09.12.2016

De când nu aţi mai citit Academia Caţavencu?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

De fapt întrebarea mi-o adresez mie însumi. Pentru că, odată cu apariţia ultimului număr dublu al Caţavencilor, mi-am dat seama că de foarte muuuuultă vreme nu am mai citit publicaţia cu pricina. Şi am stat vreo 18 secunde să încerc să înţeleg de ce…

Poate că şi-au pierdut umorul. Poate zic. Dar, la urma urmei, şi umorul ăsta caţavencian este o chestie de context. Şi de piaţă. Adică una e scrii într-o perioadă (trecută) de boemie a presei româneşti, când şi tu ca ziarist, dar şi eu ca cititor aveam un entuziasm aparte în a consuma caterincă niţeluş mai sofisticată şi alta e să scrii, să încerci să scrii umor de o rezonanţă aparte în vremurile de acuma, când mai scriu şi alţii, unii chiar excelent (de online vorbesc aici, clar?), şi când gusturile lumii s-au schimbat niţeluş. Plus că mai vorbim şi de unzura firească a unui produs media care este cam la fel e când s-a înfiinţat.

Poate că eu mi-am pierdut umorul. Nu, nu cred că s-a întâmplat aşa ceva. Umorul meu mai există bine merci, aşa cum există şi nevoia mea de a priza umor. Atâta doar că, probabil, îmi trag acum seva din alte părţi. Dar pot afirma cu mâna pe mouse că Academia Caţavencu a fost (iar la timpul trecut…) o, dacă îmi permiteţi barbarismul, o piatră de hotar în formarea mea ca om multilateral dezvoltatat al societăţii dâmboviţene.

Ceva s-a schimbat, zic. Şi, ca să fiu român până la capăt, o să concluzionez aşa cum facem de nşpe ori fiecare dintre noi atunci când doar ceilalţi sunt de vină, niciodată noi: deci, e de la ei…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

În contra curentului moca in blogosfera românească

Băsescu 7-4 Geoană. Dă careva mai mult?

12 comentarii

  1. vineri, 4 decembrie 2009, 09:13

    catavencu.ro tocmai a fost „lichidat”; de ce oare?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 4 decembrie 2009, 09:41

    Mai tineti minte ce misto era A.C. acu vreo 15 ani? Cum reuseau ei sa ne alunge problemele de zi cu zi? Ce naiba le-a trebuit ca din comentator sa devina agent electoral? Exact de atunci nu mai citesc, de cand ii critica doar pe unii si ii ridica in slabi pe altii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 4 decembrie 2009, 10:40

    @Malina
    io la faze de astea dau intotdeauna vina pe omu de la server :D

    @Dan
    bai, ce batrani suntem :))
    pai miercurea era primul lucru pe care il faceam in tinerete: sa ma duc sa imi iau catavencu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 4 decembrie 2009, 12:04

    Eu nu i-am mai citit de cand m-am hotarat sa nu-i mai citesc si le-am dat foc. Te asigur eu ca „e de la ei

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 4 decembrie 2009, 13:10

    E de la ei, clar. Mie mi se pare ca au prea multe glume/mistouri cu tenta sexuala sau cu limbaj extrem de vulgar. Au avut multe reprosuri legate de acest fapt. Cu toate astea, sunt unele sectiuni care merita citite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 4 decembrie 2009, 13:21

    P.S.: mi-am adus aminte de atacul la adresa lui Zoso. Commenturile au fost impotriva autorului. Surprinzator este reply-ul sau la ele (commentul 9). check it out: http://bit.ly/5yvmLO
    Asta nu se face, sau?! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 4 decembrie 2009, 14:14

    eu nu mai citesc de cand efectiv si-au bagat picioarele in Dinescu, Calinescu si mai ales recent in Liviu Mihaiu. Dupa ce a fost cel din urma mazilit politic de la ARBDD….nici catavencii nu l-au mai primit….ce sa inteleg?!? IT Morar in campania asta a fost execrabil….cum se fut unii in cur pentru maruntis…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 4 decembrie 2009, 15:54

    De cand au inceput sa simt gustul „cascavalului” si de cand au inceput sa fie partinitori! :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 4 decembrie 2009, 17:19

    n-am mai citit catavencu de vreo 6 ani. mi-am dat seama ca ei scriau degeaba tot felul de anchete, ca nu se intampla nimic. si nu mai aveau umor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 4 decembrie 2009, 18:33

    o citeam mai de mult si imi placea, dar cand s-a terminat abonamentul primit nu l-am mai prelungit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 6 decembrie 2009, 00:17

    Le-a trecut vremea: acum sunt la mare moda umoristii pluridisciplinari.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 14 decembrie 2009, 03:46

    […] mea ca om multilateral dezvoltatat al societăţii dâmboviţene. Ceva s-a schimbat, zic. … […] Uni Ego / De când nu aţi mai citit Academia Caţavencu? « […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde