10.12.2016

Va multumesc

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ieri am pierdut prin faptul ca meciul de rugby dintre Romania si Spania nu s-a mai jucat din cauza terenului inghetat. Am pierdut senzatiile acelea frumoase pe care le simti atunci cand, alaturi de cei din jurul tau, incurajezi echipa nationala si te lasi furat de acest sport extraordinar. Dar eu personal ieri am castigat ceva extraordinar…

Dupa cum stiti, sunt mare fan de rugby si m-am aruncat cu capul inainte in a-i sprijini pe cei din Federatie in efortul lor de a promova rugbyul si in mediul online. Dupa doar 1 luna de provocari lansate catre blogosfera si catre cei de pe twitter, rezultatele sunt extraordinare. Am gasit si regasit oamenii uniti de pasiunea comuna pentru rugby, am reusit sa aducem alaturi de noi oameni care nu aveau nici o legatura cu acest sport pana acum, dar care s-au molipsit de la entuziasmul nostru.

Ieri, spre exemplu, erau pregatiti sa vina la meci peste 50 de bloggeri si twitteristi. Si, cum decizia de a nu se juca meciul a fost anuntata foarte tarziu, mai mult de jumatate dintre ei chiar au ajuns la stadion. Eu, desi nu aveam nici o vina ca nu se poate juca meciul, am simtit cumva ca i-am dezamagit. Ei m-au vazut suparat, deceptionat, dar reactia lor m-a pus instant pe picioare. Optimisti, au gasit imediat un „remediu” la suparare mea asa ca am mers intr-un bar din apropiere sa ne „inecam” amarul :)) Foarte misto reactia celor din barul respectiv cand au vazut desantul de vreo 30 de oameni :))

Cred ca asta am castigat enorm ieri: o mana de oameni extraordinari, pentru care nu venitul la rugby este un scop in sine ci faptul ca au gasit in rugby un mod de relationa unii cu ceilalti, de a „strange randurile” atunci cand e cazul, de a gasi in celalalt partenerul de care ai nevoie. Caci, dragilor, exact despre asta este vorba in rugby :)

Va multumesc tuturor. Respect!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Haideti sa sustinem Romania in meciul cu Spania!

Doamnelor si domnilor, poftiti la expozitia Dragos Asaftei

13 comentarii

  1. duminică, 7 februarie 2010, 09:39

    Mie mi-a placut iesirea la „rugby”, am evadat din tiparul unei zile de sambata si am cunoscut niste oameni excelenti! Cei de la Federatia de rugby sunt niste gazde perfecte!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 7 februarie 2010, 09:46

    Nu este o tragedie ca nu s-a jucat ieri meciul. Mai sunt meciuri, ne mai mobilizam. Oricum iesirea a fost faina. Ai vazut ce inseamna gramada organizata:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 7 februarie 2010, 10:59

    meciuri vor mai fi si vom merge la ele, in numar din ce in ce mai mare, as indrazni sa adaug ;)

    iar eu sunt sigur ca rugby-ul romanesc a intrat pe o panta ascendenta, asta insemnanad ca se vor juca meciurile pe stadioane din ce in ce mai bune, in prezenta a din ce in ce mai multi spectatori, inclusiv eu :)

    cu sau fara meci, intalnirea a iesit foarte bine, iar meciuri vom rata din ce in ce mai putine de acum incolo

    chinezule, nu te umfla in pene, dar cred ca noi trebuie sa-ti multumim tie, nu dta noua :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Adrian SM
    duminică, 7 februarie 2010, 11:06

    Precis a fost faină grămada ordonată din bar… :)
    Poate am eu ce am cu Elena de Pleşcoi dar tot îmi vine în minte scena aia pe care ministerul ei a dat 70000 de euroi. Cu banii ăia se putea finanţa măcar parţial o instalaţie de încălzire a terenului de joc. Pentru că nu cred să avem încă în ţară un teren încălzit… Dar poate o să aibă noul Naţional Stadium… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 7 februarie 2010, 11:16

    ce aiurea ma simt la astfel de momente ca nu stau in Bucuresti :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 7 februarie 2010, 11:34

    Eu zic că in toate sporturile este vorba de contactul dintre unii cu ceilalţi , doar că acuma nu mai gaseşti mulţi oameni ca si tine care să gândească aşa…acuma totul este pentru bani :-j

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 7 februarie 2010, 11:36

    Dacă aş fi stat si eu un in Bucureşti aş fi venit cu tot dragul , dar sunt in Baia Mare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. matilda
    duminică, 7 februarie 2010, 11:53

    Să înţeleg că aţi înscris un mare…eseu în pahare ? Bravo vouă!
    Asta este menirea sportului : să-i facă pe oameni să se apropie între ei, să relaţioneze, aşa cum spui, nu să aducă război între găşti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 7 februarie 2010, 12:02

    Nu va temeti, n-au reusit sa scape de noi, nu inca :) Tot noi o sa le rupem fundul la urma :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 7 februarie 2010, 12:10

    ce as fi vrut sa fiu si eu la meci dar stau in Ar…….:( oricum bine ca vati distrat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 7 februarie 2010, 12:14

    nu-i bai, vor mai fi meciuri :). cel mai important e ca atunci când te duci undeva – fie el eveniment sportiv sau pur și simplu întâlnire- să mergi cu voie bună și seninătate. în fond, sportul este o formă de socializare și comunicare, dincolo de scop în sine

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 7 februarie 2010, 12:14

    Vă recomand tuturor iubitorilor de rugby filmul „Invictus” cu Morgan Freeman şi Matt Damon. Un film despre cum a putut un sport, rugby-ul, să rezolve probleme politice şi inter-rasiale în Africa de Sud pe vremea lui Nelson Mandela (intrepretat exemplar de Morgan Freeman).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 7 februarie 2010, 17:21

    bai chinezule cum le zici tu frumos indiferent de situatie.

    cineva zicea ieri dimineata ca ziua o sa fie „unforgettable”. se referea la faptul ca o sa facem o super atmosfera la stadion si ca o sa castige Romania.

    ei bine, meciul nu s-a mai jucat, dar ziua a fost pana la urma „unforgettable”!!! si tu ai fost parte importanta din asta ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde