06.12.2016

Deci daca spal vase inseamna ca nu sunt barbat? Hai, mars!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Zilele trecute discutam cu cineva (nu pot sa il numesc amic, cel mult cunostinta) despre cum bem si mancam de sarbatori. Eu ii zic, lasa bautul si mancatul, mai e si partea de spalat dealul de vase care se aduna. La care el, chicotind parsiv, zice „pai la ce sunt bune nevestele?”. Replica mea, spusa pe un ton metalic (cei care ma cunosc stiu senzatia pe care o creeaza) l-a inchis definitiv: la noi in casa eu sunt spalatorul oficial de vase.

Pana la urma despre ce discutam aici? Despre asumarea si exhibarea barbatiei in functie de spalatul vaselor in casa? Adica exista un fel de barbatometru, care, precum gradele erectiei, sa arate ca esti cu atat mai barbat cu cat speli mai putine vase in casa? Serios acuma…

Hai sa vedem cine, dintre cei ce ma cunosc, are vana necesara sa imi spuna mie ca nu sunt barbat. Ia hai! Eu spal vase, dau cu aspiratorul, sterg praful, intind hainele si fac tot ce mai e de facut in casa. Nu cu deosebit entuziasm, fireste, dar fac toate aceste lucruri.

Si, zau, sunt de nspe ori mai barbat decat unii care isi masoara (singuri) barbatia invers proportional cu… stiti voi ce.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Te stiu de pe twitter. Asa, si?

Dovada irefutabila de Nobel ca am avut, candva, flota

26 comentarii

  1. luni, 28 decembrie 2009, 11:42

    Daca n-ai fi fost atat de batran (no offence) si insurat, poate te-as fi luat de barbat. Dar asa, ma chinui sa-i demonstrez alesului ca si el poate sa spele vase fara sa-i pice „chestia”. Cine te-a invatat sa speli vase? :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 28 decembrie 2009, 11:47

    @lilisor
    draga, te rog sa folosesti varianta politically corect: se zice experimentat, nu batran :))
    cat despre cine m-a invatat sa spal vase, raspunsul este unul simplu: apa :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 28 decembrie 2009, 12:03

    Stai linistit, nu esti singurul ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 28 decembrie 2009, 12:17

    Chestia cu spalatul e o neputinta ancestrala si nu se refera doar la vase. Se vede de dimineata in : troleu/tramvai/metrou. E genul care spala doar putina.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 28 decembrie 2009, 12:28

    Spala cine doreste, nu e o problema :) …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 28 decembrie 2009, 12:30

    @.marius
    no bine ca stiu ca suntem o gasca mai mare :D

    @Dr. A
    in masura in care si prostia e ancestrala sunt perfect de acord cu tine :D

    @Victor Dulu
    de dorit nu prea cred ca doreste nimeni :)) da’ daca e musai atunci trebe :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 28 decembrie 2009, 12:31

    Pai daca nu as spala eu vasele la facultate, cine mi le-ar curata? Sa-mi angajez femeie care sa le spele ca eu nu dau dovada de barbatie? Dar sunt si specimene din astea care se cred sefi peste sclave.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 28 decembrie 2009, 12:56

    spalatul vaselor sau gătitul mi se par activități firești pentru un bărbat/femeie. nu văd ce mare filosofie. dacă în lene și prejudecăți stă bărbăția, atunci mă bucur că nu sunt bărbat. amicul tău ar trebui să știe că am ieșit din secolul XIX de ceva vreme, la nivel de mentalități. sau ar trebui

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 28 decembrie 2009, 13:12

    Excelent! Din pacate in Romania inca mai trebuie sa spui raspicat ca femeile nu sunt masini de spalat vase sau roboti de bucatarie, ca nu sunt sclavele barbatului cu care se marita ci ca o familie inseamna responsabilitati egale la treburile casei.
    Chestia asta cu „barbatia” suprema face parte din recuzita misoginilor – a face aceleasi lucruri ca femeile, acele fiinte slabe si inferioare, este pentru misoginii mioritici ceva de speriat, o amenintare la adresa „barbatiei” lor. In Albania e o rusine pentru un barbat sa schimbe scutecul unui bebe – nici noi nu suntem mai departe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 28 decembrie 2009, 13:18

    Treaba e simplă: dacă ești bărbat, speli vase, faci curat, toate cele. Pentru că așa scapi mai repede de ele și ai mai mult timp să-i demonstrezi nevestei cât ești de bărbat.

    Cam ce bărbat e ăla care în timp ce nevasta lustruiește bucătăria bea trei PET-uri de bere la TV și când termină ea el e beat și se culcă?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. anonim
    luni, 28 decembrie 2009, 13:50

    Eu am randament maxim cu Axion, voi cu prestatzi? Axion, Dreft, nisip, Mr. Proper, leshie, Sano bright, cenusha, Riem super-profesional Synthetic, sapun de casa macrobiotic?
    Multumesc

    PS: adevarata scoala gradula de spalat vase pentru barbati este in Armata, iar post-universitara se face in Regie. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 28 decembrie 2009, 14:02

    Eu nu cred ca mai exista barbati care sa aiba asemenea prejudecati si sa considere ca femeia trebuia sa faca totul in casa.

    Este adevarat ca femeia este cea care face de mai multe ori mancare, curatenie, etc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faca singura. Chiar si o ceapa tocata inseamna o mana de ajutor.

    Eu cu frate-meu facem totul impreuna: daca eu gatesc, el spala vasele, daca nu invers. Si are saracul 24 de ani. Ar trebui sa considere ca exista 2 femei in casa si el este scutit? Nu, conteaza educatia si bunul simt al fiecarui barbat. Dar sunt convinsa ca nimic nu poate fi mai frumos decat munca in echipa.. chiar si in bucatarie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 28 decembrie 2009, 14:03

    Si cat de bine le speli?
    Le si stergi apoi?
    Le mai si pui frumos la locul lor?
    ………

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 28 decembrie 2009, 14:13

    Şi eu spăl vasele. Nu m-am gândit că ar fi o activitate exclusiv pt femei. La fel cum mă spăl pe mine, la fel cum folosesc şi eu produse cosmetice (e adevărat, muuuuult mai puţine decât femeile), la fel cum spăl haine când este necesar…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 28 decembrie 2009, 15:05

    Si eu fac toate astea. Chiar daca inca n-am ajuns la casa mea, cu familie si copii si toate cele, in apartamentul in care imi desfasor activitatea, atat eu cat si mama si fratele, nu pot sa stau degeaba. Au si ei nevoie de ajutor.

    Si nu, asta nu ma face sa par mai putin masculin decat altii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 28 decembrie 2009, 15:13

    Hmm, nu inteleg ce poate fi injositor in spalarea vaselor. Dar unii mai intai trebuie sa le creasca neuronul ;) ca barbatia… slava domnului

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. cineva
    luni, 28 decembrie 2009, 15:13

    Si sotul meu spala vase, face curat si altele ori de cate ori e nevoie. Asa l-a invatat soacra-mea:”cu cat o vei ajuta mai mult cu atat veti avea mai mult timp de petrecut impreuna!” La fel voi face eu cu fiul meu. Si credeti-ma nu sunt cu nimic mai putin barbati daca fac toate astea! Dimpotriva! Mi-e sila de cocalarii care sunt ei mari scule ca exploateaza femeile si cat de „tari” sunt ei ca stau si lucreaza nevestele de le ies ochii! Da’ si femeile alea care-i accepta: vai de steaua lor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 28 decembrie 2009, 15:35

    cel mai bun produs dupa mine este Fairy…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 28 decembrie 2009, 15:37

    dragilor, hai ca sunteti niste minunati :)
    merci pentru confirmarea faptului ca sunt din ce in ce mai putini trogloditi ca si „amicul” meu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 28 decembrie 2009, 16:37

    Deci, pe langa spalatul de vase eu chiar mi-am propus sa fac si un copil anul viitor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 28 decembrie 2009, 21:47

    @ Sighi
    ba Pur ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Daniela
    luni, 28 decembrie 2009, 22:05

    Oare sa fi facut petrecerile impreuna? :) Pentru ca aceeasi discutie am avut si eu cu cineva. Si avea aceeasi atitudine misogina si cretinoida, ca si cunostinta ta.

    Si mi s-a facut sila…ca inca mai exista astfel de barbati.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 28 decembrie 2009, 22:47

    fiecare barbat poate spala, calca, gati si coase, dar prefera sa sufere de amnezie in prezenta unei femei :]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 29 decembrie 2009, 05:11

    Aici cred ca ai cam atacat barbatia multora ::))
    Ca pana la urma de lene, unii or sa ajunga sa puna si angajati sa le satisfaca nevasta ::))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 29 decembrie 2009, 09:47

    ia uite, am gasit o imagine funny:

    http://7.media.tumblr.com/tumblr_kvbz4h83ld1qztkl8o1_500.jpg

    “Gee, honey, I’d love to help; but you know how clumsy I am in the kitchen… You’d probably be happier if you just took care of this by yourself.”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 29 decembrie 2009, 10:44

    Figurile şi zicerile astea cu ”la ce-s bune nevestele” spuse negreşit când vine vorba de curăţenie în casă, sunt doar vorbe spuse de nişte indivizi care cât au fost copii au avut ca exemplu un tată ce era bun de nimic, dar care ştia să se laude cu bărbăţia lui măsurată în banii aduşi în casă.

    În primul rând trebuie să te gândeşti că e casa ta şi ai obligaţia de a o păstra curată, primitoare, decentă ş.a.m.d. În al doilea rând te gândeşti că femeia nu se află în slujba ta şi ai datoria s-o ajuţi în treburile casei.

    Cel puţin asta e educaţia pe care o primesc eu.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde