29.07.2016

Desteptu’ face bani din ce doreste, prostu’ din ce poate

Teoretic orice interviu trebuie să înceapă un pasaj în care să prezinţi intervievatul şi alea alea. Dar am vaga impresie că în cazul lui Mircea Popescu nu e cazul…

chinezu: Cine esti tu, bai Mircea Popescu, si ce vrei de la vietile noastre blogosferice? :D
Mircea Popescu: Draga, da’ ce pulsiuni filosofice te mana… Pai eu de unde sa stiu cine-s ? Unu’. Cat de vrut, nu vreau nimic anume, decat sa mai (de la verbul a mana) lenea si prostia cu biciul din urma.

Daca ti-a iesit tie ceva in blogosfera asta, apoi a fost ca ai enervant incredibil de multa lume. Si pe mine de cateva ori :D Ce fel de strategie de Atilla The Hun e asta? Ca nu cred ca e numai asa la intamplare…
Daca locu’ de arogant si genial era deja ocupat, mie ce te-asteptai sa-mi mai ramaie ? Ponoasele. Da’ nu ma plang, bucurosi le-om duce toate. Ca viata e tot mai grea (link pus la recomandarea lui Mircea, nota chinezu :D).

Faci bani din online? Ca vazusem ca vrei sa il imprumiti si pe Dragos Stanca, asa ca presupun ca esti milionar :))  Zi si tu o suma, asa pe genul sa ne enervezi iar :D
Mei, acu fara suparare: diferenta intre destept si prost e ca desteptu’ face bani din ce doreste, prostu’ din ce poate. Dar e o mare confuzie de mijloace aici. Si Sarbu face bani din TV, asta nu inseamna ca oricine are un televizor face si el.

Bun, vad ca o dai pe la Lugoj, via Ploiesti :D Te intreb altfel: traiesti din online?
S-o luam altfel: am facut suficient din online cat sa stau un an in State si doi an in Costa Rica, sa vin inapoi si tot sa rad de diversi care n-au cu ce plati ratele. Precum Stanca. Dar n-am facut bani doar din online. Si astea se intamplau in anii nouazeci la sfarsit, nu povesti.

Am mari dubii ca Dragos are probleme cu banii, zau :)) Dar sa trecem peste asta caci, ca si la emisiunea TV, nu e de fata si nu e corect sa vorbim despre el. Descrie-mi intr-un cuvant blogosfera romaneasca.
E o poveste trista, a inceput tarziu, s-a dezvoltat pe umeri de copil, prea plapanzi ca s-o duca, si-a pleznit-o criza. Ce sa mai, e ca puiul ala fara pene din desene animate. Da’ o fost si bolnava.

Bai, tu nu stii numara sau cum? Am zis 1 cuvant!  Serios acuma, ca intrebarea e de aia desteapta, sintetica pana in maduva ahrefului :)) Descrie intr-un singur cuvant.
Puiul. De Ion Alexandru Bratescu Voinesti. Na :D
Bai apropo ca acuma mi-am amintit. Cu ce te-am inervat io pe tine ? Ca acu vin si-ti trag una cu o bordura de bere-n ochi.

:)) Acuma chestiuni mai de underground, dar daca tot vorbim… Daca nu vrei sa raspunzi, nu raspunzi si gata :) E adevarat ca ai un obicei sa dai niste atacuri la blogurile sau siteurile care te enerveaza? Ca asa zice lumea…
Criteriul nu-i sa ma enerveze pe mine, ca asa ma enerveaza tot felu’ de chestii toata ziua. Criteriul e daca respecti sau nu respecti niste reguli. Daca le respecti tu, le respecta si altii. Daca nu le respecti tu, nu le respecta unii. Altii nu-si bat capul cu tine. Si daca nu le cunosti, le aflii, tot prin acelasi procedeu.

Diplomatic ai raspuns, dar destul de evident… Esti in razboi serios cu mai multi bloggeri mari. Pe mine ma prostdispune treaba asta, caci sunt declarat omul pacii :) O sa ingropati candva securea asta?
Sincer, nu mi se pare ca-i o perceptie corecta. Niste unii vin ei si zic ca X ii presedintele natiunilor unite, Y ii Greuceanu, Z ii aviator, adica stii cum se joaca copii, el ii astronaut. Si io rad, si ei se supara. Noa, mbine. Si? Razboiul se poarta intre entitati comparabile. Ce-o facut rusii in Cecenia e razboi ?

Ca va razboiti voi intre voi, e una. Dar zau ca asemenea conflicte afecteaza blogosfera in intregime. Si nu e bine. E ca si, sa zicem ramanand la comparatia ta cu Cecenia, cu scolile de acolo in timpul razboiului. Au vreo vina copiii aia? Nu, evident. Dar sunt foarte afectati…
Noa asta tre’ sa mi-o traduci, ca am si eu momentele mele de lentoare mentala. Deci ce copchil o suferit si cum din aia ca io mai arat cu dejetu’ spre nudu’ imparatului ?

Pai vin copii de astia in blogosfera si invata de la voi ca ce trebe sa faca e sa ia gatzii si sa dea cu securea. Si dureaza muuuult pana isi dau seama ca nu e calea corecta. Nu mai vorbim de reticenta spenderilor cand vad ce macel e prin zona.  Good enough?
Acu, daca tu insisti sa-i zici ca „iau gatii”, ma rog, termenii tai. Dar afirm si semnez : daca jumatate, un sfert, o jumatate de sfert din tinerii veniti in blogosfera „iau gatii” asa cum o fac si eu, blogosfera va creste in doua saptamani cat n-o crescut in doi ani. Cat despre spenderi, ala-i un cal mort cel putin pana prin 2012.

Bun, acuma ca ne-am aratat cat de destepti suntem  hai sa incerc sa imi justific niste bani ce ii iau pe contractul cu Grandi.ro* :)) Ai castigat la una din licitatii. Cum ti se pare sistemul?
Infinit mai bun acum decat atunci, la prima licitatie. Am remarcat inclusiv c-au curatat baietii felul in care numele prea lung la comentarii pe blog era suprascris de data.

Adevarul e ca testele pe care le-am facut cu licitatiile astea pe baza de invitatie unde s-au castigat niste machete superbe de masini au fost extrem de utile. Dar gata momentul publicitar ca imediat incepi sa ma taxezi :)) Si pentru ca incepem sa terminam, iti pun si tie intrebarea clasica: ce iti place la chinezu.eu si ce nu iti place?
La chinezu banui ca stii ce nu-mi place, ca ti-am zis, si e si motivul pentru care la ora actuala nu comentez acolo : chestia aia de avertising  la captcha. E o oroare. De placut imi place ca nu te iei in serios aiurea, cum e la moda printre blognici.

Bun, acuma un mesaj pentru cine vrei tu si apoi la munca :D
Don’t link zoso. Spor.

*Pentru a putea vedea Grandi.ro si pentru a putea participa la licitatiile gratis in zilele de miercuri 31 martie si joi 1 aprilie, trimiteti un mail pe marketing at grandi.ro.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Pacatele mele… culinare

De la 20.00 ne auzim şi ne vedem la Radio Lynx

28 comentarii

  1. miercuri, 31 martie 2010, 11:03

    in timp ce citeam articolu’ ai schimbat poza???? la cererea lui „Don’t link zoso”? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 31 martie 2010, 11:07

    Mie asa de mult imi place diversitatea asta din online cat nici nu iti inchipui ! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 31 martie 2010, 11:11

    @Dan Ciurea
    MIrcea a zis ca e mai reprezentativ cu asta cu beduinul :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 31 martie 2010, 11:27

    Pana la urma domnul Mircea se considera destept sau prost? ca el a zis vorba dar nu s-a catalogat nicaieri….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 31 martie 2010, 11:37

    Desteptu– face bani din ce doreste- prostu– din ce poate – Chinezu – Un chinez ca tot romanu-…

    Chinezu in vizita la Marele Mogul. Care-s eu. Ca sa stiti, si sa nu mai avem discutii….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 31 martie 2010, 11:45

    chinezu-le imi datorezi un miel de paste, ma striga CIULEA cu L de la rica, nu cu R de la Lica :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 31 martie 2010, 11:48

    @Dan Ciulea
    :))))) cam scump, domle, cam scump :)) sa iertati, va rog :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 31 martie 2010, 11:58

    e iertat dinainte de a se intampla :)) … grija cand te hotarasti sa imi pui link, acolo grija mare sa nu gresesti :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 31 martie 2010, 12:01

    domnuuuu :)

    de chestia aia cu reclama la captcha ti-am zis si eu ca nu-mi place si ca nu e user friendly deloc… ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 31 martie 2010, 12:17

    Mda, diplomat si cam atat. In rest, este loc pentru toata lumea. De ce sa respect regulile lui MP sau ale lui X si Y? Le-a scris cineva? In primul rand sa respectam regulile bunului simt, zic!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 31 martie 2010, 12:47

    Unde da mey cu securea? Il ia pe zoso peste picior si pe blogarii carora un comentariu lasat de zoso la ei pe blog creaza palpitatii si orgasme.
    Cel mai interesant ca nu blocheaza comentariile, unlike other mo-fos, dupe internetzi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Vali
    miercuri, 31 martie 2010, 14:02

    Intrebare: daca tot exista omul nemultumit de bloger si bloger amuzat la culme de simpaticul frustrat, de ce nu organizati o discutie libera, cu scuteristi :), in care sa se lanseze intrebari de la simpatici ptr blogeri, iar blogeri sa raspunda, din spatele scuteristilor :D.

    Rad ca prostu de unul singur cand citesc despre frustrari acumulate de genul: las ca ai zis tu oada de mine nu stiu ce bai scriitorule care esti scriitor….Are lumea timp frate….Sunt multi Maria ta! Multi, da prosti!
    …si dai si razi in continuare….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 31 martie 2010, 14:43

    @Stefan Murgeanu
    bai, tu tii cu ursu sau cum? :))

    @sorin
    ai perfecta dreptate, bai pacifistule care esti ca mine :))

    @ciplism
    e chestiune de interpretare, desigur, iar eu am ales sa vad asa lucrurile
    atata am putut…

    @Vali
    daca tu zici…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 31 martie 2010, 15:29

    Mie sincer imi place de gagiul asta :) Eu tinerel fiind am impresia ca am de invatat si de la el. Nu de blogging, de viata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 31 martie 2010, 18:26

    felicitari domnu chinez!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 31 martie 2010, 19:41

    „Pai vin copii de astia in blogosfera si invata de la voi ca ce trebe sa faca e sa ia gatzii si sa dea cu securea. Si dureaza muuuult pana isi dau seama ca nu e calea corecta.” – mai grav e ca unii nu se aleg cu nimic din experienta asta pana sa-si stearga blogul. Dar pentru lipsa lor de discernamant nu e responsabil nimeni, sa fim seriosi. Cred ca e vina lor, ca pun ideea de „a avea succes” in fata, in loc sa vada scrisul ca pe un instrument util lor, in primul rand.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 1 aprilie 2010, 08:54

    Adesea. teorema din titlul post-ului tau devine atat de ambigua, incat stai sa te gandesti cine, pana la urma, e prost si cine e destept. Oricum, in ecuatia asta, unde sunt smecherii?…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 1 aprilie 2010, 11:17

    Instructiv. Mircea Popescu ne place pina la dumnezau, adica pina cind scrie ‘aflii’ – moment in care ne dam seama ca e om si el. Deci ca cu* toata lumea, si cu MP avem o relatie de love-hate.

    *licenta cacofonica. Apropo de asterisc – de ce plm sa pui un link la un sait care cere parola ? Mister chinezesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 1 aprilie 2010, 12:43

    @Marius
    ti-as fi explicat misterul
    dar m-ai inchis la plm
    data viitoare nu iti sterg comentariul, te banez direct
    merci de intelegere

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 2 aprilie 2010, 00:00

    @chinezu – a fost o forma sincera si directa de feedback (cam prea din popor pentru tine, vad). In alternativa puteam sa scriu respectiva observatie fara plm, dar cu majuscule – mi se parea insa grobian sa ridic tonul in casa la tine. Chiar daca on-topico-retoric :)

    Si acum feedback-ul pe larg: omul vede linkul > linkul pare interesant > omul face clic pe link > omul o ia in gura ramane frustrat pe chestia cu parola. Algoritmul elementar AIDA (atentie-interes-dorinta-actiune) a fost distrus, deci reclama n-a functionat. Si nu, nici ca teaser nu functioneaza, nimeni nu trimite mail la aia numai pentru c-ai mentionat cuvintul magic ‘gratis’.

    Apropo de magic si de vraji, vad ca te enervezi selectiv. Acuma, ca mi-am cerut scuze, poti sa-mi explici misterul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 2 aprilie 2010, 00:03

    @Marius
    excelent cum spui tu ca nu a functionat fara sa ai nici un fel de date
    eu iti spun ca a functionat excelent
    fara sa iti dau alte detalii
    sa ne rezumam doar la vorba din popor: trebe sa si sti
    merci de interes

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 2 aprilie 2010, 00:12

    @Marius
    cu vraji, cea la care face referire cu selectiv, ma stiu de jdemii de ani
    bun, e drept ca mi-a sarit tandara la commentul tau, dar nu din cauza expresiei, da-i pace, ca nu sunt ceva mironosita de capela
    ci de faptul ca te apuci sa vorbesti asa despre ce am facut eu, asa trosc pleos
    si trust me cand iti spun ca a fost un mega succes ce am facut
    din ratiuni pe care doar le o bere ti le pot spune :D
    peace?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 2 aprilie 2010, 21:16

    Pana savurez o micuta victorie pe care n-o mai mentionam, sa va atrag atentia dragilor ca sunteti amandoi oameni inteligenti, la casele voastre, cu ceva experienta in partile moi si doxa-n scafarlie, si-ar fi pacat sa plecati cu impresie proasta unul despre celalalt doar in urma unei interactiuni abortive pe internet.

    Uite, garantez eu fiecaruia pentru celalalt. Mai faceti o incercare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:46

    @chinezu – speram si eu sa incep un mega-scandal de proportii, ca tot omu’ cind vrea sa faca rost de niste trafic in plus – ca ma inspirasera niste fragmente din interviu. Ulterior am vazut si celelalt post despre Grandi, mi-am mai revizuit parerea si parca nu prea mai aveam asa chef de cearta. Pe urma, colac peste pupaza, s-a bagat si Popescu Mediatoru’… si uite-asa s-a dus dracului si scandal si trafic si tot.
    No, asta-i treaba – las’ca bem berea aia odata si ne-am scos, aflu si treaba cu mega-succesul.
    Psst, acu’ m-a lovit ! Frate, exista bere chinezeasca ??? :D
    @Mircea Popescu – interactiune abortiva ? Man you gotta way with words. A gay way :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 5 aprilie 2010, 22:38

    Cum sa nu existe bere chinezeasca. Exista, chinezii au di tate. Si anume : Deck’s, BUB, Meineken, Carlsderg, Dragabiru, Tinisoreana neflirtata, orice-ti pofteste inima.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. sâmbătă, 1 mai 2010, 16:08

    […] ca “ii blogu’ meu si fac ce vreau pe el“, ca captcha, e nesfarsita povestea. Unii se prind cum sta treaba, altii nu se prind, si nu prea conteaza. Internetul functioneaza ca-n bancul ala cu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde