un filmuleț de la respectiva întâmplare, cu mulțumiri lui Mihai Pintilie pentru înregistrare.

Simplu spus, din respect. Din respect pentru Cristina Bazavan și pentru cei de la Revista Tabu.

Și nu vorbesc aici despre faptul că o fată s-a urcat într-o cabină de duș la 5 metri înălțime în Piața Universității pentru a câștiga o excursie la Barcelona. Vorbesc despre dărâmarea continuă a barierelor, despre dorința perpetuă de a încerca altceva.

O fata suspendată nu știu unde care face duș mă lasă perfect rece. Nu gust chestii de astea. Dar ce apreciez este faptul că cineva se gândește să facă așa ceva și chiar face, în ciuda conveninețelor, în ciuda zecilor de oameni care spun ”nu e bine”.

Există riscuri atunci când faci așa ceva, firește. Întotdeauna când faci ceva diferit există riscuri. Dar, la urma urmei, asta e ideea, a arunca o provocare și a face lucrurile să se miște într-o anumită direcție. Și să îți asumi tot ceea ce urmează. Prefer de 1000 de ori un om care își asuma riscuri în fața unui pentru care bătutul pasului pe loc e cel mai sigur mod de a nu se expune.

Mi-a plăcut faza cu fata care face duș în public? Nu prea… Mi-a plăcut că cineva a făcut așa ceva? Ooooo, daaaaaa!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Și totuși, cât de puțin ne trebuie să ne simțim bine…

Protecția copiilor față de miasmele internetului

17 comentarii

  1. Alex Japonezu
    vineri, 30 aprilie 2010, 15:47

    Daca ne asumam riscul de a ne sterge la cur intr-o toaleta transparenta purtata pe sinele de metrou intre Unirii si Victoriei ne vei aprecia, nu-i asa? Asteptam mesajele tale de apreciere si ne bucuram ca vom sparge noi limite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 30 aprilie 2010, 15:49

    @Alex Japonezu
    nu ai cum sa faci tu asa ceva
    pentru simplul fapt ca esti un nimeni
    si cum nu existi, nu poti sa te stergi la cur

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 30 aprilie 2010, 16:17

    domnu’, pentru raspunsu asta dau o bereeeeeee =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 30 aprilie 2010, 21:46

    Nu știam de faza asta. Interesant. Riscuri îți asumi mereu, dar, cum zici și tu, de ce să rămâi un nimeni când poți fi cineva?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 30 aprilie 2010, 22:38

    Siiiiiigur ca da. De aia, precis.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 1 mai 2010, 07:55

    Ce nu face omul pentru o excursie moca la Barcelona:)… Daca un barbat face dus in public, primeste o excursie la sectia de politie pentru tulburarea linistii publice:D!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 1 mai 2010, 08:09

    Cam asa este :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 1 mai 2010, 09:31

    N-are nici un farmec cu sutienul si cu chilotii pe ea. :) Pacat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. bullshit
    sâmbătă, 1 mai 2010, 12:04

    „a arunca o provocare și a face lucrurile să se miște într-o anumită direcție”

    in ce directie ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 1 mai 2010, 18:31

    Şi totuşi, Alex Japonezu a pus o întrebare bună…
    Sună destul de ciudat ce zici mătăluţă aici’şa…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 1 mai 2010, 19:42

    Numai eu NU vorbesc la mobil cind fac dus?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 1 mai 2010, 20:28

    @Florin Puscas
    cu stersul la cur e o intrebare buna?
    ma rog, daca matale susti asa ceva esti liber sa o faci
    dar nu pe blogul meu, please, poti in alta parte, ca sunt destule
    merci

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 1 mai 2010, 21:53

    acum uitandu-ma la film, s-a spalat fata asta sa-i ajunga pana la Barcelona…:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 2 mai 2010, 14:45

    Hai stimabile nu te supăra aşa, că nu eram răutăcios. Bine, aia cu ştersul la fund era exagerată, dar putem reformula. Problema era de limite şi consecinţe. Unde se ajunge apreciind gesturi din ce în ce tot mai „curajoase”? Nu cumva se poate ajunge chiar şi la respectivul şters la fund în public? Întreb pentru că nu înţeleg de ce spargerea unor asemenea limite este considerată evoluţie. Întreb pentru că îmi spunea cineva: „as considera evolutie umblatul in pielea goala”. Iar eu protestam împotriva expunerii nudităţii în locuri nepotrivite. Doar atât…
    Acuma o să mă ierţi tu dacă te-am supărat. O duminică faină în continuare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 2 mai 2010, 16:26

    foarte tare .. felicitari pt curaj

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 2 mai 2010, 19:01

    CE post complet idiot!!!! Finalul a fost apoteotic: „Mi-a plăcut faza cu fata care face duș în public? Nu prea… Mi-a plăcut că cineva a făcut așa ceva? Ooooo, daaaaaa!”. Doamne, in ce lume traim!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 9 mai 2010, 09:04

    What will they think of next … this world is going 2 hell …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde