05.12.2016

Pfoai da’ ce m-am imbogatit dupa recordul meu pe twitter

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Foarte on topic: Multumiri sincere celor care mi-au dat RT la stiti voi ce si va anunt si pe aceasta cale ca va sunt dator si eu cu RT. Asa ca atunci cand vreti ma trageti de maneca si ziceti doar ca vreti sa imi platesc datoria :)

Daaaaaaaa, sunt milionar acuma, dupa ce tocmai am aflat ca sunt campion national de RTuri pe twitter. Mi-e plin buzunarul de euro, dolari si, asa la misto, niste ruble. Ca doar, n’asa, este stiut ca succesul pe twitter este intr-o dependenta masiva de contul din banca. Si invers.

Lasand mistoul la o parte, hai sa incerc sa traduc care e faza cu „recordul” asta pentru cei care nu sunt obinuiti cu twitter. Adica, spus pe romaneste, eu am scris acolo ca ii rog pe cei care ma urmaresc sa anunte si pe altii de sondajul asta. Iar asta a insemnat 104 de oameni care au anuntat la randul lor ce am anuntat io. Sau ceva de genul asta. Si chestia asta cica e record national (zoso, tata, stiu ca te-am intrecut la faza asta, dar presupun ca si tie ti se rupe fix la fel cum mi se rupe si mie, asa ca tot ne bem berea cand ne intalnim).

Alta e shmekeria cand „fac succese” de astea. La unii se declanseaza un fel de invidie pe care mi-e peste putinta sa o inteleg, dat fiind faptul ca zau daca ce fac eu le ia painea de la gura sau daca le bag mana in buzunar. De parca am fi intr-o competitie (stiuta numai de ei si care nu intereseaza pe nimeni) de aia de copii de 3 anisori care se cearta ca bomboana lui e mai dulce ca a aluilalt.

Fratilor, daca faptul ca eu sunt nu stiu ce scula de campion national la RT mi-ar aduce bani sau alte beneficii pe care sa vi le iau din ograda voastra, zau daca nu as zice „da, bai, va inteleg”. Dar asa… Get a life, serios…

PS. Unii mi-au zis ca ce a scris Nihasa e invidie. Altii ca e doar ironie. Eu zic ca nu e nici una, nici alta. E doar parerea lui strict obiectiva. Zau.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Bine ai venit acasă, băi papagal român care eşti!

Traiane, binecuvântează-te singur şi apoi pupă-te tot singur

17 comentarii

  1. marți, 26 ianuarie 2010, 15:32

    Eu nu înţeleg de ce Nihasa nu are nici un comentariu la acel post. Uite, tu aici ai cel puţin unul :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 26 ianuarie 2010, 15:34

    Daca ti se rupe, de ce ai mai scris? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 26 ianuarie 2010, 15:36

    @George Hari Popescu
    :)))))))))))))))))))))))))))))

    @somnulescu
    pentru ca sunt un ticalos avid de popularitate, reclama si glorie pe online
    toate gratis, desigur

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 26 ianuarie 2010, 15:44

    Esti mai greu decat presedintele…
    ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 26 ianuarie 2010, 15:45

    Bai deci esti cel mai naspa dupa faza cu rt-urile si am sa scriu pe blog la mine despre asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 26 ianuarie 2010, 15:49

    @Alex Mazilu
    vaaaaai, cum a sunat asta :))

    @Mircea Popescu
    numar clipele pana vad postarea cu pricina, cum ar veni :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 26 ianuarie 2010, 15:50

    @alex, nu e greu, basescu are 20de kg

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 26 ianuarie 2010, 15:56

    Nenea regele, ne dai şi nouă ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 26 ianuarie 2010, 16:14

    Eu cred ca acest lucru a fost datorat influentei tale. Ca tot discutam noi mai demult de acest lucru. Oamenii au inteles ca tu ajuti pe cine are nevoie si merita si poti, asa ca te ajuta si ei. Oamenii au prins drag de tine si considera ca meriti un RT mai ales daca il ceri asa de rar :) Asta e singura explicatie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 26 ianuarie 2010, 16:48

    Imi pare rau sa dezamagesc dar nu are nicio legatura cu tine :)

    E doar un followup la postul acesta. http://bit.ly/8ssPTi

    Concluzia pe care o ceream eu era in legatura cu CTR & social media.

    Tu ai fost doar un exemplu pentru ca ai putut sa imi oferi niste cifre cat de cat exacte.

    Nu e invidie sau alt sf din asta. Chiar ma bucur ca ai folosit bit.ly si am putut sa vad usor statisticile.

    Thumbs up ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 26 ianuarie 2010, 17:32

    Pai, da, zi-i asa, twitter-ul asta e un fel de schema piramidala, un fel de Caritas al onliner-ilor, iar tu ai bagat tare la 104 oameni si ei la randul lor au bagat mai departe si ai primit foarte mult inapoi, iar acum astia te invidiaza ca ai obtinut multe „succesuri”, si etc, etc… Sau despre ce era vorba, ca acuma ma trezii si io din somn, si nu prea dormii bine, ca visai numai bazaconii, de Caritas, alea, alea… Deci, despre ce era vorba? :) Lasand deoparte vorbaria asta a mea inutila, cred si eu ca ai avut succes deoarece ai foarte multi amici in online si era si normal sa ai priza asta la public. Tine-o tot asa, da-i bice si din cand in cand mai doboara cate un record, doar asa, de distractie, nu ca sa castigi bani (da’ si daca ai castiga ceva bani, cred ca as fi printre primii care s-ar infiinta la usa ta sa dai de-o bere)… Oo, ce somn mi se facu, gata, hai ca ma retrag la barlogul meu, caci gerul e crunt pe aici, si alta treaba nu am decat sa ma bag dupa soba, la nani… Paaaaa….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Alina J.
    marți, 26 ianuarie 2010, 17:33

    Zau daca am inteles vreodata posturile astea despre invidiile din online sau cine cati bani face (ceva gen AdPlayers-ul lui Iulian Toma). Si pe bune ca am incercat. Daca ai timp sa imi explici putin care a fost motivatia ta ti-as fi sincer recunoascatoare. Si vorbesc foarte serios. Desi poate consideri ca nu datorezi nimic onlineului (sau consideri asta intr-o oarecare masura), eu fac parte dintre cei care cred ca liderii de opinie din acest mediu ar trebui sa contribuie la imbunatatirea imaginii lui, iar astfel de posturi nu fac decat sa o inrautateasca. OK, avem uscaturi si prin padurea asta, dar chiar crezi ca asa o vei curati? Mintile lor mai mult se vor ambitiona la comis porcarioare constient sau inconstient. Si nici nu vreau sa stiu cine sunt oamenii astia. As vrea mai degraba sa stiu cum atrage online-ul oameni valorosi.
    In rest, te citesc cu placere si deja am emotii sa nu dai in mine cand voi creste mare din cauza com astuia:-P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 26 ianuarie 2010, 17:59

    @dan ghemes
    iti dau fix 22% din cat am castigat
    ca restul de 88% l-am dat deja Irinei Ursu :))

    @Sabina Cornovac
    merci, esti o draguta :)

    @nihasa
    daca tu zici, cine sunt eu sa te contrazic?
    la multi ani

    @Ion Dascalu
    asa, mai bine hiberneaza decat sa iti bati capul cu de astea :))

    @Alina J.
    zau daca inteleg ce nu intelegi :))
    eu nu sunt invidios pe nimeni
    dimpotriva, mi-ar face imensa placere sa traiesc intr-un online romanesc care sa bubuie si sa valoreze macar 1 miliard de dolari
    eu ce ziceam e ca sunt unii care considera ca rahatul in care sunt eu e mai parfumat decat rahatul in care sunt ei
    si asta ma irita
    dar, asa cum si tu observi, doar din cand in cand :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Alina J.
    marți, 26 ianuarie 2010, 18:06

    de ce rascolesti rahatul in care se afunda unii, chiar daca te irita si cu riscul de a duce mai departe niste practici care nu fac bine nimanui? in afara de faptul ca blogul tau poate fi foarte bine si propriul tau psihoterapeut, desigur :)
    pe tine te-am perceput corect, mi-am dat seama ca nu esti invidios. motivatia pt post nu am perceput-o

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 26 ianuarie 2010, 18:57

    bai, am ajuns sa ne batem in acronime =)) RT-uri, CRT-uri… mai avem putin si ne batem in energie sau ce-au aia in jocuri =))
    cum chinezule nu intelegi? gloria e mai importanta decat banii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 26 ianuarie 2010, 23:27

    […] mai larg. Ii intreb pe: Cristian Patrasconiu, Sutu, Anca Bundaru, Dragos Stanca, Mihnea Dumitru, Chinezu, Vladimir Tismaneanu, Sever Voinescu, Cristian Preda, Misu Voicu, Lilick, Dan Voiculescu, Moise […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde