06.12.2016

Ceausescu l-a “batut” rau pe Eminescu in stirile TV

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Precizez din start ca prezenta analiza a fost realizata la solicitarea mea (puteti sa-i spuneti cum vreti curiozitate sau moft) de catre Irina Dumitrascu de la Monitoring Media. Eram curios daca s-a mai vorbit despre Ceausescu pe TV in 2009, iar Irina a plusat cu Eminescu, pentru ca, zicea ea si are dreptate, comparatia ar putea fi elocventa. Asadar va rog inca o data sa luati mini-analiza asta ca pe o joaca, dar una serioasa, plecata de la rapoartele de monitorizare ale mai sus mentionatei agentii.

Prima concluzie este ca, la nivel de prezenta in stirile TV din 2009, Ceausescu l-a “batut” rau pe Eminescu, scor 149 la 39 pentru dictator, un scor ce ne scuteste de alte comentarii…

Restul pe voxpublica :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ca sa vedeti ca numai iau, ci si dau

Hai ca am reusit sa ii raspund si lui Bogdan

9 comentarii

  1. joi, 21 ianuarie 2010, 12:19

    are Ada Milea o melodie – Ceaușescu n-a murit. tare adevărată :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. matilda
    joi, 21 ianuarie 2010, 12:32

    … ne scuteşte de comentarii, dar nu de ruşine !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 21 ianuarie 2010, 14:34

    Cred că singurul care nu e surprins de chestia asta e Eminescu însuşi…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 21 ianuarie 2010, 14:45

    şiiii lucrurile se vor schimba?
    Adică vom acorda mai multă importanţă lui Eminescu decât lui Ceauşescu?



    şi răspunsul e… îl ştiţi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 21 ianuarie 2010, 15:32

    @camil
    tu iti dai seama, totusi, ce multe stiri cu/despre el?

    @matilda
    mda… e rusinos, dar atat de romanesc :)

    @adc
    nici macar el. cred ca pe macedonski l-ar bucura :))

    @Alle
    zau daca stiu care e raspunsul…
    hai nu mai fi asa ermetica si spune-ne si noua :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 21 ianuarie 2010, 15:38

    dpdv cronologic ar fi si motive sa se vorbeasca mai mult de Ceasusescu, dpdv intelectual nu e nicio scuza

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde