05.12.2016

În ce oraş aţi alege să vă mutaţi? Dacă aţi putea…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

La mine chestiunea în cauză e foarte clară. Din toate oraşele în care am fost, niciunul nu mi-a intrat în halul de halul în care mi-a intrat la suflet Bruges. Nu ştiu de ce. Dar, ca şi orice lucru care îţi place şi atât, nici măcar nu merită explicat prea mult :)

Mi-am dat seama de ce zic mai sus din cauza lui Eugen Istodor, care mi-a făcut onoarea de a mă pune să scriu la el pe uichendist.ro despre o experienţă turistică :D. Şi în timp ce scriam eu acolo, mi s-a făcut un dor de Bruges… Şi mi-am dat seama că m-aş muta acolo în secunda doi :D

Voi în ce oraş aţi vrea să vă mutaţi? Dacă aţi putea să faceţi asta, fireşte :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Astăzi, două chestii de bine pe sufletul meu

Jurnalismul bloggerilor si blogereala jurnaliştilor

37 comentarii

  1. luni, 22 februarie 2010, 10:37

    well, Copenhaga arata bine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 22 februarie 2010, 10:37

    eu as vrea sa stau in Paris. De ce? nu stiu =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 22 februarie 2010, 10:39

    Interlaken sau Barcelona.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Bogdan
    luni, 22 februarie 2010, 10:40

    Liège c’est convivial..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 22 februarie 2010, 10:41

    La Amsterdam claaaar, sa ma duc cu barcutz la munca pe canale..ahhhh

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 22 februarie 2010, 10:42

    In tara m-as muta in Tulcea (orasul meu natal ) care mi se pare cel mai frumos loc de pe pamant (dar sunt subiectiv aici).

    Afara m-as muta in Praga sau Viena pentru ca sunt doua orase absolut perfecte pentru mine , pe gustul si personalitatea mea. Nu m-as muta in Bruges doar pentru simplul fapt ca nu am amintiri placute legat de echipa mea de fotbal , Dinamo :D .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 22 februarie 2010, 10:44

    Roma

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 22 februarie 2010, 10:49

    Barcelona. Sau NY.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 22 februarie 2010, 10:49

    vazut si io bruges`ul in filmul il bruges.. frumos ma impresiona :) drept urmare, o alegere de succes.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 22 februarie 2010, 10:54

    As fi zis ca m-as muta in Sibiu, dar ar fi tot in tara asta condusa catre faliment de incapabilii de la putere, asa ca zic Biella, un orasel italian. Cam ca tine cu Bruges-ul, nu pot explica decat ca mi-a placut acolo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 22 februarie 2010, 11:01

    un orasel francez uitat de lume, undeva pe coasta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 22 februarie 2010, 11:03

    In Dej.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 22 februarie 2010, 11:05

    m-as duce in Londra. imi place extrem de mult accentul englezesc, dar nu e singurul lucru care m-ar trimite acolo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 22 februarie 2010, 11:12

    In Ubud, Bali

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 22 februarie 2010, 11:13
  16. luni, 22 februarie 2010, 11:23

    Amsterdam, Copenhaga…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 22 februarie 2010, 11:24

    n tara cred ca brasov,timisoara sau tulcea si in afara tokyo,kyoto sau osaka :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 22 februarie 2010, 11:51

    deci va dati seama ca citind comentariile voastre m-a apucat un dor de duca de nu va pot explica :))
    ce orase, ce locuri…
    pfoai, mai bine nu intrebam nimic, ca numa ne facem sange rau :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 22 februarie 2010, 11:53

    Pentru ca nu am iesit din tara, nu pot sa zic ca as vrea intr-un oras din strainataturi, insa as vrea in Piatra Neamt, un oras cu adevarat frumos.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 22 februarie 2010, 12:07

    nu vreau sa ma bag da’ Pavel are dreptate :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 22 februarie 2010, 13:32

    Chinezu,
    Poate vrei sa te muti aici ? Printre ai tai ? :)

    http://imperatortravel.blogspot.com/2010/02/hong-kong-iti-taie-rasuflarea.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 22 februarie 2010, 14:08

    @chinezu chiar ca te apuca doru de duca :)) eu abia m-am intors ieri in buc,insa daca ar fi dupa mine as pleca in fiecare zi numa sa scap de bucuresti…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. Camelia
    luni, 22 februarie 2010, 14:22

    Copenhaga ori Strasbourg … miine, daca s-ar putea ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 22 februarie 2010, 14:24

    Zurich

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 22 februarie 2010, 15:28

    culmea e ca tot Bruges. de cand l-am vazut mi-a ramas la suflet. dar nici Parisul nu l-as refuza :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 22 februarie 2010, 16:02

    Brasov!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 22 februarie 2010, 16:58

    nici nu m-as muta din Iasi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. luni, 22 februarie 2010, 20:53

    Cluj sau Sibiu. tare faină zona aia, iar oamenii parcă sunt dintr-un film la care ai dat play la viteza 0,5x :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. luni, 22 februarie 2010, 21:08

    Callela.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. luni, 22 februarie 2010, 22:00

    Ştiu io di ce iţi place Bruju. Că-i ieftin taxiu, de aia. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. luni, 22 februarie 2010, 22:58

    „maybe that’s what hell is, the entire rest of eternity spent in fucking Bruges.” bun film :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. cristina
    luni, 22 februarie 2010, 23:44

    Lima, Peru – sau in orice caz un oras din America de Sud. Highly recomended, macar pentru turism, dar si de trait acolo !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 23 februarie 2010, 03:26

    Barcelona ! BARÇA MÉS QUE UN CIUTAT ( ciudad se scrie in spaniola, in catalana e ciutat !)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. marți, 23 februarie 2010, 09:08

    „În ce oraş aţi alege să vă mutaţi? Dacă aţi putea…”

    intrebarea nu este nicidecum `daca?`, ci `cand?`

    asadar, Paris, sooner or later, dar, evident, sooner ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:48

    Cordes-sur-Ciel, un orăşel din sudul Franţei! Superb… Merci mult, mi-ai dat o idee despre un articol ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. miercuri, 18 august 2010, 07:01

    […] las în compania imaginilor şi dedic acest articol lui Cristi China Birta, pentru că ştiu că s-ar muta aici dacă ar putea #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. sâmbătă, 2 iunie 2012, 13:21

    Si eu mi-as dori sa ma mut la Bruges sau la… Sydney.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde