02.12.2016

Is it me sau blogspot e chiar enervant?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Poate că sunt eu subiectiv. Poate pentru că de mai bine de 2 ani rulez fin pe wordpress. Probabil că m-am obişnuit prea tare cu wordpressul şi mi-am creat confortul necesar şi firesc pentru a presta aşa cum îmi place mie pe această platformă. Şi, poate, am început să îmbătrânesc şi nu mai reacţionez cu neuronul deschis către alte alea…

Nu ştiu ce să zic. Cert este că de fiecare dată când intru pe un blogspot simt un disconfort. De la cât de greu încarcă până la adevărata ştiinţă (în unele cazuri) pe care trebuie să o posezi pentru a posta comentarii. Plus că, mi se pare mie, şi la nivel de design wordpressul e mai pe felie decât blogspot.

După cum spuneam, poate că eu sunt de vină. Şi de aia vă întreb şi pe voi: ce vă coafează mai bine, wordpress sau blogspot?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Wisdom

Ce să alegi între comunistul Stroe şi Prigeoană?

18 comentarii

  1. luni, 4 ianuarie 2010, 09:56

    Blogspot :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 4 ianuarie 2010, 09:57

    Clar wordpress. Motivele? Aceleasi spuse de tine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 4 ianuarie 2010, 10:02

    Am avut si eu blog si pe blogspot si pe wordpres.com. E ca si cum ai compara Logan cu Golf.
    Cu toate acestea cea mai mare flexibilitate o ai pe wordpress-ul hostat la tine, ai cu mult mai multe optiuni pe care le poti activa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 4 ianuarie 2010, 10:28

    Ca sa nu zic ca ai nevoie de nervi tari sa lasi un comment acolo!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 4 ianuarie 2010, 10:37

    bai, sa nu facem aici un killer group anti-blogspot :))
    ca nu asta a fost intentia
    da’ am inteles ideea ca sunteti cam de-ai mei :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 4 ianuarie 2010, 10:46

    Si eu simt acelasi disconfort de care vorbesti tu. Pana si posturile mi se par destul de greu de citit…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 4 ianuarie 2010, 10:51

    Blogspot suge la greu, şi nu numai la comentarii, ci şi la postări! Din câte ştiu eu, toate trucurile de a sparge postarea cu „Read more…” sunt [semi-]neoficiale în Blogspot, şi în genere Blogspot e de căcat. Am zis!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 4 ianuarie 2010, 11:21

    Cum spuneai si tu, blogspot`ul e naspa la comentarii :|

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 4 ianuarie 2010, 11:39

    wordpress for the win…singura diferenta notabila este ca blogspot apartine blogger care apartine google si ai adsense din start pe blog (daca vrei).Pe wp.com nu ai asa ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 4 ianuarie 2010, 13:26

    Clar ca wordpress. Acuma lucrez pe platforma de wordpress. Inceputul meu de „blogger” a fost inaugurat tot pe wordpress. Am avut si o scurta perioada de orgasm intelectual cand am ales blogspotul. Foarte rigid parerea mea. Ca o femeie virgina si timida. Designul e batranesc. Scartait si ruginit. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 4 ianuarie 2010, 13:32

    wordpress!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 4 ianuarie 2010, 14:06

    WordPress este de foarte foarte multe ori folosit ca CMS si asta face mult. Deci este mai mult decat o platforma de blog. In al doilea rand o mare valoare i-o da comunitatea formata si libertatea conferita persoanelor care se implica in a dezvolta componente si in a le si publica.
    Unde mai pui ca si design-ul exceleaza. Eu ma mir ca-i gratis. Dar cine stie…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 4 ianuarie 2010, 15:00

    WordPress fara discutie. Pomeneai ca atunci cand intri pe un blogspot este mai greu sa postezi comentarii si asa e, pe anumite bloguri iti piere cheful de a mai scrie si in plus blogspotul mi se pare invechit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 4 ianuarie 2010, 15:40

    Clar WordPress. Nu are rost sa scriu aici toate avantajele wp-ului, pentru ca nu mi-ar incapea intr-un comentariu. :P Oricum, blogspot-ul e doar o alternativa, un fel de botez :D. Pentru inceput merge, dar mai apoi e musai sa devi mai „profi” :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 4 ianuarie 2010, 17:08

    Blogspot is… or will be obsolete! Soon…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 4 ianuarie 2010, 19:50

    :) Ai dreptate, wordpress-ul este mult mai functional si confortabil…Imi place sa cred ca d’aia nu am trafic si comentarii:)).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 8 ianuarie 2010, 01:00

    Am inceput in 2007 cu blogspot… la intamplare. Desi si pe mine ma „jeneaza” cateva lucruri, am ales sa-l pastrez pana cand imi voi cumpara domeniu, moment in care probabil ma voi muta pe wordpress.

    Pana atunci, sunt multumit de cum arata blogul meu nu mai am momente de „nevroza” internautica :) Asta dupa cateva episoade de colaps psihic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 24 februarie 2010, 18:11

    Buna ziua ,

    Vroiam sa va anunt despre un nou site , unic in Romania , prin ceea ce ofera vizitatorilor:

    -Tradu orice cuvant sau text in orice limba !(romana , engleza , franceza , germana , italiana , etc)
    -Asculta textul scris in Romana sau Engleza si trimite mesaje vocale la prieteni !