11.12.2016

Fii tu însuţi. Acesta este. Nu e nici o filisofie

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Radu îmi dă o leapşă, la care ar trebui să zic care sunt cele 10 principii ale mele după care mă ghidez în viaţă. Nu am cum să vorbesc de 10. Pentru că, în cazul meu, este doar unul singur :)

Fii tu însuţi. Acesta este. Nu e nici o filisofie. E doar ce m-a învăţat viaţa până la venerabila vârstă de 35 de ani pe ca o posed acum cu maximă mândrie. Este ceea ce am priceput din perioadele mele, căci am avut şi de astea, când mă arătam mai gigi duru decât sunt sau când, că am avut de astea, am stat căciulit din pricini de care acuma mi-e o imensă scârbă.

Are englezul imperialist o vorbă teribilă în simplitatea ei: you are what you are. Care e atât de simplă, încât extrem de puţină lume o pricepe şi şi mai puţină lume o aplică :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

A nu şti să pierzi înseamnă a nu şti să îi respecţi pe ceilalţi

Ce aş putea io să am de împărţit cu Ludovic Orban?

10 comentarii

  1. matilda
    joi, 4 martie 2010, 12:01

    În traducere liberă, ar suna cam aşa : nu încerca să fii mai chinez decît chinezu !
    Un principiu sănătos, care ar trebui să ne guverneze pe toţi !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 4 martie 2010, 12:04

    10 mai mici în 1 mai mare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 4 martie 2010, 12:45

    Adica autenticitate. Adica lepadarea de ipocrizie, fatzarnicie, note false, jumatati de masura.

    Greu, frate, greu. Se construieste greu, cu bube si dureri. Dar si dupa ce o zidesti… :)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Authenticity_%28philosophy%29

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 4 martie 2010, 21:13

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 4 martie 2010, 21:38

    în ultimă instanță, nu prea avem de ales decât să fim noi înșine. chiar când purtăm măști – ele spun despre noi mai multe decât ne-ar plăcea să credem

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 4 martie 2010, 22:08

    am ales sa fiu eu insumi – laud, felicit, ajut, injur :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 5 martie 2010, 17:25

    Blogul si activitatile tale online cred ca sustin cel mai bine modelul chinezesc Fii tu insuti! :) Cei ce te urmaresc pot spune ce si cum. Mersi ca ai raspuns la leapsa. Eram tare curios.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 6 martie 2010, 23:17

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde