09.12.2016

Băsescu 7-4 Geoană. Dă careva mai mult?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

La meciul de aseară dintre Băsescu şi Geoană fiecare dintre noi a avut tabela de marcaj personală, patent propriu şi irefutabil. De aia la sfârşitul confruntării, tabela mea arăta un 7-4 pentru Băsescu.

Nu mi-am notat minutul şi scorul. Căci sunt de o superficialitate care mă califica implicit să fac parte din echipa de campanie a lui Geoană, care şi-a pregătit candidatul cu infuzii de mentă şi cu frecţii cu spirt, nu cu date statistice şi informaţii updatate cât de cât despre România pe care Mirciulică cică vrea să o conducă.

De departe momentul meciului a fost genialul autogol pe care şi l-a vârât imparabil şi cu o detentă perfect prostănacă de, cum ar veni, kinogramă Geoană. La faza când a recunoscut că s-a văzut cu Vântu. Desigur că pressingul lui Băsescu a fost devastator şi că Mirciulică nu a avut nici un pic de sprijin în apărare. Dar, la urma urmei, în asemenea momente se vede fibra jucătorilor adevăraţi. Momente când cei care au frecat banca rezervelor atâta vreme sau au pierdut ani întregi prin barurile politicii româneşti îşi dau, fireşte, autogol.

Prestaţia arbitrului Turcescu a fost una discretă şi relativ acceptabilă. Asta până în momentul halucinant al petardei fumigenă când a fost pusă în scenă caterinca insipidă, incoloră şi inodoră întru penibilul ei a juratului aprioric pe Biblie. Astfel de momente în meci se întâmplă atunci când arbitrul vrea să iasă în faţă, să se evidenţieze. Şi Turcescu a ieşit în faţă. Numai că a făcut-o fix cu partea dorsală pe care noi, cei care îi alegem pe cei doi şi care ne uităm la televizoarele mogulilor, o numim cur.

De remarcat lipsa organică de-a dreptul de inspiraţia a lui, fireşte, Geoană în minutele de prelungiri ale meciului când, după ce a aplaudat şi a strigat „bravo” la cadourile frumoase ale lui Băsescu, prezidenţiabilul roşu a reuşit doar să lufteze ca un junior destrăbălat şi să-i ofere lui Traian ceva carte despre bunele maniere. Ceea ce îi dorim şi lui Geoană. (Cei care îmi vor spune că ce era să facă Geoană, că doar avea deja cărţile pregătite, le spun doar ce ziceam mai sus cu momentele când se vede fibra marilor jucători. Dacă era jucător adevărat, Geoană putea zice băi Traiane, eu venisem pregătit să îţi dau o carte cu bunele maniere, dar după gestul tău frumos din seara asta, îmi rezerv dreptul de a nu ţi-o oferi încă, da’ ne mai vedem noi. Pam, pam!)

Şi pentru că toată lumea se pricepe la politică şi la fotbal, eu fiind un exemplu relativ reuşit de astfel de băgător de seamă, ia daţi şi voi un click la sondaj, ca să ştim cum ne potrivit tabelele personale de scor. Merci.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

De când nu aţi mai citit Academia Caţavencu?

O sa avem un presedinte ales din scarba…

43 comentarii

  1. vineri, 4 decembrie 2009, 09:23

    Se stia ca Geoana va pierde la meciul asta. Pur si simplu nu are material de jucator, dar asta nu inseamna ca nu poate sa fie presedinte. Atata a putut, atata a dat. Eu prefer sa avem un presedinte jucator, bine, nu chiar atat de jucator ca ultimul…
    sanatate…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 4 decembrie 2009, 10:19

    Basescy fara Vantu pierdea la scor!

    P.S Dar de juramantul lui Basescu nu spune nimeni nimic? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 4 decembrie 2009, 10:31

    Eu zic că trebuia să-i ofere un sticlă de whiskey. Era prea de tot?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 4 decembrie 2009, 10:41

    Din pacate multora le`a ramas in minte episodul vantu si juramantul (clar) stramb al lui base.

    Nu asta cred ca a fost esenta si nu pot fi de acord cu antenistii trei, care il lasau pe base sub 5 si pe geoana il faceau premiant cu coronita – si dau doar 1 exemplu – RABLA la tractoare…. (aici zic ca base l`a driblat elegant pe geana si l`a lobat spectaculos.

    Ofensiva lui base a fost intr`adevar demna de bastia cand ii ciomagea pe stelisti de`au venit aia in ghips… dar si geana ar fi putut sa incerce niste contraatacuri – mie mi se pare ca a stat prea mult la cutie si a pasat`o pe la mijloc… venind cu tot felul de texte slabe (aceleasi pe care ni le serveste fiecare politician in fiecare campanie), in loc sa iasa in evidenta cu ceva. prea a fost el sigur pe cartea „candidatul bunului simt” (as adauga eu insipid, inodor si incolor) – probabil nestiind ca „romania bunului simt” n`a prins, iar antoneciu s`a vazut obligat sa faca galerie de pe banca de rezerve. asadar… si eu zic stimabile chinez ca base l`a batut pe geana aseara, asa cum stie el, cu putin scandal, dar sa nu negam ca au avut ambii si niste programe (evident ca nu vor fi puse in practica – dar le`au enuntat macar), lucru pe care nu`l putem trece cu vederea.

    7-6 pt base

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 4 decembrie 2009, 10:42

    @achilianu
    si eu la fel
    da’ asta nu schimba cu nimic fisa meciului…

    @Ionut
    momentul juramantului a fost penibil pentru amandoi
    si nu din vina lor

    @Darius cel Tulbure
    e si asta o perspectiva
    nu o imbratisez, dar se putea face si asta, fireste

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 4 decembrie 2009, 11:17

    contrar obiceiului, am urmărit atent dezbaterea de aseara. exceptând debutul confruntării, domnul Geoana mi s-a părut slab, indecis, penibil pe alocuri – si culmea, in domenii in care teoretic se pricepe, cum ar fi politica externă. Mircea Geoană nu știe ce exportă România, nu cunoaște ce afaceri mai face România cu prietenii săi ruși, nu știe nici ce caută pe la SOV. Dl Vântul îl cheamă și el vine; nu cred că acesta este comportament de președinte. Dar poate va avea destul timp să se relaxeze de duminică încolo…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 4 decembrie 2009, 11:26

    bv chinezule…. un articol pertinent si bine punctat… insa eu am votat cu „Proşti aţi fost că v-aţi uitat”. tot vai de curu nostru o sa fim oricare ar iesi. :|

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. kodeina
    vineri, 4 decembrie 2009, 11:27

    priviti, scriu din viitor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Alpontos
    vineri, 4 decembrie 2009, 11:33

    o alta greseala a lui Geoana este ca insista pe Johannis si il transforma in panaceu universal…prea mult…confunda scopul cu mijloacele, nu o fi auzit de vorba romaneasca : lasa-neeeee, lasa-neeee! Faza asta ar intra la categoria autogol.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 4 decembrie 2009, 11:37

    geoana si-a mai dat un autogol cand a spus ca la revolutie era „prea tanar si nu-si aminteste”. si i-a dat o pasa decisiva lui basescu in momentul intrebarilor intre cadidati cand l-a intrebat ce a facut in mandatul lui. asta se cheama minge la fileu, nu intrebare, normal ca base stia sa raspunda ca la carte la o asa intrebare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 4 decembrie 2009, 11:44

    ca bagator de seama ce te declari si care si eu ma numesc in ale politichiei….bun articolul. si eu am votat ultima optiune. Din pacate o sa votez cu sila duminica pe basescu…a reusit sa ne dezamageasca pe toti! Inclusiv Crin! Geoana nu merita sa fie bagat in seama…este o nulitate si un produs a unei masini electorale infernale si abominabile….de care tare vreau sa scapam…si nu plecand din tara asta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 4 decembrie 2009, 12:16

    Parca fu’ = !…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 4 decembrie 2009, 12:21

    eu unul am obosit să urmăresc campania asta, cu toate suișurile, coborâșurile și întorsăturile ei. ca oltean exilat ce mă găsesc, vreau doar să zic și eu: fuse, fuse și se duse :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 4 decembrie 2009, 12:26

    Nu mai conteaza cu cat l-a batut Basescu pe Geoana sau daca l-a batut, momentul culminant a fost intalnirea Geoana _ Vantu. nene Geoana, daca-l luai in staff-ul de campanie pe transexualul Naomi ieseai presedinte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 4 decembrie 2009, 12:29

    Bineînţeles că a cîştigat aseară Băsescu, în primul rînd datorită grenadei pe care i-a strecurat-o în buzunar Vîntu lui Geoană. Dar, nu uitaţi, SOV joacă la două capete! Nu degeaba a ieşit după, să arunce episodul „Tîncăbeşti”. El e, de fapt, cîştigătorul din umbră al confruntării. Vezi şi http://teaca.wordpress.com/2009/12/04/pe-aripile-vintului/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Cranberries
    vineri, 4 decembrie 2009, 13:31

    eu zic 10 pentru Base! Geoana ramane repetent…sa mai incerce peste 5 ani!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. clarinita
    vineri, 4 decembrie 2009, 13:44

    Nici nu e nevoie de mai mult: deja Geoana isi linge ranile, ca sa nu se simta miros de sange, ca s-ar putea sa-l llinseze sacalii sai!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Karin
    vineri, 4 decembrie 2009, 13:47

    N-am crezut niciodata ca ar putea sa piarda presedintele in fata unui pampalau care habar nu are de ce se intampla in tara asta. Aseara ne-a si demonstrat pampalaul. Clar n-are ce cauta asta la Cotroceni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 4 decembrie 2009, 14:09

    nu stiu ce si-au propus cei doi la dezbaterea de aseara. cu toatea astea nu cred ca si-au propus un spectacol de comedie, ceea ce a si iesit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. lol
    vineri, 4 decembrie 2009, 14:12

    Cu durere in suflet trebuie sa spun, ai dreptate bre!!! Ce urat îşi bate joc dumnezeu de noi, trebuie sa aleg intre un Prostănac si un Smenar.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 4 decembrie 2009, 15:30

    putem paria ca la cursele de cai :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Diana
    vineri, 4 decembrie 2009, 15:47

    Faptul ca Mircea Geoana a mintit aseara la dezbatere, nu a fost in stare sa-si recunoasca din prima greseala, spune extrem de multe lucruri!!! Mie una mi-a ajuns! A fost suficient cat sa realizez incotro se va indrepta votul meu! Si cu siguranta lumea a auzit, a vazut ceea ce era de vazut si va vota pe 6 decembrie in deplina cunostinta de cauza!! Nu avem nevoie de un presedinte mincinos!! Si asa avem destule probleme…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 4 decembrie 2009, 15:51

    Diana,
    Şi Băsescu nu a minţit? Aaa…nu..el a deviat textul astfel încât să nu pară minciună.Eu ştiu că un jurământ se repetă textual…în fine…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 4 decembrie 2009, 15:53

    Camil nu cred ca putem paria ca la cai, ca nici unul din astia doi nu sunt dect niste martzoage! :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 4 decembrie 2009, 15:59

    Basescu nu a mintit niciodata, sebra! Diana are dreptate!

    demisia in 5 min.
    sa ne vedem la 3 lui.
    sa explice cum fiica lui are ap de 1 mil.
    ca nu a lovit un copil
    50% pentru profesori & co

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 4 decembrie 2009, 17:32

    mda, nasol, îmi moare spiritul de risc în fașă :((

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 4 decembrie 2009, 17:50

    chinezule, incep postacii sa se certe:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. elena
    vineri, 4 decembrie 2009, 17:56

    Aseara Geoana ne.a demonstrat din nou ce fel de om este, cat de mult poate minti, nici macar bunul simt sa isi recunoasca greselile nu il are, si mai face alianta cu PNL, vor o Romanie a bunului simt….cred ca acea carte a bunelor maniere trebuia sa o pastreze el ca il va ajuta mult pe viitor…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 4 decembrie 2009, 18:09

    Chinez, nu uita maine sa semnezi condica de prezenta:

    http://newdada.wordpress.com/2009/11/27/in-asteptarea-lui-mos-nicolae/

    Pls RT :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 4 decembrie 2009, 18:12

    hai cu acerta carei mai bun :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 4 decembrie 2009, 20:19

    A fost macel! E dureros pentru Romania ca trebuie sa alegem intre Basescu si Geoana… Geoana a aratat ca nu este suficient de pregatit pentru aceasta functie, este o palarie prea mare pentru el… Ramane Basescu… Asta e! Vorba aceea… daca n-avem altul… ce sa facem?

    Sunt slabe sanse sa mai iasa Basescu presedinte… deoarece toate patidele sunt impotriva lui. Doar printr-o minune va mai primi inca un mandat. Sper sa se intample si aceasta minune!

    Oricum, tarisoara noastra va merge inainte indiferent cine ocupa acest post, ca norocul suntem sub aripa Uniunii Europene… dar, daca iese Geoana cu siguranta va fi o secretomanie de neinchipuit, isi vor juca cartile si vor face tot ceea ce isi doresc cu banii/bunurile tarii. Vor iesi in fata si ne vor spune cat de bine merge totul si ca este liniste si bla bla bla …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. vineri, 4 decembrie 2009, 20:43

    hai, mai…
    lipsesc si io cateva ore si ati inceput sa va mancati ficati
    cand mai faceti de astea, intrebati-va pentru ce? si ganditi-va vreo 3 secunde la asta. nu mai mult…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. elena
    vineri, 4 decembrie 2009, 21:45

    daca partidele sunt impotriva lui asta nu inseamna ca si poporul e de aceeasi parere, pana la urma noi vom decide cine ne va reprezenta tara, important este sa mergem la vot..eu il ii acord increderea si votul meu lui Basescu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. vineri, 4 decembrie 2009, 21:52

    fratilor… aproape ca m`ati convins – si voi si mama :) – sa ma duc la vot, desi ma declarasem scarbit dupa primu tur. sa fie oare atitudinea mea de razgandac in nota politicii noastre? :) o fi.. ca n`o fi.. c`o pati… depinde cat de ciufut ma trezesc duminica dimineata. da si de`s ciufut urat de tot ma duc si pun stampila anti-geoase :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. vineri, 4 decembrie 2009, 21:58

    […] lui Geoană la dezbatere, Victor Ciutacu – Sorin Vântu, e negustor, nu înger pe dric, Chinezu – Băsescu 7-4 Geoană. Dă careva mai mult?, Doru Buşcu – Un prost, Cristian Patrăşconiu – De ce a intrat bine cârligul cu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. casandra
    vineri, 4 decembrie 2009, 23:03

    He, he, inainte de a-l bate la puncte in meciul de box de ieri, Basescu ne-a administrat si noua o mama de bataie in cei 5 ani.
    1. Boc
    2.Videanu
    3.Udrea
    4. Ridzi
    5. Anghelescu spanzuratu’
    6.Don’ Costel
    7. Scandal si ciomageala cu Tariceanu
    8. Scandal si paruiala cu Parlamentul
    9. Roberta Anastase cu frumusetea-i care trece…
    10. EBBA
    11. Vanzari anterioare
    13. Str. Mihaileanu
    14. Fratele cu interesuri
    15. Acordul cu FMI incheiat cu conditii pe care nici Letonia nu le-a acceptat. Prima intalnire a fost cu el, in februarie 2009.
    16. Servicii peste tot…
    ….
    Dar daca noi, dupa ce ne-a administrat un K.O. ca la carte vrem sa-l declaram castigator doar pentru meciul de aseara…suntem suverani.
    Eu nu am de gand. Si un corcodus plouat, ca Geoana este preferabil. Pe scena politicii internationale stei sa danseze ( a demonstrat!), nu este ahtiat sa faca din PSD partidul dominator, cu pretul terfelirii Constitutiei ( cum a demonstrat Basescu), nu are de gand sa inghita PNL (cum vrea Basescu), nu o sa se amestece tot timpul in treburile unui guvern condus de un papitoi ( Iohannis nu e! ). Pentru mine este suficient pentru a-l alege pe Geoana! Nu meciul de aseara este important, ci ce urmeaza. Voi va imaginati ce urmeaza daca va castiga Basescu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. conducatoarea
    sâmbătă, 5 decembrie 2009, 01:48

    Pai depinde cum numerotam.As putea sa-i dau 10 lui Geoana la capitolul minciuni,aberatii,utopie!Dar asa ca un clasament ilustrativ i-as da 8 lui Basescu si 5 lui Geoana.8,pentru ca presedintele nu este un superman si nu a putut face minuni pe timp de criza,nu traim cu totii bine,insa ne-a dus la liman si in comparatie cu comunismul,presedintele s-a dscurcat foarte bine,cu coruptia,relationarea externa.Lui Geoana 5,intrucat n-are experienta,nu stie ce spune,promite fara argumente,nu este consecvent in atitudine,este inmanat de altii,adic isi face fituici de la cei din spatele lui!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. elena
    sâmbătă, 5 decembrie 2009, 17:07

    Geoana viseaza ca daca va iesi presedinte v.a da salariile,oamenii vor avea de lucru si multe altele,Basescu macar e realist stie ca deocamdata nu se poate datorita crizei in care suntem, asa ca de ce sa ne amagim degeaba..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. Maya
    sâmbătă, 5 decembrie 2009, 18:58

    Geoana=aberatii incerte chiar. Basescu=realist, dar sigur, pentru un viitor mai bun.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. lol
    sâmbătă, 5 decembrie 2009, 22:49

    Chinezule. Da-i în fras!!! Oricum treaba ii oabla ca covrigu !!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. Stefan
    sâmbătă, 5 decembrie 2009, 23:14

    Sunati-va prietenii, rudele!
    NU STATI ACASA !!
    Este singura sansa sa scapam de dictatura mogulilor! Daca va castiga Geoana, asa cum au facut Realitatea & Antenele cu Basescu – adica trucaje, calomnii nesfarsite, minciuni sfruntate, manipulari a la Cornelius Rosiianu etc – vor face cu intreaga tara timp de cel putin 5 ani de aici inainte!

    Votez Basescu pentru ca:
    (1) un Mare Prostanac care il viziteaza in momente cheie pentru cariera sa pe Vantu nu poate fi Presedintele Romaniei !!
    (2) numai cu Basescu Presedinte sunt sigur ca este cineva care va lupta in continuare cu mogulii si oligarhii imbogatiti pe spinarea noastra
    (3) pentru o relatie corecta cu rusii si nu de subordonare – precum vrea Geoana
    (4) pentru ca nu pot uita cum o gasca de aventurieri
    – care pretind insa ca fac o altfel de politica!!!! –
    au incercat sa puna cizma pe doua din simbolurile noastre sacre:
    Piata Operei din Timisoara si Seniorul Corneliu Coposu!…
    Hai la Vot !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. Sorina
    duminică, 6 decembrie 2009, 00:25

    Cat de superficiali pot fi unii daca judeca si dau verdicte decisive in urma unei caterinci de 2 ore. In urma cu 5 ani Basescu a fost votat tot pt ca a fost mai bun la caterinca. Si cu ce ne-am ales ?! Cu Udrea, Videanu, Berceanu, Blaga , calare cu tupeu pe cate doua ministere, taind si spanzurand dupa bunul plac fara nici cea mai mica teama ca cineva i-ar putea intreba de sanatate. Acum pe langa caterinca de rigoare a contat foarte mult si subiectul Vantu, la impresia artistica. Oare de ce un om care NU este golan batran, trebuie sa fie catalogat pampalau sau nepriceput sau incompetent sau…. sau….,?? Poate ca un personaj cu mai putin tupeu si mai multa modestie in fruntea statului ne-ar face bine tuturor ! Indiferent cat de molatec sau „pampalau” ar fi Geoana, inca 5 ani de Basescu si haita din jurul lui , ar fi cel mai mare dezastru pt Romania. Probabil nu ne vom mai redresa niciodata si asta din vina celor care voteaza dupa criteriile unui meci de box sau de fotbal.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. duminică, 6 decembrie 2009, 03:38

    La Mulţi Ani, tuturor Sărbătoriţilor, purtători ai numelui Sfântului Ierarh Nicolaie !
    Nouă, tuturor românilor : Doamne Ajută!
    “Repetabila scrisoare”

    Am adormit
    cu gândul la fereastră
    unde-am lăsat
    doar gheata mea de suflet
    spre o poveste
    cu “a fost odată”
    un Moş bătrân
    ce tainic,
    fără chip,
    ne aducea,
    în miezul cel de noapte,
    un vis cuminte
    agăţat în plic.

    I-am scris mereu,
    ani după ani,
    de-a rândul…
    Nu i-am cerut
    decât, din toate,-un strop:

    Moş Nicolae,
    adu-mi altă soartă
    şi lasă-mi
    în ghetuţă
    şi noroc.
    Moş bun,
    cu lacrima,
    te rog…

    Mi-am lustruit cu sârg
    ghetuţa schioapă
    din sufletul
    ce la vedere-l port.
    I-am pus
    şi o lumină,
    lumânare,
    ca drumul să nu-l rătăceşti…

    Te rog,
    nu mai zbura
    peste fereastra mea,
    gheata-i acolo,
    către geana ta.

    Atena-Mariana Zară, Bacău,
    28 noiembrie 2008

    http://www.youtube.com/watch?v=iMHcOot03vU
    http://www.youtube.com/watch?v=E8ORtFIqe_Y&feature=related
    Sibilla

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde