03.12.2016

Cu acest post imi bag o pila sa intru in topul bloggerilor

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

E drept ca ma apuc si eu la spartul targului sa fac nominalizarile pentru Cele mai bune bloguri din 2009, acest Oscar bloggeristic de sorginte eminamente subiectiva (dar asa e si misto, la urma urmei), lansat de Lucia Verona. Am vazut mai de mult ideea, va dati seama, dar gandul ca am de nominalizat bloguri la atat de multe categorii m-a umplut de o adevarata groaza de a identifica, selectiona si scrie, ca sa zic asa, data fiind superficialitatea care, deja v-ati dat seama, ma caracterizeaza.

Dar m-a apucat in dimineata asta o ambitie de nedescris de a nu rata cumva o pozitionare teribila in topul Luciei, asa ca, stiut fiind ca totul in blogosfera romaneasca merge pe pile :D, scriu acest post cu obiectivul unic si irefutabil de a ma baga sub pielea Luciei, caci, n’asa, cine nu stie pe nimeni in juriu… :D

Cica mai aveti timp sa faceti nominalizari pana pe 1 februarie. Of, cred ca ratez premiul. Nu imi voi reveni niciodata dintr-o asemenea dezamagire…

  1. Marele premiu – Pentru ca-mi place: Petreanu sau Mordechai. La maxima egalitate.
  2. Cel mai bun blogger dintre scriitori: Lucia Verona, fireste (e in juriu, remember? :D)
  3. Cel mai bun scriitor dintre bloggeri: Oana Stoica sau Vania (pe pile, fireste, caci le-am baut berile)
  4. Blogul cu cel mai mult umor: Groparu sau Julius Constantinescu (tampiti amandoi, in felul lor frumos :D)
  5. Cel mai bun critic literar: Fara sa clipesc (dar tot pe pile, ca m-am ras cu el) Andrei Rosca
  6. Cel mai bun cititor: aici nu nominalizez, caci nu exista asa ceva. Exista doar cititori care nu avem destul timp de citit.
  7. Cel mai bun blogger dintre politicieni: Mihai Voicu (dupa ce l-am vazut imbracat in tricou de rugby…)
  8. Cel mai bun politician dintre bloggeri: Miron Mitrea
  9. Cel mai informat blogger: Tiberiu Lovin (ca are banner cu sportlocal la el :D)
  10. Cel mai simpatic blogger/bloggeriţă: daca as nominaliza aici pe cineva, m-as sinucide bloggeristic :D
  11. Cel mai gustos blog: simplu ca pofta buna, e Adi Hadean (baimarean de-al meu, deci, ati ghicit, pile din nou)
  12. Cel mai bun blog al unui ziarist: nu nominalizez aici. De ce as face-o?
  13. Cel mai bun blog anti-băsist: Ciutacu (pentru ca asa vreau eu)
  14. Cel mai fericit blogger: eu
  15. Blog de criză sau blogger crizat: TRU (dezamagirea e maxima cand scriu asta…)
  16. Cel mai artistic blog: nu exista asa ceva, nu va amagiti
  17. Cel mai bizar blog: Mihnea Georgescu (fara link, ca cica nu mai are blog, dar efectul sau persista…)
  18. Cel mai bun traducător din română în română (pe baza unui test la care poate participa oricine, blogger sau nu): Sever Voinescu (pentru genialul stil in care traduce in romana gherlele lui Basescu)
  19. Cel mai bun comentator politic: Mihnea Dumitru (aici se vad intens berile baute in beci la el :D)
  20. Cel mai bun blog de discuţii/dezbateri – nu neapărat despre politică: Dono
  21. Premiul Voltaire (Să ne cultivăm grădina):
  22. Cel mai cunoscut dintre bloggeri: daca zic altceva decat zoso, as fi de un confucianism prea obtuz
  23. Cel mai bun blogroll: Marele Blogroll Chinezesc de aici de la mine :D
  24. Cel mai bun blog de sport: romanianultras.net
  25. Cel mai schimbător blog: pe alea nu le urmaresc
  26. Cel mai luptător dintre bloguri: Mos Califar (desi ar putea avea cauze mai bune)
  27. Cel mai bun blog de modă şi/sau vintage: superficiala (ceva ce se apropie…)
  28. Cel mai activ blogger: arhi (am io o afacere cu el, de aia :D)
  29. Cel mai prost blog: nu exista asa ceva, exista doar topuri prost facute
  30. Cel mai bun pamfletar dintre bloggeri: Mordechai (a doua sa nominalizare, enervant individ)
  31. Premiul „Pixelul albastru şi flacăra violetă”: Asaftei Dragos (pentru efortul sau sustinut de a ne ghida in lumea fotografiatului – si nu e la misto nominalizarea)
  32. Premiul de popularitate: Manafu si Bobby Voicu (egalitate perfecta)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce siteuri/bloguri de sport îmi recomandaţi?

Catalogul de neturi: fasport.ro

28 comentarii

  1. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 11:50

    33. Premiul pentru cel mai blog blog: Grim_Cris (pentru ca are blog si pentru ca Grim se leaga extraordinar de Cris prin underline)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 11:57

    Nominalizarile sunt la egalitate:). Nici ca se putea mai bine, mai ales la categoriile si bloggerii pe care-i cunosc si eu:).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 12:01

    Mulţumesc pentru nominalizări, foarte mişto, ceea ce era de aşteptat, dar ce caut eu în acest top? Nu pot să mă autopremiez, deşi am văzut că se poartă… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 12:09

    Sigur că e pe pile, am anunţat de la început :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 13:43

    Misto nominalizare la punctul 15 !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 14:33

    Interesant top :D am făcut şi eu unul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 15:07

    Foarte misto topul ! Multumesc Cristi penru includerea mea in el !!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 15:31

    Cel mai tare blog e evident al meu… Dar nu de asta ti-am scris, ci sa te invit daca ai timp si chef la povesti noi de calatorie… Joi la 19:30 in Verde Cafe, voi povesti despre Coreea (tu trebuie sa ghicesti care)…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 15:56

    eh, frumos multumim la domnu’, ce sa zic.. vezi ca poker-ul ala n-o sa astepte prea mult inainte sa se intample.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 16:49

    Topul bloggerilor? Adica A-list? :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 18:58

    Deci nu ne inteleg, in puii mei. Io is juriu, si stiu ca is cea mai buna, nu-i nevoie de nominalizare. Jesus :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 20:22

    amu am înțeles, mă găzduiești fără bani, mă cari cu mașina, mă lauzi la tătă lumea, îmi pui chec de drum și bulion orijinal, da’ să mă mai pui și-ntr-un top pentru care jurizez, asta nu să poate! :-))(vezi că am pus pe blog rețeta pentru fasolea ceea).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 20:33

    […] si virtualul meditativ. Habar nu am avut de initiativele blogosferice ale lui Turambar si ale Chinezului, in orice caz nu trebuia prea multa activitate de convingere pentru simplul motiv ca eu chiar sunt […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 20:35

    […] Topul bloggerilor […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 22:38

    33.Cel mai bun blogger under 16/15ANI ! Eu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 23:15

    Ai uitat sa adaugi la top „Cel mai social-media guy, Raavi” =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 31 ianuarie 2010, 02:53

    Interesant topul :).
    Ai uitat sa ma treci pe mine la categoriile „cel mai bun blogger” /modesty

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 31 ianuarie 2010, 09:04

    La câtă bere ai băgat, puteai să dai şi tu Marele Premiu!…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. duminică, 31 ianuarie 2010, 09:26

    […] Chinezu – Cu acest post imi bag o pila sa intru in topul bloggerilor […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. duminică, 31 ianuarie 2010, 09:50

    Pai marele premiu ii revine lui :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 31 ianuarie 2010, 09:59

    @Lucia Verona, Oana, Adi Hadean
    zau daca imi pasa catusi de putin ca sunteti in juriu sau ca sunteti tata si mama juriului :D
    mie imi place de voi fix pentru ce si cum sunteti
    restul sunt detalii in care, ma intelegeti, confucianismul meu nu are cum sa se impiedice

    @Costin
    hai la pariu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. duminică, 31 ianuarie 2010, 10:28

    Felicitari tuturor… ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 3 februarie 2010, 16:39

    Salut Chinezu!

    „Cel mai bizar blog”? Merci oricum, dar acum am revenit cu un blog nou… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 3 februarie 2010, 17:03

    Cata diplomatie intr-un singur loc :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. sâmbătă, 6 februarie 2010, 03:01

    Pentru că am un blog mişto şi nu m-ai băgat în seamă pentru categoria umor, am să te pedepsesc cu PUTEREA BLESTEMULUI
    http://doinapopescu.wordpress.com/2010/01/17/puterea-blestemului/
    dar dacă-mi zici de ce nu se mai vede blogul lui Tiberiu Lovin îţi dau o OMLETĂ şi PATRU CÂRNAŢI
    http://doinapopescu.wordpress.com/2010/02/02/omleta-si-patru-carnati/
    Dacă mă nominalizai, te alegeai cu nişte OUĂ de ŢĂRAN.
    P.S. Dacă la Tibi e chestie de cenzură, poate punem de-un protest…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. sâmbătă, 6 februarie 2010, 03:14

    Ţi-am cotrobăit prin blog! Pentru că am văzut ce simpatic eşti în poze şi pentru că eşti pălincar de-al meu îmi iau înapoi PUTEREA BLESTEMULUI şi îţi ofer cu drag
    RUGBISTUL SUB FUSTELE ŢIGĂNCII.
    http://doinapopescu.wordpress.com/2010/01/18/rugbistul-sub-fustele-tigancii/
    Sunt brăileancă dar m-a înfiat familia Zan din Cavnic şi am şi doi fini dulci în MARAMUREŞ.
    Am cununat în 1998 şi în 2008. Probabil al treilea fin al meu va fi în 2018 tot în Maramureş.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 17 februarie 2010, 09:55

    As scrie ceva, da-mi dogoresc obrajorii de rusinica si emotiune…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. luni, 8 martie 2010, 12:14

    Uitati o felicitare puteti sa o faceti din carton colorat ori ce culoare si un carton de oua , tai una dintre spatiile adanci unde se tin ouale si o vopsesti in ori ce culoare dar indicat ar fi sa il desenezi inculoarea rosie si cu acuarele tempera.Va trebuie niste flori uscate si faceti un buchetel si il lipiti in interiorul cartonului colorat dar dupa ce se usuca cartonul.trebuie sa luati de pe net un giocel si in colorati dar in clopotel pe marginea lui colorati cu albastru dar inauntru lipiti ghiocelul dupa ce la-ti colorat si pe cealalta parte scrieti o strofa dintr-o poezie si dupa ce ati scris strofa mai jos scrieti ,,La multi ani
    maicua mea! sau sotiea dar mai intai scrieti la multi ani, sub el si apoi maicuta sau sotiea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde