06.12.2016

Doamnă Maria, eu vă cred

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Doamnă Maria,

Am citit scrisoarea dumneavoastră cu inima strânsă. Nu din cauza a ce scrie acolo. Ci din cauza faptului ca ea a apărut.

Nici nu vreau să mă gândesc prin ce momente aţi trecut şi treceţi în această mizerabilă campanie electorală. Mi-e greu să îmi imaginez durerea pe care o simţiţi când vedeţi cum sunteţi târâtă în jegul politicii româneşti. Atâta cât contează, aveţi întreaga mea compasiune…

Eu vă cred, doamnă Maria. Vă cred pentru că VREAU să vă cred. Pentru că vă consider cu adevărat o doamnă şi ştiu că v-a fost extrem de greu să faceţi acest lucru. Va cred deşi, doamnă, ştiu că mă mint singur…

Îi acuzaţi, pe bună dreptate, pe cei care atât de josnic v-au murdărit numele în această campanie. Vă mărturisesc faptul că din acest moment îi dispreţuiesc şi eu la nivel oficial. Dar vă rog să nu uitaţi, doamnă, că cel care a setat permanent, de 5 ani încoace aceste standarde de jegoşenie în politica românească a fost tocmai cel pe care v-aţi decis să îl apăraţi prin această scrisoare şi pentru care aţi plonjat, de data aceasta de bună voie, în mocirla dâmboviţeană. Adică soţul dumneavoastră.

Vă asigur încă o dată de întreaga mea compasiune. Deşi, doamnă, faptul că vă puneţi semnătura pe ceva ce au scris alţii este, dacă îmi permiteţi, un alt fel de minciună. Lucru pentru care vă compătimesc şi mai tare…

Cu stimă,
Cristian China-Birta
aka chinezu.eu

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Boc avea ochelari de prim ministru inca din tinerete

Suntem cetăţenii unei Românii trucate

19 comentarii

  1. miercuri, 2 decembrie 2009, 15:19

    Pune şi tu un link, ca să putem şi noi să ne dăm decât cu părerea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 2 decembrie 2009, 15:19

    Mi-au dat lacimile ;(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 2 decembrie 2009, 15:27

    Eu doar o compătimesc.Atât.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. SkyNet
    miercuri, 2 decembrie 2009, 15:34

    @Andrei:
    E la patrascoiu pe blog (vox)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 2 decembrie 2009, 17:31

    Ma lesi!? Ce jeg? Bine ca-i sta bine ei la Vila lac 3 si cu spp si cu tot ce vrea si cu vedete si dineuri! Ma lesi?

    Nu cumva saraca e scarbita si nu suporta atacurile la adresa lu` barba-su? Dar suporta cand i se fac toate mofturile si dusa la calarie si cu 3 case si cu fata cu apartament de 300mpatratai sau cubi!?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. [D][S][N]
    miercuri, 2 decembrie 2009, 18:05

    E doar ceva preparat si am si aratat de ce cred asta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 2 decembrie 2009, 18:18

    Mulţumesc, SkyNet. Acum pot să judec obiectiv… sau nu? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. gabarelo
    miercuri, 2 decembrie 2009, 18:45

    Jegoasa postare!

    O rezum, elegant:

    „Doamna Maria,

    Eu va cred, fi-r-ati a dracului sa fiti!”

    PS Se spune (scrie): Doamna Basescu… nu Maria.
    Nota 2. Stai jos.

    PS 2 La fel a facut si Dinescu: un gentleman nu poate spune niciodata, public: „pe aia o bate barbatu”, chiar daca e adevarat. Doar un mitocan. Si dupa scrisoare: „sunt gata sa imi cer scuze” (dar nu o fac!) si a continuat cam in stilul, fortat spiritual, al Chinezului, de aici.

    PS 3 Cand spui unei doamne: „Ce frumoasa, deosebita sunteti dar sotul Dvs. e un bou!” de fapt ii spui ca ea e proasta (vaca, la rigoare) si esti doar un badaran. Ceea ce despre Dinescu nu ma indoiesc ca e!
    Poate ar fi timpul sa mai si citeasca cate ceva, marele poet!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 2 decembrie 2009, 19:22

    He, he! Nice! Nu te dezminti! :)

    Vad ca pe aici sunt unii care ar ajuta un barbat, la nevoie, sa-si bata nevasta. Ca ei nu e mitocani. :) Am ras de m-am rupt!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 2 decembrie 2009, 20:04

    eu n-o cred. deloc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. gabarelo
    miercuri, 2 decembrie 2009, 20:38

    Churchill,

    Si tu esti un gentilom!

    Si pune punct cand termini fraza!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 2 decembrie 2009, 23:21

    Si-a revenit blogul! Ura! Ura! Ura! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 3 decembrie 2009, 01:16

    Eu n-o cred. N-o cred pentru ca stiu ca scrisoara a fost scrisa de catre consilierii de la Cotroceni. O compatimesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 3 decembrie 2009, 11:16

    eu n-am citit scrisoarea respectivă (știu, știul, lipsă spontană de interes șamd). am pierdut ceva? nu cred

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 3 decembrie 2009, 13:27

    io am zis mai sus ce am avut de zis
    mai mult de atat nu sunt in stare a fi capabil…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. conducatoarea
    joi, 3 decembrie 2009, 15:33

    Este un gest foarte frumos.Acest sprijin era necesar si denota o solidaritate de care era nevoie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. alex
    joi, 3 decembrie 2009, 15:55

    Faptul ca PSDul pune la indoiala pana si autenticitatea acestei scrisori e jenant. Maria Basescu e o femeie …de bun simt ar fi prea putin spus. Este inadmisibil sa apara papagali ca Vadim sau Dinescu sa delcare porcarii la adresa sa. RUSINE!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Cranberries
    joi, 3 decembrie 2009, 16:02

    Doamna Maria Basescu este o adevarata doamna iar gestul ei eate de apreciat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. elena
    vineri, 4 decembrie 2009, 18:01

    parerea mea este ca Maria Basescu este o doamna adevarata si pacat ca a fost implicata in campania asta murdara a PSD-ului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde