03.12.2016

Reacţia mea la IPad e semn clar ca îmbătrânesc

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Sau ziceţi-i voi cum vreţi. Cei care ma cunoaşteţi stiţi că nu sunt mare fan de gizmos de astea, care sa mă gâdile pe gârgălotă foarte tare în asemenea hal încât să le vreau repede, repede. M-am pricopsit cu un IPhone, spre exemplu, abia de vreo 2 luni, când mi-am dat seama că am nevoie de o sculă care să îmi ofere mobilitate şi acces permanent la net şi la mail. Aşa că l-am luat din necesitate, nu din moft. Şi în rest nu mai am alte gadgeturi şi deveceuri de astea trendy. Pentru că nu mă pasionează.

Dar aseară am văzut filmuleţul cu prezentarea IPad. Şi m-am ofilit. Pentru că mi-am dat seama brusc de faptul că îmi trebe aşa ceva de foioioioi, că m-ar coafa teribil jucăria asta.

Acuma e de discutat de ce am reacţionat aşa. Unii aţi putea zice că încep şi io să intru în rândul lumii şi că încep să mă conectez la meandrele concretului, cum ar veni. Alţii aţi putea zice că am început să cad şi eu victimă pasiunii de a fi trendy-flendy şi că devin sclavul statusului meu social. Sau, o altă variantă, că îmbătrânesc şi mă stric de cap :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ne vedem sâmbătă la ora 13 fix

Vă adresez o provocare: Rutina de blogger

20 comentarii

  1. joi, 28 ianuarie 2010, 12:17

    Dar dacă îți trebuie de ce nu ți-ai luat până acum?

    Ce ți-e și cu Jobs ăsta….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 28 ianuarie 2010, 12:18

    Eu nu am nici iPhone, nu vreau nici iPad. Ma multumesc cu ce am.Macar pe strada, tramvai sau microbuz sa stau linistit. Fara net, mailuri. Daca cineva chiar vrea sa discute are si numarul meu pe blog :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 28 ianuarie 2010, 12:18

    @Lars
    avand in vedere ca ipad a fost prezentat doar ieri si ca nici macar nu e pus in vanzare inca, era cam greu :D
    dar in rest sunt de acord cu tine…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 28 ianuarie 2010, 12:20

    ma adevaru-i ca-i beton :)) si io am zis dupa 2 minute dupa ce l-am vazut ca vreau unu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 28 ianuarie 2010, 12:21

    O sa-ti dai seama ca e mid-life crisis atunci cand o sa ravnesti ceva masina sport. Deocamdata nu-ti face griji ca-ti place o jucarie pentru oameni mari (si pentru tinerei). Si eu vreau aiped.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 28 ianuarie 2010, 12:25

    Pentru acasa nu mi-ar prea placea sa il am, mă rezum la laptop sau la desktop. Mi se pare cel mai util pentru prezentari sau diverse evenimente.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. al_core
    joi, 28 ianuarie 2010, 12:35

    sfatul meu de mactard e să mai ai puțintică răbdare și să aștepți aipad 2.0
    pare frumos și util în prezentarea lui jobs dar are o grămadă de lipsuri. gândește’te că abia la a treia generație aifonu’ se apropie de ceea ce speram toți să fie de la început.
    niște motive mai clar expuse pentru care e indicat să mai ai răbdare găsești aici.
    cât despre partea cu îmbătrânitul, io cred că e tocmai invers! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 28 ianuarie 2010, 12:39

    Nu-mi prea dau seama care-i treaba cu acest IPad, dar pare o inventie noua care va prinde foarte bine pe piata „IT&C” .:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 28 ianuarie 2010, 12:47

    http://www.google.com/search?hl=en&q=tablet+pc

    Ce vreau să zic e că Jobs nu numai că te-a facut să-ți dai seama că-ți trebuie și vrei, dar și că îl vrei pe ăla scump produs de Apple. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 28 ianuarie 2010, 13:16

    de ce sa imi iau un iPhone mai mare dar cu aceleasi metehne (appstore, itunes si alte molozuri) ???
    Pot sa iau mai degraba un HP touchsmart 2 :D
    parerea mea… vorba lui nicu vacaroiu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Paul
    joi, 28 ianuarie 2010, 13:26

    Nu te-as sfatui, din cateva motive:

    1. Nu suporta multitasking, deci , spre exemplu.nu poti plasa email-ul in bara si sa faci altceva.

    2. nu are USB, deci nu poti incarca/descarca pe un Stick sau sa salvezi poze de pe un aparat foto.

    Eu consider aceste lipsuri majore si hotaratoare in decizia de a NU LUA acest device.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 28 ianuarie 2010, 14:11

    Sa stii ca daca vrei sa iti cumperi pot sa te pun in lista de precomanda … caci … deh … nu degeaba ma ocup cu Mac-uri :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 28 ianuarie 2010, 14:15

    Asta deja nu mai e fita e foarte ok…..
    Cu dimensiunea aceasta e chiar util

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Adrian SM
    joi, 28 ianuarie 2010, 15:29

    Mai e un pas până la senilizare… :)
    Ar fi de reţinut ce a spus Paul referitor la minusuri…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 28 ianuarie 2010, 18:00

    nu se merită. cu cei $500 (care în Europa vor deveni 500 euro) poți să-ți iei un netbook mult mai funcțional

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 28 ianuarie 2010, 20:28

    dap interesant :X

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 28 ianuarie 2010, 20:29

    dap chiar frumos

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 29 ianuarie 2010, 10:07

    Eu te-as sfatui, din cateva motive:

    1. Suporta multitasking, atat cat e necesar, ie. mail in background (push), muzica in background. Iar pt restul exista switch cu salvare de stare, suficient in majoritatea cazurilor.

    2. Are USB (ca si iPhone, acelasi cablu, deci nu trebuie sa cari mai multe), are adaptor sa citeasca carduri SD, adaptor pt mufa USB clasica, sau pt video out.

    Eu consider aceste atu-uri majore si hotaratoare in decizia de a LUA acest device.

    Se merita, asa ca nu va mai radeti de el !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 29 ianuarie 2010, 13:50

    tehnologia reprezinta o necesitate, nu un moft. ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. duminică, 14 februarie 2010, 00:25

    Nu merita … e genial … e frumos… dar sunt sigur ca o sa ma plictisesc repede de iPad. Este o suma mare si deja te gandesti… oare chiar imi trebuie ? Am iPhone pentru ca este cel mai grozav telefon din lume (si pt ca-mi trebuie telefon), dar ce era daca nu puteam sa-l deblochez si sa-l fac asa cum vreau (in limita posibilitatilor)…era o porcarie nefolositoare. Daca si pentru iPad baietii isteti or sa gasesasca mijloace sa-l deblocheze o sa fie ok, dar ne lovim de alte probleme:

    – oare iti convine sa pierzi garantia sau service-ul la iPad crack-indul ?
    – daca nu-l crak-ezi, o sa te multumesti cu aplicatiile care ti le dau ei ? … si mai ales ca o sa trebuiasca sa le platesti …
    – chiar daca il crak-ezi, ce o sa pui pe el ? …filme? …sa fim seriosi … muzica? cine dracu asculta muzica la imensitatea aia de gadget…poze …macar daca avea web-cam…. carti ? …da…sa zicem ca asta imi place :) (dar nu e suficient sa-l cumperi pt optiunea asta)
    – are bluetooth … genial, ma bucur ca are… dar ce poti sa trimiti de pe el ? Muzica este convertita in format apple si filmele probabil ca o sa fie neaccesibile…raman pozele… super, imi iau gadget de 500 $ ca sa trimit poze.

    In principiu nu mi-as cumpara iPad. Nu am la ce sa-l folosesc. Am un pc la care ipad-ul nu o sa ajunga nici in 100 de ani si am un telefon iPhone care nu o sa fie depasit decat de alte modele de iPhone.

    Preconizez un esec. O sa fie cumparat de entuziasti si de oameni de afacere care nu vor sa care laptopuri cu ei.
    De ce nu isi dau seama oamenii ce puternica dependenta fata de firma Apple creaza produsele lor. Esti bucuros ca ti-ai luat un telefon cu 199$ (vb de americani prosti) si defapt ti-ai luat un telefon cu 199$ + aplicatiile platite + abonamentul la ei (care este foarte mare) + daca ti se strica platesti enorm sa ti-l repare daca nu e in garantie … ajungi la o suma enorma.

    E uimitoare tehnologia lor… da, asta ne place, dar de ce nu-l vand gol si sa aleaga clientul ce sitem de operare ii pune? aaaa….n-ar mai crea dependenta de sistem.

    Urasc Apple dar ii iubesc …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde