09.12.2016

Ce i-ati face unuia care v-a zgariat intentionat masina?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am patit-o eu zilele trecute. Pe ambele parti ale masinii o preafrunoasa urmă lasata de cheia cuiva al carui creier e cam de dimensiunea coaielor sale, care si alea, vai scrotul lor, avand in vedere ca mult curaj iti trebe sa faci asa ceva pe sestache, probabil ca sunt de marimea unei căcăraze scremute de un miel scofilitic.

Nu sunt dintre cei care isi bibilesc masina si si-o lustruiesc in fiecare zi. Ba chiar dimpotriva, as putea spune. Pentru mine masina este doar un instrument de care te folosesti si punct. Asa ca nu sufar decisiv cand gasesc zgarieturi pe ea. Dar nu asa, nu facute de cineva numai de dragul de a le face.

Cel mai probabil ca nu o sa aflu niciodata cine a fost limbricul. Iar daca aflu, la cum ma cunosc, cel mai probabil ca o sa aiba nevoie cel putin de un dinte nou. Evident ca in astfel de momente nu bubui de inteligenta si de simt civic. Pentru ca sunt, nu-i asa, ca multi altii dintre voi, o fiinta pur biblica si functionez pe cretinul dar atat de reconfortantul cand e cazul principiu ochi pentru ochi, dintre pentru dinte. Si nu cred ca o sa ma schimb vreodata…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Concurs de debut literar (pentru cei care mai vor sa scrie)

Mi-am scos măselele. Sper doar că mi-a rămas mintea…

19 comentarii

  1. joi, 22 aprilie 2010, 10:14

    Cristi, nimeni in momente de genul nu bubuie de inteligenta si simt civic :D. In schimb iti spun ca eram in campina si un binevoitor trecand pe langa masina mea mi-a zgariat-o si mi-a rupt o oglinda, partea trista era ca eram cu tata pe balcon la o tigare si l-am vazut. nu am tipat, nu am strigat dar si-a luat-o intr-un stil incredibil baiatu, si dupa aia politie declaratii, amenzi pt mine si taicamiu, el a trebuit sa imi vopseasca masina si sa imi cumpere oglinda etc.

    Daca il prinzi pe vreunu sa nu ai pic de remuscari, eu nu am avut si a fost bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 22 aprilie 2010, 10:15

    Situatia e mai complexa de-atat. In principiu m-as razbuna. Cum si cat de departe as merge depind insa de o serie de factori: are masina sau nu, am parcat aiurea sau pe locul lui, i-am furat prietena mai demult… Dupa ce gasesc raspunsul la intrebarile astea apreciez gradul de seriozitate al faptei si fie il pocnesc pe el, fie ii ranesc masina(cheie, spuma poliuretanica in esapament s.a.m.d).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 22 aprilie 2010, 10:15

    Nu te cred cand spui ca nu te doare cand vezi o zgaraietura, oricat de mica ar fii ea.
    Ma doare sufletul, numai cand ma gandesc ca acolo sunt banii mei, bani munciti cu mintea.

    Si apropo de patania ta, mi s-a intamplat si mie. Un nene mi-a „julit” caprioara numai pentru faptul ca-i luasem locul de parcare. Partea frumoasa a fost cand un vecin de-al lui mi-a zis cine e faptasul si ca se tine numai de treburi necurate.

    Am tunat si am fulgerat, insa inima nu m-a lasat sa ma razbun, insa l-a rezolvat socra’miu de pe o parte pe alta, cu un cui cica. Dupa doua saptamani si-a schimbat masina.

    Parerea mea, rupe-i dintiiiiiii … daca o poti face :)
    Te salut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 22 aprilie 2010, 10:16

    Mda, din pacate de la p.litie nu te poti astepta decat la un dosar cu NUP – in cel mai bun caz. Si da, de limbrici d-astia e plina lumea, si nu doar la noi ci in orice aglomerare urbana. Cu cat mai mare, cu atat mai multi limbrici. Si mai infecti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 22 aprilie 2010, 10:16

    Nu stiu ce as face in situatia asta, depinde de moment, da’ stiu ca daca ar depinde de mine, pedeapsa pentru vandalizarea sau spargerea unei masini ar fi de la 30 la 50 de ani. Este o chestie pe care dobitocu’ o face intentionat, niciodata din gresala. Vreau ca atunci cand unu sparge o masina sa stie ca risca 30 de ani de puscarie, nu 3 ani si eliberat dupa 1,5 ani, pentru buna purtare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 22 aprilie 2010, 10:20

    ce draq sa ii faci? … il intrebi de maica-sa, de taicas-o, ii amintesti sfintii de pe biserici, eventual te oferi sa ii schimbi un dinte din gura,… si cam atat, te urci in masina satisfacut ca ti-ai descarcat nervii pe un cretin, dupa care pleci in tromba, ca sa ii arati ca nu ai glumit … pe drum iti faci cateva mustrari de constiinta, ca nu e bine ce ai facut, ca ai fost invatat sa nu te pui cu omu’ beat sau prost, te minti ca nu ai avut ce sa faci, ca nu vezi ce a facut cretinu’ … si intr-un final (maxim juma de ora) iti continui viata ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, cu mici incursiuni a povestii in momentul in care te intalnesti cu prietenii si le povestesti cu infloriturile de rigoare ce s-a intamplat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 22 aprilie 2010, 10:25

    Sunt tare enervanti tampitii astia. Nu strica foarte mult, dar iti lasa o urma de toata frumusetea care te indigneaza ori de cate ori te uiti la ea, fara sa stii cine a fost…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 22 aprilie 2010, 10:26

    Eu acum zic ca i-as rupe picioarele… (ca tot mi s-a intamplat si mie recent). Dar, sincer, probabil ca i-as da doua suturi in cur si o palma dupa ceafa… nu de alta, dar sunt lupte atat de mici incat nu merita sa te consumi mai mult de-atat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Semanticus
    joi, 22 aprilie 2010, 10:26

    Da si niste acatiste.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Alexandru Stanica
    joi, 22 aprilie 2010, 10:29

    Chinezule, e o legatura ciudata intre postul asta al tau (cand zici ca nu scapa cu cel putin nevoie de un dinte nou) si tweet-ul tau recent: http://twitter.com/chinezu/status/12627579600 =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 22 aprilie 2010, 10:34

    Principiul ăla e din Vechiul Testament. Ăla Noul zice să-l iei în braţe şi să-l pupi, ba chiar să-i întorci şi celălalt obraz să ţi-l zgârie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 22 aprilie 2010, 10:44

    eu am doua zgarieturi…
    :(

    imbecili !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Alina Rad
    joi, 22 aprilie 2010, 14:29

    Daca il gasesti, cauta-i prin buzunare, ia-i ce are de valoare, sa iti recuperezi paguba. Eu asa as face (daca nu as avea 1.56 si 45 de kile). Si apoi i-as da 2 bucati!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Lena
    joi, 22 aprilie 2010, 14:38

    ..si eu am patit-o. de mai multe ori. Usa zgariata, usa gaurita cu cheia, stegatoare facute „fundita”, capota desenata cu un cui….., ca-n bancu ala cu tipu care-si gaseste pe masina de nenumarate ori desenat 4×4 si care tot repara masina pana i se recomanda sa-si lipeasca el cifrele frumos si dupa ce o face isi gaseste pe masina langa „4×4” un frumos rezultat al inmultirii „=16”.

    Reactia mea…am plans putin :) …de ciuda…de furie… si nu am aflat niciodata cine se distreaza la noi in cartier, masina mea nefiind singura victima a frustrarilor unui handicapat. …. daca-l prindeam, nu cred ca mai conta faptul ca sunt fata…..
    Sper sa-l gasesti si …. succes!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 22 aprilie 2010, 16:09

    Dacă-l prinzi îi puşti două palme. Preferabil înainte să-şi termine opera.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 22 aprilie 2010, 20:11

    Mai enervant e ca nu ai cui sa-i faci. Orice i-ai face. Asta te scoate din minti, ca un taran s-a apucat bine merci de zgariat fara motiv. Si e miseleste, fara sa-l vezi. Atata timp cat nu stii cine e, nu ai ce face decat se te multumesti ca nu a fost mai rau. Dar daca il vedeai trebuia sa il calci putin in picioare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 22 aprilie 2010, 23:00

    Si daca functionezi pe principiul mai sus mentionat, unde crezi ca o sa ajungi? o sa te simti mai implinit, mai satisfacut?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 23 aprilie 2010, 08:38

    vad ca sunteti cam de-ai mei, adica oameni din popor, nu fini analisti ai existentialului uman :))

    @cristi
    bai, dupa cum ziceam mai sus, eu unul nu sunt in stare de asemenea adancimi pe care vad ca incerci sa mi le sugerezi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 24 aprilie 2010, 09:56

    Sunta satul de lumea asta invidioasa , ce aveti ma cu masina , daca aveti ceva cu omu spunetii in fata ..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde