05.12.2016

O ştiţi pe asta cu unghia-n barbă?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Trucuri de astea, că nu ştiu altfel cum să le zic. Eu când strănut, apoi se aude, frate si soro, că sunt fiinţă socială darnică, nu pot să ţin în mine. Aşa ca nu mai îmi amintesc cine, crezând că sunt oarecum jenat de faptul că sunt aşa zgomotos în exprimarea strănutală, mi-a dezvăluit că atunci când îţi vine să strănuţi să apeşi cu unghia de la degetul mare fix în mijlocul bărbii. Şi să fiu al naibii dacă nu funcţionează…

Ia hai băgaţi şi voi acilea dacă ştiţi şi alte trucuri de astea. Că poate facem o colecţie mişto de fente de astea fiziologice :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce idei imi dati pentru emisiunea de azi de la Antena 3?

Mai citiţi săptămânale? Care şi de ce?

9 comentarii

  1. luni, 11 ianuarie 2010, 09:02

    Hai mai ca nu cred! Jur ca suna ca o prostie, dar o s-o incerc … cand? n-am nici cea mai vaga idee!

    P.S. Sfaturi cum sa stranuti n-ai!? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 11 ianuarie 2010, 09:06

    Prefer trucul ala vechi cu tinutul de nas. Si ala functioneaza :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 11 ianuarie 2010, 09:09

    @Ionut
    zau, functioneaza, cel putin la mine. si azi dimineata am facut un test :))

    @Pavel
    nu pot asa ca simt ca explodez :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 11 ianuarie 2010, 09:14

    Cand stranuti cel mai recomandat e sa stranuti, nus a tii in tine. S-a demonstrat ca daca te abtii de la stranut din cauza presiunii din piept ti se poate fractura ultima coasta sau poti provoca spargerea unui vas de sange rezultand un cheag. Mai bine stranuti sanatos ! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 11 ianuarie 2010, 09:39

    si daca nu se supara as vrea sa-l completez pe A.Dragos!

    Stranutul cred ca are loc atunci cand diverse chestii iti intra in nas si se ating de mucoasa nazala sau parul de acolo. Gen … praf si alte minuni. Stranutul nu este pentru a le elimina si arunca cu presiune din nas sau din gura in cazul in care au intrat mai adanc si au ajuns in locul unde nasul si gura se unesc!?

    N-am citit studii, dar logica asta spun! trupul e o masina, o avea o functie si stranutul asta, refuz sa cred ca-i in plus! :D

    Eu zic sa stranutam cu totii!

    P.S. cascatul cica e `contagios` … si chiar e! Daca vezi pe cineva cascand te ia si pe tine, asta o puteti incerca! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 11 ianuarie 2010, 10:09

    nu e bine sa te abtii de la stranutat. presiunea care apare poate cauza o groaza de neplaceri. pe mine cand ma apuca, stranut sanatos, oriunde si oricand,
    deh, conventiile sociale…:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 11 ianuarie 2010, 11:00

    nu le stiam pe astea cu pericolul ne-stranutatului :))
    da’ cred ca le-am intuit avand in vedere ca stranut ca tunetul de cand ma stiu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 11 ianuarie 2010, 17:54

    Eu stiu ca tre sa te uiti in cea mai puternica lumina la indemana. Da-mi place sa stranut si nu ma abtin niciodata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 11 ianuarie 2010, 23:30

    prima oara am citit „cu unghia-n barba” ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde