31.07.2016

Ziua in care am scos chinezu.eu la vanzare

Mi-e foarte greu sa scriu postul acesta… Si il scriu cu un nod teribil in gat. Dar il scriu pentru ca asa simt eu ca trebuie. Pentru ca daca actiunile unor oameni nu te ating intr-o asemenea masura incat sa reactionezi, atunci poate ca rostul tau pe pamant nu prea isi are rostul…

In ciuda veseliei mele permanente sau, la cealalta extrema, a duritatii mele pe care cei care au cunoscut-o nu o mai uita niciodata, in sufletul meu se da o batalie permanenta intre sensibilul care sunt cu adevarat si autocontrolul care imi spune sa ascult mereu ratiunea, nu inima. Si, de cele mai multe ori, ratiunea castiga. De aceea, si aici multi dintre voi ar putea considera ca este lasitate la prima vedere, incerc sa ma feresc cat pot de cauzele sociale. Pentru ca ma consuma teribil. Pentru ca ma lasa fara energie…

Numai ca zilele acestea am vazut ceva ce a ajutat inima sa invinga ratiunea. Am vazut o mana de oameni care a reusit sa ma faca sa nu pot sta deoparte. Care mi-au aratat ca, la urma urmei, desi fiecare dintre noi suntem unici si irepetabili, doar impreuna putem crea unicitatea, irepetabilitatea.

Daniel Raduta. El este cel pentru care Anca, Diana, Irina, Oana, Mika, Ruxa, Anca (fara linkuri, din respect, doar un mail zanarim @ gmail.com) si-au propus sa faca o minune. Ele isi spun zane. Dar sunt mai mult decat atat. Sunt tot ceea ce am vrea noi sa fim, macar din cand in cand, dar reusim in extrem de putine momente.

Dar in lumea oamenilor, in care mai intalnim uneori zane, minunile se realizeaza extrem de prozaic. Cu bani. De aceea, si aici ratiunea invinge din nou inima in mine, imi scot blogul la vanzare pentru a obtine niste bani pentru Daniel si pentru zane.

Celor care vor dona sau vor participa la licitatia care se va organiza zilele urmatoare le ofer timp de 3 luni spatiu publicitar pe chinezu.eu si pe sportlocal.ro, cate o postare aici pe blog la fiecare doua saptamani si promovare constanta pe contul meu de twitter si pe facebook. Nu impun nici o limita la suma care ar trebui donata. Pentru ca ma bazez pe faptul ca cei care o vor face isi vor asculta, macar de data asta si ei, inima si nu ratiunea…

Celor care vor dori sa contribuie cu donatii au la dispozitie urmatoarele conturi deschise la Banca Transilvania:

Răduţă Daniel Mădălin
EUR: RO72BTRL06404201F02712XX
RON: RO57BTRL064013HAF02712XX
Banca Transilvania, agenţia Panduri, Bucuresti!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vreau doua fete cu care sa merg la rugby

Asa-i ca v-ati juca in draci daca ati mai avea timp?

58 comentarii

  1. miercuri, 3 februarie 2010, 08:33

    Voi incerca sa scot si eu niste bani de undeva sa donez :)
    Jos palaria pentru gestul tau !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 3 februarie 2010, 09:00

    As zice ceva dar nu stiu ce. Stiam ca zanele exista. Orice om care are un copil sau suflet de copil stie asta. Exista zane si exista Mos Craciun. Si exista oameni buni pe lume. Ma bucur ca am ocazia sa ii cunosc si sper sa pot face si eu ceva pentru Daniel, fara sa astept nimic la schimb. Am mai ajutat, atat cat am putut si cum am putut, oameni cu probleme la fel de grave. Si am vazut intotdeauna ca se poate, suportul pe care acestia l-au primit – mai ales cel moral – a fost vital. Sa dea domnu sa fie asa si in acest caz.

    Cand va fi licitatia? Imi cer scuze, probabil s-a scris pe twitter dar nu am vazut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 3 februarie 2010, 09:09

    Foarte frumos!
    te sfatuiesc sa faci un update la articol si deaspupra la cont sa scrii si numele Titularului + localitatea unde a fost deschis contul.

    Răduţă Daniel Mădălin
    EUR: RO72BTRL06404201F02712XX
    RON: RO57BTRL064013HAF02712XX
    Banca Transilvania, agenţia Panduri, Bucuresti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 3 februarie 2010, 10:00

    […] integral – aici. Nu sunt multe de adăugat, afară de umanitatea și frumusețea […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 3 februarie 2010, 10:43

    Am reusit sa donez prin PayPal foarte usor. Ce ma bucura este ca azi dimineata a trecut de pragul de 10 000 :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 3 februarie 2010, 11:21

    Daca se poate prin PayPal dupa cum zice @Panciuc atunci ma implic si eu :)

    @Chinezu Felicitari ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 3 februarie 2010, 11:23

    Chinezule, scuza-ma: ai uitat un X la final, pentru contul in lei, cred… am donat prin paypal in eyro super usor, nu-i mare bataie de cap.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 3 februarie 2010, 11:27

    […] ca sa ajung si la subiectul meu, iti spun ca azi, frunzarind netu’, am ajuns pe pagina lu’ chinezu, acesta a prezentat un caz, deloc socant, ci mai degraba o situatie comuna, i se poate intampla […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 3 februarie 2010, 11:39

    […] Oana Portase si Anca Budnaru, care au preluat stafeta, se intrevede lumina de la capatul tunelului. Chinezu,  Adi Hadean si Federatia de Rugby au inceput sa puna lucrurile in miscare si sa actioneze. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 3 februarie 2010, 11:56

    […] –       “timp de 3 luni spatiu publicitar pe chinezu.eu si pe sportlocal.ro, cate o postare aici pe blog la fiecare doua saptamani si promovare constanta pe contul meu de twitter si pe facebook”: http://chinezu.eu/2010/02/03/ziua-in-care-am-scos-chinezu-eu-la-vanzare/ […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 3 februarie 2010, 12:02

    Meriti mii de aplauze =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d>

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Alin
    miercuri, 3 februarie 2010, 12:03

    S-a facut. Bravo, Chinezule.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 3 februarie 2010, 12:55

    […] de articolul lui Cristi, am decis sa ofer la randul meu, spatiu publicitar pe blog si pe 3ner.ro timp de 3 luni pentru […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 3 februarie 2010, 14:43

    va multumesc tuturor pentru ajutor si pentru observatii
    acestea sunt cu adevarat momentele cand poti sa spui cu mana pe inima ca esti mandru ca faci parte din blogosfera romaneasca
    multumesc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 3 februarie 2010, 15:34

    DACA AS AVEA AS DONA SI EU.IMI PARE RAU CA ATITEA SUFLETE NEVINOVATE SUFERA.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 3 februarie 2010, 15:38

    daca nu gresesc spunand asta, dar e si buna la ceva blogosfera ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 3 februarie 2010, 15:45

    dacă ar gândi toata lumea ca tine…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 3 februarie 2010, 16:15

    Respect Chinezule :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 3 februarie 2010, 18:22

    […] dispun de aceasta suma, eu sigur NU. Dar vreau, iar asta mai ales ca mi-a atras atentia postul lui Chinezu despre acest caz. Nu vreau sa dramatizez mai mult decat este aceasta situatia crancena, dar tin […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 3 februarie 2010, 19:00

    Dap. Paypal rulez, tocmai am facut si eu += la contul lui Daniel din Paypal.

    SANATATE!

    Si stii ce? N-are nici o legatura cu „blogosfera”. Eu nu mi ti-s blogger – ca mai scap cate un post la mine pe blog, e un accident. Are legatura cu a fi om. Si da, pot sa nu mananc la KFC de un numar de ori daca stiu ca asta ajuta un om sa traiasca. La propriu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 3 februarie 2010, 20:24

    […] citit mai devreme despre superba initiativa a lui Chinezu, care “se vinde” in beneficiul lui Daniel Raduta si mi-a placut la nebunie. Felicitari […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 3 februarie 2010, 21:03

    Eu propun o petitie inaintata ministerului sanatatii.
    Cum au gasit bani pentru scena, pentru perdele, pentru delegatii, pentru …… si pentru ……?

    Nu am vechime in blogosfera, dar nu vreau sa stau pasiv!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 3 februarie 2010, 21:18

    […] Ziua in care am scos chinezu.eu la vanzare […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 3 februarie 2010, 21:32

    Ultimii bănuți de pe paypal i-am dat cu mare drag. Din păcate, au fost foarte puțini. Sper să mai fac rost! Să te faci bine Daniel! Chinezu iți mulțumesc că poți, vrei și faci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 3 februarie 2010, 21:58

    […] s-au mobilizat foarte repede şi au venit cu noi metode de strângere de fonduri. Mi-a plăcut ideea lansată de Chinezu, susţinută de Mugur Frunzetti şi la care ne alaturăm şi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 3 februarie 2010, 22:50

    deci ma stric de ras :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 3 februarie 2010, 23:04

    Daca prostia ar durea, strelnikov s-ar tavali in chinuri…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 3 februarie 2010, 23:12

    daca prostia ar durea, alex si’ar gasi alt nume de blog.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. miercuri, 3 februarie 2010, 23:15

    @Alex
    te rog nu il baga in seama
    fa-o pentru mine
    nu merita
    in momente de astea imi pare foarte rau ca mi-am impus sa nu moderez sau sa sterg comentariile
    dar, la urma urmei, m-as putea razgandi foarte repede…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 4 februarie 2010, 00:10

    @chinezu e blogul tau, nu domeniu public. Cred ca poti hotari ce vrei si te poti razgandi cand vrei. Nu e tara asta aia in care sa lasi pe toti sa spuna ce vor si am eu asa o senzatie ca scandalurile si certurile intre comentatori te definesc. Asa ca…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. joi, 4 februarie 2010, 00:12

    am vrut sa spun ca NU te definesc… :D
    as aprecia daca ai modera si ai modifica :-( merci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. joi, 4 februarie 2010, 01:22

    Chinezu ce rost are sa bagam un fraiestean in seama? Pana la urma ajutorul se ofera din inima si fiecare este liber sa faca ce doreste. Asa ca baga moderarea si cei care nu sunt interesati, zic sa iasa la un fotbal in curtea scolii si sa faca joc de glezne.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. joi, 4 februarie 2010, 09:17

    […] o fapta buna, de implicare in fapte bune, Chinezu este acolo sa dea tonul sau sa sustina – Ieri si-a scos blogul “la mezat” pentru a ajuta o cauza nobila – strangerea de fonduri pentru salvarea lui Daniel Raduta. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. joi, 4 februarie 2010, 10:37

    Si totusi, de ce nu avem inca nici o oferta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. joi, 4 februarie 2010, 12:07

    […] promovat + poza) şi 3 bannere 125×125 în sidebar + promovare pe twitter (idei furate de la Chinezu). Ca să beneficiaţi de aceste servicii, trebuie să donaţi orice sumă vreţi voi şi să-mi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. joi, 4 februarie 2010, 14:21

    […] a acceptat imediat să pună banner pe site.  Mika licitează două invitații la Vonda Shepard. Chinezu “s-a scos” la licitație.  Șuțu are un mesaj impresionant pentru politicieni, […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. joi, 4 februarie 2010, 18:09

    […] Ziua in care am scos chinezu.eu la vanzare […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. joi, 4 februarie 2010, 22:23

    […] citit astăzi pe blogul lui Chinezu despre omul Daniel Răduţă şi despre suferinţa lui. Nu-l cunosc. L-am zărit într-o fotografie […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. vineri, 5 februarie 2010, 13:46

    […] transplantului – relatări mai complete decât a mea găsiţi la Oana Portase, Anca Bundaru sau Chinezu. Pentru conturile în care puteţi dona o mică sumă – aici, pe site-ul lui Daniel […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. vineri, 5 februarie 2010, 14:17

    Cu PayPal intr-adevar e simplu si rapid sa donezi. Si mai bine ati tace din gura cei care spuneti ca nu aveti. 1 Euro si tot ar fi de ajuns. Numai in zelist sunt listate 44.000 de bloguri, si mai sunt inca pe atatea nelistate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. vineri, 5 februarie 2010, 14:41

    10 lei si de la mine transferati in momentul asta! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. vineri, 5 februarie 2010, 15:15

    Chinezu, nu te cunosc, am dat peste blogul tău, de prin alte bloguri. Am rămas surprins de gestul tău şi doresc să te felicit.
    Vei avea o mare răsplată, plus satisfacţie, deoarece reuşeşti să salvezi o viaţă. Încă odată felicitări!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. vineri, 5 februarie 2010, 17:29

    […] 5, 2010 in de viață | Tags: daniel raduta, donatie, leucemie am văzut un post la Chinezu pe o temă caritabilă, dar – recunosc – mi-a ieșit din minte problema. m-am luat cu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. vineri, 5 februarie 2010, 21:25

    […] lumea ofera cate ceva pentru a-l ajuta pe Daniel: Chinezu ofera publicitate pe site-ul lui (citeste aici), site de Top 10 in http://www.zelist.ro altii ofera hosting, Anca Bundaru isi liciteaza pandantivul […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. sâmbătă, 6 februarie 2010, 00:11

    […] inel, și nu unul oarecare. Anca, un colier. Adi Hădean licitează o cină gătită de el. Chinezu licitează spațiu pe chinezu.eu. Tiberiu, o cină cu el la un restaurant de lux. Florin Chilian licitează […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. duminică, 7 februarie 2010, 16:25

    Am donat, am luat bannerul si acum sper ca si ceilalti sa faca la fel.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. duminică, 7 februarie 2010, 19:03

    […] să o facă, pentru că e vorba de viaţa unui om. El are nevoie de ce a mai rămas uman în noi. Chinezu, de asemenea, are o iniţiativă în ceea ce-l priveşte, aşa că vă rog să intraţi şi să vă […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. radu
    duminică, 7 februarie 2010, 21:38

    Foarte frumos ce faceti , impresionat !
    Am o propunere mai prozaica.
    Cum sa facem sa doneze lumea prin sms cate 10 , 20 .30 euro
    ca nu stiu.Cine are relatii la vodafone , Orange sau Cosmote sa faca demersurile .
    Cred ca e mai eficient
    Pana atunci sa donam fiecare cat putem in conturile mentionate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. luni, 8 februarie 2010, 18:13

    […] Mile Carpenisan scoate la licitatie casca folosita in razboaiele de unde a transmis ca reporter, Chinezu ofera la licitatie spatiu publicitar precum si dreptul la 2 postari pe saptamana pe blogul sau,  […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde