02.12.2016

Se poate trăi ca blogger profesionist în România?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Dan Dragomir, care trece prin nişte momente profesionale mai delicate, mă întreabă pe twitter dacă se poate trăi ca blogger îm România anului 2010. Răsunsul meu este unul categoric: se poate. Dar prea puţin(i) şi nu prea bine.

Sunt doar câţiva cei care pot spune că fac doar din blogging destui bani ca să poată trăi cât de cât bine. Deşi sunt foarte mulţi care scriu excelent sau care acoperă bine nişa de care se ocupă. Numai că nu e de ajuns.

Dacă vrei să faci bani din blog, trebuie să gândeşti ce faci tu pe blog ca pe o afacere. Suna ciudat, ştiu, şi poate un pic cam pompos. Dar ăsta e adevărul. Trebuie să ai strategie, poziţionare, gestionare, promovare şi, extrem de important, variante de monetizare. Plus că, dacă te decizi să o iei pe calea asta, există şi zonele de compromis în care trebuie să intri (şi despre care mulţi nu vorbesc pentru că nu le face plăcere) şi care există invariabil în orice business.

Cred că Dan Dragomir, faţă de alţi bloggeri mai generalişti, poate să facă bani mai uşor din blogul lui. Pentru că este de nişă, pentru că el are o expertiză serioasă pe domeniul pe care scrie şi pentru că scrie bine ce scrie. Atât doar că eu cred că trebuie să facă destul de repede trecerea de la jurnalist la, nu am altfel cum să îi spun, businessman :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Va pup, mai, va pup! Cu drag, din Parma :)

Vă invit să alegeţi naşa/naşul unei categorii pe chinezu.eu

18 comentarii

  1. luni, 25 ianuarie 2010, 09:45

    si aia putini care sunt? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 25 ianuarie 2010, 11:00

    Cred ca este pusa gresit problema „poti sa faci bani din blogging”. Raspunsul ar fi Nu pentru majoritatea oamenilor.

    Bani din blogging fac doar cei care scriu despre „cum sa fii blogger”. Adica blogaiesc despre blogaiala. Extrem de putini.

    Intrebarea corecta este „poti sa faci bani din X folosind ca metoda de distributie blog-ul?”. Si aici raspunsul este da. Asa cum exista magazine online care vand produse, exista blog-uri care vand… X.

    Daca unicul produs X al blog-ului sunt articolele, tough luck. N-o sa vinzi articole suficiente incat sa traiesti (sau fara sa-ti vinzi sufletul :) ). Publicitatea e foarte greu sa-ti aduca profit, dar probabil ca iti poti acoperi cheltuielile operationale. Si aici te cam blochezi.

    Singura sansa reala, dupa parerea mea, ca cineva sa faca bani este ca blog-ul sa fie doar un canal de distributie pentru un X diferit. O carte, produse reale din care se obtine un profit mai mare decat link-urile afiliate, consultanta, training.

    Si da, stiu ca exista exceptii. Cate? 5? 10? Cat timp a durat pana au ajuns la break even? A facut cineva 1 milion de euro din blogging in Romania (chiar intreb, ca nu stiu)?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 25 ianuarie 2010, 14:21

    Sper sa pot da un raspuns in curand la toate aceste intrebari. Nu ma astept ca acest curand sa fie maine, sper totusi sa nu fie nici la anul pe vremea asta pentru ca ar fi naspa!!! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 25 ianuarie 2010, 14:37

    Fara suparare chinezule, io nu pot sa nu ma intreb ce te impinge pe tine sa-ti dai cu parerea pe tema ?

    Simti ca te pricepi, ai o experienta insemnata, niste intelegeri verificate in practica de care lumea ar fi pacat sa fie lipsita ? Oaresce cunostiinte rare si deosebite ?

    Ca sigur iti pot spune, nu se poate trai din datul cu parerea. Nici pe blog, nici in fata blocului, nici pe Luna si niciunde.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 25 ianuarie 2010, 16:41

    @Ionut
    mai, io stiu cativa, dar sunt atat de putini ca mi-e si rusine sa zic :D

    @Ovidiu
    pai si io ce am zis, frate??? reiau, ca vad ca nu ai fost atent: „Răsunsul meu este unul categoric: se poate. Dar prea puţin(i) şi nu prea bine.”
    acuma e mai clar? :)

    @LumeaMare
    iti tin pumnii :)
    dar deja stii asta :))

    @MirceaPopescu
    fara suparare, desigur
    ca ar fi culmea sa ma supar pe asa ceva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 25 ianuarie 2010, 16:46

    @Chinezu: nu mi s-a parut ca ai fost suficient de negativist, am simtit nevoia sa fiu mai categoric :D

    Nu trece saptamana fara sa nu ma intalnesc cu cate un blogger care vrea sa devina A-List in 6 luni si sa-si cumpere insula in 12 :) La astia le trebuie echivalentul virtual al unei palme peste ceafa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 25 ianuarie 2010, 16:57

    @Ovidiu
    pe mine ma intreaba unii constant la intalniri de astea bloggeristice cati bani fac din blog
    cand le spun ca nici un leu, pentru ca nu vreau, ii vad ca se uita ciudat la mine, de genul „ce fraier esti” :))
    acuma cine e fraierul, dracu stie :D
    sau poate @Mircea Popescu :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 25 ianuarie 2010, 17:21

    D-apoi nu, da’ m-am luat cu mainile de cap cand am vaz ca si oameni ce zic ca „pentru ca nu vor” or ajuns sa deie sfaturi despre cum sa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 25 ianuarie 2010, 17:52

    @Mircea Popescu
    hai sa stabilim o treaba, asa prieteneste: nu o sa te intreb nici pe tine, nici pe fix nimeni ce si daca sa scriu aici pe blog la mine
    cat despre datul cu parerea nu ma bag in competitie cu tine
    ca sigur o pierd la scor categoric :))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 25 ianuarie 2010, 18:52

    Cum sa traiesti din blog, daca eu intr-un an am castigat … ~1100 lei, parca! Hai sa zicem ca eu sunt nepriceput si voi aia din varf castigati … atat pe lune si nu pe an!? Pai sa ma sacrific stand pe net cu urechile in 4 ca sa castig cat as castiga daca as aranja conserve pe rafturi!?

    Chinezule, vreu sa-i aud pe aia putini care traiesc din blog, nu care supravietuiesc! Adica exclusiv din blog platesc chirie, intretinere, haleala, gagica in oras, masina, verificarea tehnica, asigurare, cauciucuri, facultati, mastere, excursii prin UE odata pe an, telefon de `doamne ajuta`, niste electronice decente, seri cu baietii la bere, cadouri de craciun si aniversari, etc! Chiar astept exemple!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 25 ianuarie 2010, 18:54

    Cuvantul e TRAIESC din blog, nu SUPRAVIETUIESC mancand parizer cu ceapa! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 25 ianuarie 2010, 18:54

    Îmi vine să-l tund pe chinezu asta cum isi da el cu parerea despre toate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 25 ianuarie 2010, 20:13

    APEL PENTRU SUSTINEREA LUI TEODOR MARIES ALFAT IN GREVA FOAMEI
    Doina Jela
    Din data de 11 ianuarie 2010, preşedintele Asociaţiei 21 DECEMBRIE 1989 a ales din nou forma extrema de protest, greva foamei. Motivele protestului sunt:

    – finalizarea predării integrale a documentelor din Dosarul 97/P/ 1990(dosarul Revoluţiei), conform dispoziţiei Curtii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) şi pe acelaşi principiu – predarea integrală a documentelor Dosarului 75/P/1998 (dosarul Mineriadei);

    – neîndeplinirea dezideratelor societăţii româneşti, cerute încă din zilele Revoluţiei ca priorităţi naţionale.

    Teodor Mărieş solicită preşedintelui României, Traian Băsescu, în virtutea prerogativelor constituţionale, medierea unei întâlniri între o delegaţie a societăţii civile şi reprezentanţii instituţiilor abilitate. Cu protestul lui Doru Mărieş s-au solidarizat până acum public Asociaţia Foştilor Deţinuţi Politici, Alianţa Civică, Asociaţia pentru Adevărul Revoluluţiei din Braşov precum şi o serie de personalitănţi marcante precum Dorin Tudoran, Doina Jela, Varujan Vosganian, Nicolae Prelipceanu sau Gabriel Andreescu .
    memoria.ro

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 25 ianuarie 2010, 20:15

    Se poate trai din blog in Romania, daca ai si alte combinatii. In rest numai de bine, fluturasi alearga pe campiile blogosferei si noi incercam sa-i prindem, sa le rupem aripile si sa-i vindem ca pui de balta la suprapret.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 25 ianuarie 2010, 20:56

    @Ionut
    1. eu nu fac bani din blogging. pentru ca nu vreau
    2. pai io ce am zis, bai frate??? „Răsunsul meu este unul categoric: se poate. Dar prea puţin(i) şi nu prea bine.” ne certam sau cum? :)))))))

    @eftimie
    asa, asa, pe ei, pe mama lor :D

    @fanel
    misto asta cu fluturasii pe campii :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 25 ianuarie 2010, 22:31

    @chinezu, multumesc mult si da, stiu :-)

    In rest, sper ca nu va certati pe aici :-))

    E ca si cum v-ati certa pe sansele pe care le are oricine in Romania sa faca sau nu un business. Online-ul e un business, daca reusesti sa faci asta din blogul tau e bine. Daca nu, poate ca ai alte obiective.

    Si in atreprenoriat am intalnit o gramada de visatori (including me) care au avut sau nu sanse sa isi puna visele in aplicare. Si in blogging se poate intampla la fel. Insa de la asta pana la a zice ca NU SE POATE….

    Ce mi-a placut mie cel mai mult in advertising au fost o vorba:
    „impossible is nothing”

    Bine, mai eru alea cu „i need it yesterday” sau „make the logo bigger”, da’ e offtopic ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 26 ianuarie 2010, 00:43

    […] This post was mentioned on Twitter by vali petcu, Cristian China Birta, Cristian China Birta, Alin Iventa, Roxana Farca and others. Roxana Farca said: Da, da, lasati-ma sa cred ca da :-)) RT @chinezu: Se poate trăi ca blogger profesionist în România? http://bit.ly/8v3SUn […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 10 iulie 2012, 19:08

    Cum pot sa devin blogger profesionist?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde