04.12.2016

Evident ca si eu, ca si voi, am fost impresionat de Avatar

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am vazut si eu Avatar, in sfarsit. Si da, categoric, e un super-film. Exceptional realizat si cu o indemanare care te tine cu ochii atintiti la ecran timp de toate cele vreo 3 ore cat dureaza mega-productia.

Bun, e drept ca storyul e unul banal, cu ceva corporatie rea care vrea sa ii lunge pe Na’vi (aluzie deloc strverzie la amerindieni) de pe teritoriile lor ca sa poata extrage ceva minereu scump si cu un Jake, soldat, care tradeaza oamenii si trece de partea bastinosilor. V-am povestit pe scurt despre ce e in film tocmai pentru a sublinia faptul ca o poveste oarecum banala (mai ales spusa asa cum am spus-o eu) a fost transpusa in imagini de o maniera exceptionala si cu o meticulozitate teribila.

Fenomenale peisajele de pe planeta Pandora, probabil unele din cele mai bine desenate din istoria cinematografiei. Scenele de lupta impecabile, obiceiurile Na’vi excelent redate prin analogie cu obiceiurile triburilor amerindiene, animalele, plantele si insectele de pe planeta dovedind o imaginitie minunata a creatorilor, totul e frumos facut la filmul asta.

Cred Avatar va ramane cel mai bine facut film inca multi ani de acum inainte. Si cand zic „facut” ma refer la realizarea tehnica, cu tot ce inseamna asta.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ispita lecturii

Istoria scrisului

18 comentarii

  1. duminică, 27 decembrie 2009, 16:57

    trebe neaparat sa-l vad si eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Claudiu
    duminică, 27 decembrie 2009, 16:59

    Ei Iyli mi-a zis ca merita , deci inseamna ca o fi ceva de capul lui

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 27 decembrie 2009, 18:44

    da, James Cameron a demonstrat în repetate rânduri că știe ce să facă cu banii în cantități industriale. totuși, comparativ cu alte succese ale sale (Aliens, Abisul, Titanic) povestea din Avatar mi se pare cam subțire…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 27 decembrie 2009, 18:48

    Breathtaking! are de toate: SF,aventura, military, putin love story, muultaa bataiee ca la carte si niste efecte speciale grozave! Enjoy it all si sa ne spuneti dupa vizionare ce parere v-a facut….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. zippo
    duminică, 27 decembrie 2009, 18:59

    pai ne spune ca cameron e un excelent regizor dar limitat ca scenarist. un film ‘bun’ nu inseamna cgi-uri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 27 decembrie 2009, 19:34

    @camil
    e drept ca Abisul mi se pare cel mai frumos film facut de cameron
    da’ io zic ca avatar e cel mai bine realizat dpdv tehnic

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 27 decembrie 2009, 20:17

    Ma asteptam la niste albastri nu atat de umanoizi …

    Scenariul a fost oribil … ok eu inteleg ca binele invinge, dar sa-mi zica mie Mutu cum niste porci mistreti, un tigru si 4 – 5 vaci mai mari si mai cornute au invins o armata intreaga. Pai in filme navele de razboi au nu stiu ce scuturi si nu stiu ce arme, cum niste zburatoare preistorice, din timpul dinozaurilor, dar usor mai stilizate le pot invinge?

    Mama natura e o vrajeala .. descarcam niste bombe din alea suparate de o dure si pe ma-sa lu` mama natura.

    P.S. Si i-au trimis pe prizaonieri acasa, asta inseamna ca nu vor veni mai inarmati si mai multi? Adica … ce-i opreste? Cumva oamenii dupa ifrangerea asta au zis .. frate e imposibil, eu zic sa nu mai mergem! Ba vor merge mai ales ca se injumatatise nr de albastri si animale!

    Un film mediocru care ar fi luat de la mine nota 5, dar pentru culori & co , hai sa-i dau un 6!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 27 decembrie 2009, 20:21

    @Ionut
    bun, vad ca esti foarte in verva cu datul de pamant
    ia spune care este, dupa priceperea ta, cel mai tare film al anului?
    ca sa avem si noi de ce face misto… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 27 decembrie 2009, 21:29

    pai nu pot sa spun cel mai cel, dar pot nominaliza 10 filme de genuri diferite … + Avatar are 4 nominalizari la Oscar nu? Subtire de vara …. Titanic a avut 10 – 11 sau ceva in genu si a fost facut acum 10 ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 27 decembrie 2009, 21:43

    Ionut, criteriul tau pentru filmul anului sta in numarul de nominalizari la Oscar ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 27 decembrie 2009, 21:47

    Nu cred ca le-am vazut pe toate, dar un 75% mi-au trecut prin fata ochilor!

    Cel mai bun film de comedie trebuie sa fie The big hangover! … pe locul 2 ar trebui sa fi Zombieland! ca daca n-au fost anu asta la filme cu epidemii si mortii vii de eu m-am plictisit, chiar ieri l-am vazut pe cel cu gandacii (The Thaw care a fost slab de tot si cu actiune previzibila).

    Cel mai destept film al anului 2009 sigur este Endgame care, culmea, are putea avea continuarea in Invictus (un film o idee mai comercial, dar misto ca e cu rugby … parca turneul din 95 cand a castigat Africa de Sud, sper sa nu gresesc anul)

    Bronson e mama si tata lor … accent britanic si multa violenta , asta film pentru barbati! ;)

    The boat that rocked

    Before I Self Destruct film clasic american si da, e cu 50Cent, dar e un film croit ca pentru unu in genul lui, pacat ca se termina trist, desi tot asa si incepe … ar trebui musai o continuare. Eu l-as plasa pe locul 1 la filme cu negri … suna discriminatoriu!? :D

    La scenariu locul 1 ii revine filmului Into Temptation … poveste unica si din care inveti … daca ai creier, daca nu ramai la fel! :)

    Film de familie The Blind Side care are o poveste ce a mai fost intalnita, dar actorii sunt actori nu umerase purtatoare de tate sau mai stiu eu ce fii de sefi!

    Ca ziceai de Avatar, vrei efecte .. vezi Ninja Assassin, acolo efecte si creieri taiati pe jumate cu niste stele din alea de ninja! ;)

    Unul din astea e cel mai bun film al anului 2009, adica toate sunt cele mai bune pe felia lor!

    P.S. Ieri am vazut Dorian Gray … tata, film artistic nu golaneala!

    Cine rade? Aud? Avatar!? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 27 decembrie 2009, 21:51

    @ Ciprian Trofin: Stiu sa gandesc cu capul meu, dar si nominalizarile conteaza ca le fac niste neni de stiu ce-i cu filmele si nu se discrediteaza acceptand spaga doar sa puna pe unu mai sus ca altu, nu peste tot e ca in Romania. Dovada? Stiu ca o sa cezi … Mungiu cum a ajuns sus? Sunt oameni seriosi si tin cont si de parerea lor, nu inseamna ca orbeste, dar un 15% conteaza!

    Daca vreau desene animate fara o poveste ci doar bling bling specific american, scuze pentru generalizare, adica nu continut ci doar aspect estetic, da o sa zic Avarat, dar cineva sa-mi dea cele 2 ore pierdute la filmu ala!

    P.S. si cu alea 2 ore de la 2012 ca nu cred ca le mai recuperez vreodata!

    P.S. 2. Bastarzii cu Pitt m-au adormit, iar Transformers sau alte balarii cu explozii si actori de 2 lei sunt bune daca aveam 15 ani si eram plin de acnee!

    P.S. 3. N-am acnee si nici 15 ani! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Gabi Boaca
    luni, 28 decembrie 2009, 01:39

    Ionut poate ca are dreptate cand zice ca povestea e trasa de par, dar… detaliile introduse sunt incredibile (si nu ma refer la calitatea imaginii, ci la detaliile informationale – populatia Na’vi, trasaturile lor fizice si psihice, fauna, flora). Si in combinatie cu 3Dul rezulta o experienta nemaipomenita. Nu am plecat de la film cu capul plin de intrebari ca la TheBox sau Matrix, dar am plecat placut impresionat.

    Eu unul am avut la IMAX si ceva probleme tehnice cu ochelarii, titrarea se vedea in ceata. Anybody else?

    PS. Asemanarea de care zicea Chinezu, cea cu amerindienii (sau islamistii) vine SI de la modul de organizare a bastinasilor: lider militar + lider spiritual.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 28 decembrie 2009, 05:09

    esenta filmului, pentru mine este una simpla: prin iubire poti schimba o lume. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 28 decembrie 2009, 10:00

    @Ionut
    bai, io cu tine nu mai am ce discuta! cum dracu sa ai atata vreme sa vezi atatea filme????? :D

    @Gabi Boaca
    am fost la Bucuresti Plaza, la Movieplex. la IMAX nu am ajuns inca si dupa ce zici tu acolo nu prea ma mai trage ata :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 28 decembrie 2009, 10:36

    Pai in fiecare zi vad un film …. sau la 2 – 3 zile cand nu sunt in vacanta ci la munca!

    P.S. Sa cauti `trailerele` pe youtube la filmele nominalizate la premiile `Ionut` :)) si daca unu dintre ele nu merita un Oscar imi musc o ureche! :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 28 decembrie 2009, 14:53

    Goemon

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde