09.12.2016

Cum vi se pare un colţ al bloggerilor la un târg de carte?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Propunerea e pe bune şi vine din partea celor de la Biblioteca Metropolitană Bucureşti. Care mi-au arătat un calendar foarte bogat de evenimente interesante pe care le organizează şi la care participă.

Cel mai apropiat este Salonul de carte AMPLUS, unde cei de la Biblioteca m-au întrebat dacă nu ar merge să amenajeze la standul lor un Colţ al bloggerilor.

Cum propunerea m-a luat un pic prin surprindere şi cum nu stăpânesc decisiv nici subiectul şi nici domeniul, tot ce a putut scoate Florin Preda (că el e „instigatorul”) de la mine a fost că o să vă întreb pe voi cum vedeţi chestiunea în cauză. Ceea ce şi fac :)

Aşa că vă rog să imi spuneţi cum vi se pare propunerea celor de la Biblioteca Metropolitană Bucureşti şi cum aţi vedea funcţionând practic un asemenea Colţ al bloggerilor la expoziţia cu pricina. Mulţumesc anticipat.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Un weekend la Roma pentru cei care se iubesc geeky

Primul guest post pe chinezu.eu

34 comentarii

  1. joi, 11 februarie 2010, 13:08

    păi la fel cum la un târg de carte oamenii pot răsfoi ultimele apariții de la 1001 de edituri, la colțul bloggerilor se pot „răsfoi” materiale (încă) nepublicate pe blogurile celor prezenți. ceva de genul acesta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 11 februarie 2010, 13:08

    Nu e rea ideea deloc…cred ca e momentul sa demonstram oamenilor mai putini dedicati online-ului ca (si) noi suntem o sursa de informatii de incredere, mai ales pe topicuri de nisa (de ex. sport local, folk, hand-made art etc.)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 11 februarie 2010, 13:21

    Ideea e foarte misto, zau ca e.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 11 februarie 2010, 13:29

    La coltul lor bloggerii ar putea aduce cartile preferate si ar putea vorbi despre ele, eventual.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 11 februarie 2010, 13:29

    un review, un teaser, un trend, un viral – o suita de agatatori pt a sustine cartea. semnez pentru! spune cu ce te pot ajuta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. ITMortar
    joi, 11 februarie 2010, 13:30

    O idee hazlie si fara nici un rost

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 11 februarie 2010, 13:31

    Mi-as oferi cu drag povestile spre rasfoire. Nu prea pot sa-mi imaginez insa cum ar arata un astfel de colt…impartit pe nise?cu un catalog virtual din care sa iti poti alege bloggerul pe care vrei sa-l citesti?
    Nu stiu cat de bine vor primi oamenii alaturarea carte-bloggeri.
    Poate un astfel de colt de lectura ar fi mai potrivit la un eveniment dedicat bloggerilor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 11 februarie 2010, 13:37

    e complicat deoarece – prin definiție – cam toată activitatea unui blogger e în plain view. ceea ce nu e cazul cu o carte…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 11 februarie 2010, 13:38

    merci mult pentru raspunsurile si sugestiile de pana acuma
    dar hai sa pun si altfel problema: cati dintre voi ati trece macar sa dati un ochi pe la un astfel de colt al bloggerilor? :)
    ca sa stim pe ce discutam, vorba clasicului :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 11 februarie 2010, 13:42

    @zapacita la targurile de carte apar frecvent radiouri…deci alaturarea nu e asa de ciudata, doar ca tre’ sa gasim varianta optima de prezentare.

    @chinezu noi suntem subiectivi ca suntem bloggeri :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 11 februarie 2010, 13:50

    Mi se pare o idee excelentă în ceea ce priveşte implicarea bloggerilor în aceste evenimente. Dar nu îmi este clar cum vor fi reprezentaţi practic bloggerii la acest stand şi care vor fi aceia, din zecile de mii de scriitori pe blog din România. Se va pune acolo un calculator unde vor putea fi citite bloguri, vor fi pliante de prezentare, vor fi expuse cărţi scrise de bloggeri?

    Ar fi frumos să fie o acţiune cinstită de promovare a bloggerilor, căci dacă se merge tot pe cumetrii şi pe carteluri, nu am făcut nimic deosebit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 11 februarie 2010, 14:33

    Io as trece sa bag un ochi ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 11 februarie 2010, 14:36

    dacă voi fi în oraș atunci, voi trece

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 11 februarie 2010, 15:35

    Cred că ar fi interesant, mai ales dacă s-ar lega în vreun fel de una sau mai multe lansări de carte de la Salonul cu pricina. Evident că aş arunca o privire, cred că toţi bloggerii ar face la fel. Întrebarea e dacă ar veni şi vizitatori ne-bloggeri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 11 februarie 2010, 15:41

    eu asa trece pe la coltul blogerilor din curiozitate. apoi acolo ar trebui sa fie importanta new-media pentru societate, zic, ca blogosfera are o mica-mare importanta asupra opiniei publice, samd :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 11 februarie 2010, 15:56

    as mai adauga ceva: in martie e targ de carte (Amplus). Pana atunci ati dori sa stiti ce se va intampla acolo? dar cand incepe evenimentul, ati vrea un webcam din „coltul blogarului” care zice posteaza live?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 11 februarie 2010, 16:04

    Iar o chestie noi intre noi, despre noi, cu noi, aceiasi 10 cu aceiasi 50 ei intre ei. Big deal…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 11 februarie 2010, 16:11

    Cartzi? Bloguri? What the…? Cine mai citeshte cartzi in ziua de azi? Cine mai citeshte bloguri? Tu nu vezi, vere, ca toata lumea scrie? Ca sa nu mai spun ca toata lumea e ocupata sa faca sondaje.

    Ce bloguri, frate… Ce cartzi… Passee. Trecute. Fumate. Uitate vietzi de doamne shi domnitze cu fitze. Twitterul e viitorul. Mi-a spus mie cineva care ma demonizeaza ca nu vreau sa-mi fac cont acolo.

    :blink:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 11 februarie 2010, 16:35

    Si eu cred ca aceasta propunere este oarecum pripita si acest lucru din mai multe motive.

    1. Blogul si cartile sunt, pana la urma doua lucruri total diferite. Blogul se adreseaza mai mult nevoii de comunicare, in timp ce cartile au ca fundament dorinta de informare.

    2. Nu orice blogger poate fi si un bun scriitor. Adica este una sa postezi pe blog ce ai mai facut, sa critici pe unul altul si e cu totul alta sa scri o carte buna, indiferent ca vorbim de literatura de fictiune sau nu.

    3. Scrierea unei carti pretinde o munca de informare din partea autorului, in timp ce o postare pe blog poate fi ceva incropit ad-hoc.

    Desigur, este de discutat despre aceste aspecte. Eu am emis o parere si nu o consider absoluta. Insa primul meu gand nu a fost foarte entuziasmat atunci cand am citit aceasta propunere.

    Cele bune

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 11 februarie 2010, 17:21

    O ideea foarte buna, speram sa prinda contur pina la urma!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 11 februarie 2010, 18:03

    iar daca un blogger are si carte scoasa sau un autor are si blog, ce mai poti sa zici? este alegerea perfecta :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 11 februarie 2010, 18:13

    Întrebarea e: ce ar putea expune bloggerii? Poate ar merge promovate blogurile de carte la un astfel de stand sau poate… îi poţi încuraja pe vizitatorii evenimentului să devină autori pe astfel de bloguri (să scrie recenzii şi chestii d-astea).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 11 februarie 2010, 18:32

    Doar daca dau EU autografe adulatorilor =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 11 februarie 2010, 18:36

    merci tututor
    din cate imi spuneti, eu as cam inclina sa facem strengaria :)
    ma mai gandesc zilele astea sa vedem cum o imbracam

    @Victor Ciutacu
    vrei sa te bag in schema cu o sesiune de autografe? :D apoi vedem daca le iei sau le dai, cum ar veni :)))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Ioana
    joi, 11 februarie 2010, 19:33

    Eu bloggerita nu sunt, ci doar consumatoare. Ma gandesc ca mi/ar placea la un asemenea stand sa descopar bloguri noi. Eventual printr/o selectie de posturi reusite… Mi/ar placea o harta… Cum poti ajunge de la un blog rugbist la unul despre muzica electronica… Habar n/am, lucruri dintr/astea neasteptate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 12 februarie 2010, 07:34

    print screen -> paint (decupam articolul) -> print -> targul de carte pentru autograf

    Trebuie sa fac o lista asupra necesarului de hartie, inainte de a da print:
    -Chinezu – 3 topuri
    -Turambar – 3 topuri
    -Victor Ciutacu – 3 topuri
    ………..
    ………..

    Oare o sa-mi ajunga? :);)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 12 februarie 2010, 08:53

    Nu-i prostie daca ai de gand sa o faci cum trebuie. Eu o sa trec sa bag un ochi daca imi decoleaza avionul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 12 februarie 2010, 10:31

    o idee foarte buna… care va sprijinii mult ambele parti implicate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 12 februarie 2010, 15:57

    Ar fi cam la fel ca un colţ al cărţilor la un târg de bloguri…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 12 februarie 2010, 19:01

    Zic asa:

    concurs in care lumea sa poata propune articole/bloguri care sa participe la o „expozitie” in acel colt al bloggerilor. Unde va fi un calculator (sau mai multe), pe care lumea poate citi bucati de opere (sau incercari de opere) mai mult sau mai putin literare. Si sa le poata si vota.

    La sfarsitul targului se vad primii 3 din top, se cheama acolo si se face o mini-dezbatere (la care va fi plin de bloggeri si, deci, va genera si posturi post-eveniment). Iar pt promovarea targului (inainte sa aiba loc) se va folosi acel „concurs” de propuneri.

    Premiile ar fi oferite de bookblog.ro. :)

    E? Primesc ceva? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 12 februarie 2010, 23:01

    […] că a apărut brusc în vreme ce noi ne delectam cu basmul. Ne privirăm neîncrezători, apoi Chinezu riscă să dea glas presupunerii […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. sâmbătă, 13 februarie 2010, 18:26

    @Andrei Rosca

    cu siguranta ca primesti aplauzele mele :)

    excelent ti-ai imaginat cum ar trebui sa arate totul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. duminică, 14 februarie 2010, 15:17

    si sa-si prezinte posturile sau ce? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. duminică, 14 februarie 2010, 23:56

    dragilor, va multumesc din suflet!
    am analizat cu atentie opiniile voastre impreuna cu cei de la biblioteca si am decis (mai mult ei decat eu :D) ca merita asumat riscul realizarii unui astfel de colt al bloggerilor :)
    ramane ca zilele urmatoare sa stabilim detaliile si sa va anunt, pe care vreti, sa treceti pe la locul faptei :)

    @Andrei Rosca
    sigur ca primeste pentru astfel de idei crete :D